Reklama

.

.

sobota 20. května 2017

Zdravotnické odbory vyzvaly vládu, aby neprodleně řešila krizi v sociálních službách - Chybějící ruce personálu nelze ničím nahradit

20.5.2017  e-sondy

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR vyzývá vládu, zvláště pak ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou, aby neprodleně učinila všechny kroky nezbytné k výraznému zvýšení platů a mezd zaměstnancům v sociálních službách.


Odborový svaz připomíná, že ve zdravotnictví vedlo letité ignorování jeho upozorňování na neúnosnou situaci zaměstnanců a jeho požadavků na zlepšení pracovních podmínek, včetně platů a mezd, k současné vážné personální krizi, která pro pacienty znamená zhoršování a omezování poskytované péče, stěhování na jiná lůžka, uzavírání oddělení atd.V sociálních službách je situace obdobná, jejich klienti jsou však na tom mnohdy hůř než pacienti ve zdravotnictví, jsou bezbrannější a bezmocnější a zcela závislí na poskytované péči. Přesunout je není kam, péči o ně nelze odložit. A chybějící ruce personálu nelze ničím nahradit. Přesto je odměňování těch, kdo tuto fyzicky a psychicky mimořádně vyčerpávající péči zajišťují, jedno z nejhorších v republice.

Už dnes chybějí v každém kraji desítky, někde asi stovky zaměstnanců, kteří o klienty sociálních služeb pečují. A mnozí další se kvůli přetěžování a mizernému odměňování k odchodu chystají. Na opuštěné pracovní místo se nový zaměstnanec hledá týdny. Když už konečně nastoupí, často vydrží jen do první výplaty, někdy končí s první směnou.Odborový svaz proto vyzývá vládu, aby bez dalšího otálení učinila jím opakovaně navrhované kroky, které mohou zabránit dalšímu prohlubování personální krize v sociálních službách.
Odborový svaz požaduje:
1. Zrušení nejnižších dvou tarifních tabulek, na němž již několik měsíců panuje politická shoda, a zároveň přeřazení pracovníků v sociálních službách a sociálních pracovníků do stupnice platových tarifů ke zdravotnickým pracovníkům. Upozorňuje při tom na skutečnost, že tímto přeřazením pouze dojde k nápravě historických chyb, kdy původně zdravotničtí pracovníci byli v zařízeních sociálních služeb přeřazeni na pracovníky v přímé péči, čímž došlo ke snížení jejich platového ohodnocení o 17 procent.

2. Přiznání připravovaného příplatku za směnnost, který má být v nemocnicích poskytován nelékařským zdravotnickým pracovníkům pracujícím ve směnném režimu, také zaměstnancům pracujícím ve směnném provozu v sociálních službách.

- - -

22 komentářů :

 1. Všude stejný problém nízká mzda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 100% pravda.
   Když přišel chemik s osvíceným nápadem "nejnižší nabídka vyhrává" tak jsem predikoval že se společně prošetříme ke společné bídě. A hele. Spirála šetření nás všechny táhne ke dnu, protože se nikde nevytváří volné zdroje, které by mohly být reinvestovány. Chemik byl za to oceněn jako nejlepší ministr financí ve vesmíru a republika je v řiti. Vzhledem k tomu, 7 je obrovský tlak na privatizaci služeb za stát, tak lze předpokládat, cílené vedení resortu sociálních služeb do nefunkčnosti povede k prohlášení, že to stát neumí a zachrání to jedině privatizace. Tedy musíte vydržet až do úplného krachu. Vláda za Sobotky rozhazuje plnými hrstmi nadnárodním neziskovkám a jejich místním odnožím. Plnými hrstmi z vlastní leněženky? Ne z vašich daní přátelé. Vláda je dnes zřejmě vlečena klanovými zájmy na minimálně Evropské úrovni a nějaké sociální služby ani občané už je do voleb nebudou zajímat. Ti už jen v rámci nové všestranické koalice v čele s Kalouskem musí nevratně uzákonit návrat finančních toků do starých kolejí, a nikdy jinak. Proto byl také realizován demokratický minipuč relativizující výsledky voleb a vedl k eliminaci nejsilnější strany a obsazení strategického ministerstva, které tyto toky ovládá. Hovgh

   Vymazat
  2. Bohuš, zmije slizská a jedovatá, nám zavede co nejdříve Ojro, všichni zbohatnou a bude konečně v Čechii vysněný, bruselský euroráj, to vše, pod členstvím vícerychlostní Evropy a v tvrdém jádru i islamizací naší kultury, jako další spolkovou zemmí IV. Velkoněmecké euroříše.

   Vymazat
  3. 13.33-S EU-rem se budou splácet dluhy Řecka, Itálie, Španělska... i za cenu, že si ČR na ně bude muset půjčit,Jinak vše zdraží cca o čtvrtinu, jako na Slovensku a platy zůstanou stále stejné!Sobotka tímto ožebračí miliony lidí!

   Vymazat
  4. Karel Straka20. května 2017 13:26
   Souhlasím s Vámi, takto nelze stát spravovat. Tyto služby by měly mít nastaveny standardy, odpovídající naší ekonomice. V těchto, pro občany tak důležitých službách, jako je zdravotnictví a sociální služby (stejná důležitost), se nelze hašteřit o koruny, a současně rozdávat stovky miliónů do různých politických neziskovek, které náš stát programově rozvracejí. Také privatizace těchto služeb, způsobuje jejich degradaci. Privátní vlastníci z nich zákonitě odčerpávají zisk pro svou potřebu a ne pro potřebu rezortu. P.K.

   Vymazat
  5. Tak jako Ojro zachránilo Řeky, zachrání i nás.

   Vymazat
  6. 13.48-přesně jste to vystihl.Budeme Ojrem spaseni na výprodej státního majetku s ožebračením lidí až na kolena, na úroveň Středoafrické republiky nebo Nigérie.Už nás Babišistán pasoval do žebříčku hitparády mezi rozvojové země.

   Vymazat
  7. Jak je zde správně podotknuto, ojro a komentář PK. Mám velmi vtíravý pocit, že celé to uskupení okolo Bohuša a chemika se bojí jak čert kříže předčasných voleb protože by nestihli dát do pořádku "svoje věci" a úkoly od minimálně Bruselských obstruktorů. V tomto úhlu pohledu se však Babišovo odvolání jeví opravdu účelové. Co je tedy menším zlem? K tomu je však třeba se oprostit od ideologické masírky poslední doby a vzít v potaz reálie událostí minimálně Evropského rozměru. Potom se třeba i projekt TOP09 jeví jinak než se na první pohled tváří. Ty Pandury za Chemikova ministrování za KDU nebyly zadarmo a GD je štědrý donátor.

   Vymazat
 2. Výzva pro vládu není momentálně na pořadu dne. Vláda právě bojuje o svá korýtka, takže neobtěžujte prosím naše plně vytížené zákonodárce s takovými malichernostmi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní20. května 2017 11:58
   Naprostý souhlas. Navíc sobě už přidali a ostatní si musí uvědomit, že musíme být hlavně solidární s uprchlíky. To je naše evropská hodnota, na kterou musíme být hrdí. P.K.

   Vymazat
  2. A na podzim nám povinně za koblížek, oranžovou růži a volební gulášek, hodíte svůj hlas, abychom další 4 roky, mohli u našich zavedených korýtek, blahem mlaskat!

   Vymazat
 3. Správně, 11:48 zřejmě neuvážil vládu, parlamentní komory, soudy atd. atd.

  OdpovědětVymazat
 4. A co slimáci a emigranti z východu, je jich tu dost, aby takovouhle práci sami zvládli.Na vysokých dávkách z Brusele, které převyšují české platy a důchody, při celodenním povalování a terorizování obyvatel, je pod ochranou států, bezpečnostních složek a sluníčkářů, blaze.

  OdpovědětVymazat
 5. Co jste si zvolili,to také máte.Vy budete volit
  i toho,kdo vám bude slibovat zlato z výkalu.Je
  třeba začít u sebe,koho kdo volil.Teď sklízíme
  ovoce z rozhodnutí přeborníků ve skoku na špek.To jsou voliči ĆSSD a ANO.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Majevský, já jsem sice nevolil nikoho Vámi jmenovaných, ale chtěl bych poradit. Koho by jste tedy doporučil Vy ?

   Vymazat
 6. z jiného soudku, ale mi připadá, že i ti komunisti jsou stejně asociální, jako pravice, viz nechuť přijmout změnu zákona o oddlužení
  viz http://www.halonoviny.cz/articles/view/45547803
  Pokud je v exekuci milion občanů, musí to vláda řešit, protože ztrácí aktivně pracující chudinu, a jejich odvody do systému, což je 1 mil.x 11 tis.x 34 % odvody SP,ZP a to už je velká pálka.
  Takže pro politiky je důležitější ochrana věřitelů, kteří si měli pořádně občana proklepnout, než ochrana státní kasy. Takto se celý systém zhroutí

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ovšem ruku v ruce s tím musí být přijmuto opatření, které znemožňuje zadlužení občanů v takovém zoufalém rozsahu. Ovšem to by museli mít odvahu vystoupit proti celému konglomerátu zájmových skupin jež z toho tyjí jako pijavice. A to se obávám může jen ten kdo už má dost a nebo ten koho tato potřeba míjí.

   Vymazat
  2. tento článek se mi líbí
   http://www.nwoo.org/2017/05/02/s-exekutory-nejlepe-zatoci-ten-kdo-nema-strach/
   pisatel je velmi chytrý a má pravdu. Pokud počet exekucí je tak vysoký a tito lidé pracují někde načerno, schází státu nejen peníze z výběru daní, ale i spotřebitelé, zvláště když máme ve vedení oligarchy, kteří spotřebitele potřebují

   Vymazat
 7. Myslím si, že už je vymalováno. Oni nás nepustí, jsme jejich otroci, sami jsme si to vyzvonili klíči a dopustili svojí naivitou rozkradení všeho, co mělo nějakou cenu, jak jsme nekriticky obdivovali Klause, hlavně novináři ze kterých servilita jen kapala. Pro nás už není naděje, to by naše mládež neměla mít vymyté mozky, kdy mladé husy horují pro uprchlíky a občané Brna, i když už vědí co je spolek Žít Brno zač, stejně ho někteří navolí v krajských volbách do zastupitelstva. Určitě nejsme chytřejší než Rakušané, kteří si za prezidenta zvolí zeleného dementa a Frantíci zase biseksuála Macrona. Tak to je a pár lidí co jim zbyl mozek to nespasí.

  OdpovědětVymazat
 8. až urychleně vstoupíme do eurozóny, bude to podobné jako na Slovensku. Při dalším poklesu životní úrovně bude exekuovaných nadpoloviční většina národa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zdražování, ožebračení, vícerychlostní Evropa, násun praktik NWO, masívní příliv středověkých emigrantů, islamizace, eurofašismus, diktát, založení Spojených států evropských(SSE), ve finále připojení definitivně ke IV.říši a posilená IV.říše vyrazí na cestu Drang nach Osten pod velením masakrovací, vyhlazovací organizace NATO a USA.Toto je částečně již probíhající současnost a budoucnost zglobalizované a zfanatizované Evropy.

   Vymazat
 9. dobra hospodař se nejprve pta jestli ti co stavkuji jsou všichni potřeba no jestli nejsou tak je propusti ane jak to dělaji naše bolševicke vlady bez jakehokoliv auditu vykonosti a potřebnosti přidaji všem ovšem nejprve je musi ti udajni chudaci na hranici bydy postrašit je přinejmenšim podezřele že neni znam připad tak mizerně placeneho statniho zaměstnance že by hlady umřel v brlohu pobliž skladky

  OdpovědětVymazat