Reklama

.

.

středa 24. května 2017

Zpráva pro okradené podaná guvernérem ČNB

Josef Mrázek
24. 5. 2017
Byla to dojemná taškařice, ty Otázky VM 21. 5. 2017. Proslulý VM nám předhodil dva stejné bankéře, jen vzhledem mírně odlišné, ale z téže rodiny. Oslovoval je Rusnoku a Tůmo, patrně jde o umělecká jména. Dávali tragikomedii „Intervence České národní banky“, kterou pojali jako veseohru. V přestávce totiž VM promítl výsledky průzkumu, z kterých vyplynulo, že asi polovina občanů vůbec neví, že nějaké intervence byly, a skoro nikdo neví, co způsobily. 

To rozveselilo představitele šéfa banky Rusnoka do té míry, že přiznal, že on také ničemu nerozumí a chování devizového trhu po intervencích je pro něj překvapením. Proč by také kdejaký herec měl rozumět měnovým operacím, když jiný herec si může zahrávat s atomovým válčením, aniž by tušil, o čem to je.

Po tomto úvodu se představení rozdvojilo na pohádku podávanou na obrazovce a tragedii vnímanou zasvěcenými. Pohádka byla celkem nudná.

Hodným bakéřům se podařilo vše zakamuflovat a že jsme na tom hůř než před intervencemi je podle nich úspěch, protože když ani oni ničemu nerozumí, tak jak by se někdo mohl opovážit říci, že bychom se bez intervencí měli lépe.

Tady mne napadá, že mi vrchní státní zastupitelství potvrdilo, že trestní oznámení ve věci ČNB došlo a splňuje požadavky, aby bylo projednáno.
Tragedie spočívá v tom, že se tu hraje ta dvojí hra. Na jedné straně nám ČNB ve službách Evropské banky a bůhví koho ještě předstírá, ve spolupráci nebo spolupachatelství se sdělovacími prostředky, že pro nás dělá to nejlepší, ale ve skutečnosti se jen snaží vyhnout odpovědnosti za to, jak nám škodí.

Vynecháme-li lhaní, je případ „intervence“ srozumitelný a jednoznačný.

Záměr oslabit českou korunu byl diletantskou chybou, nebo za tím byl zločinný úmysl. Prý hrozila deflace. Občanům nehrozila, ale není třeba se hádat. Jestli za dané situace bylo vhodné podpořit inflační pohyb, dalo se to udělat opatřeními působícími na zvýšení ceny práce. Cena skutečné práce byla a stále je podhodnocena, měla by být asi o 50 % vyšší. Došlo k tomu tak, že za komunistů byly součástí odměňování významné benefity ve formě levného nebo bezplatného poskytování mnoha životních potřeb. Bylo to něco na způsob nepodmíněného základního příjmu. Tato složka odměňování při transformaci národního hospodářství postupně zanikla rušením dotací, privatizací a úpadkem státu. Nikdy to nebylo kompenzováno a je to hlavní příčina nízkých mezd. Odbory zeslábly, nereklamovaly to, a zkázu dovršila chybná doktrina podporovat export nízkou cenou práce.

Extrémní orientace na export byla hrubou chybou také za situace, kdy byla špatnou měnovou politikou koruna těžce podhodnocena a poměr směnného kurzu a kurzu stejné kupní síly proti západním měnám byl zprvu 4.5 : 1 a zlepšoval se jen pomalu. Zároveň zanikla i dříve téměř úplná soběstačnost národního hospodářství. Trvalým úkolem proto bylo podporovat sbližování obou kurzů, ale o tom se mlčelo a pomalé zlepšování způsobovala jen nepřirozenost jejich obrovského rozdílu. Nakonec došlo na intervence za účelem oslabení koruny, a ty působily právě opačně, než bylo třeba, a bylo zločinem tak postupovat. Slovo zločin je použito podle trestního zákoníku s ohledem na výši vzniklé škody. Výmluva, že šlo o neúmyslné pochybení, nepřipadá v úvahu. Za co by byl královský plat bankéřů, když ne za plnou odpovědnost .

Vraťme se k protagonistům pohádky. Herci Rusnokovi, který hrál překvapeného bankéře, vysvětlíme, co se to děje po skončení intervencí a té pohádky. Zahraniční dramatik, autor scénáře, přiblížil divákům postavy bankéřů jako prosťáčky, kteří ani nevědí, že je rozdíl mezi směnným kurzem a kurzem stejné kupní síly, a po skončení akce jim připadá, že hlavní je ta hromada deviz, které dostali za dobré koruny. Ale ony jsou teď hlavní ty koruny, kterých je možná bilión a občas jich jejich držitelé trochu pustí na trh a křivka zotavujícího se kurzu koruny se obrátí vzhůru, obchodování se zastaví a nějaký čas to trvá, než se obnoví zotavování. A tak se to opakuje. Těch nepotřebných korun je ale moc, takže kurz zůstne zkažený proti stavu, kdyby intervence nebyly, ještě velmi dlouho. Pohnout by se s tím dalo jen opačnými intervencemi, kupováním korun za ty devizy. Spekulanti by ochotně prodali koruny se ziskem, který požadují, mnohem dříve. Díky tomu by se dříve ztratilo zvýšení kurzového rozdílu způsobované přebytkem korun na trhu. Tak by se zkrátila doba zvýšených kurzových ztrát při exportu, a to by zmenšilo celkové ztráty, které intervence způsobí. Taková úvaha je ale na herce v té smutné pohádce moc složitá.

19 komentářů :

 1. Milý pane Mrázku, nebuďte smutný z toho pimprlatového divadla. Bude hůř.Když budeme moc smutní nyní , co budeme dělat potom ?

  OdpovědětVymazat
 2. Uvolnilo se místo po Kajínkovi. Hrozně by slušelo Singerovi a Rusnokovi.
  lada

  OdpovědětVymazat
 3. Docela živě si ty dva gaunery v tom kriminálu dovedu představit, škoda že je to jen představa, protože v téhle zemi není z justice a příslušných orgánů nikdo,kdo by měl tolik odvahy se do toho pustit.Jak dlouho ještě?

  OdpovědětVymazat
 4. Pane Mrázku, při vší úctě, jaké máte vzdělání v ekonomii, že tak zavěceně komentujete tuto složitou problematiku?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Pane Mrázku, jaké máte vzdělání v ekonomii, že tak zavěceně komentujete tuto složitou problematiku?" --- Ekonomie má k exaktní vědě právě tak daleko, jak astrologie k astronomii. Eh´, čo to táram! Alchymisté se aspoň snažili o poznání, ekonomové se různými fígly snaží oddůvodnit svá (většinou zastírací) tvrzení. Současný PREZIDENT (to zní!) hospodářské komory dokáže na kterékoliv pozici zdůvodnit cokoliv. V jedné věci je však konzistentní (jakýť to vědecký terminus těchnikus!) jako nynější kapitalista i včerejší komunista (čili vždy příživník): ZAPLATIT POŘÁDNĚ ZA PRÁCI JE PRO EKONOMIKU ŠKODLIVÉ!!! To netvrdí žádnej (malej) blbec, tenhleten je z PROGNOSŤÁKU.

   Vymazat
 5. Klemu na tu holotu i s temi tresty co za zamerne niceni Ceskoslovenske republiky vedome a cilevedome provadeli
  .Malokdo z dnesnich asi cetl Knihu tehdy vydanou pro prislusniky MV a vnitrni potrebu . Jmenovala se tusim "proces se spikleneckym sionistickym centrem v cele s Rudolfem Slanskym " a pamatuji ze to byla velmi tlusta kniha kde se podrobne popisovalo jakym zpusobem tato tlupa sionistu nicila narodni hospodarstvi . To jen na okraj ze by tato skupine sionistu vztala znovu z hrobu?? Ale pozor, jak Cesi rikaji -historie se opakuje.Je tenkrat vysypali u cukrovaru v Treboraticich na silnici z pytle na brambory kam je privezli v tatre 3 stbaci

  OdpovědětVymazat
 6. Pro 22:38. Studoval jsem za komunistů, tak jsem se něco musel doučit, ale v roce 1995 jsem v tehdejším prominentním "Parlamentním zpravodaji" uveřejnil kritickou ekonomickou analýzu chyb, které trvají dodnes. Nikdo toho nedbal. Jen přibyly další chyby.
  Autor.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jaksi jste zapomnel odpovědět na otázku, co jste studoval! Ekonomii? Jaká je Vaše kariéra, pracujete jako ekonom? Rozumíte makro mikro ekonomii? Rád bych porovnal Vaše vzdělání a kariéru s panem Singerem.. ono stačí málo aby si člověk udělal obrázek o tom kdo má jaké vzdělání a potažmo čemu rozumí...

   Vymazat
  2. pro 25. května 2017 9:39 a jaké máš vzdělání ty? Plzeň? Podle nabubřelosti s jakou píšeš, jsi ani tu Plzeň nedodělal.

   Vymazat
 7. Pane Mrazek ale vzdyt Mrazka z Kladna preci popravili za tech 8 zenskejch . Snad to nejste vy?Ze by jste taky vstal z mrtvejch ??

  OdpovědětVymazat
 8. Ještě zajímavost k těm financím. Nový ministr Pilný nemá minulost - ve všech jeho životopisech se uvádí, že v r.72 skončil na FEL a životopis pokračuje podrobně až rokem 1992. O těch 20ti letech před tím jen někde vágní poznámka o práci v IT.

  OdpovědětVymazat
 9. Hmm, tak Vaše vzdělání: Vystudoval ČVUT, fakultu elektroinženýrství. Jak můžete tak zasvěceně o tomto tématu mluvit? Páni ekonomové se taky necpou do oborů kterým nerozumí - naštěstí. Ale opačně, taky bych panu Sigrovi nežral kdyby prudil do elektrotechniku ze okradají náš stát protože nevymyslí přístroj na volnou energii :-)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9:46 je zajímavé, jak rajtujete na formálním vzdělání, aniž byste ráčil zmínit roli intelektu a orientace talentu. Elektrotechnika je obor exaktní, který nepromíjí sebemenší logické chyby, platí zde důsledně fyzikální zákony a je, převážně, matematizován. To se o oborech ekonomie či ekonomika zdaleka tvrdit nedá, když z velké části jde o empirii a uznávaných "škol" je těžko dohledná řada. Takže mám dojem, že tu šermujete pojmy a argumenty aniž byste o jejich váze a orietaci měl alespoň tušení.

   Vymazat
  2. Pan chytrý patrně pozapomněl, že ČVUT vychovává též řídící pracovníky pro velké průmyslové podniky. Ti umí ne jen sestavit produkční funkci, ale prochází důkladným a přísným studiem operační analýzy, statistiky, účetnictví, rozumí ekonomickému plánování a jsou velmi dobře připraveni ne jen v podnikové ekonomice, ale i ve velkých agregátech až po národní hospodářství. Za mých mladých let se o nich říkalo, že absolvovali "ředitelský směr".
   To byli oni, kteří dokázali řídit ocelárny, které vyráběly přes milión tun oceli ročně, řídili hutní prvo i druhovýrobu, loděnice, veškerý průmysl, vědecko-technický rozvoj, výzkumné ústavy i Akademii věd. To byli ti Wichterlové, Heyrovští, Hromádkové, Brabcové, Šikové i Hůlové.
   Mimochodem pan prof. Šik po šedesátém osmém roce prohlásil, že čsl. národní hospodářství se po zavedení jím a kolektivem vypracovaného souboru opatření nezhroutí dalších 30! let.
   Až zásahy nedouků z OF i jejich Melody Boys (CH77) a rozdělení ekonomik Čechů a Slováků zasadily tomuto hospodářství smrtící údery...

   Vymazat
 10. Tak vidíte, polovina lidí u nás ani neví, jak je NB vzala na hůl. Ať se VM zeptá lidí třeba na režim, možná, že také polovina lidí si ani nevšimla, že je už nebere na hůl socík, ale kapitalismus. O čem to asi tak vypovídá?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vypovídá to o tom, že se necháme oblbovat. Většina lidí, převážně mladých neví, že nežijeme v demokracii, ale v kapitalismu. Pro kapitalismus je právě demokracie v současné době úhlavním nepřítelem. Proto kapitalisté tvrdí, že oni jsou těmi skutečnými demokraty.

   Vymazat
 11. Babišovi vadilo,že miliardy Českého důchodového
  fondu "zahálejí" na účtech a rozhodl se je takzvaně
  "investovat" patrně do nějakých bezcenných papírů.
  Pokud se tak už stalo, čeští důchodci pojdou hlady.

  OdpovědětVymazat