Reklama

neděle 18. června 2017

Ani oblečená, ani nahá


Zbyněk Fiala  
18.6.2017 VašeVěc
 

Sociální demokraté procitli a začali se rozhlížet po levicové programové nabídce. Jenže stará strašidla tam najdeme také.
Nový volební lídr ČSSD Luboš Zaorálek, který je přecejen sečtělejší než jeho kolegové, zkusil něco vymyslet během pár chvil, které se mu uvolnily od čtvrtka, kdy dostal ten strategický úkol. Na sobotní konferenci ČSSD, která se sešla ke schválení volebního programu, měl vystoupit jako „český Corbyn“ a zvrátit strmý propad preferencí. Měl to zvládnout takříkajíc z voleje, bez přípravy, prostě obrat, nůžky a nechytatelná trefa do vinglu. Ve čtvrtek funkce, v sobotu gól.

Sáhl tedy po nářadí britského vzoru. Corbyn dokázal oslovit mladou generaci připomínkou levicových tradic, které střední generace namyšleně opustila. Zaorálek zalovil v české historii a vytáhl překvapivou připomínku roku 1968, nikoliv jako strašáka s tanky, ale jako období obrovského vzepětí národa, které tankům předcházelo a ještě je nějaký čas přežilo. Z jeho úst zazněla slova jako „étos“ a „sebevědomí“, nebo „politický čin“, to zas v souvislosti s TGM. Největší pecka byla – „žijeme v převratné době“. Ale vzletná slova nakonec vyzněla zase jen jako slova. Slova, slova, slova.

Chcete někoho jiného? To nejdůležitější Zaorálek poznamenal těsně předtím, než měla konference hlasovat o jeho novém pověření: „Hledáte někoho mladšího a čerstvějšího? Nikoho v sále nevidím…“

V tom je podstata věci. Předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi se podařilo zabránit, aby do strany nevlez někdo mladší nebo čerstvější a nenarušil pořadí čekatelů na funkci. V takovém prostředí je pochopitelně o myšlenky nouze. Ale i kdyby tam nějaké byly, není až tak důležité, co kdo řekne. Jsou schopni něco z vysloveného uskutečnit? A pokud se do toho opravdu pustí, jak dlouho u toho vydrží, než dají přednost nějaké zákulisní atrakci? Kde jsou staré sliby nápravy církevních restitucí? Teď už nejsou ani oprášeny. To zákon o sociálním bydlení nebo o snižování závislosti na fosilních palivech je mezi programovými sliby znovu, teď už prý doopravdy.

Z čerstvě zveřejněného volebního programem ČSSD cítíme určité prozření, co by měla dělat moderní levice, aby zůstala levicí. Nepředstavují to jen sliby vyšších výdělků, lepších penzí a vstup do galerií zadarmo, ale také třeba návrat privatizované vody do vlastnictví obcí, krajů a státu.

Ale stará strašidla tam jsou také jako dostavba jaderných elektráren. Energetická bezpečnost opravdu závisí na nových velkých centrálních zdrojích? A kolik to má stát? Kdo to zaplatí? „Budeme garantovat zajištění spolehlivých dodávek energie za přijatelné ceny,“ píše se v programu. Výraz „garantovat“ však může vyznít ve smyslu „diktovat“. Jaderná elektrárna dostane státní záruku v podobě zaručené výkupní ceny (contract for difference), aby se ten zoufale ztrátový podnik nějak pokryl, a zákazník to holt zaplatí. Výsledek najdeme na soutoku toho, co zákazník vydrží („přijatelné“) a co se doplní ze státního rozpočtu („garantovat“), jak se to dnes dělá v případě velkého solárního tunelu. Skutečnost, že pětina elektřiny se vyváží, program neřeší. Velcí kluci zas dosáhli svého.

Podobně je to se zvyšováním výdajů na obranu. Všude po chodnících potkávám uplakané lidi, kteří jsou zoufalí z toho, že nedáváme 2 procenta HDP na NATO. Jaký je vztah HDP k rozpočtu? V letošním roce jsou rozpočtové příjmy plánovány na 1,25 bilionu korun, zatímco HDP bude asi 5 bilionů. HDP je tedy čtyřikrát větší než příjmy státního rozpočtu. Dvě procenta HDP se pak rovnají 8 procentům státních rozpočtových příjmů. Opravdu chceme, aby každou dvanáctou korunu, kterou stát vybere, dal na obranu? ČSSD se k tomu výhledově hlásí, byť bezprostředním cílem je vydat na obranu jen asi každou 18. vybranou korunu (1,4 procenta HDP, to je 5,6 procenta rozpočtu).

Že by tedy byla ČSSD oblečena do nějakého zvláště přitažlivého levicového šatu, to není. Je proto nahá? To taky ne.

Začnu u té obrany. Válka není, ale bojíme se migrace a teroru. Podporujeme proto vytváření Evropské pohraniční a pobřežní stráže nebo spolupráce policie, armády a zpravodajských služeb na evropské úrovni. To jsou silové nástroje. Ale pak tam s potěšením najdu následující záměr: „Budeme podporovat vytváření systému preventivních opatření k zastavení nelegální migrace, především cílené a podmíněné poskytování humanitární a rozvojové pomoci do afrických a asijských zemí, odkud lidé nejčastěji přicházejí.“ Tak je to správně.

Podobně v oblasti domácí bezpečnosti: „Pro naši bezpečnost je důležité, abychom uměli účinně řešit situace sociálního vyloučení, ať už jde o jednotlivce, nebo celé lokality. Sociální vyloučení totiž znamená napětí, špatné sousedské vztahy a bezvýchodné situace. Nejlepším řešením je prevence, programy cílené pomoci – především zákony a systém, který nebude lidi zbytečně vyhánět na okraj společnosti. Proto chceme změnit systém exekucí a zjednodušit možnost oddlužení.“

Proti siláckým řečem Milana Chovance, který by každého ozbrojoval, je tu opačná úvaha nad slabinami toho, že jsme si příliš zvykli na desetitisíce bezdomovců. Nebo paragrafy, které v ruce odborníka fungují jako vysavač na cizí majetek a zmizík na občanská práva. Chovanec je teď v roli předsedy ČSSD, ale volebním lídrem je tvůrce programu Zaorálek. Strana proto oblečená není, ale úplně nahá taky ne. Kdyby ty výdaje na obranu bránily i před nestabilizující bídou, nejsem proti. Něco ovšem spolkne záměr „modernizace ozbrojených sil, aby“ (…) „uměly reagovat na“ (…) „informační působení nepřátelských mocností“. Úředně stanovení znalci vám sdělí, co si máte myslet. To si Chovanec uhájil…

Celkem logicky teď bude následovat úvaha, čím to uživit. úvod do programu celkem věcně konstatuje, že nastal čas přiblížit se životní úrovni Západu, nemůžeme být jen levnou montovnou. Sdílím v programu nevyřčený, leč opakovaně zapracovaný názor, že velké společnosti se o sebe postarají samy, není třeba se jim podbízet. Mysleme spíš na to, jak je efektivně obrat a lépe platit lidem. Program staví na tom, že vláda může mzdy podnikatelské sféry ovlivnit jen stanovením minimální mzdy, ta ať tedy zrychlí růst. Státní podnikatelskou podporu by měly dostat především malé a střední firmy, u kterých je větší pravděpodobnost, že budou české. Nebo – to je novinka – firmy, které slíbí slušné mzdy a k tomu reinvestice v Česku do nových technologií.

Program opisuje ze Slovenska (železnice pro děti, studenty a seniory zdarma) i z Německa (státní investiční banka, velký průmyslově-výzkumný institut po vzoru Fraunhofera). Další státní finanční instituce, Českomoravská záruční a rozvojová banka by se měla ujmout zprostředkování evropských peněz, které v budoucnu budou mít formu „finančních nástrojů“, neboli zvýhodněných půjček a záruk. Z Francie – pokud se nemýlím – je opsáno „rozpočtově neutrální sblížení administrativního a daňového zatížení malých družstev a podniků s OSVČ“. Řeč není o pojistném, to je ponecháno stranou, ale o daních. Naznačuje to možnost rozšíření odečtu uznatelných nákladů nějakým jednoduchým procentem. Najdeme tu i návrat myšlenky sociálního družstva, která je trochu posunuta ve smyslu, že nemusí jít jen o charitu, ale obecně příležitost pro ty, pro koho není zisk vším. To je levicová myšlenka.

Z dosavadního chování ČSSD to nevyplývalo, ale program vychází z toho, že levice je ze své podstaty také zelená a solidaritou pokrývá i péči o životní prostředí. Za nesmírně důležitý dále považuji slib zásadního zlevnění zájmových a sportovních aktivit ve škole a budování sportovišť při školách, stejně jako podpory rozvoje zručnosti žáků základních škol. Za mých dětských let bylo školní sportování samozřejmostí, stejně jako práce na školních pozemcích nebo školní dílny. Fanatická inkvizice, která z našich hlav vyháněla sebemenší pomyšlení na to, že něco ze socialismu může fungovat, konečně začíná tahat za kratší konec provázku.

Volební program ČSSD je aktem zoufalství nad přehlídkou zmařených příležitostí a vyhlídkou pádu do politického zapomnění. Ale tohle byl Corbynův program také, jen smrtelná hrůza jeho pravičáckých kolegů připustila návrat dávno odkopnutých myšlenek autentické levice. Ovšem nápodoba Corbyna nespočívá v pitvání jeho programu. Nemělo by zapadnout, že Corbyn během pár měsíců rozšířil členskou základnu Labour party o statisíce členů. Zatímco v květnu 2015 měla strana 200 tisíc členů, o rok později jich bylo hodně přes půl milionu.

Pro případ, že by někdo chtěl u nás opravdu něco změnit, připomínám, že Británie má šestkrát víc obyvatel než Česko, takže v přepočtu na česká čísla to je vzestup členské základny z 33 tisíc na 80 – 90 tisíc. To menší číslo jsme měli za Paroubka také, ale od té doby šlo členstvo jen dolů, a teď jsme někde na polovině…

- - -

58 komentářů :

 1. Sociální demokracie se i za I. republiky tvářila jako levicová ale v rozhodujících chvílích pravici nijak nepřekážela. Na svoji stranu získávala především dělníky nesplnitelnými sliby a naprostým lhaním. Jak vidno nic se až tak moc dodnes nezměnilo. Ale snad už konečně její příznivci prohlédnou...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. S komentářem souhlasím oni nejsou levice ale leváci.

   Smazat
  2. https://www.youtube.com/watch?v=2SkkRM6w3Lc

   Volby 2017. https://www.youtube.com/watch?v=kzoq8tq0VSQ

   Smazat
  3. 14:51 Poslechl jsem si to bohužel je to pravda.

   Smazat
 2. Neuveritelna drzost, odtrzenost od reality, namyslenost a spolehani se na to, ze lidi zapomenou a znovu skoci na spek.... Sobotko, ty neuveritelnej lhari...vsechno jste ze sveho minuleho programu splnili? Minule jste vyhrali jen pro to, ze jste slibili volicum stopnout cirkevni restituce... tim jste ziskali mnoho volicu. A to jste nesplnili!!! Ty jsi mel po volbach, pokud to pro lidovce bylo neprijatelne, skoncit a nedelat s nimi koalici...ALE kreslo premiera...to jsi tak moc chtel co? Lharskej smejde! A mimochodem, uz jsi zaplatil ten straniskej dluh Altnerovym pozustalym? Socani maji opravdu v sobe zakodovanou zradu kohokoli, jen kdyz budou u vesla. Preji ti, Vam, aby jste se vubec do PS nedostali. A Zaoralek s Chovancem? Stejna spina jako ty, triumvirat vsehoschopnejch. V tehle sestave jste nevolitelni, jeste to nechapete, jste vsem pro smich. Ty vase snemy, demagogicke proslovy, freneticky potlesk a hlavne namlouvani si, jak jste uzasni...jdete mezi lidi a uslysite co si o vas mysli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Svatá pravda!

   Smazat
  2. Souhlas!
   • www.novarepublika.cz/2017/05/byla-sobotkova-vlada-prospesna-lidem.html#more

   Smazat
  3. Sociální demokracie byl a v tomto volebním období slabá. Revize Církevních restitucí nebyla provedena - nebyla to jednobarevná vláda. ( Bělobrádek se postavil proti a bez něj by vláda nevznikla)nevznikla)
   Nejlepší nápad ČSSD za volební období zavést sektorovou daň na bankovní a telekomunikační sektor a pod . zatloukl Babiš který byl proti - přičemž žádný normální stát " by si nedal každoročně odvádět cca 400 mld .Kč ve formě dividend mateřským firmám, které to tady drancují hůře než v koloniích.
   ČSSD byl ve volebním období slabá a koaliční partneři znemožnili oba návrhy ( restituce a sektorovou daň které dávali smysl.
   Předpokládám že si teď národ " moudře " zvolí ODS + TOP 09 a bude kráčet do budoucnosti, v níž bude rozkradeno úplně vše. Jen do toho !!! A Vaše děti půjdou o žebrácké holi, nebude to trvat slouho.

   Smazat
  4. to 15.18
   ale v podstate je to jedno, protoze socani by se scuchli po volbach s Kalouskem a s fladakama a bylo by hotovo, vsichni proti Ano ! Ale vetsina Ano, takova, aby se nemusela tvorit koalice, ta bohuzel nehrozi.
   Pokud se socani zbavi Zaoralka, Sobotky a Chovance, pak by se mohli dostat do jejich vedeni o trochu normalnejsi lide...Zimola apod. To je mala nadeje. Ale tenhle triumvirat...to je pro socany konecna. Lidi budou volit mohutne AB. A AB je globalista! Budoucnost? Jak rekl Svejk = vojna s turkem musi bejt, akorat misto turka si dejte Rusko.

   Smazat
 3. Dokud schůzují a řeční, o něco jim jde.

  OdpovědětSmazat
 4. ČSSD dnes už na sobě nemá ani tanga, svlékla se jako slizký had. Oblečeni neoblečeni, jedou nejedou, obutí neobutí se mi v současné době zdají spíše komunisté.

  OdpovědětSmazat
 5. 13:07, 13:43 když vyhecovaná nenávist zastíní rozhled i rozum je dlážděna cesta k mnohem horšímu. Vzpomeňme První a Druhou republiku, únor 1948 a nakonec i listopad 1989. Někteří, styďte se.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14.43
   hele ty chytrej, neuvedomujes si jednu zasadni v teto dobe vec, a to, ze sliby se maji plnit! Lidi uz maji plne zuby lzi, prekrucovani, dvojiho metru, pokrytectvi a hlavne buzerace z Bruselu. K tomu si jeste pridej problem ILEGALNI migrace a otazku bezpecnosti ....a je to. Nejsem nenavistnej a pokud ty jsi socan a souhlasis s jejich novym volebnim programem....ha ha ha, tak jses asi zaslepenej soc demokrat. Jak rikam, jdi mezi lidi a obhajuj jejich novy volevbi program. Jsou to jen dalsi a dalsi lzi, nic jineho.

   Smazat
  2. 14:23- docela by mne zajímal Váš názor, kdo za pokles/vzestup obliby u voličů může, že by proměnný IQ voličů?

   Smazat
  3. 18:33 nejsem sociální demokrat ani volič ČSSD. Pouze se nenechám cloumat záchvaty třeba i oprávněného vzteku. Zvažte, že v současné vládě měli většinu ANO s lidovci. Pak si nemůžu myslet, že za všechno co nás štve, můžou jen a jen sociální demokraté. To bych byl blbec. Je jasné, že žádného s dosavadní vládní trojice volit nebudu. To je o tom vzteku, který Vám 18:33 kalí zrak. Snad víte, že vláda roshoduje ve sboru, stejně jako parlament prostou nebo absolutní většinou. S tím jako politik nic moc nenaděláte.

   Smazat
  4. 20:18- jako "Sobotka" bych vládu položil již nesouhlasem lidovců s revizí církevních restitucí, tehdy začal "sešup" jeho a ČSSD. Nejste-li "vládní" volič ani "konkurenční" KSČM, můžete být sympatizant Sobotky a pražské kavárny, která podržela Sobotku u moci při známém "puči" demonstracemi v Praze na jeho podporu, jak výmluvné!

   Smazat
  5. 20:18 Když na mě reagujete 13:07 tak nebojte nenávidím všechny vlastizrádný strany co teď vládnou. Jediná správná volba je SPD. Pro referendum o vystoupení z eu. A měl by to udělat každý Český vlastenec.

   Smazat
  6. Ale pane Povolný, nenapsal jsem jasně, že nejsem voličem ČSSD, tedy ani pana Sobotky? Jsem z těch, kterým došlo, jaké vlastnosti má nastolený systém. Z tohoto pohledu se snažím být ostražitý vůči manipulacím.

   Smazat
  7. Pane Povolný 20:08 - Skutečně zajímavá, ale na odpověď náročná otázka. Vyhnu se tomu, abych důsledně definoval ubohou podstatu politiky ČSSD, kdy nebylo problémem, aby si Andrej se svým ANO přisvojil zásluhy a všechno nepříjemné, za robustní podpory mainstreamu, svalil na ČSSD. Navíc, za jisté asistence prezidenta ČR, bez toho, že by vnitřní poměry v ČSSD umožnily včasnou, racionální reakci. Voliči jsou takoví, jací jsou, tedy z neznalosti a nedostatku zejména historického nadhledu snadno manipulovatelní, nehledě na to, že do hry vstupují generace utvářené současným režimem. Se skutečně fundovanou analýzou problému zápasí mnohem povolanější hlavy.

   Smazat
  8. "... měl by to udělat každý Český vlastenec. " --- Právě ty hlasy takyvlastenců, volících Okamuru, chyběly Sobotkovi ke 100%nímu splnění volebních slibů. Tihleti horoucí vlastenci by mohli občas zkusit přemýšlet HLAVOU. Doporučuji jim POVINNĚ shlédnout historické filmové záběry polské jízdy, útočící na německé tanky. A jaká měli ti polští vlastenci dlouhá kopí!!! P.S. Hlavně, že máme hafo vyštudovanejch Jelínků, Dvořákovejch a dalších. Politologů? sck

   Smazat
  9. 10:55-co/kdo bránil Sobotkovi nebrat do vlády lidovce a vzít SPD? Babišovi by to v té době bylo jedno a vývoj by šel jiným směrem!

   Smazat
  10. 8:37-přesto se Sobotky a ČSSD zastáváte jako ti demonstranti o kterých vím dost, abych tvrdil, že minimum z nich byli členy ČSSD.

   Smazat
  11. 9:12-nemohu s Vámi souhlasit. Mainstream je zcela na straně ČSSD proti všem! Chyba je tedy na ČSSD, potažmo na Sobotkovi, jeho poradcích a "spřízněných" politolozích, jak trefně uvádí 10:55-"hlavně, že máme hafo vyštudovanejch Jelínků, Dvořákovejch a dalších politologů".

   Smazat
  12. Pane Povolný, možná Vám chybí určitá osobní zkušenost z prostředí vrcholové politiky. Jestli ja to tak, věru, buďte rád!

   Smazat
  13. 16:46-jsem a nejsem rád. Jako "jinoch" politikou nepolíbený jsem se dostal do lákadla moci přes SSM s vidinou raketového vzestupu kariéry. Nadřízený, kamarád jeho(mnou) přeskočení kariéry komentoval:"máš-li na to žaludek, jdi do toho". Přesvědčil mne. Kdo na to měl, byl "nějaký Leo Pavlát", říká Vám to něco?

   Smazat
 6. 14:14 - V KSČM je mnoho poctivých komunistů na rozdíl od oportunistů Filipa a Dolejše. Ti dva nejsou komunisté, ale zakuklení socdemáci.
  Komunista

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vážím si těch komunistů, obyčejných lidí, kteří po sameťáku ve straně zůstali. Vážím si i intelektuálů, lékařů atd. za to samé. Ti co práskli okamžitě knížkou byli jen u komunistů. Dnes jsou u kapitalistů a před mnoha lety jsem napsal, když to nebylo ještě vůbec aktuální, že když k nám jednou přijdou Mohamedáni, budou tito lidé první, kteří si na hlavu omotají kostkované ubrusy!

   Smazat
  2. Někteří si už dokonce po návštěvě prezidenta Číny a po koupi Slavie čínským kapitále nechávají po vzoru Slávistů s sešikmovat oči.
   Sparťan (Slavii však gratuluji k titulu)

   Smazat
 7. 13:30-Nemáte pravdu.Dokud schůzují,tak to není
  proto,že by jim o něco šlo.Schůzují pro pocit
  své důležitosti a snaze zachránit z koryt to,co
  se ještě zachránit dá.Však bude dost lidí,kteří
  je udrží při životě.Hlavně ten pocit důležitosti
  jim za to stojí.Jinak je nic jiného nezajímá!
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 8. Když se Zaorálek dojímal nad roky 1918, 1968 a 1993 tak jsem zadoufal, že mu trošičku začíná svítat. To totiž byla léta, kdy se hájily NÁRODNÍ zájmy. Doufal jsem, že stejně jako Moldavský prezident Duerte pochopil, že nastává odklon od globalizace ke glokalizaci, kdy národy začínají bojovat za svou suverenitu, proti globálnímu řízení. Ale z dalšího projevu bylo jasné, že nepochopil. U ministra zahraničí je dost divné, že nechápe, proč vyhrál Trump, Brexit ani vývoj Ruska. Dále se musíme přimknout k EU a NATO a skákat tak, jak jiní pískají. Pak jsou ovšem sliby o zvyšování mezd v zahraničních firmách a jejich vyšším zdanění jen obelháváním voličů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Moldavský prezident Dodon,
   Filipínský prezident Duterte.
   Mik

   Smazat
  2. 18:04 Děkuji za opravu přeřeknutí. Člověk v těch "vzbouřených" prezidentech pomalu ztrácí přehled :-)

   Smazat
 9. Proč neprodává hrnce a vysavače, byl by boháč.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zaorálek není žádný sociální demokrat. Je to převlečený globalista. Sociální demokracie se celou svou historii veze na lidech, kteří mají sociální cítění, ale KS byla na ně příliš revoluční a později vinna totalitou. Soc. dem se po revoluci dostala k moci jedině díky tomu, jak se proflákla pravice, ODS, KDU, a celá ta smečka, jak je známe. Už za první republiky se soc.dem. říkalo "baráčníci"; jsou dobří k zaplnění díry, ale nejsou to lídři. A.Š.

   Smazat
  2. 16:10 Také se říkalo, že soc.dem je předkožkou pracujících. Dobře je chrání, když o nic nejde. Ale jak jde do tuhého, vždycky se stáhne.

   Smazat
 10. Už to z Zaorálka vypadlo. Podle něho se měl už v roce 1968 obnovit kapitalismus s utiskovanou většinou, aby socanští pohlaváři mohli ke korytům. Nevyšlo to, Zaorálek vsadil na studium politické ekonomie. Dalším nebezpečným blábolem bylo tvrzení, že Masaryk posílal vojáky na smrt. Vojáci přeběhli sami, Masaryk se ujal funkce je zastupovat. Možná, že jen štval proti bolševikům. Možná, že Zaorálek sní o tom, jak bude posílat Čechy na ruskou frontu. Kdo ví?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. " Podle něho se měl už v roce 1968 obnovit kapitalismus " --- V r.1968 ještě žila spousta lidí, která si pamatovala jak se podnikalo před válkou. Po r.1989 podnikají už jen STBáci a podle toho to vypadá, viz Babiš !

   Smazat
 11. Zapomněl vyřídit sjezdu ČSSD srdečné pozdravy od Porošenka.

  OdpovědětSmazat
 12. Sjezd už skončil ?! Tak ať okamžitě zaplatí dluh za LIDOVY DŮM !!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. " dluh za LIDOVY DŮM!!!! " --- LIDOVY DŮM ukradli po ÚNORU komunisti, po HADRÁKU jej vrátili, načež ho socanům ukradl KOČÁRNÍK (to je ten financmajstr, co ho tenkrát opili Rusové, on v tom vraj byl nevinně). Nemožnou smlouvu pak s ALTNEREM (taky pěknej ptáček-nezaplatil najatým advokátům) podepsal ZEMAN (kde se nechal Altnerem okrást, což u Miloše je v praktických věcech pravidlem). Ten případ jednou vejde do dějin obchodního práva!

   Smazat
  2. 12:16-Není jen "Lidový dům" v Praze! Zde Vám dávám za pravdu, že co ukradli komunisté, ODS(Kočárník) ukradla podruhé. Ne každá obec, město, politická strana měly na "Altnera". Revize té doby již nebude, svět spěje k novému, spravedlivě nespravedlivému řešení. Revanši revanši.

   Smazat
 13. Všem hyenám doporučuji přečíst si na Argumentu posledního Kellera k tématu. A pak si jděte pro tu koblihu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nechci koblihu, chci víc, chci vrátit vládu národním státům a národům v nich žijících v poměrném zastoupení!

   Smazat
  2. Keller nic objevného nenapsal, jen omlouvá svůj omyl, že přeběhl k socanům. Mne od socanů uráží jejich odporný antikomunismus. Keller si to nechá líbit, i když byl nomenklaturní kádr už za středoškolských studií, kdy jen studoval a nic jiného za nim nebylo. Já jsem se stal nomenklaturní kádr až v 33 létech věku, kdy jsem měl už asi 3 nebo 5 patentů, spoustu článků, které mi v UK překládali do angličtiny.

   Smazat
  3. " Mne od socanů uráží jejich odporný antikomunismus. " --- Že komunisti sociální demokracii 40 let (!!!) zakazovali a za snahu ji obnovit ZAVÍRALI LIDI, Tě neuráží? Výběrový to jemnocit! Filip a Kováčik by měli mlčet a šoupat nožkama! Ty si radši taky zašoupni!

   Smazat
  4. 12:30 domníváš se, že do politiky, pokud má být ve prospěch většiny, tedy průměrných a podprůměrných, patří všelijaké ty pomstičky, nebo seriózní spolupráce? Navíc, on ten Filip ani Kováčik zcela jistě politiku padesátých let v ČR netvořili. Dnes, dnes jsou za zanďoury bez nápadu. Nejspíš, aby přežili. Tak si zašoupni, myslivno.

   Smazat
  5. Víte Vy 22:57, kdo a jak se stal "nomenklaturním kádrem"? Já že tady kdekdo pracuje s terminologií z období "vedoucí úlohy strany" aniž by věděl, co to ve skutečnosti znamenalo. Není těžké, najít si to na internetu, nebo o čem nic nevím, v textech nepoužívat. Možná by prospěl nějaký takový osvětový, vysvětlující článek k mechanizmům a terminologii z té doby. Také údaje co, do jaké doby a jak platilo. Vědět, znát a myslet je pro utváření názorů to podstatné.

   Smazat
  6. 17:45-takové "blbosti" v utváření názoru v honu na čarodějnice jsou podstatné! Kdo se neinformuje nezávisle, je závislý na propagandě závislé na režimu. Nic nového pod sluncem.

   Smazat
 14. OBĚTE MASARYKOVY REPUBLIKY
  A takto se střílelo za 1. republiky tatíčka Masaryka! Na toto nelze zapomenout:
  • 1.2.1919 bylo při generální stávce dělnictva v Bratislavě zastřeleno ozbr. legionáři 7 demonstrantů
  • 25.3.1920 byli při stávce dělníků v Rumanově na Slovensku zastřeleni dva dělníci
  • 18.7.1920 byl při mzdových demonstracích v Hlohovci četníky zastřelen 1 dělník a více než 10 demonstrantů bylo těžce zraněno
  • 18.12.1920 byli na protestní demonstraci ve Vráblech zastřeleni tři stávkující a jedno dítě a přes 20 stávkujících zraněno
  • 21.2.1921 byli v Krompaších při demonstraci proti hladu četníky zastřeleni 4 dělníci a 17 jich bylo zraněno
  • 2.7.1921 byli při exekuci ve vesnici Ardenovo zastřeleni dva rolníci
  • 12.10.1921 byl četníky v Topolčanech zavražděn jeden dělník
  • 1.4.1922 stříleli v obci Hrušové četníci do stávkujících, 19 osob bylo zraněno
  • 30.7.1922 uspořádala KSČ v Košicích slavnost skautů spojenou s táborem lidu. Při rozhánění průvodu zranila policie 12 dělníků
  • 1.8.1922 stávkovali v Močenoku dělníci z panství biskupa Kmeťka. Při rozhánění schůze stávkujících byl jeden dělník četníky zabit a jeden těžce zraněn
  • 28.10.1923 provedli četníci v Dulové masakr malorolníků, kteří hájili právo na lesní pastviny, a zastřelili jednoho malozemědělce, 3 těžce a 30 lehce zranili
  • 28.4.1924 byl v Zaričevu úkladně zavražděn okresní důvěrník KSČ
  • 6.5.1924 byl v Turje agrárníky úkladně zavražděn důvěrník KS a místní starosta Ivan Stimák
  • 30.5.1924 při násilné exekuci dobytka v Poljaně těžce zranili četníci 7 rolníků
  • 3.8.1924 byli ve Svaljavě při protiválečné demonstraci policií zastřeleni tři rolníci
  • 8.10.1924 byl při stávce textilních dělníků v Trenčíně zastřelen 1 dělník a 8 těžce zraněno
  • 10.2.1925 byl v Praze po skončení protidrahotní demonstrace uspořádán demonstrační průvod přes Václavské náměstí. Proti demonstrujícím byla vyslána policie, která střílela a šest demonstrantů těžce a mnoho lehce zranila
  • 31.5.1925 zabili četníci jednu dělnici při stávce cihlářů v Nerejově
  • 11.6.1926 rozháněli v Praze četníci střelbou demonstraci dělníků proti zvýšení zemědělských cel a několik dělníků při tom zranili
  • 2.5.1928 byla četníky při stávce dělníků v Dolním Kereškýně zastřelena jedna žena a dvě další ženy a jeden hoch byli těžce zraněni
  • 8.10.1928 byl v Boroňavě četníky v noci uspořádán pogrom na rolníky, 34 muži a 4 ženy byli zbiti
  • 25.11.1931 - Frývaldovská stávka (dnes Jeseník, v obci Dolní Lipová). Protestní pochod proti propouštění a snižování mezd dělníků pracujících převážně v kamenolomech skončil střelbou zasahujících četníků a smrtí 8 demonstrantů, dalších 13 bylo těžce raněno

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A ještě střelba do dělníků u Duchcovského viaduktu.Mladí nevěří,že tatíček Masaryk byl schopen nechat střílet do chudiny.Mladá generace přijímá pouze všechny věci z USA,ti dělají vše dobře a nelžou.

   Smazat
  2. 20:53 - Děkuju a souhlasím s Vámi.
   Anonymní 18. června 2017 18:08

   Smazat
  3. Zaslechl jsem v rádiu Sobotku jak mluví o řešení bezpečnosti podle vzoru první republiky. Asi chce nechat do nespokojených občanů střílet. Na Deníku referendum někdo napsal, že za první republiky bylo zabito 29 občanů. To bolševici zvládli při nepokojích v roce 1969 jen 4 mrtvoly. Jedna snad měla v Brně spadnout ze střechy. Nezabíjeli esenbáci, ale lidové milice. Že raději nedrží dnešní pohlaváři hubu, aby nevypadali jako blbci.

   Smazat
  4. Vážený z 18.6. z 18:08h :
   Podařilo se Vám namíchat dohromady hrušky s jabkama.
   Možná patříte mezi "přesvědčené" komunisty a to takzvaně "za každou cenu" (viz. Váš taxativní výčet násilných událostí), možná ne. Ale Váš příspěvek je 100% jednostranný!
   Kdyby jste napsal "za první republiky", bylo by vše v pořádku.
   Ale "kydat špínu" na Masaryka,"jako by on dal pokyn ke střelbě", bez toho, že by jste ony události dal do pravdivých souvislostí je nepravdivé!
   ( Jen namátkou např.: generální stávka v Bratislavě související s Maďarskou republikou rad,místa střetů související s lokálním kontextem - Podkarpatská Rus, Slovensko, či se světovým děním - Velká hospodářská krize, dále se systémem výkonu moci, a tak dál, atd., ..)

   Problém Sociální demokracie je jako se všemi našimi (ale i "evropskými") vládními stranami (včetně bývalých vládních), že LŽOU a co naslibují, TO NESPLNÍ!
   Hnutí ANO, teprve projde zkouškou.
   Přesto jediná smysluplná volba je Okamura a jeho strana.
   Čím víc získá hlasů, tím větší může získat váhu na politické scéně.
   Pavel p

   Smazat
  5. Vážený 0:06, proč ty ohledy? Na Gottwalda se nakydala zodpovědnost za množství zločinů a čtenáři to musejí unést. Zvykněte si, že na oplátku budete číst podobná hodnocení svých oblíbenců. Zaorálek poskakoval na Majdanu, a proto mu lze připsat zodovědnost za provokativní vraždy k rozdráždění banderovců, upalování v Oděse a střelba děly do paneláků na Dombase.

   Smazat
  6. Pro A z 19.6. v 7:19h :
   Asi jste si nevšimnul, že "mým oblíbencem" je T.G.Masaryk, jeden z mála velikánů českých dějin. A ne nějaký Zaorálek, který opravdu svým poskakováním na Majdanu se stal přímým spoluviníkem zločinů ukrajinské chunty.
   Pavel p

   Smazat
 15. Venco nemaz mne to porad je to dnes jiz 198 smazani to neni svoboda to je Dvoraku tyranie
  Honolulu- retarded

  OdpovědětSmazat
 16. Nadpis článku dobrý, chybí a zapáchá!!
  Václav

  OdpovědětSmazat
 17. Pane Bože všemohoucí 22:57! Šermuje terminologií z poza totáče, „nomenklaturními kádry“. Na internetu najdete: „Nomenklatura je označení pro systém aplikovaný v totalitním režimu a autoritativním režimu, kdy jmenování funkcionářů a pracovníků podléhá schválení stranickými orgány.[1] Prověřeným lidem vhodným ke jmenování se říká nomenklaturní kádr.“ Logicky potom, když možné studentské funkce nebyly předmětem jmenování, ani povinného schvalování stranickým orgánem, nemohl pan Keller být „nomenklaturním kádrem“ za studentských let, pokud by nebyl „kádrovou rezervou“ na řídící funkci, což do 18ti let věku nepřipadalo v úvahu. Zároveň nechápu, jak Vás pět patentů povzneslo do komunistické nomenklatury leda, že jste se díky tomu stal šéfem. Přesněji, čím vyšší, významnější funkce, tím vyšší stranický orgán jmenování s konečnou platností schvaloval, když bral do úvahy vyjádření stranických orgánů počínaje nejnižším stupněm. Za co mohou stát Vaše názory, když takto zacházíte s jednoduchými fakty?

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.