Reklama

neděle 11. června 2017

Bašta: Expediční sbor EU bude další polínko hozené do válečného požáru

Jaroslav Bašta
11.6.2017 PrvníZprávy 


Jen pro připomenutí – během posledního týdne se kromě závěrečných útoků na dvě „hlavní města“ Islámského státu, Mosulu v Iráku a Rakky v Sýrii, válčí také v Nigérii, teroristické vraždy zažil Londýn a Teherán. Zdá se, že výzva ke „Krvavému Ramadánu“ padla na úrodnou půdu. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.


Možná jde jen o náhodu, ale právě ve dnech, kdy předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker přijel do Prahy, aby nás seznámil s projektem Evropské armády a napomenul za naší neochotu rezignovat na státní suverenitu, vzplály boje téměř na všech frontách.

Nastal čas, abychom se pokusili hodnotit právě probíhající konflikty na Blízkém Východě a Severní Africe z trochu obecnějšího pohledu. Oprostili se od svého podvědomého evropocentrismu (přesnější termín by byla přezíravost) a podívali se na současnou krizi v onom regionu z pohledu našich historických zkušeností a vzpomněli si na období evropských náboženských konfliktů. Nejbližší analogií k současné situaci je nejstrašnější náboženská válka v evropské historii, Třicetiletá válka mezi katolíky a protestanty.

Mezi podněty, které způsobily válečné šílenství, tenkrát patřila změna klimatu, nástup tzv. Malé doby ledové, která přišla po dlouhém období oteplování a způsobila úpadek zemědělství. Současné vysychání subtropů a rozšiřování pouští má stejný důsledek – válku mezi sunnity a šíity, tedy obdobu evropské Třicetileté války co do délky a zhoubnosti konfliktu. Tím ovšem historická analogie končí. Evropské válečné šílenství vedlo ve svých důsledcích ke konstituování moderního státu, náboženská válka v srdci Islámu zatím způsobuje spíše kolaps zasažených států a vznik nejhorší představitelné diktatury v dějinách, jakou nám na svém území názorně předvádí tzv. Islámský stát.

Válka mezi sunnity a šíity by nikdy nemohla dosáhnout takových nebezpečných rozměrů, kdyby do ní nezasahovaly od samého počátku velmoci. Západ se dosti jednoznačně postavil na sunnitskou stranu (poprvé v konfliktu mezi Saddámovým Irákem a Iránem), jeho hlavním spojencem je Saúdská Arábie. Sovětský svaz a později i Ruská federace podporuje šíitský tábor, tedy Irán, což nejlépe ukazuje situace v Sýrii.

Jak už to tak v historii občas bývá, evropským (západním) problémem jsou naši spojenci, především Saúdská Arábie, která exportuje nejradikálnější podobu Islámu, wahhábismus, a sponzoruje prakticky všechny teroristické organizace, včetně těch, které vraždí v Evropě i ve Spojených státech. V tomto případě je zásada, že „nepřítel mého nepřítele je mým přítelem“ poněkud sebevražednou mantrou. Své by o tom mohly vyprávět oběti teroristických útoků v USA (2001), Madridu, Londýně, Paříži, Bruselu atd.

Muslimská analogie Třicetileté války způsobuje migraci ze zasažených regionů, migranti míří do bohaté a klidné Evropy, ale svůj styl života, předsudky a nenávisti neodkládají před cestou, vláčejí je s sebou. A čas od času dávají obyvatelům západoevropských měst vědět, že naše civilizace může skončit stejně jako ta jejich.

U nás v Čechách jsme zažili dvě nábožensky motivované války. Prvá v patnáctém století postihla hned dvě generace a zahynula v ní téměř třetina obyvatel. V sedmnáctém století po třiceti letech bojů, hladomoru, epidemií zůstala naživu jen třetina původního počtu osídlení. Náboženská válka se nedá vyhrát. Někdo by to měl Saúdům a jejich spojencům vysvětlit.

Nevím, zda nápad pana Junckera s unijním expedičním sborem, který bude aktivně zasahovat v krizových oblastech mimo EU, je ten nejlepší recept na udržení míru a bezpečí na našem kontinentě. Zejména, budou-li o jeho použití rozhodovat politici jako on. Spíše půjde o další polínko hozené do válečného požáru.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)

Související článek:

Musíte si dát pozor při nákupu piva: Pohoršujete tím islamisty!

12 komentářů :

 1. amplituda pro tanker

  OdpovědětSmazat
 2. Přestože si pana Bašty vážím, myslím si, že v tomhle případě je vedle. Ve třicetileté válce šlo hlavně o peníze - tedy o to, že v relativně zbohatlé Evropě bylo všude co uloupit. Náboženství byla záminka, zhoršení klimatických podmínek vedlejší jev. Když už nebylo ve střední Evropě co ukrást, válka skončila. Dneska je to podobné. Začali jsme se muslimům srát do náboženství, protože se nám hodila jejich ropa a tohle byl výhodný způsob, jak je rozeštvat a oloupit. No a dneska se nám to vrací. Muslimové našli účinný způsob protiútoku - terorizmus. No a imigranti jsou lidé, kteří si mohli dovolit dát značné částky převáděčům a chtějí, aby se jim tato investice vrátila - na náš účet. Bohatnou na tom převáděči a mafie na ně napojené. Hle, tržní hospodářství.
  J. Hruška
  J. Hruška

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak , kapitalisti za peníze prodají i vlastní babičku !

   Smazat
  2. O té klimatické změně více zde:
   http://www.rukojmi.cz/clanky/zahranicni-politika/4029-nezastavitelne-globalni-oteplovani-kazdych-1500-let

   Smazat
 3. Média jsou plná diskusí a komentářů, jak do EU plyne proud imigrantů z arabských zemí a z Afriky (ale i Afghanistánu, Pákistánu apod.), dostáváme informace v řádu jednotek až tisících "zachráněných" třeba u pobřeží Libyje. Ale je úplné ticho po pěšině o tom, že právě nyní byla úplně otevřena stavidla pro útěk Ukrajinců do EU ve velkém (a to třeba v samotném Polsku jich už mají k dnešnímu dni asi dva milióny!). Takže Chovanec prý do voleb sice nepřijmé žádného barevného imigranta (myslí tím jenom ty, co mají nárok na každoměsíční all inclusive od státu), ale dovoluji si vyslovit předpověď, že se mezitím do Česka dostane několik desítek tisíc Ukrajinců v rámci bezvízového styku. Problém je v tom, že právě oni se zcela jistě zpátky domů už nikdy nevrátí a v EU to bude přesně podle amerického vzoru, také v EU se budou časem pohybovat desítky miliónů nelegálů. P.S.: jaké početní stavy by asi musely mít policejní sbory zemí EU, aby se s tím vůbec dalo něco dělat.

  OdpovědětSmazat
 4. Pan Bašta je bezesporu sečtělý člověk, ale co naplat, mám z něho dojem, že nám neříká tak úplně pravdu. Války se vedou o moc a o majetek. K jejímu vyvolání, se hodí jakákoliv záminka. Otázka víry je celkem dobře použitelná záminka, která snadno rozdmýchá vášně a nenávist (když se dobře použije). Ale „příčinou“ válek s miliónovými lidskými oběťmi a miliardovými majetkovými ztrátami a přesuny, můžou být i mnohem nepatrnější události, jako je opradový atentát na následníka trůnu, nebo fingované přepadení vysílačky.
  Jinak souhlasím s negativním pohledem na evropskou expediční armádu. EU je nevěrohodná ve všem, co činí. Juncker už měl být dávno odvolán, za výsledky své práce, do jakého stavu uvedl Evropu. Naším národním zájmem je ochrana vlastního území a ne se podílet na realizaci nějakých aktivit, zaměřených na likvidaci suverenity evropských národů. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. plete se, pí Bašta ví, co dělá
   je v ČSSD od roku 1992

   Smazat
 5. Je úplně jedno,že je autor vedle.Skutečnost,že
  se sám velký šéf EK k nám rozjel,nevěstí nic
  dobrého.Nakonec komediant předal zbytek armády
  novému Wehrmachtu a ten bude místo Němců krvácet na bojištích mimo EU.Takže žádná obranná organizace.
  Už věřejně vykřikují o nutnosti vyvolávat války.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten komediant by měl za to pykat! Copak jsme banánová republika?! Alebo jsme?

   Smazat
  2. Petr Majevský Souhlas. Je třeba Češi zabrat u voleb a poslat euhujery k ledu.

   Smazat
 6. BAŠTO, !
  JAK JE TO S KORUPCÍ NA AMBASÁDĚ V KYJEVĚ?
  KOLIK O TOM VÍŠ?
  A JAK DLOUHO SE V TOM VEZEŠ??
  s bohušem

  OdpovědětSmazat
 7. Nemám nic proti expedičnímu sboru v naší armádě, když si loupením a drancováním na sebe vydělá a ještě zajistí nějakou tu kořist pro náš stát. Vracíme se sice do doby koloniální...Pane Dvořák, zůstaňte v klidu, to já zase jen tak...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.