Reklama

.

.

středa 7. června 2017

Blíží se půl kulaté jubileum vypálení Lidic

Zdeněk Hrabica 
7. 6. 2017
Seděl jsem před lety v pracovně předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu - u paní Anděly Dvořákové několik hodin po její audienci v Arcibiskupském paláci. Na její žádost ji přijal primas český Miloslav kardinál Vlk. Žádala, aby církev pietně vyzvedla památku zastřeleného lidického kněze Josefa Štemberka u Horákova statku při vypálení Lidic 10.června 1942. 

Odešla s nepořízenou, prý se dotyčný církevní pastýř neměl zaplétat s politikou. Milost gestapa kněz před popravou nepřijal. Proto přišel o život. Kardinál Duka v roce 2012 připustil, že se církev začíná zabývat návrhem na jeho blahoslavení. 

Skoro jsem tomuto svědectví nemohl uvěřit. 
Do Lidic se skoro každoročně vypravuji, sám i se svými blízkými, sloužil jsem zde i jako voják základní služby u Strážního praporu MNO. Po celou dobu tvůrčí práce jsem pobýval v ateliéru -  nablízku sochařce Marii Uchytilové, když vytvářela pomník památce zavražděných lidických dětí.  Srdce mi mohly utrhnout loupežné noční nájezdy zlodějů, kteří rozkradli do svých zahrádek po roce 1990 na dvacet tisíc růžových keřů z celého světa. Vážil jsem si ministra kultury Pavla Dostála a ředitele Památníku Lidice Milouše Červencla, co pro nápravu piety Lidic vykonali. Vloni mne potěšilo, že do Lidic přijel kromě prezidenta Miloše Zemana i vysoký církevní hodnostář.

Hanba se mnou lomcuje, když si vzpomenu, že tu ani jednou po roce 1989 oficiálně nebyl Václav Havel; prý jenom jednou, když jel autem kolem.

A to ani poté, když se Němcům ostentativně omluvil za „vyhnání“.

Tuto vadu na kráse nemohlo odstranit ani udělení Řádu TGM in memoriam tomuto lidickému mučedníkovi 28.října 1992. Ani pozdější další světské dekorace.

Foto autor

17 komentářů :

 1. Ty vlastizrádný šmejdi jsou schopný říkat že Lidice neexistovaly. Že jsi to vymyslely komunisti. Havel bělobrádek kalousek stejný fašista.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bratia, za všetko si môžete sami.
   Vašou ministerkou bola žena, ktorá vyhlásila:
   "Čechom sa za Protektorátu nic hrozného nestalo".
   Válková, že?
   A v akej strane táto božia žena pôsobí dodnes?
   Po budúcich voľbách vo víťaznej.
   Iste ste počuli o románe Dosť bolo kokotov.
   Viete, akou vetou sa tento román začína?
   "Čím skôr pochopíte, že ste kokot, tým skôr sa vám podarí kokotom nebyť".
   A ak po ďalších voľbách bude vo vysokej funkcii tá vaša "Česká" ministerka, resp. vašu krajinu bude riadiť strana, ktorá jej kryje chrbát, tak ste ešte nič nepochopili a pravdu má vaša ministerka, ak autor románu.
   Ako sa tak ale na tie krásne Čechy a na ich politické reprezentácie pozerám, na výber moc nemáte.
   Tak veľa šťastia.
   domino svetík

   Vymazat
  2. 12.59 Na ja, ale nejsú jenom kokotiska, sú i broskyňe, nejlépe anglicky. A mě se jeví volba mezi nimi "naničhodná"

   Vymazat
 2. Je to prostě hnus. Každý národ si váží svých obětí.
  Jen naši představitelé se chovají jako největší hovada.
  Václav

  OdpovědětVymazat
 3. Blizi se vyroci hruzneho masakru cechu, fasisty v Lidicich a sudetsti fasisti a jiny teroristi se taky /pratelsky a nevinne pod rouskou tolerance, pomoci a porozumeni s nasimi politiky /!! BLIZI ...I s opet dalsimi masakry..!!!

  OdpovědětVymazat
 4. Ato se soudruzi v parlamentu domluvili a žádají prezidenta,aby udělil bývalému primasi velké státní vyznamenání.Zřejmě za to co dobrého učinil pro Vatikán.Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kardinál VLK si zaručene zasloužil ČESTNÝ ŠTÍT PROTEKTORÁTU ČECHY A MORAVA S ORLICÍ SVATÉHO VÁCLAVA a to I. stupně, tedy VE ZLATĚ... založený v den druhého výročí smrti pana zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, generála SS a policie ...

   Vymazat
 5. Se nedivte. Nejvyšší administrátor církve ř.-k. za Protektorátu B.u.M. Franz/František Bobe byl mimořádně aktivní agent gestapa (po válce odsouzen a popraven). Významně přispěl i k likvidaci hrdinů v chrámu C.a M. a dostal za to i odměnu 100tisícKč.

  OdpovědětVymazat
 6. Pan Vlk byl nejužitečnější v době kdy myl okna. To za nim byla vidět nějaká kloudná práce. Ovšem jak kvalitní to nemohu posoudit. Vím o čem píšu. Sám jsem myl po revoluci výlohy a nablískané sklo mi dělalo velké potěšení. Jsem na tu práci dodnes pyšný. Ing.Novák

  OdpovědětVymazat
 7. A co Wilhelm Leimer vedoucí protiparašutistickýho oddělení gestapa....který byl ve štábu v Lidicích...jehož potkali v roce 1965 v Moskvě...jako důchodce...ve skutečnosti agent NKVD, který byl v roce 1944 vyznamenán Stalinem..ve filmu o Lidicích o něm není zmínka....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A ty jsi ho potkal osobně, že? A také jsi mu předával to vyznamenání?

   Vymazat
  2. Můj fotr mu to předával jako velvyslanec DDR in Moskau...

   Vymazat
 8. Po loňské provokaci s přítomností německého pre-
  zidenta Gauckeho by Bělobrádek a Hermanem mohli
  pozvat pro změnu Posselta a vrchní němkyni,která
  pro svou jalovost už je jalová i psychicky.Ať už
  to stojí za to.Český národ bude chvíli nadávat a
  pak už si zvykne.Ona se z toho pak stane německá
  oslava vítězství nad válečnými teroristy.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 9. Přece jednou Václav Havel oficiálně v Lidicích byl, 10.6. 1992. Dokonce řečnil. Ale tím spadla klec. Zmizel Růžový sad. Růže byly vyklučeny. Dlouho za jeho panování mizel i odkaz Lidic. Nebýt Pavla Dostála, zmizely by z paměti zcela.

  OdpovědětVymazat
 10. Autor má pravdu! Jako prezident ČSFR byl dokopán, aby do Lidic jel a řečnil! Jako prezident České republiky se Lidicím vyhýbal na sto honů. Už se do Lidic nikdy nevrátil. Němcům se omluvil za "vyhnání" a svůj postoj nakonec projevil souhlasem s "humanitárním" bombardováním. Zaslouží si opovržení!

  OdpovědětVymazat
 11. V zájmu objektivity potvrzuji, že jedinkrát? měl Václav Havel v Lidicích opravdu proslov. Asi teda v tom roce 1992. Onehdy jsem to viděl ze záznamu v pořadu "Archív ČT 24". Jeho "slavný?" strýc Miloš po svém útěku do Německa prý skončil tak, že jakožto drogově závislý (feťák) prodával na ulici květiny a na oblečení mu před úmrtím zůstaly dvoje kalhoty ...

  OdpovědětVymazat