Reklama

.

.

středa 7. června 2017

Blízký východ se právě teď otřásá v základech. O co jde? Také o konečné vítězství v Sýrii

mbi
7.6.2017  Eurasia24
 
Co se to děje na Blízkém východě, kde řada Západem podporovaných zemí najednou doslova odepsala Katar a vztahy této země s ostatními členy „unie Zálivu“ se dostaly na hranu otevřeného nepřátelství? Jestli se vám nechce číst důsledně řízené „fake-news“ médií hlavního proudu, Eurasia24.cz vám nabízí stručnou a srozumitelnou analýzu tohoto geopolitického dramatu. 
 
V širších souvislostech aktuální bouřlivé dění na Blízkém východě rozebral ruský webový zdroj IMP Navigator, zaměřený mimo jiné právě na politicko-bezpečnostní situaci na Blízkém východě.

Saúdská Arábie (SA) se rozhodla přerušit styky s Katarem. Její krok vzápětí následovaly Bahrajn, Spojené arabské emiráty (SAE) či Egypt.

Všem občanům Kataru pobývajícím na jejich území nařídily tyto státy opustit zemi; již je přerušeno pozemní, námořní i letecké spojení, je blokován i tranzit. Katar byl jedním šmahem obviněn ze všech možných hříchů a z podpory nejrůznějších skupin a politických sil nepřátelských Saúdské Arábii.

Protože vztahy Kataru s Muslimskými bratry a s řadou dalších extrémistických hnutí a skupin jsou již dávno známé – a ze strany SA se až dosud nic nedělo – bylo dost zábavné číst, jak je teď najednou tvrdě odhalována katarská „podpora šíitů, jemenských Hútiů a podobně“ (naprosto nekriticky tento účelový blud převzala a šířila většina tuzemských médií – pozn. edit.).

A to tím spíš, že kontingent katarské armády bojoval v Jemenu na straně saúdské koalice a v bojích utrpěl i nemalé ztráty.

V každém případě byl nyní Katar z koalice vyloučen.

Obecně platí, že konflikty mezi saúdskými králi a katarskými emíry nejsou nic nového. Katar se již delší dobu snaží řešit klíčové problémy regionu spíš ve spolupráci s Tureckem než se Saúdskou Arábií. Má na svém území dokonce tureckou vojenskou základnu.

V roce 2014 došla situace mezi Rijádem a Dauhá tak daleko, že obě země odvolaly své velvyslance, později se ale znovu sblížily díky tomu, že ozbrojené bojůvky podporované oběma těmito monarchiemi společně bojovaly proti vládě v Sýrii a proti Hútiům v Jemenu.

V posledních měsících ovšem v souvislosti s uzavřením částečného příměří v Sýrii (dosaženého za aktivní účasti Turecka na příslušných jednáních) a se sílícím nepřátelstvím mezi Saúdskou Arábií a Íránem vztahy mezi saúdským královstvím a katarským emirátem opět ochably.

Bojůvky syrských povstalců podporované Tureckem a Katarem v současné době v podstatě dodržují příměří, což umožnilo Damašku s podporou Ruska a Íránu posílit syrské vládní jednotky, které nyní bojují hlavně proti IS a prodírají se k iráckým hranicím.

A to samozřejmě odporuje plánům USA a Saúdské Arábie, které nechtějí, aby oficiální syrská vláda obnovila svoji kontrolu na hranicích s Irákem.

Poslední kapkou, která rozvinutí konfliktu Kataru s arabskou koalicí pravděpodobně způsobila, byla nedávná návštěva prezidenta USA v Saúdské Arábii a rozruch, jenž vyvolal zveřejněný záměr vytvoření otevřené protiíránské aliance.

Katar, bez ohledu na existující vlastní rozpory s Íránem, se očividně obává vzniku velkého válečného konfliktu v Perském zálivu. Vzhledem k nepatrné rozloze Kataru by v případě vypuknutí války íránské údery proti katarským objektům ropné a plynařské infrastruktury mohly způsobit krach jeho ekonomiky a výrazný pokles současné životní úrovně.

Pod tlakem této hrozby začal katarský emír v poslední době zoufale lavírovat a snažit se ukázat Íránu, že Katar si válku nepřeje. Na konci května emír telefonoval íránskému prezidentovi, blahopřál mu k jeho znovuzvolení a zdůraznil, že „mezi Katarem a Íránem existují již staleté, historické a pevné vazby“ a že „Katar by rád tyto vztahy ještě více upevnil“.

Emír rovněž uvedl, že „nařídí všem existujícím organizacím a administrativním orgánům Kataru, aby zvýšily úsilí o rozšíření vztahů mezi Teheránem a Dauhá“.

V reakci na to chce Rijád přitisknout Katar ke zdi a zabránit mu v jeho dalším vstřícném postupu vůči Íránu – činí tak cestou politického a ekonomického nátlaku a nutí jej dostat zpět plně do saúdské pozice nepřátelské vůči Íránu.

Následky mohou být očekávatelné: „z ničehož nic“ se před několika dny začala formovat „katarská opozice“ tvořená některými z členů vládnoucí dynastie, žijících v zahraničí, kteří jsou prý „nespokojeni s politikou emíra“. Předpokládá se, že „štáb opozice“ se usídlí v Londýně. 


mbi, Eurasia24.cz
Zdroj: imp-navigator.livejournal.com

10 komentářů :

 1. Katar se stal nepřítelem USA a jeho loutek právě nyní, kdy začal spolupracovat s Ruskem a stal se majoritním vlastníkem akcií společnosti Rosněfť. Amerika se Saudy zorganizovala ISIL a rozbíjela Sýrii právě kvůli plynovodu z Kataru přes Sýrii pro Evropu. A Katar najednou přestane poslouchat a přejde k nepříteli (Rusku)? Nikdy, to je zcela nepřípustné! Heslo dne opět platí: za všechno může Putin, že?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vyčerpávající, netřeba dalších komentářů.

   Vymazat
  2. 15:24 Dobře popsáno.

   Vymazat
 2. Takze toto byl evidentne ucel TRUMPovy cesty do Riyadhu...

  Podplatit Saudy (zbranemi a predevsim prestizi), pokud prestanou shejkove sponzorovat teroristy a udelaji si poradek mezi dalsimi shejky...

  (Trump side dela veci, ktere na prvni pohled jednodussim, tedy normalnim, lidem pripadaji jako zle, treba neskodne gesto s tomahawky proti Syrii na ucpani hlasu valecnych stvacu doma - alespon na chvili, ted kamaradeni se Saudy, jen aby konecne sli do sebe a prestali podporovat terroristy a jeste si pri tom zachovali tvar, a dalsi jeste uvidime... V diskusich se to prirovnavalo k "4D chess"...)

  OdpovědětVymazat
 3. Dobrý pán Trumpety, z větších států udělat menší a ty menší vymazat.

  OdpovědětVymazat
 4. Nepíše se,jak je na tom finančně Katar a to bude ten problém,nenakupuje od USA zbraně.Pokles cen ropy,Kataru dělá větší problém než S.Arábii

  OdpovědětVymazat
 5. A stále dokola: NEDOMLUVIT SE NA NIČEM, S NIKÝM! VŠE ŘEŠIT VÁLKOU, TO JE JEŠTĚ VĚTŠÍ BYZNYS, NEŽ ROPA. A toto strpí občané Světa, aniž by pípli? Myslí si, že se zachrání před zmasakrováním?

  OdpovědětVymazat
 6. Občané světa to strpí.Dokud se bude kdokoliv na
  planetě řídit radami USA,nebude změny.Zájmy USA
  jsou na prvním místě amerických prezidentů.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tohle je prece naprosto samozrejme. ČÍ jine zajmy by mely byt na prvnim miste u prezidenta, nez zajmy jeho vlastni zeme ?
   (V horsim pripade jsou na prvnim miste zajmy Israele, na druhem miste zajmy Washingtonu a Brusele, a az nekde vzadu na konci take zajmy vlastni zeme...)


   ------
   Dalsi stripek do informacni skladacky, proc shejkove nemaji radi Qatar:

   https://www.rt.com/op-edge/391268-iran-attacks-terrorist-saudi-isis/

   Qatar is a problem because ... of its media, its Al Jazeera station is supporting radical critics of the monarchies


   Al Jazeera je zrejme neprijemna leckomu v tom regionu...
   (Maji to s mistnim shejkem domluvene tak, ze jeho nechaji na pokoji, a za to maji celkem volnou ruku proti vsem ostatnim.)

   Vymazat
 7. Je to vždy tak, když se košile bližší kabátu, navlíkne na kabát.

  OdpovědětVymazat