Reklama

úterý 20. června 2017

Bojové akce USA v Sýrii, aneb mistrovství světa ve střelbě do vlastní nohy

Lubomír Vylíčil
20.6. 2017   Rukojmí
Americká stíhačka sestřelila v neděli odpoledne syrské letadlo. Tolik první, ještě kusé zprávy. K “incidentu”, jak tomu naše media eufemisticky říkají, prý došlo na jihu provincie Rakká. Syrský vládní stroj zde měl bombardovat “povstalce”. Tak naše média označují ty, z mnoha skupin místních islamistických hrdlořezů, kteří jsou (z nějakého nepochopitelného důvodu) “hodní” a “naši”. No a tohle syrské éro včera amíci, ve spravedlivém rozhořčení, sejmuli…


Podívejme se na mapu. Město Rakká se nachází ve středu severní části syrského území, na břehu

V nepřehledné klanově-náboženské válce každého s každým se o město v dalších letech přetahovali tvrdí islamisti z ISIL s měkčími islamisty z rodu “povstalců”, s kurdskými milicemi a konečně i s regulerní syrskou armádou. Američané (které sem mimochodem nikdo nezval) do toho sypali zbraně, proviant a sem tam bomby. Na podporu “svých koní” v oblasti.

A teď, uprostřed syrského území sestřelili letoun syrské armády. Člověka okamžitě napadne – oni jsou ve válce? Jako Sýrie s USA? Nepřehlédl jsem něco? Protože takovéto věci se přece dělají jen v rámci pěkně rozjetého ozbrojeného konfliktu. Anebo se, přinejmenším, takovýmto aktem válka zahajuje. Když letoun ozbrojených sil jednoho státu sestřelí letoun ozbrojených sil jiného…

Další otázkou je, kde se tam ti amíci vlastně vzali. S plně vyzbrojenými bojovými stroji. Uprostřed Sýrie. To tam přiletěli na turistické vízum, nebo měli pozvání místní vlády? Protože ve vzájemné válce, jak už bylo konstatováno, přece nejsou. Alespoň ji do dneška nikdo nevyhlásil.

Ano, leckterý šťoura by mohl namítnout, že se tu přece pohybují i jiná bojová letadla. A taky zahraniční, která suverénně operují v Syrském vzdušném prostoru. Ruská. (To jsou pro připomenutí ta, co ve všech bombardovaných obcích trefují zásadně a pouze nemocnice…) Jenže ta jsou zde oficiálně. Od 30. září 2015. Jsou tu na žádost presidenta Sýrie. Mimochodem řádně, regulerně a opakovaně zvoleného v demokratických volbách.

Takže si to shrňme. Na území suverénního státu vypuklo povstání. Ozbrojené. Povstalci nejrůznějšího typu ovládli část země. Chovají se tak, že velká část z nich je v celosvětové klatbě (ISIL). Armáda postiženého státu s nimi bojuje. Pozvala si i spojence. Po delší době bojů se začíná zdát, že se karta konečně obrací a vítězství provládních sil je na dosah. A tu přijde jistá velmoc, která povstání poťouchle vyvolala (vzpomeňte si na “Arabské jaro” v roce 2011) a po celou dobu vzbouřené ničemy polotajně podporovala a praští do toho holí. Armádu suverénního, těžce zkoušeného státu přímo přes prsty.

Masky spadly. Od teď už ne “přehmaty” navigační omyly a kolaterální ztráty, jak se to dělalo dříve, kdykoli se vysypaly americké bomby na regulerní syrskou armádu bojující s povstalci. Teď už je podpora islamistů otevřená a neskrývaná. Taky dobře. Alespoň i ti poslední, ještě zbývající idealisté vidí, na čí straně elity USA (a stávající vůdcové Západu obecně) stojí. A o jaké hodnoty tu jde.
řeky Eufrat. Tedy téměř uprostřed výsostného území Sýrie. Různé boje tu probíhaly už od roku 2013. V následujícím roce pak přešlo město plně do rukou Islámského státu. A jeho šéf Bagdádí jej okamžitě vyhlásil hlavním městem svého chalífátu.

21 komentářů :

 1. USA ještě nezachránily ty svoje hodné teroristy. Je třeba je ve zdraví přepravit na nové bojiště - do Evropy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Shání tě jeho excelence dr. Chocholoušek. Má pro tebe práci - houpat v ZOO slonovi koule. To proto, abys neměl čas vypisovat na netu ty své tupožvásty, sráčkoprdy a žbrndokecy.
   asistent

   Vymazat
  2. 22:56 co ze chces rict, zkus to znova a pomaleji

   Vymazat
  3. 4:05 - Reparát pro méně chápavé a retardované!
   Shání tě jeho excelence dr. Chocholoušek. Má pro tebe práci - houpat v ZOO slonovi koule. To proto, abys neměl čas vypisovat na netu ty své tupožvásty, sráčkoprdy a žbrndokecy.
   Takže, zkus to znova a pomaleji!
   asistent

   Vymazat
  4. 13:22 svatá pravda. A 22:56 a 8:11 nechejme v klidu. Prý se jim nemá odporovat.

   Vymazat
 2. Odpovědi
  1. 14:32 poslední odstavec patři na konec prvního ostavce (za perxem)

   Vymazat
 3. Brzo budou padat atomovky
  Valka zacne 2 Cervence
  Deputy Honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jdi do prdele, blbe! Ty nejsi Ja!
   nick Honolulu - balvan na konci cesty

   Vymazat
  2. Honolulu, jsi to ty? Ten pravy? Z Floridy
   Tak vitej zpet.
   Schazel jsi tu a tak jsem vstoupil do tvych bot coby tvuj deputy!
   A podaval jsem coby tvuj deputy zpravy ke kterym Cesi nemaji pristup.
   Ted kdyz jsi zpet tak budes informovat ty.
   Myslim ale ze si nezaslouzim byt poslan do riti ze jsem se pokusil te zastoupit, i kdyz treba ne tak dobre jako ty
   Horni Dolni

   Vymazat
  3. 3:45 - Hovnolulu povysil - je hajzldedek a celebrita od hajzlu! Ted dela Trumpetovi sraci prkynko! Tudiz, nema cas nazbyt na srandicky! Musi makat!
   hovnolulacky soused

   Vymazat
  4. 8:18 a ty jsi povysil z hovna na sracku

   Vymazat
 4. A co na to Herr Trumpeta? Paní, to je doba. Nejmocnějšímu státu zeměkoule vladne prezident, který neodpovídá za to sestřelení - anebo to bude jinak?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Trump je pod tvrdym utokem obamovych agentu a zradcu
   Pokud to neuridi tak bude atomova valka
   Asi bude
   Timto skladam funkci deputy Honolulu protoze sheriff Honolulu je zpet v meste a brzo vas srovna do late
   Horni Dolni

   Vymazat
 5. Hodní teroristé ještě nebyli evakuováni z místa
  bojů jinam,kde ny si mohli léčit utrpěné ztráty
  silně pošramocené sebevědomí.Až se jim evakuace
  povede,pustí Kurdy ze svého zorného úhlu,neboť
  mouřenín svůj úkol splnil,mouřenín může jít.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 6. Ty kluci americký už ani neví co a jak. Když Assad s Rusem osvobozoval Allepo, tak kluk z jůesej vyřvával do světa, že do měsíce osvobodí Mosul! Rok se sejde s rokem, v Alepu už se chodí do kina a v Mosůlu pořád barabi z IS lítají po městě. Že by už ten kluk americkej byl tak zmagořenej, že šije po všem co se hýbe? Co kdyby náhodou to byl nepřítel.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty kluci americký potřebují nakopat do zadku.

   Vymazat
  2. ... a do hlavy, kde nemají mozek a IQ! Tam to méně bolí a mohou dále šoupat nohama.
   veterinář

   Vymazat
 7. Takze je to jasny, Hilary volilo 9000000 mrtvych a ilegalu

  OdpovědětVymazat
 8. Americkej odpornej ksindl....

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.