Reklama

.

.

neděle 4. června 2017

Corbyn má šanci

Zbyněk Fiala
4.6.2017 Finále britských voleb dostává překvapivý vývoj. Místo katastrofální porážky labouristů, jak to vypadalo ještě před měsícem, je pravděpodobnější plichta umožňující vytvořit menšinovou labouristickou vládu s podporou skotských nacionalistů. Zároveň jde o generační konflikt, Corbyn vede u mladých v poměru 2 : 1.Proti raketovému vzestupu labouristů bezmocný pád konzervativců z útesu, tak vypadají křivky volebních preferencí před posledními dny kampaně v Británii. Předčasné parlamentní volby, které měly využít okamžitého soustředění veřejnosti na začátek vyjednávání o Brexitu a dát vládě konzervativců zdrcující většinu, se ukazují jako špatný nápad. Teď by byli konzervativci rádi, kdyby žádné poslance neztratili. Ale je to čím dál napínavější, šéf Labour Party Jeremy Corbyn bere preference všem, dolů jdou i liberálové, UKIP a zelení.

Britské konzervativní straně se tak vymkla její strategie z ruky. Vycházela z toho, že premiérka Theresa Mayová je natolik vidět na mezinárodní scéně, že může odmítat společné debaty. Nemá čas, chystá se na jednání s Bruselem. Dokonce spoléhala na to, že čím víc se soupeři do debat zapojí, tím víc jim to uškodí.

Corbyn bude víc vidět? Tím hůř pro něj, usoudili volební stratégové konzervativců. Jenže Corbyn zatím prokazuje schopnost přitáhnout na náměstí tisíce lidí, zatímco vystoupení Mayové jsou jen opakovaným výmlatem prázdné slámy.

Trend nejlépe vyjadřuje velice uznávaný průzkum internetové agentury YouGov, která sleduje vývoj názorů nepřetržitě a pyšní se vůbec nejširší základnou respondentů (se statutem členů). Podle tohoto zdroje to ještě 21. dubna vypadalo, že Mayová Corbyna prostě zruší. Kdyby vyhrála v poměru 48 : 25, nezbude mu než trávit zbytek života někde v houštích. Jenže pak to začalo. Před týdnem, 26. května, měli konzervativci náskok už jen 43 : 36. A poslední čísla z 1. června jim berou dech, je to opravdu natěsno v poměru 42 : 39. Kam to dojde, když to bude pokračovat??

Také další velká agentura marketingového a volebního výzkumu Ipsos Mori vidí, jak se rozdíl mezi oběma stranami scvrkává na pouhých pět procentních bodů (45 : 40). Ve Skotsku už na tom jsou konzervativci a labouristi stejně (25 : 25), ale tam jasně vede Skotská národní strana SNP.

Všechno je to však komplikované většinovým volebním systémem, protože rozhodne až poměr sil v jednotlivých volebních obvodech. BBC předpokládá, že celkový poměr hlasů bude zhruba stejný jako ve volbách roku 2015, ale jiné budou počty poslanců. Jaké, to už BBC počítat nechce, ale síť YouGov se o to pokusila a vyšlo jí, že konzervativci ve sněmovně 20 křesel ztratí (na 310) a labouristi 28 křesel získají (na 257). Do hry však vstupuje taky SNP, která sice může ztratit 4 křesla, ale i tak by jich měla 50 a hlasovala by nejspíš s labouristy. Pokud by tedy trend posledních dní pokračoval, labouristi by byli schopni postavit menšinovou vládu.

Záhada Corbynova úspěchu, který během měsíce téměř zdvojnásobil preference, spočívá v tom, že i v té nejtěžší palbě zachovává vlídný buddhistický klid, je informovaný, mluví věcně a nenechá se rozhodit. Vyplatilo se také dřívější rozhodnutí, že labouristi budou akceptovat výsledky referenda o Brexitu. Tím si uvolnili ruce k tomu, aby se ve volební kampani věnovali jen svým programovým prioritám a mohli zdůrazňovat svůj posun nalevo.

Je tu však ještě další prvek, který ostatně zabíral už v minulosti, neboť přivedl Corbyna na vrchol. Daří se mu zejména mezi mladými voliči. V normálních dobách jsou to spíše nevoliči, ale nyní začínají chápat, co zemi hrozí. O jejich konečné volební účasti zatím kolují jen dohady, ale faktem je, že mladí jsou základem také obrovské armády aktivistů. Je jich snad 600 tisíc a zmobilizoval je taky Corbyn. V posledních dnech před volbami budou obcházet domácnosti a může to mít větší efekt než všechna média a billboardy. Podle agentury YouGov mladí voliči v rozmezí 18 – 34 let dokonce dvakrát častěji preferují osobnost Corbyna jako příštího premiéra před Mayovou (v poměru 57 : 30), tedy přesně obráceně, než ukazují čísla u těch starších. Volby tak dostávají charakter generačního konfliktu.

Premiérce Mayové se v televizi nedaří. BBC1 vystavila šéfy stran otázkám diváků a na předsedkyni konzervativců se sesypaly dotazy, které se vztahují k jejím kotrmelcům v sociální politice. Začaly tím, že před měsícem přišla s návrhem, aby péče o seniory byla státním zdravotnickým systémem hrazena jen osobám bez majetku. Kdo má nemovitost s hodnotou nad 100 tisíc liber (v Británii nic moc), musí ji zadlužit a platit z toho. Vedle „daně z hlavy“, kvůli které kdysi politicky havarovala Margareta Tchatcherová, slibuje Mayová „daň z demence“, burácelo v titulcích.

Aby těch ran pro seniory nebylo málo, vláda zároveň ohlásila zrušení stávající metody valorizace penzí („trojí fix“). Ta se držela inflace a růstu mezd, ale pokud žádný z těchto ukazatelů nedosahoval potřebné výše, měly se penze zvýšit aspoň o 2,5 procenta. To poslední se tedy škrtá. A nakonec se ještě omezuje příspěvek na topení, přestože mnoho Britů trpí energetickou chudobou a v zimě mrzne.

Premiérka si rychle všimla, že její návrhy vyvolaly mezi seniory zděšení. Pokusila se tedy vymanévrovat návrhem, že náklady spoluúčasti na péči o seniory budou zastropovány. Tím to ale jenom rozmazala. Veřejnost to pochopila jako názorový kotrmelec. Tohle je rozhodná a spolehlivá vůdkyně?

V BBC1 si pak naběhla tvrzením, že to byla její strana, kdo se zasadil o zvýšení mezd ve zdravotnictví. Něco skutečně dostali, ale jak připomínaly vzrušené výkřiky z publika, je to jen slabá náplast na starou křivdu, protože napřed byly mzdy zdravotníků o 14 procent sníženy.

Corbyn naopak zabodoval na těžkém, ba přímo rozbláceném hřišti. Dostal totiž od diváků dotaz, zda by byl jako premiér schopen zmáčknout jaderné tlačítko a odpálit z britských ponorek jaderné rakety Trident. Z labouristického programu bylo totiž až na poslední chvíli vypuštěno jednostranné jaderné odzbrojení, podobně jako znárodnění bank. Nešlo o názorový obrat levicového křídla, které nyní stranu vede, ale o realistické přiznání, že dost podpory nemá. Corbyn ale dal najevo, že vnitřně je mu nadále odporná myšlenka použít kdekoliv ve světě jadernou zbraň a zabít miliony lidí. „Budu dělat všechno proto, aby takové nebezpeční nehrozilo,“ řekl.

Ale dotazy přitvrdily, a tak musel pokračovat. Potvrdil rozhodnutí strany nestát v cestě modernizaci Tridentu, ale zároveň jaderné zbraně označil za selhání světového diplomatického systému. Nesmí být možnost užít je jako první. Musí se rozběhnout proces úplného globálního jaderného odzbrojení. Nelze se smířit se světem, který lze zničit jadernou válkou.

30 komentářů :

 1. Potvrzuje se mně opět a znovu, že ženy mají krutější myslení,než muži.Když zvolili Britové Theresu May premiérkou, na dotaz o zmáčknutí červeného knoflíku k vypuštění raket s jadernými hlavicemi, nezaváhala ani vteřinu. Prohlásila, že by jej zmáčkla jako první, bez jakýchkoliv výčitek. Bravo, pane Corbine!Jako muž máte citlivější duši, než současná premiérka May.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nesmysl! Válka je třeba. Kvůli nezdegenerování. Dokud Řím vedl války, ty skutečné, ve kterých šlo o bytí a nebytí Republiky, jako ta s Pyrrhem, s Jugurthou či Mithridatem a hlavně s Hannibalem, země byla pevná jako ocel, lidé v ní hrdí a nezdolní! Zocelení bojem a každodenním nebezpečím, potřebou sebeobětování!
   Jak ale nastal tzv. mír, tedy jistí imperátoři - cézaři vedli místo válek jen válčičky, tu s Germány kdesi, tu s primitivními Dáky či Svéby zase jinde, nastal úpadek! Množili se buzeranti, děvky a alkoholici a rostla zkorumpovanost,letargie, tupost,blbost a intrikaření! Dnes se k tomuto stavu opět přibližujem. To chceme?

   Vymazat
  2. Poznámka: s těmi ženami je to silně zavádějící, nedělejte ze světa žensko-mužsko válku. Theresa may není skutečná žena, tou se dívka stává, až když dokáže být matkou. Svět je řízen díky naší slabé etice a morálce nemocnými lidmi, pohlaví s tím nesouvisí.

   Vymazat
  3. 23:09 Souhlas.

   Vymazat
  4. Anonymní 4.června 2017 23:09

   Britové Theresu May NEZVOLILI.

   Vymazat
 2. No, pote, co jim konzervy provedly se skolstvim a zdravotnictvim se ani nedivim.
  Plus jine "pridane hodnoty".

  OdpovědětVymazat
 3. Legrační jak se místní komouši, kteří nenechají nit suchou na našich místních vítačích, najednou radují ze vzestupu preferencí největšího vítače "uprchlíků" na ostrovech.

  Je také legrační jak jako na přednost a výhodu poukazují na to, že tato podpora vychází hlavně od mladých. Kdežto našimi mladými, studenty,... ti samí komouši opovrhují jako zmanipulovanými trdly bez jakýchkoli životních zkušeností.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je skutečně legrační, jak 1:10, dokonce neuměle, míchá dohromady jablka s hruškami když, jak to vypadá, všechny jiného než jim schvalovaného postoje si označil za „komouše“ a potom tuto skupinu přiřadil k podporovatelům nejen Putina, ale dnes i Corbyna. Svět přispěvatele z 1:10 je tak jednoduchý, jak on sám. Na takových omezencích, bohužel, stojí a degeneruje i současná politika. Proto je, ač ubohé, nelitujme a nešetřeme.

   Vymazat
  2. 2:46 - Tím jste vinný sami vy hnědý šmejdo, když od sebe rudej xindl neodháníte lopatopu a sami se necháváte od krudý sloty kopat do prdele žvaněním o údajně "nekvetoucí pšenici na těchto stránkách"! Proč je tu necháváte slintat rasozrádný sračky, co? Kdo vás pak má voddělit, co? A pak se divíte hýkání místních havlidních Pepků o "rudohnědkách"! To máte z toho ...

   Vymazat
  3. oprava: hnědý šmejdové ... od rudý sloty

   Vymazat
  4. 2:46 A bude hůř! Páč příroda nedopouští přežívání slabých a nemocných a my se k ní musíme vrátit, neboť jinak jako druh zahynem! I proto musí být pravidelně vedeny války, protože pud boje je hluboce zakódován v genech každého člověka, jen se ho u každého jedince nepodařilo stejně potlačit. U zdegenerovanců tvýho typu víc, u zdravých jedinců méně. Boj tříbí! Ten vynáší na povrch vynikající jedince mého typu a vyhání z času přebytečný kompars tvýho ražení, neb lidstvo existuje jen jako materiál pro šlechtění vynikajících jedinců, kteří píší dějiny! Ostatní z nich jsou pak beze stopy odejiti v podobně kolaterálních ztrát ... neb jak praví klasik: „Slabí a nezdaření mají zahynout: první věta naší lásky k člověku. A má se jim k tomu ještě pomáhat.“ Friedrich Nietzche

   Vymazat
  5. 9:12 trapně se opakuješ. Nietzche, pokud ho vůbec správně cituješ, asi nepočítal s tím, že jaderný hřib bere všechno, bez ohledu na kvalitu. Když ne hned, tak časem. Marx už byl prozíravější, když asi tak před 150ti lety usoudil, že zbraně budou tak ničivé, že je nebude možné použít. Optimista, že primitive?

   Vymazat
 4. 7:24Co tady zas bleješ ry pohrobku podělanýho udavače Havla?!!!!!
  Smrdíš tím metanolem i přes monitor ty nesvéprávný debilní hovado!!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ááá - zase jeden z komoušských uslintanců laje do metanolů těm kteří popíjejí pětihvězdičkový koňáček z dob Druhýho císařství a podepsaný de Gólem a současně do nebes vynášej mužickou nuzotu ze Sibíře co nerozezná ani pěnu do koupele od samohonky!:))) Havel tě chodí strašit, co rudej chípáku? Ale já dávám přednost Romanovi baronu von Ungern Sternberg! Páč ten na rozdíl od Havla s komunistama mluvil! Totiž když je jeho pacholci vhazovali do kotlů lokomotiv, tak se jich vždy zeptal jestli je dobře hořej:)))

   Vymazat
 5. Ty mamrde,opakuješ do nekonečna pindy toho posranýho geronta Pauka.. ..sám seš tak retardovaná kurva,že nemáš vlastní myšlenku ty havlobanderovskej vožralo!!!!!!!
  A hořet bys mohl báječné sám,ty vyžraná zlitá filcko!!!!!:-DD
  Jo a ten tvůj milovaneh Romek před zdechnutím orosil a řval jak stará kurva o svůj bezvyznamnej kejhák!!!!!:-)))))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je zase kdosi jinej, kdo ti prorusácej ožralej pankharte straší v tom tvým oslizlým vředu, co ti místo hlavy vyrašil mezi rachitickými komoušskými ramínky:) Já se svoým IQ tyčím nad tvou ubohostí upocenýho komoušskýho hovada jak Mount Everest nad hromadou jačího trusu, o čemž svědčí ta skutečnost že už dvacetsedm let se mám dobře a směji se hovadům tvýho ražení, který dřou ve fabrice do úmoru a furt máš stejný hovno a mít i budou a proto se tu slejzaj a blejou tu sračky proti vlastní rase ...

   Vymazat
 6. 8:54
  Ty se netyčíš ani nad vlastním výkalem ty Hownere debiloviči!!!!!:-))))
  Seš podělanej geront kteryho odepsala i ta nesvéprávná kurva,která vedle tebe seděla v tramvaji.....havlobanderovskej zlitej smraďochu!!!!!:-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hele ty zdegenerovaná komunistická mršino Vždyť nedáš dokupy kloudnou větu, tak se krapet prober, než tě probere železná tyč do makovice! To pak se budou všichni rudý debilové z širýho okolí sbíhat, jak ta dutá rudošská tykev bude dunět prázdnotou, v domnění že pan Trump jim už konečně svrh na ty jejich vředy Agent Orange a byl vyhlášen chemický poplach:))))

   Vymazat
  2. 9:11
   Ty kokote po lobotomii,ty si tady u každýho komentáře opakuješ ty lejnolahvárenský hovna geronta Pauka a budeš blej něco o prázdný makovici????
   No zrovna ty,pedofile vygumovanej!!!!!:-)))))

   Vymazat
  3. 9:15 Pokud na tom tvým slizkým vředu neulpěla žádná myšlenka, tak si ho utři hajzlpapírem a neslintej z něj svý sračky na slídu, komoušský hovado. Jasný? Už krapet nudíš ...

   Vymazat
  4. 9:25
   Seš ubohej vylitej JandoPutnovo kuřbuřt!!!!!:-)))?

   Vymazat
  5. 9:56 Olympic neposlouchám už 30 let a Putlera jsem už vůbec nikdy neposlouchal, ty hovado komoušský! Ty radši poslouchej častušky zlitej čechomužiku a skonči se svým dokola stejným slintáním dvou naučených vět na slídu ...

   Vymazat
  6. 10:12
   Co má JandoPutnovo prdelní kuřbuřt duo společný s Olympikem????
   Pochlub se nám rady ty vygumovaná bukvice:-)))
   Teda pokud ještě nenasávaš vyjetdj volej.....

   Vymazat
 7. Tak to bude ještě zajímavé. Tenhle týden bude infarktový, Anglie a Francie, snad si dají radikálové chvíli pokoj s těma incidentama, bude toho i tak dost.

  OdpovědětVymazat
 8. Když dovolíte,tak mám jeden dotaz.Jaký profit
  bude mít český národ,když volby vyhraje Corbyn?
  Pokud vím,je příznivec EU a rád by zrušil ten
  výsledek referenda o vystoupení UK z EU.Tak co
  my z toho budeme mít?Že eurohujeři začnou řvát,
  jak je EU nutná,když chce UK zpět!Zřejmě jsem
  něco přehlédl.Tak mi otevřete oči,jásálkové.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17:46
   Máte recht - ignorantům ve Zličíně to může být ukradené.
   Máte, jako vždycky, stupidní poznámky, pane Majevský. Hlavně že NĚCO (cokoli) napíšete. Přemýšlet ale za Vás musí druzí.

   Vymazat
  2. 19:30
   Koukám,že váš komentář taky chybět nemůže......:-)

   Vymazat
 9. Corbyn je anulace brexitu.
  Skotsko nechce vystoupit EU.
  Musí vyhrát Tereza!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19:41

   Kdybyste sledoval britské noviny nebo televizi, v životě byste takovou pitomost nemohl napsat!

   Ale jelikož se neumíte ani podepsat, je jasné, že chcete jenom hloupě provokovat, jako většina Vám podobných přitroublíků

   Vymazat
 10. Kopecký, ty jsi idiot.
  Právě, že sleduji, ale hlavně britskou scénu, troubo.
  Skotsko chce být v EU, proto se chce trhnout od GB.
  Proto se hrozně kamarádí s Corbynem. ten je ve vleku svých spolustraníků z Labour Party, kteří vůbec nechtějí Brexit, blbečku.
  Ty sleduješ tak možná bláboly našich "komentátorů", evidentně.

  OdpovědětVymazat