Reklama

čtvrtek 22. června 2017

Hejtmanka Jermanová: ANO by mělo podpořit prezidenta Zemana

 Jan Rovenský
22.6. 2017   Rukojmí
Rozhovor s Jaroslavou Jermanovou 
Místopředsedkyně ANO a středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová má za to, že ANO by nemělo stavět vlastního kandidáta na Hrad, ale mělo by podpořit prezidenta Miloše Zemana. Řekla to v rozhovoru pro Právo. 


ANO odkládá rozhodnutí, zda postavit kandidáta na Hrad. Jaký na to máte názor?

Je to velmi složité téma. Hnutí ANO má lidi, nebo by mohlo podpořit někoho jiného, toto je ale věc k debatě dovnitř hnutí, ale ta zatím ještě neproběhla. Vím, že se na mě snese obrovská kritika, ale za sebe říkám, že pokud bude kandidovat prezident Zeman, tak můj hlas tentokrát dostane.

Proč?

Protože si myslím, že ze současné nabídky je jediný schopen i s těmi excesy, které má za sebou, maximálně dobře republiku reprezentovat a ustát to, co se děje v okolí. A to říkám s vědomím, že jsem v první volbě pro něj nehlasovala.

Od roku 2013, co se pohybuji ve vysoké politice, jsem pana prezidenta poznala. Některé věci jsem si v sobě poopravila, a i když nesouhlasím s některými jeho výroky nebo s lidmi, kteří kolem něj jsou, jako například kancléř, tak jsem si to vždy s ním dokázala vyříkat.

Prezidenta považuji za velmi sečtělého a chytrého člověka, vrací se k lidem, nežije zamčený na Hradě a myslím, že má všechny předpoklady vykonávat funkci dalších pět let.Prezident Miloš Zeman a Jaroslava Jermanová v Poslanecké sněmovně (snímek z roku 2014) FOTO: Milan Malíček, Právo
 
V médiích se probíralo, jestli je Zeman dostatečně fit, aby dalších pět let dělal prezidenta. Máte z toho obavy?

V těchto věcech si nehraji na soudce a nechci rozhodovat za někoho, jestli má kandidovat, nebo ne. Pan prezident určitě ví, jak je na tom zdravotně. S panem prezidentem jsem ve Středočeském kraji strávila tři čtyři dny a po celém dni, kdy je velmi aktivní, je unavený. Ale to jsme i všichni ostatní.

Nechtělo ANO nasadit ministra obrany Stropnického?

V tuto chvíli to neumím říct. Kolega Stropnický má sice také velké zkušenosti, ale proti prezidentu Zemanovi mu stále ještě zkušenost chybí.
Je možné, že by ANO nakonec nikoho nenasadilo a podpořilo Zemana?

Nemám mandát mluvit za ostatní, ale sama si myslím, že bychom měli podpořit prezidenta Zemana. Diskuse v rámci hnutí ale bude teprve probíhat. Je možné, že doporučení bude nakonec jiné, moje osobní volba se ale nezmění
.
ČSSD nyní vede Milan Chovanec a kampaň Lubomír Zaorálek. To jsou mnohem větší ranaři než premiér Bohuslav Sobotka. Jste kvůli tomu v ANO nervózní?

Jako důležitého soupeře vnímám každého soupeře, takže nejde jen o soc. dem., ale i o Starosty a nezávislé s lidovci a tak dále. Samozřejmě že způsob vystupování ČSSD bude jiný, ale nemyslím si, že bychom na tom měli stavět vlastní kampaň.

Chceme dál udržovat kontakt s lidmi. Sama nejsem příznivcem konfrontační politiky a nelíbí se mi negativní kampaň, protože to k atmosféře nepřispívá. Vše nakonec stejně rozhodnou voliči, ale je jasné, že soc. dem. bude razantnější.

Podle průzkumů je ANO favoritem a ke složení vlády by stačil Babišovi jediný partner. Pokud by vaše hnutí vyhrálo, mohla by tím partnerem být ODS, se kterou vládnete v koalici Středočeskému kraji?

Podle toho, jak se všechny strany vyjadřují vůči ANO, tak to vypadá, že by nebylo možné sestavit koalici s nikým. Spousta věcí se ale říká před volbami a jinak se lidé chovají po nich. V tuto chvíli mě to tedy nechává klidnou. Pokud jde o spolupráci na kraji, tak s ODS funguje velmi dobře a sama bych preferovala vládní koalici vpravo, tedy ODS.

Po zkušenostech s ČSSD bych měla problém jít s nimi znovu do koalice. Politika je o lidech, a když si osobnostně nesednete, stejně jako jsme to viděli u premiéra a našeho předsedy, tak máte zaděláno na obrovský problém. A když ta chemie nefunguje, tak nejste schopni se dohodnout na ničem, i když máte stejný program.
Proč je vám bližší pravicová koalice?

Protože víc podporuje malé živnostníky a podnikatele a má sklon zjednodušovat život občanům. Sami v kraji vidíme, že zákonů, vyhlášek a předpisů je příliš a že to společnost a život v republice zpomaluje. Koalice s ČSSD je pro mě emočně hrozně těžkopádná, dlouho trvá, než něco rozhýbete, a ani nejsem příznivcem dárků před volbami a tak dále.
Mluvíte-li o podpoře malých živnostníků, pak jsou tací, kteří ANO vytýkají elektronickou evidenci tržeb, a ODS se netají tím, že by po volbách chtěla EET zrušit. Jak byste to tedy chtěli dát dohromady?
To je věc diskusí pro případné koaliční jednání. Nemyslím si ale, že EET je významným zatížením pro podnikatele, je tu mnoho jiných předpisů, mezi nimi i kontrolní hlášení, o kterém si nemyslím, že je úplně šťastné.
Sama budete do Sněmovny kandidovat. Proč, když jste z ní kvůli vedení kraje odešla?

Když jsem ze Sněmovny odcházela, tak jsem nikdy návrat nevylučovala. Beru to ale tak, že pomáhám hnutí ANO, aby ve středních Čechách ve volbách uspělo na maximum.

Ve vašem kraji kandiduje lídr ANO Babiš. Myslíte, že na to nestačí?

Všechny regiony hledají lidi, kteří jsou v kraji známí. Jsme rádi, že je pan Babiš naším lídrem, ale v první desítce by měli být lidé, kteří jsou známí a v kampani pomohou. Zatím nemáme kandidátky uzavřené a uvidíme. Mně je v podstatě jedno, na jakém místě budu.
Jak si to vše mají přeložit voliči? Odešla jste ze Sněmovny dělat hejtmanku, nyní se tam chcete vrátit.

 Dáte přednost dolní komoře před hejtmanstvím, nebo budete sedět na dvou židlích?

V tuto chvíli to neřeším. Jsem na kandidátce, abych pomohla hnutí ANO, a nemám problém nevzít jednu z funkcí, která se objeví. Jako jediná jsem po krajských volbách opustila židli ve Sněmovně, jak jsem to slíbila. Nekumulovala jsem funkce jako jiní lidé. V tuto chvíli tedy nebudu dělat závěry, ale na hejtmanství každopádně zůstat chci.
Pak je tedy vaše kandidatura do Sněmovny zbytečná, protože pomáhat můžete i tak. Navíc člověk nekandiduje, aby se někam nedostal.

To je váš pohled. Do Sněmovny kandiduji, abych pomohla ANO co nejvíc uspět ve středních Čechách. Kandidovat do Sněmovny budu, vyslala mě tam krajská organizace a rozhodnu se v okamžiku, až to přijde. Teď to neřeším.

Měla byste případně sama zájem o místo ve vládě?

To mě ani nenapadlo. Jsem hejtmanka a jsem spokojená tam, kde jsem. Nemám ambice být ve vládě.

13 komentářů :

 1. Na hejtmanku Jermanovou zcela jistě zapůsobila nynější vedra, protože z nepřehřátého mozku by takové volovinky nevyslovila.

  OdpovědětSmazat
 2. To 13:14
  Možná jste nepochopil, že presentuje svůj názor, na ten má právo, nikomu ho nevnucuje.
  Ale může být, že tak jak vy hodnotíte Jermanovou, tak jiní hodnotí Váš, jste spokojen ?
  PS
  Paní Jermanová do politiky nepatří, moc kope sama za sebe.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13.14 raději se starejte i svůj mozek. Všichni musí mít názor jako Vy? Co takhle svoboda a demokracie? Nic?
   emeritní kapitán

   Smazat
 3. 13:14
  Už seš zase zlitej ty havlobanderovskej vohone????

  OdpovědětSmazat
 4. Považovat komedianta za kolegu a tvrdit,že má
  obrovské zkušenosti,může jen osoba neinteligentní.
  Středočeská hejtmanka svou inteligenci houpacího
  koně předvedla.Pokud jsou všude ve funkcích
  takoví inteligenti,jako je Jermanová,nikdy tento
  stát nemůžeme dát do pořádku.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "...Stropnický má sice také velké zkušenosti, ale proti prezidentu Zemanovi mu stále ještě zkušenost chybí." Tolik citace. ANO rozhodně nefandím a pro její voliče bude tvrdou ranou, pokud se po volbách spojí s ODS. Ale každý si musí rozmyslet, komu dá svůj hlas. ANO není žádná levicová strana, jak se spousta lidí mylně domnívá a Jermanová to jen potvrzuje. Ano, může se stát, že Babiš poslouží jako opětovný výtah k moci pro zloděje z ODS. Je to logické. Většina lidí z ANO je myšlenkově spojená s pravicí.

   Smazat
  2. "Pokud jsou za ANO ve funkcích takoví inteligenti, jako je Jermanová,..." - Mně je teď jasno, proč jim to pan Pilný položil. On asi příchod na ministerstvo, na kterém před ním hospodařili ti dva (Babiš se svou okresní krasavicí) byl vydatný zážitek!

   Smazat
  3. Majevský 17:02, takovou blbost napsat, k neuvěření. Naopak, Jermanová ukazuje, že se učí dobře a docela rychle. Hloupá není! To neznamená, že ji fandím.

   Smazat
 5. Zeman se spojil s Babišem proti ČSSD, obětoval tedy voliče ČSSD a spoléhá na to, že voliči Babiše, jako ta legrační hejtmanka, ho budou volit. Všichni voliči Babiše nemusí být ale stejného názoru jako hejtmanka a pak by to byla se strany Zemana miskalkulace..

  OdpovědětSmazat
 6. Tak to by byla vláda pravicová bruselská zastupitelská. Ano není pro obyčejné lidi ale pro prachatý.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to tak. Strana miliardáře ani jiná být nemůže.

   Smazat
 7. Zajimalo by mě - politického diletanta - jak to je s komunisty - podporují malé podnikatele? Jinak totiž velké podnikatele, to jest i pana Babiše, který mám ten dojem vlastní majetek s místem 600 na matičce Zemi, chtěji vyvlastnit, tedy znárodnit. Proč nikdo nechce do koalice s komunisty - kvůli reminiscencím lidu? Koryta by se nedostavila, kdyby něco takového řekli, že koalice s komunisty by byla možná? Ani Okamuru jsem to neslyšel vyslovit - tedy možnou koalici s komunisty. Komunisté přitom získají kolem 20 procent hlasů - můj odhad.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:06 Komunisté mohou leda tak zakulacovat hrany příliš pravicových drsností, strašit, že něco nepříjemného spustí a to buď za něco vymění, nebo aby zdvihli svoji váhu, pokud to nasranost lidí umožní, tak to spustí. Buď to trochu pomůže, nebo taky ne. Tak velký projekt jako je převedení rozhodné části ekonomiky a bank (pochopitelně), pod řízení státem je možný pouze s oporou supermocnosti. Tak jak to bylo po únoru 1948. Taková doba není, ani nehrozí. Takže, ani 100% voličská podpora principiální změnu systému neumožňuje, stačí se dívat, v jakých podmínkách se pohybuje Orbán a jaké tlaky jsou vyvozovány na Polsko, které je objektivně silnější a strategicky daleko významnější. Žádná romantika, tvrdá hra, na jednotlivcích vůbec, často na národnostech, národech ani bezbranných státech nezáleží. Jednoduše, komunisté se do hry příliš nehodí, protože přece jen nějak překáží a jde o to, aby nemohli překážet víc. Úplně se nechat uplatit nemohou, protože by nepřežili, chodit v tom už dost umí, dostatečně zdatné lidi i nejnutnější prostředky si uchovali. Sice žádná sláva, ale možnosti tu jsou.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.