Reklama

pátek 16. června 2017

Hnědá zeleň

Karel Sýs
16.6.2017
Je 28 let po Velkém Listopadu a komunismus nepřestává strašit přehřáté české palice. Je to ještě obsedantní neuróza, nebo už totální zblbnutí?

Ať otevřeme kterékoli režimní noviny či televizní kanál, najdeme dostatek klinických příznaků. Společnost je totalitně vymatlaná. Na jedné straně zteplalá mládež pokládající svůj intelekt na oltář polovodičovým bohům, na druhé straně dědkové a báby, pamětníci socialismu s nejrůznějšími zkušenostmi, kteří si nevědí rady, na koho dřív nadávat, a jediné, k čemu by je mlaďoši měli přemluvit je, aby nadávali sami na sebe.

Frustrace je všudypřítomná a týká se každé životní situace. Nemá ani smyslu je vypočítávat, pro hnůj není kam hodit vidle.

V takovém stadiu postiženým nezbývá než neúnavně mlít o banánech, trabantech a komoušských koncentračních táborech. Skloňovat Bory, doly a er-o-háky zdevastované hory.

A litovat, že komanči nepřivázali k mučednickému kůlu Baťu, že nechali pláchnout tu či onu drtinu nebo peroutku; měli by více meliva.

Takový národ si ovšem zaslouží, ne aby ho někdo osvobozoval, ale naopak pořádně vzal u huby a na řetěz, k čemuž není daleko, nýbrž sakramentsky blízko.

Stačilo by – a o Závěrečném elektronickém soudu se tak stane – aby Nejvyšší Někdo rozpáral všechny ty sítě, jimiž jsou rabové připoutáni k uchu Velkého Bratra i bude pusto a prázdno. Ovečky, co teď? I bude vytrouben poslední rozkaz zástupům: skočit do jámy a nechat se posypat nehašeným vápnem.

„Ta z Dejvic má toho nejvíc…“ Jako kdyby to pamětnice vystoupivší na stránkách Deníku.cz chtěla potvrdit. „‘To byla tehdy čtvrť, o které se říkalo, že kdo se tam narodil, tak má stříbrnou lžičku v ústech,‘“ říká hrdě na první pohled noblesní dáma a hrdá patriotka, která sice své děti vychovala tak, aby v komunismu žít nemusely, ale ona sama by Čechy nikdy nedokázala opustit.“

„Bubeneč a Dejvice byly báječné. Perfektní bydlení. Bylo tam ministerstvo obrany, tím pádem se kolem pohybovalo hodně důstojníků. I kadeti chodili v uniformách. Bylo to překrásné,“ vypráví obdivovatelka zeleného sukna buranům ze Žižkova a Hrdlořez, co se narodili se lžičkou aluminiovou či dokonce s prázdnou hubou.

Na otázku, kdy se to noblesní kouzlo z Dejvic ztratilo, má pohotovou odpověď:


„Všechno změnily režimy. Hlavně komunismus. V Dejvicích se pěkně bydlelo, byla to dobrá adresa, a tak se snažili do tamních bytů nastěhovat samí komunisté.“

Komunisté se jí neustále míhají před očima, snad ještě hustěji než kadeti.

„Máte na mysli obsazování bytů?“, zní návodná otázka.

A už zas jede ideologický průjem:

„Ano. Proti nám léta bydleli Němci. Oba mluvili perfektně česky. Pán pracoval v bance a jejich dcera byla provdaná za důstojníka československé armády. Když se maminka zdržela v práci nebo na nákupech, tak jsem byla u nich. V pětačtyřicátém je najednou odvezli pryč. Mohlo mi to srdce utrhnout.“

A že měla srdce pevné, když jí je neutrhla ani heydrichiáda ani Lidice. A to se v Dejvicích na dobrých adresách skrývalo několik atentátníků na lidumilného zastupujícího protektora.

„Odvezli je někam do Slezska. Místo nich se pak nastěhovali nějací soudruzi.“ K nim už nechodila, asi to nebyli takoví vydrilovaní fešáci.

Teutonsky dojemný příběh pokračuje:

„Asi půl roku nato, co je komunisté násilím vystěhovali, se najednou ve schránce na dveřích objevil malý kousek papíru odtržený z nějakého pytlíku.“ Že neuhodnete, co bylo v pytlíku, vlastně na pytlíku: „Pane inženýre, pomozte nám. My jsme ve Slezsku.“

Jeden by myslel, že zahynuli v Osvětimi nebo v Sobiboru, a oni jsou mučeni ve Slezsku!

A představte si, že lidi pod komunistickou knutu lezli sami, neposlouchajíce varování:
„Jeden známý nám nabízel, že bychom mohli odjet do Peru, protože moc komunistů stále sílila.“

Neodjeli, litovali. „V roce 1947 se vrátili lidé kolem Gottwalda. Předtím to bylo vše takové snové (sic!). Všichni si říkali, že horší než nemilosrdní Němci být nemohou.“

Ještě že zachránila aspoň děti. Jistě uhodnete, že žijí v USA. „Jeden odjel v osmašedesátém a druhý o deset let později, protože ještě studoval,“ přiznává bezelstně. Odpromoval, možná s rudým diplomem (fuj!) a hurá za kopečky. Když dítky přijedou, moc se jim tu líbí: „Všude je zeleň a příroda. V Miami je to totiž samý beton.“ Snad jí tuto perfidní pomluvu Výbor pro neamerickou činnost odpustí.

Tak daleko jsme už došli. Ještě že nám zbyla zeleň, jestli už i ona není prodaná. Anebo jestli už totálně nezhnědla.

- - -

28 komentářů :

 1. "Zelení" už zhnědli dávno,viz ti naši připitomělí pampeliškáři v čele s tou Stropnických "žabečkou zalenou",co vysírají a kradou baráky a třeba ti v Německu:bývalý studentský levičácký vůdce,co se rval za všeobecný a hlavně sociální pokrok oběma rukama na barikádách v 68,ten Joschka Fischer,jaká se z něj stala fašistická svině,když nechal jako min.zahr.věcí bundeswehr podílet se na bombardování Jugoslávie...

  OdpovědětSmazat
 2. Hodně pravdy má pan Sýs. Jen považuji za vhodné podotknout, že ač jsem už také důchodce, tak osobně nadávám jen selektivně, po zralé úvaze. :-) Ovšem i tak je toho k nadávání až nezdravě mnoho, což mě vůbec netěší. Nejvíce mě irituje ta neuvěřitelná sbírka politických pitomců všech barev. A naděje na obzoru žádná...

  OdpovědětSmazat
 3. Pan Sys placa nesmysly. Je to na zpusob jedna pani povidala a je to tak blboucke, ze se to libi slaboduchym lidem. Duchovne nepozadujici myslet. Proste NADHERA!!!

  Pane Sys, ja to vezmu , z jineho uhlu.
  Kdyz se meni struktura spolecnosti mocnych nahore !!!
  Nemyslite ze by se mela zmenit struktura lidu DOLE!!!

  Kdyz struktura mocnych se meni na vladnouci oligarchy!!! diktatorskeho razeni !!!
  Jak zmenit situaci dole. neco jako cinske "JING-JANG". Myslite se ze bychom my vsichni se meli zmenit dobrovolne na OTROKY??? muset pit vodu z rukou???( ve starem Egypte otroci meli zakonem zakazano mit nadobi a na vse museli pouzivat jen ruce!!!)

  Jak to vidite.??? Mate nejakou zabavnou myslenku pro nas??????

  Na priklad Blanicke Rytire??????

  Bruno

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bruno, dej si studený obkládeček, blábolíš...

   Smazat
  2. Milý Bruno,
   struktura těch "dole" se samozřejmě taky mění. A to docela jednoduše.
   Mění se na slouhy a lůzu.

   Ale mění se to tak rychle, a mnohé lůze se to tak moc přestává líbit, že to, co jsem loni ještě úplně vylučoval, výbuch zloby, to už se teď vyloučit nedá. Pánbůh s námi se všemi.
   Pozoruji, že mnozí včerejší naivní zastánci režimu už dnes myslí a mluví trochu jinak. Ten posun je znatelný každý den.

   Smazat
  3. Dodám k tomu jen jedno.Vzdálený příbuzný
   emigroval s rodinou v sedmdesátém roce.
   Žádal o možnost navštívit svou matku a
   dostal nabídku,ať zaplatí studia a může
   za ní jezdit.To nechtěl a raději platil
   matce letenku do Anglie.Nejednou!
   Petr Majevský

   Smazat
  4. Blaničtí rytíři konečně vyjeli z hory. Byli spatřeni u Domažlic, jak nenápadně opouštějí Čechy...

   Smazat
  5. Vlado z Brna , ja jsem myslel zmenit masu lidi na neco co by mohlo byt "partnerem" hornim elitam v rozhodvani , ci vytvareni politickeho procesu. Luza a slouhove nemuzou byt partneri , taky ne policie to jsou nejhorsi slouhove .
   Ale kdyz sleduji prispevky , je to strasne!! ty lidi jsou neschopi myslet.
   Bruno

   Smazat
  6. Pane Bruno je to tak. Soudruh Sys plácá blbiny.

   Smazat
  7. Ten pan Sys mne pripomina psani naseho oblibeneho a milovaneho presidenta Havla. Neni nahodou jeho pribuzny???

   Smazat
  8. kdo da vic ten bude z dejvic a vo tom to je a kdo neda nic tak ten je z nemanic ověřeno tisiciletou praxi

   Smazat
  9. "Bruno" svým písemným projevem, ostatně i nickem a neschopností použít českou diakritiku, se dokonale legitimujete jako člověk podprůměrného intelektu, který v tomto případě patrně nepochopil, že pan Sýs reaguje na snobský článek nebo dialog jakési "dámy" z Dejvic. Nejspíš je téhož lidského druhu.

   Smazat
 4. každá doba nese plusy i mínusy za komunistů nebylo vše úplně špatné , ale ani dobré a to platí i dnes , ale bohužel vše jde k horšímu rok od roku a to se nemělo stát, politici hrabou pro sebe více a více , někteří podnikatelé kradou a podvádějí, mládež je zteplalá, tak jak píše předešlý pisatel ,
  nejsou lidi na manuální práci ,
  Ukrajinci taky nejsou - došly??
  a ti "uprchlící", jednoduše řečeno nemakačenka , které nám sem chce nacpat EU tady URČITĚ nebudou pracovat a ani se NIKDY nepřizpůsobí, májí to v krvi žít po svém.
  Nesmyslné zákazy / kouření/, příkazy EET atd.. , je to vše nesmysl
  všeho moc škodí...
  Češi vzpamatujte se a nedejte se ...........

  OdpovědětSmazat
 5. ...po t.zv. revoluci se říkalo..."kdyby
  komunisti neotravovali s estébákama a nechali lidi jezdit kam chtějí..tak tady mohli bejt pořád..."

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:11 kdyby estébáci přece jen nějak nestrašili všelijaké ty Havly, měli bysme hadrák o roky dřív. Kdyby nechali lidi jezdit kam by chtěli, mohli jsme být zadluženi o další biliony. A kdyby tady přes to přese všechno měli být pořád, bombardéry USA, by se s tím vypořádaly. Vidí to kdo jinak?

   Smazat
 6. Komunisti "určitě" mohou za všechno špatné, ovčany tím budou strašit snad i za 100 let. Já je naopak budu volit, momentálně jsou možná tím nejmenším zlem. U všech ostatních je několik důvodů, proč ne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je todost úděsné, ale já je budu asi volit také. Lepší než nejít k volbám. Lepší, než volit Kadimůru či no-namy z ANS.

   Smazat
 7. Byl jsema stále jsem komunista. V 89 jsem se nezalekl výhružek, že když nevystoupím ze strany tak si už neškrtnu. V 60 letech jsme bydleli v nevyhovujícím bytu. Byli jsme v pořadníku MNV, stále nás předbíhali ti, kteří v KSČ nebyli. Zdůvodnění: soudruhu musíme upřednostnit nestraníky, oni by si stěžovali a dělali nám problémy, že upřednostňujeme komunisty. A to jsem byl, zdůrazňuji, v pořadníku! Stavěla se školka. Soudruhu, běž příkladem ostatním a choď tam na brigády. Nakonec tam chodili jen samí příkladní komunisti. Ostatní se vždy nějak vymluvili. Ti co tam chtěli mít děti museli odpracovat určitý počet hodin, ale když tam nechodili, nikdo je netrestal tím, že jim tam dítě nevzal. Po revoluci jsem se uživil jen svýma rukama a mám se dobře. Ti co tenkrát vyhrožovali jsou na tom mnohdy hůře než já a stále mi vyhrožují,že mě měli jako komunistu pověsit a věřím, že by chtěli můj poctivě nabytý majetek nejradši znárodnit, prostě sebrat. Komunisti by přeci měli trpět za své zločiny a ne se mít dnes dobře.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ve straně jsem nikdy nebyla a ani mě tam nikdy nezvali.Měla jsem klid a po 89. jsem mohla sledovat, jak v práci komunistický šéf, co měl původně být ředitelem podniku, se ihned začal starat, aby jeho odd. mělo práci. A ten, co v práci předtím nikdy nebyl dřív než v osm a po jedné už byl pryč(prý si stavěl barák)se vyškrabal ihned na ředitele transformovaného podniku. Mě z odd.plánu tehdy propustili a propustili dosavadního komunistického ředitele. Co se tam dělo potom? Prý postupně propouštěli a nový ředitel z těch dob už je nějakou dobu pod drnem neb ho uklovali jacísi jestřábi.

   Smazat
 8. Šikovně napsáno... Jinak - Karel Sýs - poeta laureatus 70. - 80. let. Ale tož: Kdož jsi bez viny, udeř.

  OdpovědětSmazat
 9. Tak nevím, ale Hřebejk a jeho dvorní scénárista Jarchovský si na tom udělali živnost, že v Dejvicích bydlel samý totalitní vojenský papaláš a zelený mozek, že tam ta milostivá paní vydržela, to se divím, člověk by čekal, že jí odstěhovali do paneláku někde na Jižák. A ono ne. Předpokládám, že tam byli v nájmu a po převratu si pak všichni byty odkoupili za hubičku a teďka je prodávají za miliony, protože holt doba je taková. Ale jinak tyhle rádoby buržoazní paničky, to je dobře, že už to vymírá. Ale nějak mi nesedí ta čísla, jestli se o ni Němci starali dejme tomu v 1944, tak se musela narodit tak v 1934 a jestli ji dítě odjelo na západ v 68, tak to snad muselo být ještě na základní škole.

  OdpovědětSmazat
 10. Sebenepatrnější moc je návyková droga, která zkonzumuje vaši duši a zanechá jen mocí ovládaný přízrak.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když nemáte svědomí a pokoru, jde to rychleji.

   Smazat
  2. Člověče, Vy byste mohl kázat v kostele.

   Smazat
 11. Je třeba začít strašit havlem kraďouskem sobotkou babišem fialou švarcenbergem.

  OdpovědětSmazat
 12. Tady je dobře popsáno co bude dělat babiš po volbách.

  http://aeronet.cz/news/tohle-si-cesi-nechaji-libit-koncern-vw-chce-zamestnancum-skoda-auto-zmrazit-mzdy-na-3-roky-ve-chvili-kdy-automobilka-dosahuje-rekordnich-zisku-priprava-na-vstup-cr-do-eurozony-do-4-let-berlin-veli/

  Bude horší než sobotka.

  OdpovědětSmazat
 13. ono ani na tom zlatem zapadě neletaji do huby ti holubi sami nebo snad krejčiř odletěl do jaru jentak v teniskach aniž by měl ulite nějake drobne dolače v mistni pobočce šparbanke či že snad chtěl začit jako pucflek botičkař a svou přikladnou pili se vypracovat v mafioza

  OdpovědětSmazat
 14. Nedám se zastrašit negativními vyhrůžkami - a slova Karla Sýse - podepisuji!Cožpak lze donekonečna jenom strašit, šířit lži a polopravdy, chápu, že teprve nyní nejsme již jenom vyzkoušný protektorát, ale jsme opravdová kolonie.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.