Reklama

.

.

čtvrtek 1. června 2017

Jak Brno oslavilo letošní máj


N. Žečeva
1.6.2017

To největší výročí měsíce — 72 let od vítězství nad fašismem — důstojně a upřímně oslavily pouze brněnské vlastenecké organizace. Rada města Brna se samozřejmě nemohla vyhnout své povinnosti připomenout tak významné události a formálně je splnila. Byla však plně zaměstnána přípravou velkolepého „Meeting Brno 2017“, kterým se zapojila do akce „Česko-německé kulturní jaro“. Podle programu tohoto „meetingu“ ho klidně mohla nazvat „Německé jaro v Brně“.


Počínaje 19.5. až do 28.5. bylo naplánováno na každý den několik akcí — diskusní fóra, přednášky, divadelní představení čtení literatury atd. Přípraven byl i bezplatný výlet do Prahy na výstavu Gerharda Richtera. Obdivuji hlavní organizátory, všech těchto akcí — paní Kateřinu Tučkovou, J. Ostrilíka, J. Mottla, O. Lišku a jiné, jak to vše mohli zvládnout. Museli na tom pracovat dlouhou dobu, i když měli vydatnou pomoc člena rady Brno-střed, pana M. Doležala a požehnání pana primátora Vokřála a M. Hollana. Jistě nebylo snadné získat i finanční podporu na provedení programu, zvláště pak na lešením vytvořeného obrazu Německého domu v jeho opravdové velikosti — tj. v měřítku 1:1.
Organizátoři Meeting Brno 2017

Musím přiznat, že jsem se nezúčastnila těchto předkládaných, a tak těžce vypracovaných akcí. Jsem zřejmě kulturně zaostalá, protože čtení literárních děl autorek jako Anne Hahn, Sabine Dittrich mi nic neříkají a diskuse, kterou měl vést M.Kocáb mě nezajímala už vůbec. Nepoctila jsem svojí přítomností ani výstavu věnovanou „světoobčanu“ (tak byl nazván) Jiřímu Grušovi, který se proslavil svoji básnickou sbírkou „Wacht am Rhein“, kde vyjádřil upřímně svůj protičeský postoj. Nevyslechla jsem si ani „společný hlas“, moderovaný páterem Halíkem, ani to, co poslouchala ve své vile Grete Tugendhat.

Zúčastnila jsem se však přivítání znavených poutníků vracejících se z Pohořelic v rámci akce „Pouť smíření 2017“. Putoval s nimi i náš primátor. Protože nám byla zakázána nějaká větší „vítací akce“, shromáždili jsme se na povoleném úseku frekventované ulice v blízkosti starobrněnského kláštera, kde se každoročně koná poklonění před památníkem na „hrůzné, bestiální chování Čechů“ během transferu německého obyvatelstva z Brna. Účastníky této provokační poutě jsme uvítali tak, jak si to zasluhovali. Asi byli poněkud překvapeni vyjádřením našeho „přátelství“ vůči nim. Naše útoky byli pouze verbální, nedošlo k žádným incidentům. Vždyť nás hlídalo 12 policistů!

Neodolala jsem však pozvání, uveřejněné v brněnském Metropolitanu, na přednášku Dr. Rudolfa Landrocka, předsedy Bruny, o historii a architektuře Německého domu v Brně a jeho významu pro brněnské Němce. Přiměl mne k tomu i text na památníku u vchodu na Moravské náměstí. Zní takto:

„Město Brno vznikalo od 13.století na půdorysu tří hlavních etnických skupin: domácí slovanské nebo České, německé a židovské.“

Jak jsem očekávala, pan R. Landrock, který k nám vážil cestu až z dalekého Bonnu, nám vyprávěl, že moravské území bylo obýváno Germány již od roku narození Krista. Jeho přednášky se zúčastnilo 100 —120 posluchačů. Pan R. Landrockt mluvil dosti tiše do mikrofonu a překlad z němčiny do češtiny byl velmi špatný a neúplný. Pan doktor nás všechny zdvořile uvítal a vyjádřil svou radost nad přítomností členů Bruny. Po dosti dlouhém a velice podrobném popisu interiéru Německého domu a jeho blahodárnému plnění své funkce, neopomněl se zmínit i o utrpení německého obyvatelstva v době naší první republiky. Svou přednášku taktně ukončil před událostmi za II. světové války a doporučil nám knihu Ing. V. Filipa — Německý dům — Deutsches Haus, kde prý je vše vysvětleno. Musím si ji tedy přečíst, abych se dobrala pravdy o našich dějinách.
Bývalý Německý dům v Brně

Neubránila jsem se své snaze přednést kritiku Německého domu po stránce urbanistické i výtvarné. Mé hodnocení o jeho neestetickém, cizím vzhledu a nevhodnosti pro výstavné město Brno bylo provázeno již poměrně tichým nesouhlasem z řad posluchačů. Bouře vypukla však při mých slovech o historických faktech a sice o tom, že Slované obývali brněnskou oblast již od 5.století a že počátkem 13. století se stalo město Brno městem královským Království Českého a zůstalo vždy městem českým. Hlasitý protest, vyjádřený silným tleskáním a voláním, se mi podařilo překřičet jen svým představením sebe sama jako rodačku z Opavy a svědkyni provokací Němců v době naší první republiky v této oblasti. Vedení přednášky se nesnažilo situaci uklidnit — spíše naopak — a tak jsem musela odstoupit od dalšího pokračování svých příspěvků v diskusi.

Bylo by to stejně zbytečné, protože po ukončení celé akce, která dále pokračovala celkem nezajímavě, jsem byla oslovena předsedkyní brněnského německého spolku, dámou nejen elegantní, ale i inteligentní a vzdělanou. Tím spíš mě překvapilo její neústupné trvání na tom, že jak Opava, tak její okolí, tak i celé naše příhraničí, bylo vždy německé. Zcela zamítla jakoukoliv spolupráci či spojitost se Sudetendeutsche Landsmannschaftem a poněkud ironicky mne pozvala na setkání jejich spolku, abych se o tom mohla přesvědčit.

Je vcelku smutný a výstražný fakt, že i ti Němci, kteří zde mohli po válce zůstat, mají veškerá práva českých občanů a poklidně si žijí v naší zemi, nemohou se oprostit od svého velkoněmeckého sebevědomí. Kdyby přišlo na „lámání chleba“, okamžitě by se opět postavili proti nám. Ještě smutnější je skutečnost, že naší vedoucí politici tuto situaci nemohou — či spíše nechtějí pochopit.

Jediným světlým bodem těchto dní bylo převezení růžového tanku z Prahy k nám do Brna. Záminka pro jeho přítomnost byla velice průhledná — figuroval jako „výtvarný skvost“ D. Černého na výstavě Kmeny 90. Po jeho instalaci v blízkosti sochy T. G. Masaryka byl ověnčen kyticemi šeříků od vlasteneckých organizací, a i teď na jeho přídi vždy leží nějaká kytička, která ovšem bývá odstraněna. Vždy, když jdu kolem, tak ho aspoň pohladím. Vždyť přece bojoval za naše osvobození!
- - -

Autorka je povoláním architektka a delší dobu žila v Německu. Zdůraznění textu - red. NR)

16 komentářů :

 1. Svobodovec,děda Doc.Ing.Karel Hollan by se divil, jaký parchant vyrostl z jeho vnuka

  OdpovědětVymazat
 2. Brno začíná být pro české vlastence velmi nepřátelské.

  OdpovědětVymazat
 3. Však také rodilý Brünner Bořivoj Pauk na svém blogu píše:

  "Na pomoc ztopořené, podělané a pomočené Praze:
  Hrdinní, nezištní a všem pravdy přející čecháčkovští „boží“ bojovníci proti Bruselu !!!
  Sledujíce váš neúnavný boj a „spanilé jízdy“ proti EU a Bruselocentrizmu za výlučnost České republiky, rozhodli jsme se my Moravané po vzoru bratrů Slováků nepřekážet vám v tomto boji a opustit vaši zfušovanou a rozkradenou vozovou hradbu. Požádáme o obnovení tradičního svazku s Vídní (k níž jsme měli vždy mnohem blíže než k vám - nejen kulturně a mravně, ale i municipální správou). Hodláme posléze vytvořit desátou rakouskou spolkovou zemi Moravu s vlastní zemskou vládou i zemskými zákony. Tím zároveň posílíme (ušlechtilý) slovanský živel spolu s Chorvaty a Slovinci v Rakousku. Nebudeme muset s vámi vést „falešné a prázdné“ diskuze, jako např. o zavedení Eura coby měny, nebo jiných civilizačních norem. Vám zůstane měnová kuriozita – Pražský groš (Pg) - namísto dosavadní vekslácké (Kč). K majetkovému narovnání vás pozveme do vily Tugendhat (po konzultaci s V. Mečiarem). Předběžně vám nabízíme, že s Muchovou epopejí si můžete odvézt i Dukovany (třeba na Letnou namísto Blobu, či k zapůjčení do Japonska). K tomu vám přidáme na památku brněnský žulový třicetitunový „vibrátor Primátor Onderka“ i s primátorem (včetně řetězu - ale jen řetězu kozího). Oba jsou bohužel nefunkční, avšak nezničitelní. Vlajku si klidně ponechte, na zakrytí celé vaší euroodpadové kotliny včetně těmi správnými osmahlými vlastenci a Novými Rusy „hrdinsky počeštěných“ německých Sudet. Místo vykastrovaného lva si můžete dát do znaku rudého kance s modrým ptákem nebo straku zlodějku a za hymnu vám může posloužit česká prostonárodní píseň: „Měl jsem tři prsty v prdeli. Zastrčený. Čížek mi tu prdel ukrad, nemám je teď už kam strkat. Jsem ztracený.“ Zato heslo rodáka Masaryka z hradního praporu bychom si vzali – vy si tam vyšijte třeba: „My Prahu nedáme – radši ji zbouráme“ (aspoň náhodní turisté budou náležitě poučeni – a to nejen pražskými taxikáři a kapsáři). Váš ovarový „ctnostný mocnář“ a ruský agent toho aspoň nebude mít tolik na únavné inspekční inkontinentní objíždění a pojídání osoleného kóšer chleba od starostů. Může být volen levně aklamací přímo na Koňáku. Na Vítkově v Maus-oleum je pro něj teď po ožraleckém Gottwaldovi místa dost. Když dáte kovošrotovému loupežníku a euroteroristovi Žižkovi do ruky raketu (tenisovou), nebo ukořistěné pero, případně jitrnici s becherovkou, ušetříte za novou sochu (při vašem krizovém hospodaření) a můžete prodražit Blanku, či jakýkoli jiný Klauzemanův český tunel. Vyvěsíme: „Češi nekrást tady“ (protože „Kdo nekrade, není Čech, hop, hop, hop“)."

  OdpovědětVymazat
 4. Při pohledu na foto si člověk uvědomí,že lidem je už všechno jedno i kdo zastupuje jeho město.Ale tito lidé toto město,stát nebo svět nezničí.To udělají ti,kteří se jen dívají(A.Einstein), a spoléhají se,že chléb a hry budou zde neustále. Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě se líbí o vo tom Vonderkoj!: "K tomu vám přidáme na památku brněnský žulový třicetitunový „vibrátor Primátor Onderka“ i s primátorem (včetně řetězu - ale jen řetězu kozího). Oba jsou bohužel nefunkční, avšak nezničitelní." :)))))))))))) Přesný ....

   Vymazat
 5. U nás na Moravě se říkalo, že Brno není Morava, že je to největší německé město v ČSR.

  OdpovědětVymazat
 6. Vážená paní architekto, děkuji Vám, že nemáte strach říkat pravdu. Svůj pochod měli zakončit u Kaunitzových kolejí v Brně, kde nacisté věznili a vraždili české vlastence.Obyvatelé této městské čtvrti byli z každodenního vraždění,střílení vězňů pod obrazem Sv. Václava, zcela psychicky zničení. Vězeň se nesměl ani podívat přes zavřené okno ven,když to udělal, hlídka ho bez výzvy zastřelila. Vězni si nesměli během dne sednout na postel, museli stát, chodila kontrola a zkoušela zda postel není teplá.
  Nesmíme zapomenout na hrdiny, kteří položili život v boji s nacismem, abychom nebyli vyhlazeni.
  V Československu za 1. republiky měli Němci jako menšina taková práva daná Ústavou, o jakých se menšinám v okolních zemích, včetně Německa, ani nezdálo. Stálo by to za historické srovnání.
  Napřed vyhnali Němci Čechy z pohraničí, pak obsadili celé Československo, vraždili obyvatelstvo, vypálili Lidice, Ležáky, Javoříčko. Venkovské obyvatelstvo muselo odvádět Němcům naturální daň. Potraviny, ošacení,..., nejnižší kvality a minimálno množství byly na lístky. Lidé zde žili v několikaletém strachu o život, těžké depresi.
  Ať Němci už konečně zaplatí válečné reparace!

  http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/kounicovy-koleje-misto-kde-gestapo-popravovalo.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Údajně se brněnští Němci chodili na popravy do Kauniček dívat jako do kina, i lístky se prý prodávaly, jenom se rozčilovali, že lístků bylo málo a na všechny se nedostalo.

   Vymazat
 7. Jasně vládnoucí verbež z Brna volby jse blíží.

  OdpovědětVymazat
 8. Můj tatínek radil: boj se Brňáků,myslel brněnské Němce a jestřábů. Měl pravdu, přetrvalo! Pražákům z Moravy říkají Čížkové, sami jsou falešní.

  OdpovědětVymazat
 9. Kdyz se fasisticke slecince s ruskym jmenem v Brne nelibi, muze jit jinam.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 12:35-Když se ti tady nelíbí,táhni za svými
   soukmenovci do říše.Fašoun jsi jedině ty.
   Však se taky bojíš uvést své jméno,hrdino
   na baterky.Když jí potkáš,tak se neodvážíš
   říct jediné slovo.Vědělo by se,kdo jsi.
   Anonymita je pro zmrdy tvého druhu taková
   nejcennější věc.Bez ní bys zůstal zalezlý.
   Petr Majevský

   Vymazat
  2. 17:14 - a vidíš, Pauk se nebojí a dal vám bolšánskjm kryplům přes tlamy veřejně! A zaslouženě!

   Vymazat
  3. 17:47
   Ten polozdechlej zdegenerovanej geront je rád,že udrží moč,ty jeho debiluty stejně nikdo nečte !!!!!

   Vymazat
  4. 19:18 - Ale po to nejde, Majevský tu kváká, že každý odpůrce bolšánské sloty je schopen vystupovat pouze anonymně! Pauk je známá osoba, není nikde "zalezlý"! - http://nova.ceska-justice.cz/author/pauk

   A pan ministr Hermann dal komoušům po jejich nařvaných tlamách přímo v parliku před celáým národem! Stejně jako kdysi Khárl Putleroj tím tričkem "Putine k noze"! Takže to máme Khárla, Hermanna a už chybí jen Frank! Ti všichni poté rukou společnou a nerozdílnou srazí čechomužické rudé hydře vaz!

   Vymazat
 10. Kdo se to chce po dvaasedumdesáti letech smiřovat, když už nejméně šedesát let žádné nepřátelství mezi námi a Němci neexistuje? Vím o čem mluvím, sám válečný utečenec ze Sudet s mnoha přáteli z Německa (obou částí!) včetně odsunutých a jejich potomků (dokonce i těch, kteří od Říše v roce 1941 koupili můj rodný dům, ačkoli nikdy nebyl německým majetkem). Záměr je jasný, otevíráním dávno, během času i fakticky, vyřešených otázek jsou vytvářeny podmínky k revizi výsledků Druhé světové války. Necelých dvacet let od konce První světové tomu nebylo jinak. Jak to dopadlo víme a dnes je jasné, že poklid trvající do roku 1989 garantoval tehdejší SSSR. Dnes jsme jak nazí v trní a přibývá hlupáků, kteří nic nechápou. Jména brněnských kolaborantů je třeba si pamatovat.

  OdpovědětVymazat