Reklama

.

.

pátek 2. června 2017

Jiří Bělohlávek a jiní

Zdeněk Hrabica
1. 6. 2017
Nevím, jak dneska, ale v naší redakci týdeníku „Svět v obrazech“ si ruku podávaly významné osobnosti českého a slovenského kulturního a uměleckého života. Takřka denním hostem byl mezi námi keramik Jan Kutálek, akademik Jiří Kotalík, často Jan Werich, později zpěvák Karel Kryl, zpěvačka Gabriela Beňačková, herec Bohumil Bezouška, fotografové Karol Plicka a jeho syn, herec Bedřich Prokoš, básník Jan Pilař, malíři Jiří Andrle, sochař Karel Svoboda, herec - mim Ladislav Fialka. Byli jsme jim a oni nám kamarády. 

Nablízko jsme byli, díky redaktorce Gisberce Bezouškové i dirigentu Jiřímu Bělohlávkovi. Připravovali jsme s nimi velké rozhovory; mohu se přiznat, že nikdy ty rozhovory nebyly bulvární, spíše vtíravě srdečné. Se spisovatelem Bohumilem Hrabalem jsme se setkávali a rozhovory připravovali v nedaleké hospodě v Široké – v Laborce nebo v Kersku, stejně tak s hercem Josefem Dvořákem, kreslířem Vladimírem Jiránkem, kreslířem Vladimírem Renčínem, s hercem Josefem Hlinomazem a desítkami dalších.

Při nedávném pobytu v nemocnici se mne jeden z mladých pacientů, odchovaný současnými ideologickými médii,optal jaké to bylo za komoušů, komanšů a ve zločinné totalitě v redakci týdeníku Svět v obrazech, a hbitě dodal, že podle něho asi strašné. A že nám nezávidí. Ohradil jsem se a namítl jsem, že to bylo leckdy lepší než dneska.

Dneska mne zásahla zpráva o skonu velkého českého a světového dirigenta Jiřího Bělohlávka. Umělec, jakých málo. 5. června 2008 jsme se znovu potkali na koncertu, který dirigoval ke 100.výročí úmrtí mecenáše, architekta Josefa Hlávky. Pořídil jsem několik fotografických záběrů. Vzpomněli jsme si s dirigentem, jak jsme byli kdysi u něho doma a on před koncertem spal. Tehdy jsem si neuvědomil, jaká koncentrace musí provázet dirigenta před velkým koncertem. Tentokrát filharmonie pod jeho taktovkou zahrála i Dvořákovu Lužanskou mši.

Poznali jsme se v té, podle dnešní ideologie hrůzné, zcela zaplivané době a přece naše přátelství a přátelství mých kolegů s Jiřím Bělohlávkem přetrvalo desetiletí.

Čest památce velké dirigenta Jiřího Bělohlávka.

Foto autor

23 komentářů :

 1. Jasně zlatý socialismus co jse děje dnes je strašný hnus.

  OdpovědětVymazat
 2. Hrabobica kdy se přidáte k OSV která jedina prosazuje do prvního článku naši Ústavy tam úmyslně chybějící slovo Sociální stát.Pokud víte o co jde napište zda jste pro a proč.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:37 netuším co je OSV a hledat to nebudu

   Vymazat
  2. Jak se zdá pasovala by na vás odpověď.Vim,že OSV je Občanská Společnost Voličů,ale nevím co to je Sociální stát a hledat to nebudu.

   Vymazat
  3. Je moc smutné,že člověk jako vy pane autore se umí jenom zabejcil a vyrábět jen články které jsou jenom nostalgií,ale nic řešit nechtějí.
   Když tedy nevíte co je Sociální stát tak je to to co by mělo nahradit nynější korporátní fasistickou tyranii karnevalu ohnutých hřbetu a nizkych platů kapitalismu bez přívlastků nanuceneho nám presidentem ODS.

   A co toje?Je to typ spolecnosti kde vláda přejímá odpovědnost za politickou ekonomickou a sociální prosperitu.
   Jak se zdá vaše nečinnost vás jak je to vidět zařazuje mezi autory nostalgických článku,které málokoho zajímají a jsou plácnutím do vody.

   Vymazat
 3. Anonymum zásadně neodpovídám! Navíc Hrabobiců je na světě habaděj!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hrabica kde žijete až něco opravdového napíšete a zastaví pod vašima okny cenzura ČSSD a zaveze vás k výslechu pak přestanete psát vůbec.Jak jisté chápete jde o obsah a nikoli o osoby,které mají zakázaný názor.Jen se neostychejte a pište co je zapotřebí a ne režimu se podobající nic neříkající články.

   Vymazat
  2. Ta zkomolenina vašeho jména je tu jako důkaz cenzury,která úmyslně komolí psané příspěvky a taky nám to i napsala.
   No aby řeč nestála už jste zkoumal ten kapitalismus bez přívlastků který nám tu instaloval pan zloděj president ODS.Co tak napsat vy netýkavka jaké,že to priv!látky jsou a ukázat tak,že jste borec a ne rostlina Netýkavka.

   Vymazat
  3. Jisté vidíte,že se podepisuje jako OSV což znamená Občanská Společnost Voličů smrtelné nebezpečí pro politickou třídu Šmejdů,tak tu nemxstifikujte.No a už znste Desatero voliče,projekt stavby síly proti síle a nedej bože,když se jednoho dne aktivuje i Hnuti Tři hvězd.
   To budete pak mít o čem psát a ne takovx čaj.

   Vymazat
  4. Pane Hrabica,pokud projeví tě zájem o dialog s OSV budu informovat o tom naše vedení.Bohuzel musíte přitom překonat svoji naivitu a vědět,že když se bude!e podepisovat pod příspěvky jako OSV zablokují nám přístup což se už stalo.Na to zablokování nemá vliv web NR ale dozor nad ním.
   Dialog s vámi možná může pozdeji vést někdo z našeho vedení a napište z kterého města jste pokud budete na naše psaní reagovat.

   Vymazat
 4. J. Bělohlávek bol jedným z najväčších českých dirigentov všetkých čias. Umelecky porovnateľný s V. Talichom, Z. Košlerom, F. Jílkom a pod. Roky som sledoval ako sa umelecky zdokonaľoval, prehlboval a dozrieval. Pre český národ, ale aj pre celý svet znamená jeho skon stratu, ktorú bude nesmierne ťažké v dohľadnej dobe nahradiť.
  OldNoe

  OdpovědětVymazat
 5. Nějak nechápu většinu zdejších příspěvků.Já jsem
  článek pochopil jako nekrolog k úmrtí dirigenta
  Jiřího Bělohlávka(neplést s Bělobrádkem).Protože
  se většina příspěvků o panu Bělohlávkovi nezmiňuje,
  jsem asi poněkud mimo.Omlouvám se.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, bylo to napsáno kvůli Jiřímu Bělohlávkovi, reakce potvrzují Váš pohled, a také zřetelně pochybnou úroveň a ohlasy čtenářů. Bohužel tak tomu je v celé úrovni a reakci vnímatelů. A to je opravdu příšerné!

   Vymazat
  2. Je samozřejmé že čtenáři ví,že článek měl být nekrologem,ale kvůli nedostatku článku k nynějšímu dění to pochopili čtenáři jinak.A proto mají i naprosto prima úroveň k věcem potrebnym a to vám nedošlo ,nebo se děláte ignorantem?

   Vymazat
  3. Jen se všichni podívejte hned na první prispevek.Podle vás má pochybnou úroveň a to je prý příšerně.Ono tomu je naopak pane. 6.05

   Vymazat
 6. www.youtube.com/watch?v=wFoFxa7Hc04

  OldNoe

  OdpovědětVymazat
 7. Dobrý den vážený pane Hrabico, děkuji za Vaše články a připomenutí velikána naší kultury. Vaše články jsou svou kultivovaností pohlazením po duši. Dementními komentáři posluhů kulturtrégrů a dutolebů se prosím nenechte odradit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za pochvalu; kvůli ní to ale nepíšu, předpokládám, že naprostá většina čtenářů čte autorské články a své názory si nechává pro sebe. Tedy vstupu většinou nikoho nereprezentují! Už Nietsche napsal, že existují blázni, světci a blízko nich jsou géniové. Zajímavé by bylo, kdyby NR uveřejňovala jako např. www.noveslovo.sk počet těch, kdož si příspěvek otevřeli. S ohlasy Slováci přestali, chrání své autory. Kolem NR se bohužel seskupila skupina duševně postižených a frustrovaných lidí, které může vyléčit snad jenom elektrický šok. Nestojí však za řeč. Zdeněk Hrabica

   Vymazat
  2. 10.34Tak teď jste se Hrabica odhalil pro vás jsme skupina postižených a frustrovanych které bude léčit vas elektricky sok.

   A co když ti frustrovaní reprezentují ne ty kteří lezou režimu do zadku psanim tzv nezávadných článku ale avantgardu o které vy nemáte vubec ponětí.
   Nu teď víme všichni kdo jste a jen klidně pište nebojte NYC se fam nestane.

   Vymazat
  3. Pane Hrabica pro naši práci hledáme partnery.Dostal jsem za úkol zjistit
   kdo vlastně jste a proč publikuje že.Dekuji vám,že jste se projevil jako nepotřebná nádoba plná žluče a vás výrok ze tady na NR se seskupila skupina duševně postižených předám našemu vedení a nesmíte se divit,že ho mohou příště použít ve vasi charakteristice,která nebude nijak diplomatická a bohužel pro politiku budoucnosti i tak říkajíc k ničemu.

   Vymazat
 8. Je prima, když někdo, kdo za komanče napsal knihu o panu gen. Klapálkovi (vynikající člověk,vynikající vojevůdce, vynikající kniha), se za touto dobou dokaže ohlédnout s nadhledem. To ti, kteří kolaborovali, musí ve svých příspěvcích hafat, jak jim nový páníček káže - oni ale nic jiného neumí - hlavně nemyslet na nic jiného, než do jaké řitě akdy zalézt. Díky za příspěvek a jen houšť takových autorů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co to znamená kolaborovat s minulým režimem?
   Kolaboraci s novým režimem si dovedu představit tak, že se přehlíží rabování, lhaní a vykořisťování.

   Vymazat
 9. Vím jen jedno: Po roce 1989 pana Jiřího Bělohlávka bourači sociálního státu znectili a vyhodili, Českou filharmonii nechali poškodit zaručenými odborníky z ciziny, aby, poté co si pan dirigent Jiří Bělihlávek vydobyl uznání v Británii i jinde, mu nabídli pozici šéfdirigenta České filharmonie a on ji přijal, protože mu vždy šlo o hudbu, její kvalitu a prosazování české hudby. Stále se dělají stejné chyby, že se zbavujeme schopných lidí. bv.

  OdpovědětVymazat