Reklama

sobota 17. června 2017

„Kdyby hlupáků nebylo, kde by se brala moudrost?“ Štěch má "v podstatě pravdu"


Ludvík Smýkal
17. 6. 2017
V poslední době řada politiků, počínaje prezidentem republiky, přes členy vlády a poslance Parlamentu České republiky a konče starosty a zastupiteli obcí, ráda, a při každé příležitosti, hovoří o dvou problémech, které jsou, dle jejich názoru, těmi hlavními příčinami „blbé nálady“ řadových pracovníků ve státní i soukromé sféře a u jejich zaměstnavatelů příčinou uzavírání oddělení v nemocnicích, odlivu „mozků“ do zahraničí, omezování rozvoje výroby, apod.


Za jednu s příčin tohoto stavu považují nízkou úroveň mezd a platů, za druhou nedostatek odborně zdatných pracovníků. Každý z nich, lépe či hůře, se pokouší o „nápravu“, ale podstata problému jim uniká, příp. ji nechtějí, z různých důvodů, vůbec vidět.

Pomyslnou korunou jejich „snažení“ je výrok předsedy Senátu ČR Milana Štěcha:

„Myslím si, že je tu velká skupina lidí, kteří pracují jako OSVČ a nejsou z národohospodářského hlediska efektivně využiti.“ „Příliv až několika desítek tisíc pracovníků by mohlo tuzemským firmám zajistit zvýšení odvodových podmínek pro osoby samostatně výdělečně činné na úroveň nyní platnou pro zaměstnance. Na sjezdu odborového svazu Kovo to ve čtvrtek v Olomouci řekl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).“ ZDE

„Svým výrokem o pseudopodnikatelích pan Štěch téměř zastínil hlášku někdejšího ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), který přirovnal živnostníky k parazitům. Kritické ohlasy proto na sebe nenechaly dlouho čekat. ODS se směje, že ČSSD už odpálila první programovou bombu. KDU-ČSL považuje výrok za nepřijatelný. STAN přemítá o duševním zdraví Štěcha.“ ZDE

„Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) požaduje odvolání předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD), který mluvil o zvýšení odvodů pro živnostníky jako způsobu, jak získat zaměstnance pro tuzemské firmy. Asociace to uvedla na svém webu. Štěchova čtvrteční slova na sjezdu odborového svazu Kovo v Olomouci asociace považuje za skandální a za zatím nejbrutálnější útok na živnostníky posledních let.“ ZDE

Zcela nejhorší na tom je, že v části svého výroku „je tu velká skupina lidí, kteří nejsou z národohospodářského hlediska efektivně využiti“ má Milan Štěch, zcela výjimečně, „v podstatě pravdu“.

V naší republice je skutečně mnoho občanů z národohospodářského hlediska neefektivně pracovně využitých. Zapomněl, zřejmě z „opomenutí“, uvést, že tato skutečnost se netýká jen jím subjektivně uváděné části OSVČ, ale i jeho osobně, a řady jeho kolegů v Parlamentu ČR, ve vládě a na ministerstvech, na úřadech, různých výzkumných úřadech, apod.

„Opomenul“ také mluvit o příčinách tohoto stavu – našem členství v EU a NATO, přebujelých zákonech a předpisech, odlivu zisků do zahraničí, dlouhodobě neřešené podpoře středního a malého podnikání, příčinách "odlivu mozků“, likvidaci odborných a učňovských škol, atd. atd.

Jeho slova jsou dokladem úrovně lidí, kteří jsou v současné době ve vedení naší společnosti a státu, napříč politickým spektrem. Ti, kteří teď "kritizují" Milana Štěcha, nejsou vůbec lepší než on. Když se zcela nedávno Milan Štěch nevybíravým a urážlivým způsobem vyjadřoval o prezidentu ČR Miloši Zemanovi, Františku Čubovi a Lence Procházkové, tak mu mnozí z nich „tleskali“. Zřejmě si neuvědomují nebo nechtějí uvědomit, že se dívají do vlastního zrcadla. Bohužel, to jim, stejně tak jako řadě občanů tohoto státu, zřejmě nedochází .....

Jan Ámos Komenský, jeden z největších českých myslitelů, filosofů a spisovatelů, autor výroku, použitého v záhlaví článku, se musí „v hrobě obracet“…

42 komentářů :

 1. „Je tu velká skupina lidí, kteří nejsou z národohospodářského hlediska efektivně využiti“ má Milan Štěch, zcela výjimečně, „v podstatě pravdu“. A jedná se o živnostníky, kteří nevykazují téměř žádný zisk. Tedy návrh předsedy Senátu je logický a rozumný. Jako zaměstnanci nejen, že budou mít šanci na nějaký důchod, ale při své práci vytvoří i nezanedbatelné hodnoty, které se projeví na růstu HDP.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A co vy? Co kdybychom vás poslali z národohospodářského hlediska třeba na uran nebo do kamenoprůmyslu? Dělat si co chci, je jedna z mála posledních svobod které tu zbyly. A vy i se soudruhem Štěchem jděte s takovým sociálním inženýringem do..(k šípku).

   Smazat
  2. 21:40 Zřejmě jste zaspal dobu, nyní jsou z národohospodářského hlediska pro naši vládnoucí elitu jiné priority, např. zajištění stravování a ubytování migrantů a nepřizpůsobivých.

   Smazat
  3. Taky mám pocit, že z národoihospodářského hlediska je pan Štěch / a mnozí další/ neefektivně využit.

   Smazat
  4. 1. Štěch je podivný tím, že s návrhem vylezl právě teď.
   2. Nerozhořčoval bych se v diskuzi, dokud nemám v ruce správná čísla, jak OSVČ jako celek v hospodářství fungují.

   Smazat
  5. 1.Štěch s tím vylezl právě teď na sjezdu odborů jako bývalý šéf odborů. Čili podiv není na místě.
   2. Argumentoval fakty, čísly a statistikami. Čili souhlasím s Vámi. sck

   Smazat
 2. Tak že znárodnění a je po problému nebo snad NE.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:48 Podstata "problému" není v žádném případě o znárodnění, ale ve způsobu řízení státu a společnosti. L.S.

   Smazat
  2. Proč chcete "znárodňovat" něco co nevytváří žádnou přidanou hodnotu ?? OSVČ parazitují na zaměstnancích, protože odvádějí polovinu jejich plateb na sociální a zdravotní pojištění !! A ty jejich primitivní kecy o tom, že nemají placenou dovolenou jako by zaměstnanec si nemusel na svou dovolenou především vydělat se nedají ani číst !!

   Smazat
  3. Další nedoceněný zaměstnanec, co? Plácáš nesmysly a neumíš počítat. OSVČ neznamená, že je to osoba, která živí sama sebe. OSVČ většinou zaměstnávají spoustu zaměstnanců, za které mimo odvody zaměstnance odvádějí za něj státu několikanasobek toho, co odvádí zaměstnanec. A řeči o tom, že je to výdělek zaměstnance jsou bláboly. Když dá OSVČ zaměstnanci minimální mzdu, je to v hrubém a zaměstnanec z ní má nějaké odvody. ALe OSVČ z této částky odvádí za zaměstnance několikanásobně více. Ostatně, pokud se mají OSVČ tak dobře, tak proč do toho všichni kecálisti nejdete? A nezáviďte jim, že využívají minimální odvody. V době, kdy vy budete mít důchod 15 tisíc, oni budou mít 5 tisíc. To už jim asi závidět nebudete.

   Smazat
  4. 20:12 Bohužel, nesmysly plácáte i vy. Mezi firmou, právnickou osobou, a OSVČ není, příp. nemá být, ve vztahu k zaměstnancům vůbec žádný rozdíl. Stačí se jen seznámit s příslušnými zákony a předpisy. Rozdíl mezi firmou a OSVČ je v tom ve vedení účetnictví. Ani firmě, malé nebo velké, nikdo nic nedá zadarmo ...

   Za 1.republiky měli živnostníci právo si vybrat - platit či neplatit zdravotní a sociální (důchodové) pojištění.
   Oboje má své výhody a nevýhody, záleží jen na úhlu pohledu a momentálních "potřebách" dotčeného. Možná, že toto "právo" by mohlo být námětem k diskuzi a to nejen v případě OSVČ, ale i jejich zaměstnanců a zaměstnanců firem, právnických osob.
   L.S.

   Smazat
  5. "OSVČ většinou zaměstnávají spoustu zaměstnanců, za které mimo odvody zaměstnance odvádějí za něj státu několikanasobek toho, co odvádí zaměstnanec."

   Ty hovado, ty odvody které takzvaně platí za městnavatel "za zaměstnance" - to je výdělku zaměstnance, to je jen účetní trik, ale už dávno se uvádí "superhrubá mzda" a ta zahrnuje VSECHNY odvody ze mzdy, kreténe, furt tahle idiotská písnička jak prý "zaměstnavatel platí za zaměstnance odvody" - jen je převádí z jeho skutečné mzdy, ty blbče blbej.

   Smazat
  6. Většina OSVČ nezaměstnává nikoho. Jde často o tzv. Schwarz-systém. Nechápu, proč nadáváte!

   Smazat
  7. "..., ty blbče blbej." --- No tak !!! Četl jsem kdysi jemnější oslovení obdobného charakteru: " Ty kastráte dobytka hovězího! Máš v boltcích finální produkt metamorfosy potravin."

   Smazat
  8. Především se musím přiznat,že mi vadí ty
   nadávky jako podpora argumentu.Ale budiž.
   Pro pana Herouta mám také pár slov.Jenom
   to,že nazývá OSVČ parazity,svědčí o tom,
   že má poněkud jednostranné myšlení.Jeho
   výklad číší nenávistí k určité skupině lidí
   a nemá pravdu,že zaměstnanec atd.atd.Je tu
   přeci jen rozdíl.Mezi ty jím opovrhované a
   nenáviděné OSVČ patří i lidé,kteří jsou
   instalatéři,elektrikáři a třeba soukromí
   ševci.Když podle něho se nechají zaměstnat,
   tak bude lítat po firmách,než najde opravu
   prasklé vodovodní trubky ve zdi svého domu.
   Protože firmy mají určité pracovní plány
   a těžko půjdou místo sjednané práce k panu
   Heroutovi opravovat havarijní stav jeho
   vodovodu.Pak ještě existuje jedna možnost.
   Pan Herout je podnikatel,který zaměstnává
   lidi a nechce platit.Tak potřebuje davy
   nezaměstnaných za bránou,kde si vybere ty,
   kteří budou ochotni pracovat 14 hod.denně,
   dělat noční směny a o sobotách a nedělích
   za 13 000.-Kč hrubého.Je to možnost,proto
   netvrdím,že to tak je.
   Petr Majevský

   Smazat
 3. Štěch má v podstatě pravdu!
  Jaká je to pravda?
  Češi jsou odsouzeni k otrocké páci!
  Státní správa pod vedením zákonodárných sborů a justice rozvrátila řízení státu a rozkradla nebo umožnila rozkradení státního majetku ve výši přesahujícím 11 BILIONŮ Kč.
  Jsou tím vinni všichni členové vlád parlamentu a senátu od roku 1990 až doposud, představitelé odborů, pracovníci státní správy, policie, justice policie a státních zastupitelství.
  Všichni jmenovaní jsou vinni genocidou na Českém národu. Bez vyjímky všichni.
  Jako se zločinci je třeba s nimi zacházet.
  Štěch patří ke zvláště nebezpečné bandě vedené Falbrem, který rozvrátil jedinou obranu Českých pracujících. ODBORY.
  Keci Štěcha a jeho bandy usvědčují z genocidy Českého národa výše jmenované, jako pátou kolonu nadnárodních monopolů a sionistických bank.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:53 V podstatě souhlasím. Výrok Milana Štecha, že "V naší republice je skutečně mnoho občanů z národohospodářského hlediska neefektivně pracovně využitých" jsem pouze využil k nástinu skutečných příčin současného stavu našeho státu. L.S.

   Smazat
  2. K tomuto tématu
   mám již spoustu let NEMĚNNÝ názor :

   LEVICE kamarádí s miliardáři a likviduje
   střední třídu.
   (Všude a nejen v Evropě...)

   Smazat
 4. Není ten výrok o neefiktivnosti potvrzením nepatřičné diskriminace většinové populace, jejíž povinností je uživit všechny parazitní minority, včetně pana senátora ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. soudruhu, buďto jsi diplomat a nebo člen ÚV!!!
   ZA TY HEZKÝ KECY

   Smazat
 5. Výše odvodů OSVČ jsou zcela v dikci současného zločinného společenského systému. Vše je z tohoto hlediska v normálu. Cha, cha, cha.

  OdpovědětSmazat
 6. Titanik a Bohuša nelze zachránit!
  I gdyž si včil vytahnete koberečky a zatnětě hlavů jebať o zem
  V PL statsika:
  za Bohuša PĚT PROCENT
  a proti D E V A D E S A T P Ě T PROCENT
  tak co včil pověsit nebo zastřelit?

  OdpovědětSmazat
 7. Moudrost, co je to moudrost? Muška jenom zlatá

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. " Izraelský politik Abba Eban si prý stěžoval, že „lidé i národy jednají moudře až když vyčerpali všechny ostatní možnosti“.
   https://cs.wikipedia.org/wiki/Moudrost

   Smazat
  2. je dobé uzavřít diskusi citátem izraelského moudra. ví to i Štěch.
   věděli to i Babyloňané Egypťané a všechny národy blízkého východu

   Smazat
  3. vědět a nevědět co děláte výjde nastejno

   Smazat
  4. oni tehdy věděli o věrolomnosti a bezcharakternosti dvanácti kmenů

   Smazat
  5. když nevíš co, tak suď

   Smazat
 8. Štěch je politování hodný idiot.Kdyby se raději opřel do personálních agentůr ,tak by mohl slavit úspěch.Takhle je za vola.Jsem zaměstnanec a po práci na živnosťák netoužim.Umim počítat a kamarádům těch čtyřicet litrů nezávidím.Pokud bych započital všechny bonusy včetně snad i důchodu ,tak jsem na tom z dlouhodobého hlediska minimálně stejně .Néli líp.

  OdpovědětSmazat
 9. Nemám rád Štěcha, je to idiot který se vyšplhal po odborářských zádech až na vrchoný post předsedy senátu.
  ALE V TOMTO PŘIPADĚ MÁ PRAVDU !!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:54 takže víte, kolik je OSVČ hlavních, kolik vedlejších, kolik z nich důchodců, jakými procenty jsou ti kteří z příjmů zatíženi, kolik musí do svého způsobu obživy investovat, co znamenají benefity, jaké újmy v daných množinách znamenají rizika, jaké reálné náklady jsou na dovolené, nemoceskou v té které skupině a jaké lze předpokládat u důchodů. Jen například. Pak se podívejme na společenskou produktivitu práce úředníků, politiků, neziskovek a našich taky umělců, jejich institucí a navrch, na všechna ta hromadná sdělovadla, korunovaná veřejno právními. To ten Štěcha výběr, i kdyby měl pravdu, jakože nemá, rozhodně nevytrhne! Rozeštvat zaměstnance se živnostníčky a zamatlat ten skutečný problém,o to jde! To nežeru, pane Štěchu!

   Smazat
  2. " 22:54 takže víte, kolik je OSVČ hlavních, kolik vedlejších, kolik z nich důchodců, jakými procenty jsou ti kteří z příjmů zatíženi, kolik ... " --- Tohle všechno má pan Štěch v malíku a ve svém projevu to na sjezdu kováků uvedl. Z těch faktů vyplynula i jeho zmínka o "pseudo" podnikatelích. Když Štěchova fakta nežerete (jakože podle Vás pravdu ve svém hodinovém projevu nemá), co tedy žerete ?!

   Smazat
  3. 8:36
   Jenom tvrdím, že je rozdíl mezi živnostníky a těmi kteří se žíví různými agentutními prácemi a prácemi pro takzvané šmejdy. Nedělám ekonomický rozbor, ale je cosi shnilého v státě českém. I blb Štěch má v něčem pravdu. Je to můj názor a za tím si stojím

   Smazat
 10. Doufám, že Česká republika bude výhledově vyvázána ze zločineckého sdružení modrého hadru se žlutými hvězdami v kruhu!

  OdpovědětSmazat
 11. Lide nejsou krabice, aby je mohl presouvat jak se zlibi. I kdyby, musel by mit na to pomyslny prostor.
  Ten ale neni, on mluvi o narodohospodarsvi, ja v soukrome narodni, nebo nadnarodni firme souvislosti s uvedenym nevidim.

  Take se muze stat, ze krabice dostanou nohy a utecou.

  OdpovědětSmazat
 12. No, já bych také viděl značné rezervy ve využití pracovní síly pro naše montovny. Parlament, senát a tisíce lidí v neziskovkách, z nichž většina je pro společnost spíš přítěží.
  Docela by mne uspokojilo, kdybych potkával každé ráno u píchačky Štecha, třeba se Šimonem Pánkem, jak jsi jdou odkroutit šichtu pro rakouského vlastníka a naplnit "svými" odvody veřejné a stále více deficitní účty.

  OdpovědětSmazat
 13. soukromy dopravce je v době rozvinuteho kapitalismu dotovan jak levici tak pravici stějně tak jsou dotovani soukromy zemědělci či spiš šmelinaři s řepkou a soukrome nemocnice tento system nemuže utahnou žadny otrok z montovny ani když se přida prodavačka s kuplandu o přemnoženych a vydatně dotovanych statnich zaměstnancich lidově zvanych kulevaloš snad netřeba polemisovat

  OdpovědětSmazat
 14. To je ten problém,nikdo nechce jít pracovat za minimální mzdu.Zřejmě zrušené podnikání OSVČ bez určitého vzdělání,bez praxe,by byly nuceni nastoupit na tato místa.Štěch,absolutně bez průzkumu situace co by to mohlo způsobit,plácne takovou blbost.Uvedu třeba různé opravárenství,naprostý kolaps,nepružnost,která firma by se toho ujala,zas by najímala externí pracovníky.

  OdpovědětSmazat
 15. Pane Štěchu, pro případ hospodářské recese, spíš krize, k čemu zákonitě v cyklickém vývoji kapitalistického hospodářství dochází, máte následné řešení jaké? Machře s příjmy ústavního činitele? O důchod už postaráno, že?

  OdpovědětSmazat
 16. OSVC = 90% z nich NIKOHO nezamestnava! Jsou prinuceni zamestnavatelem se stat OSVC. Co to znamena? Zamestnavatel jim mesicne vyplati minimalni mzdu a zbytek jim da "bokem". OSVC mesicne plati jen minimalni statem urceny poplatek soc. pojisteni. Drtiva vetsina (mladi) si neplati zdravotni pojisteni. Ti co ho plati, tak odvadi mesicne jen tu minimalni castku. Takze co? Nemam rad Stecha....ale ma pravdu. Jak z toho? Jednoduse, zavest pro OSVC, jenom pro ne, zdravotni pojistovnu, kde by byli evidovani. V zadne jine by nemohli byt! A podle toho co do ni odvadi, podle toho by vypadala lecba :) To by se usetrilo ve zdravotnictvi!A jejich duchod??? Co si do nej mesicne davaji, to by meli. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:40 kdes proboha vyštrachal to číslo? Když už nemůžeš jinak než se tady projevovat, tak si problém sestuduj. Ze všech sólo OSVČ co jich znám, a jsou jich desítky, není jediná osoba skrytým zaměstnancem. U řemeslných živností to až tak snadné není, např. v IT ano. Štech to plácnul, aby se líbil odporářům, ty ovšem provozuješ jen doprovodné kejhání.

   Smazat
 17. Nemá cenu se tady hašteřit o to, co jsou OSVČ a co zaměstnanci. Těm, kdo by rádi aby OSVČ měli navýšeny odvody, bych navrhl jiný úhel pohledu. Ať sníží zaměstnancům odvody na úroveň OSVČ. Že to žádný z kritiků pana Štěcha nezmínil?? To je divné, nabízí se to jako alternativa, se kterou bude nesouhlasit jen málokdo ze zaměstnanců a myslím, že to nebude vadit ani OSVČ, kteří jsou povětšinou navyklí se starat sami o sebe. Odpor bude zaznívat od těch skupin, které jsou na státním rozpočtu závislé.
  1) zdravotnictví
  2) veřejná zpráva
  3) poslanci a senátoři
  4) lobisté
  atd.

  Že je málo ve státním rozpočtu? Ale není tam málo, jen se toho moc "neefektivně" investuje. Budou vám tvrdit něco jiného?
  Vážení, všechny strany, které se podíleli na vládách od roku 1989 jsou nevolitelné ... přebrat si to musí každý sám. Spočtěte, kolik na svoje vládnutí spotřebovali peněz, celkem ...
  ABC

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.