Reklama

sobota 3. června 2017

Ledy se sice pohnuly, ale...

Jiří Baťa
5. 6. 2017
Vláda, světe div se, přidávala na platech. Výdělky v sociálních službách vzrostou od července tohoto roku o 23 procent, pracovníci v kultuře a nepedagogických profesích ve školství si přilepší o 9,4 procenta. Více, tedy o 2000 korun, dostanou i zdravotní sestry. To jsou základní informace o opatření, které provedla vláda ani ne tak z pocitu sociální potřebnosti, ale spíše jako předvolební, populistický tah.


Nicméně, ať už byla motivace jakákoli, díky i za to. Možná nebýt těchto podzimních voleb, zaměstnanci zmíněných profesí by měli s přidáním peněz ještě dlouho tzv. utrum. Zde je pozoruhodné, že stát přidává na platech rovněž zaměstnancům ze soukromého, potažmo církevního sektoru. Máme tomu rozumět, že jde o projev maximálního liberálního přístupu k věcem veřejným, tedy ke zdravotnictví? Nějak to nekoresponduje s tvrzením prof. Pirka který říká, že cituji: "Péče o zdraví není celospolečenská záležitost, to je zrůdný názor z minulého režimu." Podle něj se prý má každý občan o své zdraví starat sám a společnost mu v tom má jen pomáhat. Pokud však jde o péči nemocných seniorů nebo postižených občanů, je názor pana profesora starat se sám o sebe, holý nesmysl.

Pan profesor mimo jiné také poukazuje na to, že realizace všeobecné péče o zdraví jako celospolečenská záležitost prý nedovoluje některým movitým občanům připlatit si na zdravotním pojištění, aby prý v případě potřeby mohli být umístěni v lépe vybavených, tedy luxusních nemocničních pokojích. Za čí peníze však budou pořizovány tyto luxusní pokoje pan profesor mlčí. Nebo si snad myslí, že těch pár tisíc, co by si několik málo bohatých jedinců připlatilo na nemocenském pojištění, by pokrylo milionové investice do těchto pokojů? Nebo prý není možnost pořídit si vysoce kvalitní oční čočky, aniž by prý bylo možné odpočítat základní cenu, hrazenou pojišťovnou a jiné podobné výlevy a nářky diskriminačního charakteru, na který v pojetí „péče, jako celospokečenská záležitost“ prý někteří bohatí občané doplácí.

Nemyslím, že má pan profesor Pirk pravdu i když mu nelze jistou pravdu přiznat. Ta spočívá v tom, že by se občan měl skutečně více a lépe o své zdraví starat. Nicméně praxe, jak ji vidí pan profesor není v žádném, byť demokratickém státě. Pokud je snad k jeho názoru v některém státě blíže pak jen proto, že jsou tam také všeobecně mnohem vyšší mzdy, platy a důchody, což (zcela jistě ne všem) umožňuje občanům si buďto připlatit, nebo již běžná (základní) zdravotní péče má v samém základu vyšší standard než u nás. Ale názor pana profesora Pirka není v případě přidání na platech zdravotním sestrám ten rozhodující moment. Ten spočívá v otázce, v jakém typu zdravotnického zařízení sestry dostanou přidáno.

Zde je naprosto nepochopitelné a paradoxní, že přidání 2000 Kč se týká zdravotních sester kromě státních a krajských zařízení také v soukromých, ba co víc i v církevních zařízeních. Domnívám se, že v intencích názorů pana prof. Pirka je to v naprostém rozporu i když nepochybuji, že by pan profesor nebyl proti tomu, aby se v soukromých zdravotnických zařízení na platech zaměstnanců, v tomto případě sester, podílel i stát. Jen mi to poněkud nedává logiku, když zdravotnické zařízení jako soukromý sektor má být dotováno penězi daňových poplatníků, tedy nás všech občanů a na druhé straně stát nemůže zasahovat, natož dotovat, mzdy nebo platy zaměstnanců v soukromém sektoru. Mají-li být platy zaměstnanců soukromého zdravotnického zařízení včetně církevního hrazeny, případně dotovány státem, pak takové zařízení ztrácí charakter soukromého subjektu a z logiky věci by bylo výhodnější, kdyby byly ve vlastnictví státu.

Už zcela mimo mé chápání je zjištění, že přidáno mají dostat rovněž sestry v církevních zařízeních. Ne že bych jim to nepřál, ale jde především o základní princip, neboť i církevní zdravotnické zařízení je na úrovni soukromého subjektu. Je-li řeč o principu pak je na místě zmínit, že v rámci cirkevních restitucí a církevního vyrovnání je církvi vracen (z hlediska vlastnického značně problematický) majetek, resp. spláceno finanční vyrovnání a přesto stát i nadále dotuje církev cca 160 miliony korun ročně na režijní výdaje (platy, mzdy apod.) Nyní občané zjišťují, že zaměstnanci ( v tomto případě zdravotní sestry) církevního zařízení, jsou placeni ze státních prostředků, peněz nás občanů.

Lze se zcela oprávněně domnívat, že i ostatní personál (lékaři, pomocný personál, resp. administrativa) jak soukromých, tak církevních zařízení jsou rovněž placeni ze státních postředků. Poznamenávám, že všem zaměstnancům, tedy nejen zdravotním sestrám, kteří „dřou za suché z nosu“ přeji, aby dostali přidáno. Jen mi vadí, že zatímco zaměstanci klasické soukromé firmy dělají i s přesčasy za 12 tisíc měsíčně a stát jim na mzdách z pochopitelných důvodů nepřidá, pak zaměstnanci soukromých či církevních zdravotnických zařízení přidání na platech dostanou. Od vlády je to farizejské, nespravedlivé, diskriminující jednání, neřku-li přímo nemravný předvolební populismus už tak nemálo profláknuté vlády.

19 komentářů :

 1. Z 5.6.2017? Zaostáváme.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sobotka opět perlil: - Vážím si neziskovek.
   http://czechfreepress.cz/blogy/sobotka-vazim-si-neziskovek.html

   Smazat
  2. Ano az se uvede do programu kompletne system bezici dnes v USA ktery Venca Superzlodej nastolil spolu se Zemanem a dalsimi lotry zjistite ze mumlani o nejakem zdravotnictvi ci zbytcich pece o normalni pracujici je prezitek a pracujici si musi platit vysoke pojistky a vubec vse sami , navic se skrytyni procenty na parasity kteri se valeji a nedelaji nic ale znaji jak vyuzit ruzne programy pro uplne zebraky.Kratce receno ono se pracuje 6 a vice mesicu uplne zadarmo neb diky fee poplatkum taxam skrytym danim a pod .A to nemate zadnou zdravotni peci ci neco z toho co fungovalo za komunistu .Takze pozor myslet predevsim ,co je skutecne lepsi ,zda democracie pro zidozlodeje a pro vas jen ta lopate (je-li vubec prace ) ci trochu komunistickeho systemu 68 typu .Ono zvanit o svobode je jedna vec ale bydlet v hrobce je vec druha.

   Smazat
  3. Ten profláknutý Sralbotka a jeho kamarila si už teď dělají volební guláš (kortešovku) za naše peníze z chudých daňových kapes!
   A to se ještě neví o tom, že se u nás připravuje největší tunel za 3 biliony korun. Zde je link:
   http://www.novarepublika.cz/2017/06/vk-4.html#more

   Smazat
 2. Jestliže církevní či soukromá zdravotnická a podobná zařízení poskytují rovnocenně služby jako stejná zařízení státu či krajů, za stejných podmínek pro pacienty či klienty, tak zrovna nevidím nějakou vadu. Pokud tomu tak není, může jít o protiprávní jednání a domáhal bych se právní analýzy. V případě souladu je nezbytné vynucovat odpovídající novelu zákona.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Drtivou většinu církevních i soukromých zdr. zařízení dostávají platby za výkon proplaceny od sdravotních pojišťoven, pokud s nimi mají uzavřenou smouvu. Takže toto je ošetřeno zákony. Problém je v navyšování platů a toho by se stát NEMĚL účastnit. To už je věc "těch soukromníků" jestli si uberou ze zisku a svým zaměstnancům přidají!
   Soukromý lékař, "obvoďák" který má ve stavu cca 2000 klientů bere za KAŽDÉHO od zdravotní pojišťovny KAŽDÝ MĚSÍC jistou sumu peněz. A to i v případě, že se mu i polovina klientů třeba 15 let v ordinaci neobjeví!

   Smazat
  2. 8:16
   Plně s Vašim nazorem souhlasím
   Václav

   Smazat
  3. V kapitalismu je to tak ,ze jeden ma ruku v kapse totho druheho ,okradajji vlastne vsichni sami sebe a ten kdo to ridi se pakuje kupuje si domy o rozloze celych ctvrti s pozemkem a hlasite se jim verejne smeje a hlupacci tleskaji v predklonu jak to s nimi ten nahore co jim dava tu lopotu mysli dobre .Maji to ti Steini dobre vynyslene

   Smazat
 3. podivny kapitalismus v podani socana sralbotky zavedeny veškrnou kdy votrok u kapitalisty dostane přidano ze statnich peněz a ani jedna radoby partaj v posranecke sněmovně či sernatu neni proti ještě vic podivnějši jsou od votroku z vybranych dani placeni jak cirkevni tak i prodejne kulturnofrontove děvky ale jak řika našenenaše čete je to noumalni ludo

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Náhodou to je geniální schopnost českých lidí všechno zkurvit. 40 let jsme kurvili socialismus a teď kurvíme kapitaliusmus, nic nového.

   Smazat
 4. Celý systém je zvrhlý, parazitický a nereformovatelný! Přemýšlet jak vylepšit části nemá cenu, je to ztráta času. Jsem polovzdělanec ale zatím tady nikdo nenapsal CO DĚLAT.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dokud nebudou odstaveni z vedení byrokraté, kteří od narození nevytáhli paty ze sněmovny, nebo teplého kanclíku a kteří jsou ochotni za ohryzanou kostičku aportovat cizím zájmům, tak se nikam nepohneme. Druhým faktorem nutným ke změně je nutnost celospolečensky narovnat přerozdělování nadhodnoty z výroby. Pokud se to nestane jsou všechny kecy o ekonomice 4+, tedy robotizaci a enormnímu nárůstu produktivity zaváděním nových technologií jen jalovým tlacháním. Pokud ovšem není cílem aby celou naší novou ekonomiku ovládly nadnárodní korporace, protože ty jediné budou mít zdroje na její zavádění. Zákon o veřejných zakázkách a následná celorepubliková zblblost po nejnižší ceně totiž tlačí soukromé suběkty nejen ke snižování mezd, ale i do doby před průmyslovou revolucí, protože již není ani na prostou obnovu vybavení v soukromé výrobní sféře. A přátelé, zdrojem pro přidání v rozpočtové sféře, neziskové sféře, státní správě, dotace, dary ukrofašistům, vydržování nadnárodních neziskovek a ideologických dohližitelů není komora advokátů ani komora exekutorů ani IT specialisté ani obchod ale prvotně prvovýroba a následná odvětví druhovýroby. Tam a jen tam se generuje nadhodnota, kterou ostatní pouze již spotřebovávají. Proto je třeba nastavit jasná pravidla a zejména pravidla pro odměňování zaměstnanců a stanovit směrné ceny výkonů. Tedy nivelizaci tak jak to bylo do hadráku u nás a jak je to i dnes v SRN. Jedině systém stanovující stejné podmínky a pravidla všem zůčastněným může generovat přerozdělitelný zisk ve spotřebě. Lidé práce nesmí dělat za almužny, které jim nedají se nadechnout. Protože pokud se toto nezmění tak celá spotřební nadstavba je pouze jeden velký parazit a ve finále se všichni prošetříme ke společné bídě. Peníze, tedy nadhodnota musí z většiny zůstat tam kde byla vytvořena a musí být reinvestována, jinak neplní svou funkci generování nadhodnoty vyššího řádu a je pouze spotřebou kterou sočasná socansko-"křesťanská" koalice před volbami rozhazuje plnými hrstmi aby po odstavení ANO sežrala celou slávu. (jak prvoplánové až trapné gesto) Smutné je, že si lidé své otrocké postavení nevědomují a nemají vůli se za své bytí a své osudy prát. A tak tedy každé čtyři roky šlápnou na hrábě na kterých je napsáno, že pro ně nějaký parazit něco udělá. A stále dokola tomu věří. Pamatuji doby kdy se přesčasy platily, kdy byly mzdy diferencované dle schopností a výkonnosti. Kdy byly k mzdám rúzné příplatky, možnost růstu, zvyšování kvalifikace a byl na to zákonný nárok, který si nikdo nedovolil porušit. Od roku 2010 a Kalouskově genialitě už jen zaměstnancům musíme snižovat mzdy. Nejnižší cena holt vítězí což všechny dodavatele tlačí jen dolů. Za 7 let jsme musely mzdy snížit o cca 7000Kč! na zhruba 14500Kč. Tedy na jedné straně vládnoucí garnitura rozhazuje Vaše peníze a na druhé straně vás bere u huby. Jedno jaká partaj byla v čele státu. Je to tedy asi otázka priorit. Pro mne je prioritou ekonomicky silný a většinově soběstačný, sebevědomý národní stát. To vylučuje pozici kolonie, enormní vyvádění zisků za hranice, odčerpávání zdrojové základny, zbytečnou závislost na eurodotacích, závislost na nápadech Bruselské aristokracie, manipulaci zemí ve jménu nadnárodního kapitálu prostřednictvím NATO. V celém spektru politických stran však vidím jen dvě, které s tímto korespondují. A jaké jsou Vaše prority? Zase hrábě? Tak si je zkuste postavit ke zdi a pořádně na ně šlápněte.

   Smazat
  2. Karel Straka dobře napsané.

   Smazat
  3. S potěšením zjišťuji, že ještě existují lidé, kteří mají mozek na myšlení. Bohužel na odpovědných místech jsou lidé opačného druhu, karieristé a vazalové EU a USA, proto takovéto reálně(nereálné) vyjádření p. Straky nemůže padnout v dnešní zdebilizované a o nic se nezajímající společnosti na úrodnou půdu, ze které by mohla vzejít změna. Nejdřív by se lidi museli naučit myslet hlavou (ale jak známo myšlení bolí) a opatřovat si pravdivé informace a to dělá jen malé spektrum lidí a to na změnu a šlápnutí na hrábě nestačí.

   Smazat
 5. Když mi za totáče přidali stovku , tak jsem si mohl koupit o stovku víc , protože ceny zůstaly stejné ! Dnes na jakékoliv plošné přidávání odpoví kapitalisti zvýšením cen , takže nula od nuly pojde !!!!

  OdpovědětSmazat
 6. Stačí když pan Rusnok prohlásí, že by rád inflaci alespoň 3%, a už se zdražuje. Někde bydlení o 20%, potraviny o něco méně. Pokračování příští týden. Platy se také zvednou, a kdo šetří aby nebyl úplně otrokem, to všechno "zatáhne". Nekonzumáci v kapitalismu? Na odstřel!

  OdpovědětSmazat
 7. Ti,co mají mozek na myšlení,jsou mimo politiku.
  Žádný rozumný člověk se do politiky nehrne.Není
  na takovou špínu zvyklý.Ti v politice myslí také,
  bohužel jen na to,jak si nacpat vlastní kapsy.
  Před volbami do senátu jsem se ptal několika těch
  kandidátů,kteří šli do senátu bojovat za národ a
  občany,proč vědomě lidem lžou,když tam jdou za
  svým osobním prospěchem.Odpověď od nikoho nebyla.
  Volby do senátu mne nezajímají a nechodím volit
  ty parazity.Kdyby to tak dělali všichni,těžko by
  se ten slavný senát na dvě věci doplňoval.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 8. Organizace českého zdravotnictví se stala zmatečnou. Na jedné straně zdravotní péče, hrazená z pojištění, na druhé straně pak lékaři soukromí, lékaři zaměstnanci a lékaři obojí. Bídně placení jsou samozřejmě ti čistě zaměstnaní. Ale když nemocniční lékař vedle svého úvazku stihne 2 ordinace soukromé a "péči" v další nemocnici, tak je to na pováženou: výdělek sice dobrý, ale péče pláče. A není snaha v tomto udělat pořádek - a pak se mluví a mluví o přetížení lékařů v nemocnicích. Takže přidat na platech - ano, ale těm, co jsou čistě zaměstnanci nemocnic. Pak nebudou nemocní odkazování z nemocničních ambulancí do soukromých a nebudou se vytvářet nereálné čekací doby, hrozící běžně zhoršením nemoci z prodlení.
  A pokud jde o politiky - media atd. Všechny media i ta tzv. veřejnoprávní jsou závislá na oligarchii, neexistuje nezávislý novinář mimo těch, co píší zdarma na www podobných těmto. Jestli Babiš ovlin´oval media jim vlastněná, dělal přesně to, co ostatní vlastníci a tedy co všechna ostatní media. Stejné je to s politiky, i ty vlastní oligarchie a nakládá s politiky - všemi - ministry, poslanci a především všemi Sobotky, Bělobrádky, Fialy, Kalousky...pro svoji potřebu a svůj prospěch. A pokud tomu tak není, tak jde o černé ovce, které nutno vymýtit - a to je právě případ Zemana a také Babiše, který, sám oligarcha, se chomoutu oligarchie vysmekl a netahá za novinářské a politické loutky ze zákulisí, ale vyšel na scénu. Již to se musí cenit. Takže občané ví, koho by měli volit - ne loutky, ale svébytné politiky na scéně.

  OdpovědětSmazat
 9. Pirk je ultrakokot, stejně jako Pafko a další podobní
  1. Když péče o zdraví není celospolečenská záležitost, tak proč se tím ohánějí zakazovači kouření?
  2. Jak si může spořit na zdravotní péči někdo, kdo žije vinou společnosti od výplaty k výplatě?

  Nejhorší ze všeho jsou politrucké názory mediálně známých doktorů. To je jakoby automechanik vymýšlel dopravní předpisy.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.