Reklama

.

.

pátek 9. června 2017

Lidice - 75. výročí německého zločinu v Lidicích

Přemysl Votava
9.6.2017  České národní listy

Týden před tímto 75. výročím navštívili dva vysocí představitelé české vlády, vicepremiér Bělobrádek a ministr Herman, (oba z KDU – ČSL), sjezd Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Augsburgu. Stáli tam, jak kajícníci před soudem spravedlivých.


Slova omluvy od představitelů sudetských Němců, za tento zločin spáchaný před 75 lety, tito naši pánové jistě neslyšeli a Lidice v Augsburgu, jim také nepřipomněli….. 
Tak připomínám.

Česká vesnice nedaleko Kladna, se stala výkladní skříní německého „pořádku“ v okupovaném Československu. Vyvražděné Lidice nebyly jediné, následně za 14 dní postihl podobný osud i Ležáky na Vysočině. Tisíce dalších byly na Ukrajině, v Bělorusku, Polsku…..Mezi nimi i další česká vesnice, Český Malín na Volyni.

Lidice byly německými „potektory“ prezentovány celému světu, jako důkaz pevné německé okupační ruky. Měly být odplatou, či trestem českému národu za zdařilý atentát na říšského protektora generála R. Heydricha. Lidice byly vybrány zcela nahodile, záměrně. Německá odplata měla vyvolat strach, hrůzu. Lidice měly být vymazány z mapy.

K.H. Frank, vůdce sudetských Němců a představitel správy Protektorátu, byl osobně přítomen této lidické exekuci. Německá statistika smrti z 10.června 1942 je hrůzná.

Bylo popraveno 173 mužů, ve věku od 14 do 84 let. Nacisté ve svém konání byli vždy přesní i důkladní. Proto o několik dnů později bylo dodatečně popraveno dalších 26 občanů Lidic, mezi nimi i dva 15letí chlapci, kteří unikli popravě při prvním „třídění“ obětí v Lidicích.

196 lidických žen bylo odtrženo od svých dětí. Lidické ženy byly převezeny do koncentračního tábora v Ravensbruku, z nich 53 bylo v táboře utýráno, či zemřelo na pochodech smrti.

Nejhrůznějšího zločinu se němečtí okupanti však dopustili na lidických dětech. 82 dětí z Lidic bylo popraveno 2.7. 1942 v polském Chelmu v plynových vozech. Pouze několik dětí bylo dáno na výchovu do německých rodin. Domů do Lidic se vrátilo pouhých 17 dětí….. 
- - - 

Související odkaz:
Webová stránka kde po kliknutí v mapce na číslo popisné jsou obyvatelé Lidic a jejich osud: http://lidice.cz/obec/historie/KLIKMAP/klkmp.html

6 komentářů :

 1. Největší současná parlamentní špína Kdu a její představitelé herr Hermann a vrchní prase Bělobrádek jsou ostudou této republiky,nehledě na to ,že jeden z nich reprezentuje přímo vládnoucí tkzv koalici a druhý přímo šeredí na ministerstvu popkultury.Bylo toho napsáno mnoho o těchto dvou ex..pertech,ale skutek utek ,nikdo je nevezme za prdel a nevykope na hnůj ,kam patří....je to velká škoda ,že se historická pravda zašlapává více a více do bahna ,ve kterém se tyto dvě prasata dnes a denně válí....pro Němce budem a vždy jsme byli pouze odpad a podřadný povl,takže asi nemá cenu brečet...snad lidé u voleb vzpomenou na ostudnou kauzu návštěv těchto usmiřovačů a svůj lístek vhodí někomu rozumnému....někomu kdo bude mít v sobě tu sílu a řekne těm německejm paznechtům do očí jak to vlastně bylo, připomenou historická fakta a budou žádat omluvu.........

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:50 Souhlas jsem rád když to někdo napíše za mě.

   Vymazat
 2. Tomu nevěřte.Moraváci je budou volit,protože si
  chtějí Němce nastěhovat zpátky.Také tam mají
  lidovci největší podporu.Tak,jako vyzvedli tuto
  vlastizrádnou partaj z politické žumpy,kam spadla,
  tak je budou volit i nadále.Nakonec se z Moravy
  rekrutovala většina předválečné Vlajky.Co byli
  vlajkaři zač ví každý.Proto nečekejte,že nebudou
  lidovci zvoleni.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 3. Pod videem v komentářích je odkaz na osud občanů Lidic.
  https://www.youtube.com/watch?v=nbEkNXczyDU&t=7s

  OdpovědětVymazat
 4. Ano, zločin byl německý, ne nacistický, jak hovoří mainstream, vykonali to gestapo a myslím wehrmacht, ne NSDAP.

  OdpovědětVymazat
 5. Byla jsem dnes v Lidicích a nesouhlasila jsem, a kolem mne i další lidé, s účastí ministra kultury Hermanna. Když ho jmenovali, celým zástupem se jako vlna ozvaly odsuzující hlasy a pojmenování - Sudeťák! Jeho účast na tomto pietním shromáždění bylo jako plivnutí na hroby Lidických mužů, žen i dětí!

  OdpovědětVymazat