Reklama

čtvrtek 22. června 2017

Na bývalé Jugoslávii si NATO vyzkoušelo vojenský experiment!

- kou -
22.6.2017 První zprávy

Bombardování Jugoslávie bylo „experimentální válkou NATO“, řekl italský generál NATO ve výslužbě Biagio Di Grazia. Podle něj to byl jakýsi vzkaz Rusku o tom, kdo vyhrál studenou válku.


Bombardování Jugoslávie bylo „experimentální válkou NATO“, cituje In Serbia slova italského generála NATO, ve výslužbě Biagio Di Grazia. Ten dodává, že viděl paralely mezi bombardováním z roku 1999 a atomovou bombou svrženou USA na Nagasaki.

„Byla to experimentální válka, kterou NATO využilo mimo jiné pro tréning letectva během útoku, kde počet útočníků a obránců byl v různorodých nerovnováhách,“ řekl Di Grazia bělehradským novinám Politika během návštěvy v Srbsku, kde prezentoval svou knihu „Proč NATO bombardovalo Srbsko“, a která vypráví o jeho službě v NATO.

V komentáři ke své paralele mezi bombardováním z roku 1999 a atomovou bombou použitou proti Nagasaki Di Grazia uvedl, že „v případě, že atomová bomba na Hirošimu, může být viděna částečně jako akt války, další - ta, která byla svržena na Nagasaki zatímco Japonsko přijalo kapitulaci, znamenala počátek studené války a byl to svého druhu vzkaz Sovětskému svazu ze Spojených států ".

„Na druhé straně bombardování Srbska bylo zprávou Rusku o tom, kdo se stal vítězem ve studené válce,“ pokračoval italský generál. „A nic z toho nebyla vina Srbska, které dělalo vše, co mohlo; v tehdejší mezinárodní situaci bylo Rusko slabé."

Nyní, říká Di Grazia, je zcela jiná situace.

„Proč v tuto chvíli nikdo nemyslí na bombardování Severní Koreje? Kvůli jaderným zbraním, ale také kvůli tomu, že za ní stojí Čína, která se mezitím stala silnější. Rusko také získaol svůj status coby velmoc, a to, co udělalo s Gruzií, Moldavskem a zejména s Krymem, se podobá tomu, co udělalo NATO s Kosovem. To je důvod, proč to, co se stalo v Kosovu v roce 1999 byla jediná událost, která se nebude opakovat,“ míní Biagio Di Grazia.

Italský generál také vyjádřili pochybnosti o oficiálním výkladu toho, co se stalo v Račaku (Kosovo) a Markale (Bosna), a uvedl, že neuvěřil „srbskému vysvětlení“ událostí (podle jedné verze se měli srbští policisté střetnout s nacionalisty UČK, podle druhé zde došlo k masakru 45 civilistů srbskými silami - pozn. red.)

„Teprve o několik dní později jsem se setkal s kolegou, italským důstojníkem, který sloužil jako pozorovatel OBSE, který mi řekl: „Biagio, to není jak to oni ukazují v televizi. Informoval jsem vedoucího mise Williama Walkera."
Byl první, kdo dorazil na místo, a nemohl tam najít scény, které byly později hlásány v médiích. Nicméně poté, co poslal zprávu vedoucímu mise, se nic nestalo,“ řekl Di Grazia.

Pokud jde o exploze v Markale v Sarajevu v první polovině 90. let, italský generál uvedl, že jeho zprávu pozorovatelské misi Evropského společenství potkal stejný osud jako informace kolegy o Račaku (Právě dělostřelecký útok na Sarajevské tržiště použilo NATO jako záminku pro své bombardování Srbska*) – pozn. red.).*/

„Poslal jsem ji (zprávu) po šetření, které se provádlo po explozích v Markale, a zpochybnil, že Srbové zaútočili na trh, který se nachází jen pár kroků od pravoslavné církve. Nebyli na tom zainteresováni, a opět - nic se nestalo,“
řekl Biagio Di Grazia.


*/ po akci "pod cizí vlajkou" na tržišti v Markale v Sarajevu, kterou muslimská strana svedla na Srby, byla bombardována Republika srbská a ne Srbsko. Republika srbská je součástí soustátí Bosna a Hercegovina.
 
 
(kou, prvnizpravy.cz, inserbia.info, foto: arch.)
 

11 komentářů :

 1. A v tom všem měly své špinavé pracky mezinárodní kurvitka USA!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:15 Nezapomínejte, že v tom všem "měla své špinavé pracky" i Česká republika, která se právě v té době stala členem NATO.
   Názorně jsme se tak poučili jakým způsobem "dodržuje" tato organizace preambuli Severoatlantické smlouvy :

   "Smluvní strany této smlouvy znovu potvrzují svou víru v cíle a zásady Charty Spojených národů a svou touhu žít v míru se všemi národy a všemi vládami.
   Jsou odhodlány hájit svobodu, společné dědictví a kulturu svých národů, založenou na zásadách demokracie, svobody jednotlivce a právního řádu.
   Snaží se podporovat stabilitu a blahobyt národů v severoatlantické oblasti. Jsou rozhodnuty spojit své úsilí ke kolektivní obraně a k zachování míru a bezpečnosti."
   http://www.nato.int/cps/cs/natohq/official_texts_17120.htm

   Smazat
  2. 22:29 Ano venca flaška humanitární bombarďák.

   Smazat
 2. Bombardování Jugoslávie nebyl ani tak primárně vojenský experiment - to si měli příležitost vyzkoušet 1991 v Zálivu. Hlavním účelem bylo prošlapání cesty nové koncepci výkladu mezinárdního práva jakožto práva vojensky nejsilnějšího. Byla to předehra k dalším útokům na Afganistán, Irák, Libyi, Sýrii. Záminka k útoku byla záměrně slabá, aby ta svévole dobře vynikla a byla otestována.

  OdpovědětSmazat
 3. No, pokud bylo to humanitární nějakým US vzkazem na adresu Ruska, pak dnes je (nehumanitární) bombardování džihádistických zmetků v Sýrii ruským vzkazem Americe, aby to své vítězství ve studené válce nebrala zas až tak vážně. I ta vítězství ("na celé čáře") bývají zpravidla jen dočasná a některá z nich i Pyrrhova ...

  OdpovědětSmazat
 4. Válka NATO proti Jugoslávii byla jen pokračováním války Adolfa Hitlera a 3. říše proti této zemi v průběhu 2. světové války. Dočasně NATO bylo v této válce úspěšnější, než Hitler, ale přijde den...

  OdpovědětSmazat
 5. Z vojenského hlediska mohlo být bombardování Jugoslávie experimentální válkou. Z politického hlediska, to bylo stále oslabování Ruska a jeho vlivu. Důvod pro takovou akci dokážou Američané vždy najít, anebo vytvořit, pokud jim vychází, že by to mohlo projít.

  „Rusko také získaol svůj status coby velmoc, a to, co udělalo s Gruzií, Moldavskem a zejména s Krymem, se podobá tomu, co udělalo NATO s Kosovem. To je důvod, proč to, co se stalo v Kosovu v roce 1999 byla jediná událost, která se nebude opakovat,“ míní Biagio Di Grazia.“
  Až tak jednoznačně, bych to neviděl. To co se podařilo s Kosovem, se ještě podařilo i v Iráku a v Libyi. Nyní se to odehrává v Sýrii. Pravda je, že Amerika neuspěla v prvním sledu. ale zatím to nevzdává.
  Trvalé vysilování Ruska zde a prosazení americké vojenské přítomnosti, je pro ně také přijatelný výsledek. Mají toho Rusové plné kecky, vyhnat odtud Ameriku a nepustit tam Čínu. P.K.

  OdpovědětSmazat
 6. Bombardování Srbska byl teroristický čin,na němž
  se podílela i ČR.Jako poděkování za nabídnutou
  pomoc zabránit likvidaci ČSR v třicátých letech.
  S odstupem let se Srbsko dere ke svým nepřátelům
  a chce se stát členem EU.Státy EU se podílely
  svými letadly na bombardování Bělehradu.Zřejmě
  to Srbům k probuzení nestačilo,stejně jako zrádní
  spojenci nestačili k probuzení nám.Na spojence ze
  západní Evropy je spolehnutí.Zradí podle svých
  potřeb znovu.Na námitku,co k nám přišlo z východu
  dobrého se ptám,co přišlo dobrého ze západu?
  Zrada,podrazy a nepřátelství!
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co k nám kdy přišlo ze Západu dobrého?

   Marxismus, komunismus, leninismus, bolševismus, fašismus, nacismus, kapitalismus volné soutěže i nevolné soutěže, nevolnictví, teroristický ekologismus, myšlenky Jana Viklefa, křižáci, kteří vyvraceli myšlenky Jana Viklefa, myšlenky Martina Luthera a Jana Kalvína, jezuité, kteří vyvraceli myšlenky Martina Luthera a Jana Kalvína, Frankové, Braniboři v Čechách minimálně 2x, drancování Pasovských, asi stovka dalších germánských vpádů, švédské plundrování, jakobíni, utečenci před velkým jakobínským terorem francouzské buržoazní revoluce, Napoleon, svatý Ivan prchající před Němci, Němci, soudruh Lenin ze svého německého a švýcarského pobytu, německý soudruh Gelfand, organizátor VŘSR, Boblig z Edelstadtu, němečtí demokraté prchající před Hitlerem, Hitler, mandelinka, demokracie, evropské hodnoty, humanitární bombardování....

   Smazat
  2. Majevský 20:03, tentokrát výstižné a k věci. I když asi intuitivně.

   Smazat
  3. 20:03 no, čím dál víc docházím k tomu, že kdyby byla v tom pozůstalém z carského Ruska dostatečná „hustota intelektu“, postupně a to hlavně po Druhé světové za růstu morálky a tradičního levicového étosu, šlo by o historicky nejvýznamnější přínos z východu, který by překonal všechny ty předchozí impulzy nesené ze západu. Jistěže ty také byly. Ostatně, stopy a prožitky onoho světodějného pokusu o socialismus, možného pouze díky zcela náhodně příznivých okolností, nezůstanou pro další vývoj kapitalismu bez důsledků.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.