Reklama

sobota 17. června 2017

Na Ukrajině bylo potvrzeno zrušení zákazu na dovoz a vývoz výrobků na Krym


17. 6. 2017    zdroj
Kyjevský správní odvolací soud potvrdil nezákonnost rozhodnutí ukrajinské vlády o omezení dovozu a vývozu zboží z Krymu. Oznámil to právník Helsinského výboru pro lidská práva Maxim Timočko na svém Facebooku. "Bylo zrušeno rozhodnutí vlády č. 1035!" napsal Timočko.


Okružní správní soud Kyjeva přiznal koncem května ve věci žaloby ochránců lidských práv neplatným bod 1 usnesení č. 1035 "O omezení dodávek některých druhů zboží a služeb z dočasně okupovaného území na Ukrajinu". Vláda se však proti tomuto rozhodnutí odvolala.

Rozhodnutí vlády Arsenije Jaceňuka bylo schváleno 17. prosince 2015 a obchod s Krymem země přerušila od ledna 2016.

Konkrétně byly zakázány dodávky veškerého zboží, prací a služeb. Omezení platilo také pro většinu osobních věcí občanů. Zákaz se netýkal sociálně důležitého zboží, jako jsou chléb, mléko, těstoviny a sádlo. Kromě toho se mezi vyjímky dostaly dodávky na Ukrajinu "strategicky důležitého zboží pro ekonomiku a národní bezpečnost".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová  

5 komentářů :

 1. A jako zajímavost, co má EU u dovozu a vývozu z Krymu:

  V souladu s nařízením Rady (EU) č. 692/2014 (OJ L183, s. 9) se zakazuje dovážet do Evropské unie zboží pocházející z Krymu nebo Sevastopolu.
  Zákaz se nepoužije:

  a) do 26. září 2014 na plnění obchodních smluv uzavřených před 25. červnem 2014 nebo doplňkových smluv nezbytných pro plnění těchto smluv, za předpokladu, že fyzické či právnické osoby, subjekt či orgán, které hodlají plnit příslušnou smlouvu, oznámily danou činnost nebo operaci příslušnému orgánu členského státu usazení alespoň 10 pracovních dnů předem.

  b) na zboží pocházející z Krymu nebo Sevastopolu, které bylo dáno k dispozici ukrajinským orgánům ke zkoumání, u něhož bylo ověřeno splnění podmínek nároku na preferenční původ v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 978/2012 a nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 374/2014 (3) nebo v souladu s dohodou o přidružení EU-Ukrajina.

  další část:
  V souladu s nařízením Rady (EU) č. 1351/2014 (Úř. věst. L 365, s. 46) zakazuje se vyvážet zboží a technologie vhodné pro použití v klíčových oblastech: doprava; telekomunikace; energetika; vyhledávání, průzkum, těžba a produkce ropy, zemního plynu a nerostných surovin:
  a) v prospěch jakékoli fyzické nebo právnické osoby, subjektu nebo orgánu na Krymu nebo v Sevastopolu, nebo

  b) pro použití na Krymu nebo v Sevastopolu.

  Zákazem není do 21. března 2015 dotčeno plnění povinnosti plynoucí ze smlouvy uzavřené přede dnem 20. prosince 2014 nebo z doplňkových smluv nezbytných pro plnění takové smlouvy za předpokladu, že o tom byl příslušný orgán informován alespoň pět pracovních dnů předem.

  Zákaz se nepoužije, nejsou-li dostatečné důvody k domněnce, že dotčené zboží a technologie jsou určeny pro použití na Krymu nebo v Sevastopolu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kocuro Pablo co chtít po fašounech z eu co podporují banderovce.

   Smazat
 2. v Banderostánu už není co žrát a na Krym se jezdí samozásobovat tak jako tak mnoho "těch správnejch patriotů"

  OdpovědětSmazat
 3. Z rozhodování tzv.politiků přímo čiší nenávist
  vůči lidem,kteří nechtějí poskakovat podle"rad"
  ukrajinských fašistů a neomarxistické Rady (eu).
  Od nich se nedá nic očekávat,mají podporu celé EU včetně ČR,kde se komediant Stropnický angažuje i
  ve vojenské oblasti.Aby mohli fašouni dál vraždit.
  Politikům se nemůže věřit,ať slibují třeba modré
  s nebe.Já,osobně,bych jim to modré s nebe slíbil,
  ovšem pod oko či obě!
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.