Reklama

čtvrtek 22. června 2017

Národní muzeum řediteluje komik

Karel Sýs
22.6.2017

Unie českých spisovatelů zveřejnila 16. června stanovisko proti chystanému barbarství v panteonu Národního muzea.Pan ředitel Milan Lukeš se následně vyjádřil takto:

„Před týdnem jsme zveřejnili návrh přiblížit podobu pantheonu jeho původní myšlence a vrátit ho do podoby, jakou měl za první československé republiky. V té podobě ale nemohou být v pantheonu například busty Fráni Šrámka či Julia Fučíka. Otázka pantheonu se jako už několikrát stala více věcí politickou než odbornou. Busty Julia Fučíka ani Fráni Šrámka z pantheonu NM odstraněny býti nemohou. Celý týden jsme s napětím čekali, zda na tento historický chyták někdo v rámci bouřlivé diskuse upozorní. Nestalo se tak. Fučík, jehož busta byla do pantheonu umístěna v roce 1964, byl totiž spolu se Zdeňkem Nejedlým odstraněn už v roce 1991 a mám dojem, že od té doby je nikdo příliš nepostrádal. Básník a prozaik Fráňa Šrámek, na rozdíl třeba od Petra Bezruče, v pantheonu nikdy nebyl.“

Takže je to ještě horší, než jsme předpokládali. Fučík byl již odstraněn, spolu se Zdeňkem Nejedlým, takže se vlastně nic neděje?

Císař pán s císařovnou (škoda, že busta nemůže předvést její vosí pas!) se do pantheonu na rozdíl od anarchisty Šrámka (neplést s lidoveckým ministrem Šrámkem!) určitě vejdou, jen se dosud neví, jestli má stát vedle Masaryka, nebo vedle Háchy. Předpokládáme totiž, že v rámci šetření se přikročí k instalaci „jako“ za druhé republiky nebo ještě lépe za Protektorátu Böhmen und Mähren. V tom případě bych za svou osobu navrhoval umístit Beneše mezi K. H. Franka a Reinharda Heydricha.

Pan ředitel věří, že je žertéř. Vtipkování se snese, ba je to vítáno, v šantánech. V jiných oborech se tomu říká lhaní. Příště může třeba zažertovat, že Národní muzeum vyhořelo a vyzvat lid, aby uspořádal sbírku.

Nejpozoruhodnější však jsou tato jeho slova:

„Proti údajnému odstranění Fučíkovy busty protestovalo třeba České mírové hnutí, které se označuje za antiimperialistickou organizaci a nesouhlasí třeba s účastí Česka v NATO, nebo Unie českých spisovatelů sdružující především levicové spisovatele, kritiky a výtvarné umělce.“

Levicoví spisovatelé tedy kádrovým sítem pana ředitele neprojdou. Levicovost – ve státě dosud formálně demokratickém – překáží nejen v panteonu, ale i na ministerstvech, úřadech a kulturních institucích všeho druhu, Národní muzeum nevyjímaje. A je i záminkou k veřejné dehonestaci.

Naštěstí pro něj pan ředitel s účastí v NATO souhlasí a my mu ze srdce přejeme, aby v případném vojenském konfliktu, jichž je ostatně ve světě dostatek, směl zaujmout palpost hned v prvním šiku.

Mám dojem hraničící s jistotou, že ho nikdo příliš postrádat nebude.KAREL SÝS
předseda Unie českých spisovatelů

27 komentářů :

 1. Pane ředitele nelze komentovat,na to žádná slušná slova neexistují.To je s Hermanem,knížetem a mnoha herci,kteří, nevím proč, sami sebe označují za elitu národa,zcela zřetelná pražská kavárna "první třídy",kdy napovrch vyplouvá mnoho slov a nepatrně myšlenek. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
 2. Dovolím si tu opět zasáhnout do polemiky zda ano či ne Fučík. Znal jsem pana Kolínského, což byl jako četník, bachař ve vězení, který vynášel motáky Fučíkovi Reportáže. Ano byla komunisty přikrášlena ale ne natolik aby se měnil její smysl a vypovídající hodnota. Fučík byl velký přítel Voskovce a Wericha a ostatních levicových intelektuálů kteří ani ve straně nebyli.Jestli že si dnes myslíme, že proti fašizmu bojovali jen pravičáci, tak s ním z pantheonu ven. Protifašistický komunistický odboj nebyl zanedbatelný a stál mnoho lidských životů. Komunisti bojovali tenkrát za svou v té době kapitalistickou zem, za přežití národa jako takového, tak si važme i těch obětí, které dnes našemu systému nevoní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dodatek, čest panu Kolínskému!

   Smazat
  2. Ale oni to vedi, neptaji se.
   Dekomunizace v plnem proudu, nastupuje fasismus a nacismus. On ten fasismus zde byl stejne, jen pod poklickou.

   Aktualne Polsko:
   https://cz.sputniknews.com/svet/201706225515438-polsko-zmeny-zakon-boreni-pamatnik-ruda-armada/

   Smazat
  3. "Ale oni to vedi, neptaji se." no je to ještě horší - po decentralizaci přišla deindustrializace, ... nyní je zřejmě na řadě depopulace...

   Smazat
  4. V podstatě tím bezděky neviděli pro strom les (čili zradili rasu) a tak jim nakonec ono historicky velice dočasné přežití rasové střepinky, jakou jednotlivé nárůdky jsou bude ve výsledku prt platné a ona zmizí tak jako tak ... o našem osudu již tehdy bylo rozhodnuto, Coudenhovnův projekt rasově míšené Evropy byl v roce 1924 tuším Rothschildy přijat a nyní se naplňuje a bude realizován!

   Smazat
  5. 20:29
   Abyste to trochu lepe pochopil. Stara, dobra Evropska zapadni svine nema jine mechanismy ke stabilizaci.

   Nema a nebude mit jine metody, nez prave nacismus a fasismus. Tam hledat nemusite, jsou vyskoleni ze 100 a vice let starych knih, kterym take nerozumi.
   Kde nic neni, co vubec muzete cekat a hledat.

   To, ze je 21. stoleti, nejak nepokladaji za podstatne, to ze lide vidi jak neustale, nonstop lzou, prekryvaji udalosti vsim moznym, je jiz prestava bavit (to dnes jaksi nelze, v minulosti ano), tak reaguji a jednaji primo. Vytvareji nazorove gestapa, arogantne, bez obalu cenzuruji, prisel cas primych utoku uvnitr, ale to se prenese ven.

   Zaroven ovsem maji jeden problem, ktery musi udrzet a tim je EU. Nacismus a EU, tedy jejich kraaasne hodnoty a homo, multikulti, nejde pospolu.

   Jeden jediny smer existuje ovsem nonstop. Je jim zniceni Ruska. Zde figurky vstepovaly nenavist vuci Rusku take ne bez umyslu. I debil se musi vychovavat urcitym smerem.
   Jako takove vecne spojeni maji ideologii - komunismus. Vzdyt 100 let proti nemu hromzi. Vychovavaji si Kima, aby pote mohli nonstop ukazovat prstem na diktatora. To deticky zbasti ne v podobe Kima, ale komunismu, Kim je spokojeny a kazdy ma sve.

   Ideologie je tady zakonite spojovana i s CCCP a samozrejme Ruskem, Rudou Armadou atd. Tak zacnou likvidovat pamatky, menit historii, zachvilku palit knihy atd.
   Pod poklickou dekomunizace vytvori fasismus (opakuji, uz zde davno je) a utvrdi jeste vice agresivni cast vuci Rusku. Ktere sice neni komunisticke, ale je to Rusko, vse kolem je sum.

   Vice, pokud jeste nechapete, dovysvetli Vam to Berlin, aby jste to opet nepochopili.

   http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Meli-byste-byt-za-uprchliky-vdecni-s-nimi-muzete-konecne-prekonat-komunismus-vzkazuje-nemecka-televize-Uslysel-to-i-Vaclav-Klaus-a-vazne-se-nastval-493363

   Smazat
 3. Pan Milan Lukeš to je kdo? Dle slov bych řekl že nějaký hermanista.

  OdpovědětSmazat
 4. Zloděje, zločince a vrahy rozeznáme myslím všichni.
  Tak proč s nimi nenakládat po zásluze.
  PO PRÁVU!
  KDYŽ NEROZUMÍ NAŠEMU PRÁVU NA SBEURČENÍ,
  UPLATNÍME ZVYKOVÉ A RODOVÉ PRÁVO!
  MI ČEŠI NATO MÁME PRÁVO!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jakmile se -vám podaří naučit česky, očekávám vaše vyjádření k obří reklamě na alkholismus, pivo a kořalku, která je na budově musea vyvěšena v obřím rozměru

   Smazat
 5. To, že tam chybí udavač Fučík, mi skutečně nevadí

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už máš sbaleno, půjdeš do první linie, "chytrolíne" ... ?!

   Smazat
  2. Fučík byl především narcis a bohém a až potom salónní komanč, především však nebyl udavač! Než po někom plivnu jed, měl bych si o něm aspoň něco zjistit, jinak se prezentuji co hňup a ignorant. Aby nedošlo k mýlce - přes padesát let jsem se s komanči boxoval a miloval je jako to pověstné pazdero v prdeli, to však neznamená, že jsem byl slepý a hluchý. Jedna věc je co za neuvěřitelné krávoviny psal Fučík o SSSR, druhá věc jeho zatčení a následné chování. Byl co byl, ale rozhodně nebyl udavač. Když totéž prohlásíte o Všaškovi Pravdoláskovi, budete mít pravdu, leč s Fučíkem serete mimo mísu. Byl bych šťastný jak blecha v mamutím kožichu, kdyby to bylo naopak, žel není. Howgh.

   Smazat
 6. A to,že tam chybí udavač Havel ti nevadí ty lejnolahvárenskej experte?!!!!

  OdpovědětSmazat
 7. Současný ředitel Národního muzea v žádném případě není komik, to je klasický "kolaborant" a "šmejd". Stejný, jako naprostá většina těch, kteří v současnosti řídí tento stát, jeho ministerstva, úřady, školy, atd. A bude zřejmě hůře ...

  OdpovědětSmazat
 8. Kdyby Fučík věděl, jaká svoloč se u nás dostane k moci, pravděpodobně by proti řádění Němců nehnul prstem.

  Až se uskuteční další převrat, navrhuji jeho odkráglování a jmenování manažerem úklidu toalet. Jeho vzdělání a charakter nestojí za slitování.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Samozřejmě myslím Lukeše do koše.

   Smazat
  2. Narážka na vrchol kariéry vency lahva v tyjátru na pavlači'manager toalet'je nechutná - o mrtvých raději ticho!

   Smazat
 9. Lukeš není komikem!
  Komik vyvolává úsměv a pohodu, tento však jen pohrdavý úsměv.
  Je snad i ledasčím dalším, ale zcela určitě je zdejším quislingem.

  OdpovědětSmazat
 10. Selský rozum mi káže, že busta Julia Fučíka - ani případně Fráni Šrámka do této společnosti už v nadcházející podobě panteónu - prý původní - v žádném případě nepatří. Šlo by přece o poskvrnění vůči jejich odkazu. Zcela nedávno byla uzavřena dohoda mezi Muzeem dělnického hnutí a mezi Národním muzeem o začlenění sbírkových fondů Julia Fučíka, včetně originálů motáků Reportáže psané na oprátce.Zúčastnil jsem se tohoto aktu v budově NM a vnímal jsem tento skutek jako projev historické a vlastenecké odpovědnosti obou institucí vůči tomuto národnímu pokladu. A neuplynuly ani dva roky - a na této scéně všem nám drahé - se odehrává divadlo nehodné osobností ani doby. O kus dále - ale pořád na stejném břehu Vltavy vzniklo nedávno Náměstí Václava Havla a jeho busta byla umístěna ve Zlaté kapličce. Proti gustu žádný dišputát.Nikdo ani nehlesl - proč tato busta tam byla postavena? Neměla by také být rovněž po zásluze odstraněna? Nikomu by to jistě nevadilo, jak říká pan ředitel Národního muzea - když z Národního muzea byla v roce 1991 odstraněna busta Julia Fučíka? Vadí nám ještě vůbec něco?
  Mně po těchto skutcích nejvíce v daném momentě vadí název tohoto muzea!

  OdpovědětSmazat
 11. Fučík byl vlastenec a podělaní ohýbači hřbetů do něj kopou.

  OdpovědětSmazat
 12. na uvolněna mista postavit zuper zochy hitrel merkel a kaha franka to bude mit pražska kavarna a soudruch her mann radost a určitě vipiče i premie samosebou z našich desatku sam nemaje ani kački nazbyt konečně se narovna historicka nespravedlnost kdy zradni češi napadli sve mile neozbrojene a mirumilovne pokojně spici sousedy i posert by se radosti pos

  OdpovědětSmazat
 13. Karle Sysi ,ja docela prdim na to co pises o rediteli musea a pod. Ty mne ale pripadas jako znovu zrozeni presidentla Havla. Kdo te na tu funkci vubec dostal.
  Brkac

  OdpovědětSmazat
 14. Miesto Fučíka tam bude busta Donutila a hnedočiernich trpaslíkov a ešte s niektirích komediantov s Pražskej kravárny.

  OdpovědětSmazat
 15. Nelejte se ! Těch nahoře je jenom deset tisíc, nás v podzámčí je stokrát víc !
  Karel Sýs, ze sbírky PĚT LET V MRTVÉM DOMĚ

  OdpovědětSmazat
 16. Oprava - Nelekejte se......

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.