Reklama

úterý 13. června 2017

Návrat starého Procházky a vyhnání Fučíka

Přemysl Votava
13.6.2017  VašeVěc

Jak jsme se dozvěděli z médií, do Prahy se nám vrátí císař František Josef I. (1830 – 1916) a císařovna Alžběta. Císaři se této pocty a čestného místa v panteonu Národního muzea, dostane nejspíše u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa. Stane se tak díky návrhu či iniciativě ředitele Národního muzea Michala Lukeše. Ředitel pro média vyzdvihl, že císař přispěl významnou částkou na výstavbu této ctihodné budovy. Má nahradit novináře J. Fučíka.Domnívám se, že císaři nejsme nic dlužni. Naše vklady do monarchie byly daleko vyšší než příjmy z monarchie. České země plnily nejen císařskou pokladnu, ale i umírali za zájmy rakousko-uherské monarchie.

Za rakouského císaře pána a jeho rodinu, za první světové války bojovali naši pradědové, jen z českých zemí jich bylo přes 1.5 milionů. Umírali na srbské, na ruské a na italské frontě. Domů, ke svým rodinám se jich nevrátilo na 150.000, v každé i v té malé zapadlé české, či moravské vesničce, je pomník obětem první světové války. Desetitisíce vojáků se vrátilo z války domů zmrzačených, tisíce dalších bylo císařem Františkem Josefem I. uvězněno.

V roce 1916 byl vynesen rozsudek smrti nad řadou českých politiků, jako byl Karel Kramář, Alois Rašín či Václav J. Klofáč. Od popravy je zachránila smrt císaře Františka Josefa I. a amnestie nového císaře Karla I.

Císař František Josef I. bude tedy zařazen mezi význačné osobnosti našeho státu. Naopak z panteonu budou „odejiti“ novinář a nacisty popravený Julius Fučík (1903 – 1943) a spisovatel, básník Fráňa Šrámek (1877 – 1952). Císař František Josef I. bude vedle takových osobností českého národa, jako je TGM, Jan Hus, František Palacký, Jan Amos Komenský, Karel Havlíček Borovský, …..Zejména TGM a Karel Havlíček Borovský si toho s císařem budou mít co říci, Havlíček mu poví o svém vyhnanství v Brixenu, TGM zase o exilu, o odboji i o legiích….

Ti co museli odejít z panteonu se nehodili do nové režie Národního muzea. Ředitel ukázal prstem na básníka Fráňu Šrámka a na nacisty popraveného novináře a vlastence Julia Fučíka. Jistě nic nového, také za nacistů či komunistů se kádrovalo a proto museli mnohé české osobnosti z pantheonu zmizet do depozitáře….

 Přemysl Votava
autor je místopředsedou strany Národní socialisté30 komentářů :

 1. Turisti z Japonska a USA stejně nepoznají, je-li tam Fučík nebo Kajínek, Masaryk nebo Habsburg. A dětem to vysvětlí paní učitelka.

  Kdyby dali pryč ještě velrybu, vejde se tam mnoho nových exponátů - co třeba Ordinace v růžové zahradě a Komisař Rex?

  Kokotko

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Že tam vůbec byl Julda Fučík ani jsem nevěděl. To tam trčel asi z dob komoušského totalismu. Národním gerojem vůbec nebyl. Spíše bych tam dal obraz milovaného prezidenta ovara Zemana v únoru, jak jemu uplyne funkční období a bude se léčit na Vysočině.

   Smazat
  2. Mě by zajímalo, co na to český PEN Club a Obec spisovatelů?

   Smazat
  3. 11:36 ty hovado, urazis obet nacistickych muciren
   Proti Fucikovi jsi hovno

   Smazat
  4. Ubožáku a kde se budeš léčit ty, vždyť jsi
   nevyléčitelný. V.J.Horák

   Smazat
  5. V tom je právě to podstatné, J. Fučík byl hrdina...
   přes všechny snahy se to nepodařilo ani rozmělnit, ani zamazat. A navzdory tomu, že Franc je v určitém smyslu rekordman, důvod k tomu, aby ho oslavovali Češi, není

   Smazat
  6. pan šeditel je dobrým pohůnkem prosudeťáka Hermana

   Smazat
 2. Pan ředitel je buď blázen nebo kolaborantská svině .Jinou možnost nevidím . Jiřina Rattayová

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Za b je správně....Dagmar

   Smazat
  2. za c)
   co je třeba nakopat Sobotkovi
   1 - brambory
   2 - ....

   Smazat
 3. Jasně a dají tam čurdu moravce k.h franka konráda heinleina.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Půjde li to v naší společnosti současným směrem tak i těch se tam jednou dočkáme!

   Smazat
  2. Cisar byl germanska valkychtiva svine a valecnej zlocinec !!
   Zrejme na rozkaz sudetonemeckych germanu a merkel. /Po navsteve merkel a Junckera/.

   Smazat
 4. V Trutnově už před lety postavili na náměstí sochu jinýho Habsburka. Vemte si, že jsme byli třista let okupovanou zemí a kolonií Rakouska. Třista let útisku a bojů českých vlastenců. A dnes jim kolaboranti staví pomníky. Je to v podstatě soutěž o nejodpornější prdel, do které se dá zalízt. Pro českýho kolaboranta není žádná prdel není dost krvavá a smradlavá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Cesi jsou nevolnici

   Smazat
  2. Koho si volíme, ten tam je
   viz Hans Kchorytarz

   Smazat
 5. Berte to z té dobré stránky- Lukeš s Herr Mannem si tam zatím místo Juldy Fuldy nedávají Henleina.

  OdpovědětSmazat
 6. Také v Brně o Muzejní noci vítali " Marii Terezii". To je tragédie, že lidi už jsou tak nevzdělaní, že si dokážou rakouskou monarchii idealizovat,že v ní vidí cosi dobrého pro nás, že jsou už totálně pitomí....
  A budou se do krve hádat, jak to bylo za Rakouska fajn a ti " vzdělanější" budou mlet o možné "obnově soustátí" a podobné do nebe volající voloviny. Inu, možná se národ, který tak pasivně vidí sám sebe, dočká. Fuj, řediteli Lukeši, panáku.

  OdpovědětSmazat
 7. Tak to je maso.
  Rozhodně je to facka do tváře všem vlastencům, v čele s oním Masarykem a Havlíčkem.
  Je to jako s přejmenováním Žižkova na Vítkov:-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vítkov se ten kopec jmenuje od středověku. Podle tehdejšího majitele tamní vinice měšťana Vítka. Žižkov se jmenuje čtvrť, vzniklá z části někdejšího královského města Vinohrady po jejich sloučení s Prahou.

   Smazat
 8. Je to promyšlený postup.Po Hadrákovém převratu se hanobil socialismus a chválila První republika.Dnes už je většina restitucí za tu dobu zrealizována,no tak se bude nadávat na ČSR a velebit Rakousko a po takovích dvaceti letech budeme platit za to co vyvlastnil Masaryk.
  B.H.

  OdpovědětSmazat
 9. Pro mě F.J.I. bude vždy a v první řadě hlavním viníkem těch 50ti mrtvých chlapů z naší vsi, kteří z jeho vůle padli na polích WWI.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. prosím, o jakou ves jde?

   Smazat
  2. Nejsou to Čimelice? Tam u autobusu je výčet padlých opravdu velký. Ves, kde se odehrávají Naši furianti.

   Smazat
 10. Jsem už moc starý, ale přesto se bojím, že se dožiji Hitlerova sousoší na Letné.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chlapče tam bude brzo sousoší Havla a jeho pravdoláskařů. Bude ještě věěěětšííí a déééélšíííí.

   Smazat
 11. Výborně! Není důvod k mrzutosti! Jestli to národ a Národní muzeum přežije, najde se zas nějaký takový Lukeš a v panteonu bude, tak nějak kolem roku 2053, instalován generalissimus Josip Visarionovič Stalin. Jen netuším, koho nahradí. Jsme národ snaživý, že?

  OdpovědětSmazat
 12. Zajisté, Rakousko-Uhersko bylo státem s propracovanou, funkční byrokracií, soustavou zákonů a předpisů. Nedokázalo ale zabránit německému živlu, aby nepotlačoval, neponěmčoval a nevykořisťoval český národ a ostatní neněmecké (popř. nemaďarské) národy monarchie. Zahájilo a prohrálo poslední svou válku, což vedlo, spolu s nerovnými národnostními poměry k jeho rozpadu. I když jinak mohlo být soustátím vhodným ke stabilizaci evropských poměrů. Dodávám, oba moji dědové padli na frontách První svět. války, matka absolvovala pouze německou obecnou a měšťanskou školu, když jiná v městečku nebyla, otec 4 třídy české obecné školy „po chalupách“, pátou německou, jiná nebyla, hned na to do zaměstnání ve fabričce, formálně jako učeň. Češi opravdu neměli příliš důvodů nad Rakousko-Uherskem jásat. Kdo hodlá jásat dnes, ignoruje historii, je buď blbec, nebo sleduje osobní cíle. Za vzory máme ministra Hermana s místopředsedou vlády Bělobrádkem.

  OdpovědětSmazat
 13. Já nás nechápu. Proč se vždycky vyhodí jeden a druhej se tam zase nacpe. Jen ať pěkně další generace viděj, jaký tady byli pitomci. Co všechno ve svý době dokázali postavit, namalovat, vytesat. Né že bych byla pro sousoší Stalina (fronta na maso), ale takový ty pomníky starýho Radeckýho, Porsche, a mnoho dalších to se mělo nechat. Fakt jsme národ blbů.

  OdpovědětSmazat
 14. Můžete vnoučatům vysvětlit, že ten Fučík byl fakt fenomén.
  Báli se ho za Hitlera, báli se ho po převratu (opakované a bezvýsledné pokusy zpochybnit autenticitu Reportáže).I nějaké pomníky se zachovaly.Třeba v Plzni, Drážďanech , v Berlíně...(obrázky: google, heslo Fučik Denkmal)

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.