Reklama

čtvrtek 1. června 2017

Nebouchejte s námi o dlažbu!

Zdeněk Hrabica
1. 6. 2017
Tak stupidní propagandu a ideologickou umanutost, jakou prožíváme a jaké jsme svědky nyní, jsme snad nezažili , nyní v obráceném gardu, od padesátých let minulého století. Jsme opravdu nepoučitelní. A spolu se svými kormidelníky jsme opět naprosto pro svět nespolehlivými. Americký brouk jako mandelinka bramborová a partyzánský vůdce, maršál Jugoslávie Josip Broz Tito jako krvavý pes a vrah, dostávají pořádně na frak. 

Když jsem sledoval rozhorlení, jenž si říká ministr kultury, Daniela Hermanna z tribuny Parlamentu ČR o tom, že nebýt NATO, nebyl by nikdy v Evropě po druhé světové válce spravedlivý a trvalý mír, nestačil jsem se divit. Nerad nechávám nejen sebou mlátit o podlahu. Zvláště ne od člověka, který v žoviálním předklonu káže bludy i na mnichovských srazech sudetoněmeckého landsmanšaftu a zároveň se shrbeným hřbetem nosí kytičku 17.11. k pražské Hlávkově koleji, v den, kdy došlo k masovému nacistickému zásahu proti českému studenstvu a jejich odvlečení do KT Sachsenhausen.

Volte KDU – ČSL, volte Starosty! S nimi nezabloudíte!

Žijeme v době, kdy se na knižním a literárním veletrhu Svět knihy ve stánku Našeho vojska prodávají za 299, - Kč hrníčky s portréty K. H. Franka, R. Heydricha, A. Hitlera spolu s hrníčky s portréty T.G. Masaryka, E. Beneše, V. Havla, J. A. Komenského nebo Karla IV. Kolem procházely tisícové davy, včetně školní mládeže v doprovodu svých pedagogů a jakoby se nechumelilo. Mezitím se politici hádali a osočovali jeden druhého. Lili splašky na své hlavy a na hlavy jiných. 

 

Celý život jsem žil ve své rodné vlasti. Četl jsem noviny i knihy, vyučil jsem se řemeslu, studoval jsem, pracoval jsem – rukama i snad hlavou. Na pražské střední škole seděla vedle mne v lavici Věra Čáslavská, o ulici dál U Půjčovny bydleli Dana a Emil Zátopkovi. Oblékal jsem se a živil jsem se – snad poctivě. Vztekal jsem se a bouřil jsem se proti stupidním manýrům, které život tehdy i dneska přinášel. A co zjišťuji? Zjišťuji, že se mi někdo snaží programově a cílevědomě vnucovat namísto pravdy lež a klam. Včera – a ještě silněji dneska.

Nesu si z knihovny nový výtisk knihy Konstantiny Hlaváčkové: „Móda za železnou oponou – Československo 1948 – 1989“ (Grada Publishing, 2016) . Uvozený předsádkou –„ POZOR! Hraniční pásmo. Vstup jen na povolení“. Završený fotografií ČTK z objektivu Karla Mevalda, na níž si pravice podávají v blahém rozmaru rozesmátí Václav Havel spolu s Alexandrem Vondrou, Michalem Kocábem, Michalem Horáčkem a spol. s Ladislavem Adamcem . I jemu roští pro historii dělají Marián Čalfa, Zbyněk Vokrouhlický, Jindřich Poledník, Miroslav Pavel a jiní, vespolek tuto vzácnou seanci moderuje Oskar Krejčí.

To jenom na okraj. Pokud jde o formu. Kniha popisuje módu zločinné a hodně šedivé doby. Obleky ze šusťákoviny, z tesilu, nylonu, z papíru, náušnice z plastů. Čteno mezi řádky je kniha skvělým dokumentem o době, kdy textilní výroba u nás vzkvétala, někdy i umírala. Zaměstnávala desetitisíce krejčích, švadlen, kresličů, návrhářů. Podle autorky vycházelo několik ideologicky poplatných módních a ženských časopisů.

Když jsem podrobně nahlížel na agenturní snímek o předávání moci po listopadu 1989 mezi Havlem a Adamcem – položil jsem si otázku, kdo oblékal a živil tyto mocenské garnitury, které spáchali bez většiny z nás – Čechů a Slováků - tento kšeft tisíciletí.

Z jedné strany to byly speciální obchody pro vyvolené - tzv. stranické a vládní obchody – z druhé strany nezadbatelná finanční podpora ze strany Západu, pěstovanému disentu a přisluhovačům. Roli zde pro ně často vyplňoval Tuzex. Nikdy nezapomenu na svá setkání s režisérem Otomarem Krejčou a s herečkou Marii Tomášovou v jejich břevnovské vile. K československé měně se oba téměř nedostali, k valutám ano. Získávali je poctivě – svou prací pro druhou stranu, která jim byla doma režimem znemožněna.

Vycházejí knihy i s jiným port foliem doby, nejenom o módě, nejenom u nás. Jsou to knihy Retro. O tom, co jsme za železnou oponou jedli a pili, jak jsme odpočívali v rekreačních zařízeních ROH , závodních zotavovnách. Jak jsme děti vypravovali do pionýrských a dětských táborů. Nedotýkám se na tomto místě jejich úrovně. Nemlčí o cestovní nesvobodě!

Vyčlením li stravování, vcelku jsme se krmili mnohem hodnotnějším jídlem než máme na talíři dneska. I když nám často chyběli banány a jiné jižní ovoce, někdy i maso a spagety. Měli jsme normy, jaké nám mohl svět závidět.

Jsem zvědav na autora, který jednou s ohledem na minulost zaznamená v retro pohledu současné poměry.To bude znovu veselo - jako veselo bývalo na Starém Bělidle, když se u babičky sešla chasa.

28 komentářů :

 1. Moc fajn se ten článek četl. Nu, a jaká je jeho přidaná hodnota pro čtenáře? - pokud se nejedná o nostalgické pindy starého zbrojnoše! Mám 69 let.
  senior

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. přidaná hodnota článku = nula.

   Smazat
  2. Pořád se opakuje ten blud s banány. Pokud měl někdo děti v sedmdesátých letech, tedy v době boomu, tak dostávaly tyto děti od asi 4 měsíců ovocné příkrmy, protože se nikdo nechtěl strouhat s jablíčky, byly to vždycky banány. A bylo jich dost pro všechny a navíc to byly banány, které byly jaksi čerstvé. Vzpomínám, že nechávaly na bílých košilkách skvrny na límečcích, které nešly žádným práškem vyprat. Když to zkusíte nyní s banánem, nezbyde vám na textilu ani skvrnka. Pravděpodobně jsou nyní banány umělé.

   Smazat
  3. Nostalgické články jsou nepotřebné v situaci kdy budeme muset prosazovat odstranění politické třídy Smejdu,která už dnes je v situaci polít.neboztiku.
   Napište nám pane Hricaku proč jste proti myšlence realizovat Sociální stát namísto korporátní fašistické tyranii karnevalu shrbenych hrbetu,nízkých platů a pokud nevíte o co jde tak vám to vysvětlí OSV.
   Mimochodem už jste si všiml co za hnusný kapitalismus nám tu instaloval president ODS,prý BEZ PRiVLASTKu?Ono samé zjištění které to přívlastky jsou vám zajistí mosaznou sochu na všech náměstích ČR .
   Tak do toho pisateli Hranico a ostatní.

   Smazat
 2. Mnoho blbu zde nepochopi co autor chtel rici .Proto o te babicce ,dobra hospodynka i pro pirko pres plot skoci a kopla barunku do prdele . To by asi potrebovali nekteri zde .Nekterych bych se rad zeptal co asi si predstavuji od rezimu kteremu slouzi ? Ja zil v komunismu zil jsem vice nezli pul sveho zivota v USA (mam se dobre) ale objektivne kdyby to neridili debilove tak soc .system byl daleko spravedlivejsi vuci masam lidi .V kapitalismu je to bud a nebo a nebo musis byt velmi sikovny (na vyssi funkce neni sance ,rec, zvyky a pod) a nebo prezivas a denne trnes co bude zitra. Budto bursa nebo jina zidozlodejna ktera te pripravi o vse ,je to denne na TV a jen to, co oni dovoli . Vzdyt oni drzi veskere informace a propagandu a pracuji stylem mafie ,tj v kruhu kam nikoho mimo sebe nepusti . Takze myslet a vice pice republice a ty lotry co to vse ranuji a zavinily pred soud ,a ...
  PS a na namitky nekterych o tom jak se maji dobre ti co je znaji ,jen malou Stalinovu poucku duveruj ale proveruj,oni lidi hodne kecaj ja tech uspesnych moc tady nevidel .

  OdpovědětSmazat
 3. propojení katolické církve s politickou nomenklaturní mafií a pražskou kavárnu dokládá skutečnost, že po zveřejnění poledního průzkumu preferencí, kde Dežo ze Suché loze a černoprdelní zločinci nedostanou ani deset procent, novinářská mafie ve státním rozhlase a televizi několikrát denně pořádá sedánky kde se vykecává tu Bělobrádek, tu Herman nebo Gazdík.
  je to jako když socani se zkorumpovanými a monopoly placenými odborovými mafiány na oko navrhli před volbami zvýšení minimální mzdy až o dva jedenáct procent, ale až po volbách. Státní rozhlas, jako hlásná trouba všech oligarchických nadnárodních mafií nechal promluvit jen zástupce monopolů, který začal celému národu vymývat mozky tvrzením, že když se produktivita práce nezvedla v posledním roce o jedenáct procent, nelze ani minimální mzdu zvednout o jedenáct procent! Zapomněl však dodat, že když je produktivita práce v naší vlasti na sedmdesáti procentech té německé, nehledě na to, že si skopčáci nechávají lukrativní výrobu a nám lifrují především nerentabilní provozy, je naše mzda na třiceti procentech té německé. Tedy, jinak řečeno, monopoly se souhlasem Sobotkovy vlády a za souhlasu parlamentu, včetně komunistů, justiční mafie až po "ústavní soud", okrádají třicet let Český národ a odsoudili nás k otrocké práci.
  Není to nádherný příklad zrůdnosti tohoto režimu???

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je ten vysneny kapitalismus neni pro vsechny, jen pro nekolik

   Smazat
  2. To tajuplné slovo produktivita! Co to je? Zeptejte se kteréhokoliv managéra, jakou ON MÁ PRODUKTIVITU! Za prvvé neví, co to je*) a za druhé ho to uráží! *) -Zná někdo definici?
   sck
   áma, na niž mne přepojili po dotazu na ČSÚ O P její manžel, jemuž dávala sodu kvůli dětem ve školce a dalšímo příkazům, jež na konci týdne dopísmene ve čtvrtek nesplnil

   Smazat
 4. Jestli opravdu místopředseda české koaliční vlády Bělobrádek do Augšpurku na sudeťácký sjezd, tak KDU-ČSL, ANO a ČSSD jsou definitivně a potvrzeně protičeské zrádcovské strany, jejichž vůdcové by měli být shazováni rozvášněnými davy z oken. To, že nejsou je zpozdilé, lid je zpozdilý.

  O stabilním zrádcovství TOP09 a ODS už víme dávno.

  Když dál vezmu v úvahu, že pohrobci Úsvitu jsou definitivně prodejní, a že komunisti se k ničemu nevyjadřují, přitom ale v Němcku aktivně vystupují proti AfD,

  tak z celého současného parlamentu už zůstává volitelný jenom jediný člověk: Okamura.
  Je to jasné jako facka.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo Vláďo, co mají ti němečtí exkomunisté společného s českomoravskými je mi, když už neexistuje ani Kominterna, ani Mezinárodní zasedání dělnických a komunistických stran, aby konstatovalo, že kapitalismus je v hluboké krizi, je mi záhadou. Lze si povšimnout, že současné 18. setkání už žádné společné noty nezajišťuje. Bodejť, když chybí velmocenská podpora i velení. Vláďo, Vláďo, bral jsem Vás za obeznámenějšího.

   Smazat
  2. Vláďa z Brna Ano vše je jasné a kdo nevolí SPD volí eu makrelu islamizaci konec ČR.

   Smazat
  3. Vlado až ta Okamura bude prosazovat Desatero voliče tak ho bude!e volit.Ted o hlasy voličů zájem nemá.Nechce otevřít na jeho námi placené! Webu diskuzní rubriky a posílá voliče do lamparny tj na facebook.

   Smazat
  4. Pokud se mu na jeho webu objevují lidé,
   jako anonymní hrdina 12:07,tak se tomu
   nikdo nemůže divit.Z Vašeho příspěvku tu
   jasně vyplývá,že jeho volič nejste,tak tu
   nepište za voliče.Nebo uveďte,koho vlastně
   jste volič.
   Petr Majevský

   Smazat
  5. Majevsky poprvé jsme si tu všimli,že jste rozumu nenabral,Zda se že vůbec nechápete že kdyby Okamura ven vypadal jako MR tak by určitě Okamura získala více hlasů volil bych ji nejen já,ale plno dalších.
   To že dělá v Parlamentu dnes ze sebe bez!ocneho Saska je i vína takových dubových hlav jako vy Majevsky.
   OKdyby jste byl schopen něco opravdu silnějšího napsat zastavila by se u vas cenzura aCSSD a výslech na policii by vás neminul a pak se tu už vůbec neobjevil.

   Smazat
  6. Pokud vím zablokovala Okamura na svém stranickém webu diskuzní rubriky jinak by jsme mu tam mohli vysvětlít proč je jeho Program Šrot.

   Smazat
  7. Padli jsme už do oka cenzuře která je neviditelné nad tímto webem NR a mění nám texty o cemmz nás i informovali.Ostatne Majevsky nekritizuje a pište návrhy co konkrétně udělat abychom se zbavili polít.tridy Šmejdů.
   Čekáme.

   Smazat
  8. Majevsky kdo vlastně jste když namísto keců tu nedovedete napsat co že nám nanutil president zloděj ODS za kapitalismus BEZ PRiVLASTKu.Vite jaké to přívlastky vyraboval?

   Smazat
  9. Majevsky vy dobře víte,že politická třída Smejdu je komplet nevolitelna.Presto se znovu chystají ukrást nám voličům hlasy a tedy i naši moc.Jsou to političtí nebožtíci a zloději.
   Takže hledte vymyslet jak si nedat volbami ukrást hlas a budete nas King.

   Smazat
 5. Nostalgické pindy starého zbrojnoše? No a co? Že se nám někdo snaží programově a cílevědomě vnucovat nové názory je nám zde jasné, ale je to jasné i omladině?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nový názor by by byl prosazovat do prvního článku Ústavy Sociální stát namísto nynější korporátní fašistické tyranie karnevalu ohnutých hřbetu a nizkych platů.

   Smazat
 6. LIDÉ BDĚTE A NEBLBNETE !
  NE nelegální migraci!
  MRÁZ přichází z Bruselu!
  S EU do pekla!
  S USA na věčné časy do věčných lovišť!
  S RUSKEM na věčné mírové časy!
  S KAPITALISMEM do prdele!
  SOBOTKOVA VLÁDA - vláda národní zrady!
  Jsem 65-roční občan, volič, daňový poplatník a nestraník. Toto jsou mé občanské názory!

  OdpovědětSmazat
 7. Dnes je to společenská hrůza a děs.
  Lidovci by měli být postříleni, veřejně.
  A s nimi vedení socanů, celá ODS a celá Top 09.
  Jak si může prase Herman dovolit se navážet do komárů, když lidovci vládli se všemi, s komáry, Hitlerem, i s Habsburky. Jak je vůbec možné, že nejsou mimo zákon?
  Prase Hermana bych rád zastřelil sám, abych si vychutnal jeho kvikot. Taky buzeranta Pospíšila, ale ten by měl asi raději za své zločiny třepat nožičkama na ně nějaké pěkné šibenici.

  OdpovědětSmazat
 8. Lidovce volí lidé z Moravy.Vůbec nezáleží,kde
  žijí.Proto jsou lidovci voleni i v Praze,kde
  nemají bez Moraváků žádnou podporu.Že jsou to
  vlastizrádci se ví už několik desetiletí.Přesto
  je Moraváci neustále volí a naposledy jim tak
  podřídili celý kraj.Co chcete řešit?
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 9. 10:08 to, že pánové Herman a Pospíšil (i Bělobrádek, Gabal ...) zastávají odpornou politiku, ještě neznamená, že je přípustné vyhrožovat jim zastřelením či šibenicí. I když přiznám, že jejich blahobytná vyžranost a nestydaté překrucování skutečnosti vnímavější jedince k něčemu takovému nutí. Jen když vezmu nekorektní, drzou a falešnou argumentaci občana Pospíšila včera, u Jílkové v televizi.

  OdpovědětSmazat
 10. Doufejme, že věty o drastickém potrestání jmenovaných politiků jsou napsány v afektu. Pravdou však je, že spcielně p.Pospíšil je arogantní blb.
  V.J.Horák

  OdpovědětSmazat
 11. Proč vláda všemožně omezuje a likviduje hospody ?
  No přece proto, že se bojí lidu, bojí se národa.
  Když se sejde v hospodě 20- 30 naštvaných chlapů,
  může z toho vzniknout mela, pak řetězová reakce a nebezpečí pro naši milou vládu.
  Když český Pepík si dá doma 10 piv, to nikomu
  nevadí, ovšem spolčování naštvaných chlapů v
  hospodách je potenciálním nebezpečím pro naše
  vládní dobroděje. Vládní zadání je omezování
  a postupné rušení hospod. Jak prosté Watsone!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ono likvidaci hospod jak píšete a zdůvodňuje že je začátek vykrádání a ničení tzv malých podnikatelů a živnostníků.Republika se má stát místem extrémně bohatých nenahranýcholigarchům oligarchů a na sociálů žijících chudáků,kteří mají skončit pokud se bránit nebudou pod mostem.To je výsledek plánovaný nenazranym bohacii a až to bude realizováno bude pozdě.
   Proto je tu kampaň ohlupovat voličů kterým mají být znovu volbami ukradený hlasy a tedy i jejich moc.
   Hledejte způsoby jak si nedat ukrást znovu svůj hlas neboť se jinak stanete obetimkapitalismu bez privlastku

   Smazat
 12. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.