Reklama

.

.

čtvrtek 8. června 2017

Od rezoluce k revoluci? „Sorosova zpráva“ namířená proti Maďarsku...


8.6. 2017   Zvědavec
Evropský parlament poprvé v historii Evropské unie oficiálně zahájil proceduru zavedení sankcí proti členskému státu tohoto uskupení – Maďarsku. Před rokem a půl podobným způsobem EU vyhrožovala dalšímu partnerovi s Vyšegrádské čtyřky, Polsku, avšak ve vztahu k Varšavě poslanci Europarlamentu a vedení EU odmítli přijmout nezbytná opatření k naplnění tohoto rozhodnutí. Budapešti však nyní hrozí, že přijde o svůj hlas při hlasování na summitech EU.

Podle informací z bruselských zdrojů zvažovalo vedení EU za posledních pět let zavedení nějakých politických nebo finančních sankcí proti celé řadě zemí. Mimo Polska byly na seznamu Řecko, Kypr, Slovensko, a dokonce i Německo (kvůli agresivním obchodním a finančním aktivitám na trzích střední a východní Evropy, ve kterých Evropská komise spatřovala prvky ekonomického zotročování). Nicméně právě ve vztahu k Maďarsku byla zahájena kárná procedura, stanovená v sedmém článku Lisabonské smlouvy.

Rozhodnutí Bruselu je podmíněno především vnějšími faktory, obzvláště pak tvrdohlavým odmítáním maďarské vlády přerušit obchodní a ekonomickou spolupráci s Ruskem a aktivní snahou maďarského premiéra Viktora Orbána podpořit etnické Maďary žijící v zemích bývalého Rakousko-Uherska, Rumunsku (přes 1,2 mil. lidí), Srbsku (300,000), Slovensku (přes 450,000) a na Ukrajině (přes 150,000 lidí). Jako důsledek vznikl v EU svérázný protimaďarský blok, do nějž patří jak otevřeně protiruské síly, tak ty země, které Budapešť podezřívají ze snahy překreslit mapu regionu a dokonce obnovit Rakousko-Uhersko.

Zatím, pravda, kárná procedura vůči Maďarsku teprve začala a v dokumentech je jako hlavní obvinění uváděno porušování lidských práv.

Rezoluce přijatá Evropským parlamentem byla připravena společně levicovými a liberálními frakcemi Evropského parlamentu a prošla předběžným schválením již na konci dubna. Konečná varianta, přijatá nyní většinou hlasů, již obsahuje konkrétní obvinění. V tomto dokumentu se zdůrazňuje nedodržení řady předešlých rezolucí a několika zákonodárných iniciativ Evropského parlamentu maďarskými úřady.

Jedná se konkrétně o přitvrzení pravidel přijímání migrantů do Maďarska, přijetí zákona omezujícího zahraniční financování nevládních organizací, a také o zákonné omezení aktivit zahraničních univerzit. V posledním zmíněném případě se jedná především o Středoevropskou univerzitu založenou Georgem Sorosem. A toto umožňuje lépe pochopit povahu a podstatu současné nespokojenosti s činy maďarských úřadů. Evropský parlament „vyjadřuje politování, že za posledních několik let vedl vývoj situace v Maďarsku k závažnému zhoršení v oblasti svrchovanosti zákona, demokracie a základních lidských práv, včetně v oblasti svobody projevu, akademických svobod, práv migrantů, žadatelů o azyl a utečenců, svobody shromažďování a spolčování, omezení a narušení činnosti institucí občanské společnosti, práva na rovné zacházení, práv příslušníků menšin, včetně cikánů, židů a příslušníků LGBT kasty, sociálních práv, fungování ústavního systému, nezávislosti soudů a dalších institucí“.

Na základě všech těchto „politováníhodných záležitostí“ přijatá rezoluce aktivuje účinnost sedmého článku Lisabonské smlouvy, vyzývá Evropskou komisi k důkladnému prozkoumání situace v Maďarsku, a Budapešti nařizuje zrušit zákony, vyvolávající kritiku Bruselu. Mimo to Evropský parlament zplnomocnil Evropskou komisi k tomu, aby „pozorně sledovala vynakládání prostředků z rozpočtu EU maďarskou vládou“.

Pro rezoluci hlasovalo 393 poslanců, 221 bylo proti a 64 se jich hlasování zdrželo. Proti tomuto dokumentu hlasovali především poslanci pravostředové Evropské národní strany, do kteréžto frakce patří i poslanci z vládnoucí maďarské strany „Maďarský národní svaz“ (Fidesz).

Odvolání se na článek sedm Lisabonské smlouvy v textu rezoluce není náhodné. Právě tento článek činí rozhodnutí Evropského parlamentu závazným pro nejvyšší orgány EU, neboť nařizuje, aby byl „zdůvodněný návrh“ Evropského parlamentu jedním z právních základů pro Radu EU, aby zanalyzovala: jestli existuje „zjevná hrozba“ narušování základních hodnot EU ze strany jednoho členského státu. Odpovídající rozhodnutí pak Rada EU přijme většinou hlasů představitelů členských zemí EU.

Taková je právní stránka věci. Nicméně závažný je její politický podtext. V tomto smyslu může přitvrzení tlaku Brusele na Budapešť vést ke konsolidaci nejen protimaďarského, ale také „pro-maďarského“ bloku, do něhož patří nyní prakticky i Polsko. Letos v lednu maďarský premiér Orbán již přislíbil postavit se na odpor pokusům o sankce, které může EU zavést proti Budapešti – na základě stejných obvinění z porušování lidských práv, nátlaku na média a soudy, který se dotýká i Maďarů.

Budapešť obvinění Bruselu kategoricky odmítá. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó označil rezoluci přijatou Evropským parlamentem za „Sorosovu zprávu“. „Evropské instituce se nedokážou smířit s tím, že vláda Maďarska, bez ohledu na mezinárodní tlak, provádí nadále takovou přistěhovaleckou politiku, která zajišťuje bezpečnost země a našich občanů,“ zdůraznil šéf maďarského zamini. Podle slov Pétera Szijjártó: „Nyní jsme svědky útoku na Maďarsko, který zorganizovala síť George Sorose.“

Nedlouho tomu, v dubnu – přesně před posuzováním protimaďarské rezoluce Evropským parlamentem – Viktor Orbán sdělil během debaty v hlavním stanu EU v Bruselu, že považuje George Sorose za „finančního spekulanta“. A maďarský prezident János Áder 10. dubna podepsal zákon o zahraničních investicích, který umožňuje uzavření Středoevropské univerzity založené Sorosovým fondem. V souladu se změnami zákona, které byly schváleny maďarským parlamentem, mohou zahraniční univerzity působit v Maďarsku jen po vzájemné dohodě Budapešti a země, která založení univerzity iniciovala. Jinými slovy, sorosovská univerzita může v Maďarsku fungovat jen v tom případě, že Maďarsko a USA uzavřou odpovídající mezinárodní dohodu, a samotná Středoevropská univerzita otevře své zastoupení za oceánem (kde je akreditována ve státě New York).

Pochopitelně, že je ještě brzy mluvit o tom, že proces „potrestání“ Maďarska dosáhne fáze, kdy bude této zemi odebráno právo hlasovat v Evropské unii. Nicméně tendence „zavírání huby“ nespokojencům s EU je evidentní. Účast George Sorose na tomto dává důvod předpokládat i mnohem tvrdší akce, například pokus zorganizovat v Maďarsku další „barevnou revoluci“. Mimochodem, „Sorosova stopa“ je patrná i v masových demonstracích, které započaly v dubnu v Srbsku. Takováto koincidence rovněž nebývá náhodnou. «Доклад Сороса» против Венгрии: от резолюции – к революции?

21 komentářů :

 1. Takže vystoupit z EU a dát se na stranu Ruska. Totéž platí pro nás a Slovensko.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hledám do voleb politickou stranu nebo hnutí, která bude mít ve svém volebním programu i tyto cíle:
   NE nelegální migraci!
   NE Evropské unii!
   NE NATO!
   NE v područí Německa a USA!
   ANO Euroasii!
   Toto jsou mé volební priority!
   69-roční občan a nestraník

   Vymazat
  2. 18:40 Hledám a našel jsem!
   69letý občan a nestraník

   Vymazat
  3. Tak se podělte, ať nás je víc.

   Vymazat
 2. Zvláštní to demokracie, hlasuješ proti vétšině?!
  Dobře, zbavíme tě práva hlasovat. Takže budeš nevolníkem. To jsme se proláskovali a propravdovali do divných spolků. Jeden se nemůže dočkat útoku proti Rusku a druhý otvírá dveře svým vrahům. Degenerace podobná jak v pozdní západořímské říši.

  Morave

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Případné zbavení Maďarska hlasovacího práva je jen demonstrativní úkon. Se svým počtem hlasů stejně nemůže nikdy nic ovlivnit. Politicky to může být Maďarsku jedno.

   Vymazat
 3. Na Rusko neplatí sankce, Orbán by se měl vykašlat na EU a uspořádat referendum o vystoupení. Ostatní státy V4 by měly následovat. EU už si konečně trhni, jsi na rozpadu!!!

  OdpovědětVymazat
 4. Na to je jednoduchá odpověď: Vystoupit z EU.
  J. Hruška.

  OdpovědětVymazat
 5. Tak jsme se díky Lisabonské smlouvě dostali z deště pod okap. Německo se nás snaží zotročovat,říká dokonce i Brusel.Německo za nás,resp.Merkel,jedná s Tureckem(opět i o nás a bez nás),nevím kdo jí k tomu dal mandát a my můžem tak akorát přikyvovat.Při hlasování v Ev.parlamentu nemůžeme mít, díky malému počtu poslanců, šanci nic vyhlasovat,o ničem rozhodovat.V případě,že máme přesto vážné výhrady vúči chodu v EU,které nás může negativně zasáhnout,tak jak je dnes například zasažena západní Evropa,potom jsme tvrdě káráni nebo je o nás hlasováno,zda nám odeberou hlasovací právo a budou si i o nás rozhodovat jen oni sami(to je jako poslat nějakou stranu do podzemí),popřípadě nám dají pokuty,odeberou dotace(přitom platby do unijního fondu si samo..nechají)apod a ještě tomu drze říkají Evropská DEMOKRACIE.Já si naivně myslel,že v Česku je naše ústava a náš volič nade vše a koukejme,naše ústava a volič je jim pro srandu(legraci) a chtějí si s námi dělat co je jim libo! Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jaká "Lisabonská smlouva"? Snad "LISABONSKÝ DIKTÁT" na úrovní Versailleské "smlouvy", jejímž přímým důsledkem byl vznik a vzestup Národního socialismu v Německu a Druhá světová válka, pokoušející se zvrátit to koloniálně-demokratické sv°nstvo.

   Vymazat
 6. No tak ať Maďary ten spolek bankrotářů a prožraných ekonomik s dluhy kam se podíváš zkusí vyloučit. Myslím že určitě nebudou proti a uvidíme komu to prospěje. Ono totiž Maďarsko leží stejně jako celá Vyšegradská 4 docela dost výhodně a strategicky v Evropě, tak kdo koho potřebuje víc? Komu pak budou cpát ten pančovaný brak a zboží podřadné kvalitky? Ani Rus to už nechce a nepotřebuje. A když odejde Maďarsko kdo bude další? Řecko, Itálie, Čechichíje, Polsko, Bulharsko? Jen do toho ať už se ten zparchantělý spolek zvaný EU rozsype a může vzniknout něco pro Evropu užitečnějšího bez Merkelek, ožranců Junkerů, přizdisráčů Tusků, Sobotků a celé té nevolené pakáže z jakésy rady v Bruseli. Nějak se nám mocipáni v EU znovu otřepali. Hlavně, že ještě nedávno měli staženou prdelku z možného vítěztví Márie Le Pénové nebo přeci jenom měli podvodem pojištěné vítězství jako v Rakousku? No panečku to je ukázka demokracie a rovnoprávnosti národů v té skvělé EU. Kdopak potom bude dotovat jejich firmy levnou pracovní silou a kdopak potom bude živit EU dobrodružství na Ukrajině a Pobaltí? Kdopak bude vyprazdňovat na povel vojenské sklady a dodávat zadara do oblastí konfliktů aby mohl pak nakupovat sračky jako Pandury? Jejda to by byl příklad pro chtivé čekatele na členství v EU. I Turek je už poslal do prdele a to čekal a čekal až ho to přestalo bavit.

  OdpovědětVymazat
 7. Jsem nepřítel EU a jakákoliv akce proti této
  zrůdnosti bude mít mou podporu.To i v případě,
  že se bude jednat o násilnou likvidaci EU.Je
  mi zcela jedno,co si o tom myslí eurohujeři.
  Celou EU je třeba zlikvidovat a začít nanovo
  na základech,daných tehdejším EHS.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 8. To by ani Švejk do Maďarů neřekl, že dokáží být svébytní, nezotročitelní. Nelze než Maďarům blahopřát k pevnosti charakteru. Je vidět, že jsou přece jen z jiného těsta - stejně jako Finové, kteří také nevlezli do chomoutu NATO a zůstali neutrální zemí. A co jim chybí? Můžeme blahopřát a závidět, škoda, že my naopak potvrzujeme německorakouskou tezi, že jsme národ služek a sluhů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U Finů bych si tak jist nebyl- Zažil jsem jejich vojáky na Kosovu a to je sebranka, co má osypky už i z cyrilice!

   Vymazat
 9. Brusel nařizuje zrušit zákony, vyvolávající kritiku Bruselu???? To jako vážně??? Pryč z EU!!!!!! Už teď je pozdě. Je mi na blití.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Brusel popírá svým konáním samou podstatu demokracie. Ve všech zemích EU by mělo být vyhlášeno referendum o setrvání v EU.
   Píše se, že se Sobotka chystá na funkci do Bruselu. Kdo ho tam nadeleguje? Kdo ho zvolí? Nebo si ho Merkela a Junker sai vyvolili a to stačí?
   Teď zveřejnil odluku manželství. Není to jen účelové, aby odklonil majetek na ex-manželku a vystupoval jako "nemajetný", aby nemohl být stíhaný za zpronevěru (za cestovní náhrady pořídil byt, jak přišel k hotelům v Itálii - je to pravda, že je vlastní?),

   Vymazat
  2. Je to možné, ale spíš si myslím, že paní Sobotková už nemá na to odpudivé stvoření, navíc líné, hloupé, zákeřné a zavrtané v konečníku půlce Bruselu žaludek. Naprosto ji chápu. Nedala bych to.

   Vymazat
  3. Ale jděte Vy 20:52 a 22:11. Vždyť pan předseda vlády Sobotka je praktikující Římský katolík! Co po něm ještě chcete?

   Vymazat
 10. Atomovku na Brusel, EU je zkáza Evropy a vyhubit všechnu sebranku!!!

  OdpovědětVymazat
 11. Ano jediná správná cesta vystoupení z eu.

  OdpovědětVymazat