Reklama

čtvrtek 22. června 2017

Osmkrát „P“, aneb Populisticky pejorativní postřehy pana Petra Pitharta k problematice prezidentských voleb


Jiří Baťa
22. 6. 2017
Současné období má několik primárních společenských záležitostí, mezi které bezesporu patří i ostře sledované kandidatury na post prezidenta republiky. Veřejnost se čas od času dozvídá jména kandidátů, jejichž personální kvality jsou často nejen překvapující, ale i značně problematické. Toto zjištění ovšem není nijak překvapující nebo neočekávané, protože v naší společnosti nalézt ideální osobnost pro výkon prezidentské funkce navzdory názorům několika osvícených hlav, je takřka nemožná.


Kromě toho se však především vedou pozoruhodné debaty a diskuze, které mají charakter místy nevybíravé a hrubé kritiky, pomluv, lží a které se také neobejdou bez invektiv a urážlivých výroků na adresu současného prezidenta Miloše Zemana, který jak známo, znovu hodlá kandidovat na tento post. Tato skutečnost nedává klidného spaní řadě jeho osobních nepřátel, odpůrců, kritiků a nepřejících lidí, kteří se k osobě M. Zemana vyjadřují nikoli jako čestní občanští a političtí soupeři, ale jako primitivní, nedomrlí protivníci, bojující s virtuálním zlem, které M. Zeman údajně představuje.

Je smutné, že Zemanovi odpůrci, resp. nepřátelé nejsou schopni svůj nesouhlas vyjádřit když ne diplomaticky (k tomu nemá řada z nich ani předpoklady), pak tedy alespoň formou, odpovídající vyspělé civilizaci 21. století. Současná úroveň liberálního pojetí demokracie a svobody slova je nijak nenutí hledat, natož přemýšlet slušné, kultivované a společensky únosné slova nesouhlasu či kritiky. Bezbřehé pojetí svobody slova a lidských práv jim dává možnosti se vyjadřovat netaktně, hrubě, nespolečensky, s použitím osobních invektiv, čímž chtějí personu Miloše Zemana morálně zadupat do země, jako něco nežádoucího, škodlivého a nepotřebného. Tento stav a situace je o to horší, že tyto praktiky s neskrývanou radostí užívají lidé (kteří by měli být) kulturně a esteticky VŠ vzdělaní, jako např. herci, režiséři, zpěváci, hudebníci, ale také studenti, novináři, publicisté a bohužel i politici (u těch posledních je to však poněkud problém, poslancem může být i vysokoškolsky nevzdělaný dělník nebo zemědělec, pokud ho volby do PS vynesly).

I když ne zcela v intencích výše uvedených praktik se k osobě prezidenta Zemana a jeho opětovného angažmá v kandidatuře do voleb na post prezidenta, vyjádřil i pan bývalý soudruh a muž mnoha politických tváří, převlečkabátnický politik Petr Pithart. Jeho názory poněkud připomínají besedu prezidentského kandidáta J. Drahoše v Ostravě, kterou moderoval astronom J. Grygar. Zatím co on i pan Pithart neskutečně glorifikovali kandidáta Drahoše, pan Pithart se na druhé straně snažil, připusťme že relativně slušnou formou, dehonestovat současného prezidenta Miloše Zemana. Zde několik perel, které na adresu Miloše Zemana pan Pithart vypustil:

- Miloš Zeman existuje na hranici svých sil, (čímž měl zřejmě na mysli jeho zdravotní stav tedy nemoc nohou).

- Není mi ho líto, protože to byla jeho chyba, že se neskromně rval do prezidentské funkce, doplatil na svou ctižádost.

- Je umanutý, tvrdohlavý, provokuje a dráždí své politické okolí, přeceňuje své ego, u voličů ztrácí a to i díky tomu, jak vypadá“.

Nemusíme pracně hledat důvody, proč se pan Pithart takto kriticky a negativně vyjadřuje k M. Zemanovi. Především Petr Pithart je z „naprosto jiného těsta“, o čemž svědčí jeho životopis a životní kariéra. Počínaje jeho členstvím v KSČ až po současné členství v KDU-ČSL hodně napovídá. Miloše Zemana nemá upřímně od srdce rád, protože na rozdíl od něj má M. Zeman charakterní, možno říct až sedlácké zásady a principy kterých se drží a které pan Pithart, vzhledem k časté politické neúspěšnosti, nemůže nijak strávit.

Nelze se potom divit, když s hrdostí veřejně prohlašuje, že „Pan Jiří Drahoš je jeho jednoznačným favoritem, dám mu svůj hlas a vím to už dlouho.“ Podle Pitharta jeden z největších Drahošových kladů prý je, že zachránil Akademii věd. Je však otázka, zda nějaký zachránce Akademie je ten „jednoznačně“ správný kandidát na prezidenta. Nemluvě o celé řadě „jiných kvalit“ pana Jiřího Drahoše, jako např. jeho akademické konstatování, že: „ Neměli bychom mít dvouhlavé tele, kdy vláda říká něco jiného než prezident. To je špatná situace a ve světě jsme potom občas tak trochu za pitomce, … je obecné rčení, že ryba smrdí od hlavy. Politici včetně prezidenta by se měli zamýšlet nad sebou“. Upřímně řečeno, totéž platí i o samotném panu Drahošovi. Jeho sebevědomé:

„ ...Jako prezident bych určitě využíval své autority, pravomoce a hlasitého slova a upozorňoval na tyto věci“. Že to činí i současný prezident, mu jaksi uniká. Jenže když to řekne prezident Zeman, je vždy opozice na nohou a v záplavě útoků na jeho osobu pak jeho slovům není dáno vyniknout. Neméně pozoruhodná jsou také jeho slova: „Jsem člověk, jenž velmi nesnáší jeden výrok pana prezidenta Zemana, který řekl, že budeme mostem mezi Evropou a Ruskem nebo mostem mezi Evropou a Čínou. Jak můžeme být mostem mezi Evropou když jsme součástí Evropy, my jsme přeci Evropa je to z mého pohledu protimluv. Je to nesmysl!“ Ano, i takové perly ( nebo spíše pitomosti) pronáší bývalý prezident Akademie ČR pan Ing. Drahoš, jinak Pithartův kandidát na prezidenta č. 1. „Jsem osobně přesvědčený o tom, že Evropská unie je poučitelný organismus, protože organismus, který nereaguje na okolí, vyhyne“, míní také pan Drahoš. V tom jediném dávám panu Drahošovi za pravdu, neboť Evropské unie zcela určitě vyhyne, je to jen otázka času.

Na závěr svého duchaplného hodnocení kandidátů na prezidenta pan Pithart prohlásil, že by si prý ale „nezoufal“ ani v případě, že by se hlavou státu stal Michal Horáček. „Určitě by byl pořád lepší než Miloš Zeman,“ soudí Pithart. K tomu už fakt není co dodat! Snad jen tolik, že (jeho) tituly ještě neznamejí, že je to také člověk se zdravým selským rozumem (doc. JUDr. Petr Pithart, dr.h.c.)! Stejně jako Miloši Zemanovi i jemu tzv. „léta běží“! A na jeho rozumu, na rozdíl od Miloše Zemana, je to víc než patrné.

23 komentářů :

 1. Co mektaj havloidní kavárníci je mě ukradený. Tito vlastizrádný lidi ať jdou někam. Opět volím Zemana a kdyby nekandidoval tak Okamuru.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zásadní otázka zní : jak dlouho budou ještě pracující lidé, v podstatě polootroci, tolerovat zlodějský a zločinný kapitalismus ?? Režim, který preferuje zloděje, korupčníky lháře a podvodníky a o koloniálních válkách nemluvě !! Buržoazie , která vládne zdegenerovala a lidem nemá co nabídnou než jen lokajství !!

   Smazat
  2. Jestliže pan Baťa ty co jsou nespokojeni s výkonem funkce Zemana označuje za primitivní, nedomrlé protivníky, tak se dostává sám pod úroveň těch nespokojených.

   Smazat
 2. Petr Pithart, a jemu podobní, jsou příčinou vzniku přísloví "Potrefená husa nejvíc kejhá".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak, to je ten " správný " na hodnocení. Proboha, že tito lidé mají ještě odvahu vylést a něco hodnotit.
   Nebylo by přece jen možné použít heslo: DEKUJEME, a PROSÍM ODEJDĚTE, PODOBRÉM......ZATÍM !!!

   Smazat
 3. Kdo panu presitentovi sahá, byť jen po kolena s kandidátů ,tak ať se ozve. Díky , že tam máme takového člověka. Mám zato, že opravdu prezentuje dolních 10 milionů občanů. Mám ho rád, už jen za to, jak se prezentuje. Nikdo není akorátní a ani bez chyby. Ani on ne. " ALE " kdo jiný by měl být představitelem tohoto státu ? Vzdělaný, sečtělý a hlavně čekne v podstatě to co si myslí. V současné politice podvodů a podrazů, vlezdo.... a podobných nešvarů je to vyjímečná postava naší politiky. Trochu svérázná ale NAŠE. Díky za měj.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pan prezident je spravedlivý bere zájmy těch vašich 10. milionů stejně jako jako zájmy pár set miliardářů s Babišem v čele a více méně preferuje zájmy miliardářů !!

   Smazat
 4. Ano, Zeman se vyjadřuje zcela vyspěle civilizovaně. Autor opět si dělá ze čtenářů blázny.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:19 Hold takový president, jaký tady byl zvolen po sametové, něžné revoluci, revoluci mozku atd. Ten co slíbil, že stát přivede ke svobodným volbám a poté se bude věnovat dramaturgické činnosti, tak takový, čestný, velice skromný, vysoce inteligentní, člověk pevných morálních zásad a mravů, tady už opravdu nebude. Dodávám jen, díky bohu.

   Smazat
  2. Třeba by se pan Baťa a mohl vyjádřit k posledním výrokům prezidenta včera na TV Barrandov, kdy úřadujícího předsedu vlády nazval sviní a přirovnal jej k láhvi od okurek. Není známo, že by v kterékoli civilizované zemi se prezident takto vyjadřoval o předsedovi vlády. Zeman zdá se vede úspěšně kampaň za svoje nezvolení, takový hulvát přece nemůže být hlavou státu.(bývalý volič Zemana).

   Smazat
  3. Zeman naprosto přesně vyjádřil charakter Bohuslava Sobotky. A celého vedení ČSSD.
   Od minulých voleb jen lež a podvod.
   Trep.

   Smazat
 5. kdo je to ten Petr Pithart ? Syn prominentního komunisty.Ti co studovali v 60 tých létech na PF UK Praha si ho dobře pamatují, byla to taková šedá obtloustlá myš, která si byla vědoma svého stranického zázemí. Tou šedou myší zůstal dodnes.

  OdpovědětSmazat
 6. V době kdy mě "lákali" v práci do partaje, jsem už tehdy po šedesátém osmém poznal podobné typy jako "dvojdomek". Proto jsem se tomu, i za cenu že jsem vždy dělal jen zástupce nějakému "soudruhovi" bránil.
  Až dneska, komunisty volím. Ne pro ty všechny filipy či dolejše ale pro ty kteří tak jako já to dělají na zlost kalouskům, fialům, bělobradým či tomu blbovi ze suché haluze.
  Altman
  A můj otec, dělník,co by člen KSČ od r.45 to poznal už v padesátých létech

  OdpovědětSmazat
 7. Péťa Dvojdomek je již úplně mimo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:18 - Na Slovensku chcel v tej dobe stavať Dvojdomek černoprdelník Peter Černogurský.
   Bratislavčan

   Smazat
 8. Ksindl Pithart je jenom převlékač kabátů.Pilně
  pracoval pro tzv.totalitu a po převratu převlékl
  kabát a stal se najednou kritikem systému.Dnes
  už z důvodu vysokého věku je mdlého rozumu.Udělal
  by lépe,kdyby se rozhlédl po chování svých členů
  KDU-ČSL.Tam by našel mnohem horší šmejdy.Zeman
  je takový,jaký je,což se o jeho nepřátelích říci
  nedá.Ti jen papouškují čísi příkazy.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je ten nepovedený ksindl, který onehdy po hadrovém převratu řekl v televizii: "Slyším trávu růst". Pak se odmlčel a tím skončil svůj kontraproduktívní bazilišský projev.

   Smazat
 9. P. Pithart, známý usmiřovatel s Němci, zvláště těmi sudetskými, nositel vysokých německých vyznamenání za proněmecké aktivity, člen Vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Pod pseudonymem PODIVEN je spoluautorem panfletu Češi v dějinách nové doby, v němž její autoři zpochybňují například úlohu českého národního obrození, poválečné vysídlení Němců z Československa, zpochybňují i samotný vznik československého státu a jeho představitele Masaryka a Beneše.

  OdpovědětSmazat
 10. Ostatně, lze od podivena očekávat co jiného?
  Než jen jeho bytostnou nenávist ke všemu, co není na první pohled proněmecké?
  Je už tak ustrojen, aby se lísal mocným (dnes Západu, dříve Východu).
  A Zemana nenávidí již od dob raného sametu, když jej Zeman v četných diskusích zastiňoval až tak, že vedle něj tento podiven vypadal jako pitomec. Nebo že by nevypadal a opravdu jím byl? ....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Víte, pane Opluštile, já začínám nabývat dojmu, že celá ta pražská kavárna si velmi dobře uvědomuje, že Zeman je člověk, který je značně převyšuje svou inteligencí, a tak ho za to nenávidí. Proto se jej snaží nějakým způsobem dehonestovat. U Pitharta je to stejné.
   Ivana

   Smazat
 11. Tak PéŤo pouč nás ty starej komouši o komunismu s lidskou tváří,hrající si dneska na těžkého demokrata.Ta faleš ,zvrácenost starého komouše s lidskou tváří ,kterou jsi propagoval v roce 1968 jen prýští a dnes? Senátor,sem se zasmál,potom že se komouši nenasrali nikde,hajzlíci,co Péťo.Neodešesl ale kopli tě do ryti nebo do té " lidské tváře "??.Má někdo pocit že komouš má lidskou tvár? Já teda ne, leda tu Péťovskou.Péťo,NASTRÁŹ ,lidská tváři!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 12. Měl jsem tu trpělivost a přečetl si "dílo" autorů skrytých pod pseudonymem "Podiven" I ta část, ke které se nejvíc hlásí řečený Pithat ukazuje, co je zač také tím, kde toho času žil. Jeho "politická dráha" trasou přebíhámí od komunistů až k věčným černým kolaborantům, to nad jiné a jednoznačně, už jen dokazuje. Měl jsem dokonce tu trpšlivost a přečetl si Havla "Dopisy Olze". Taky poučné.

  OdpovědětSmazat
 13. Pokud vím, tak Pithart, když měl přednášky na právnické fakultě, tak tam sedělo cca 10% posluchaču. Nuda a šeď.
  Nic víc, nic méně. Hovory k sobě.
  Morave

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.