Reklama

.

.

pondělí 26. června 2017

Politika bez rozměru


Zdeněk Hrabica
26. 6. 2017
O tom, že politika jsou pro člověka hodně kluzké parkety , o tom něco málo vím. Chceš-li zvítězit na celé čáře, znič svého odpůrce. Nebo přejdi na druhý chodník a oblekni si nové sako. To je obyčejný machiavellismus, ale může to být často i obyčejný fašismus. Sleduji pořady České televize Retro, zaujala mne jedna část na téma „Práce“. Komunismus, který zde nikdy nebyl, prý ji kladl lidem od rána do večera na talíř. Urousaný historik a zapšklá socioložka a kostrbatá moderátorka televizního diváka nepřesvědčivě ohlupují, jak to tehdy bylo, když nebylo. Brigády, úderníci, hrdinové socialistické práce, mičurinské kroužky, stavby mládeže, pionýrské budovatelské tábory, chléb a hry, Mládež pomáhá zemědělství v pohraničí...A to aktéři ani nepřipomínali pracovní tábory, organizovaný nástup inteligence do výroby...

Přemýšlím - nikoliv ani tolik nad tématem, ale nad tím, co by asi tito nájemní lidé dneska vůbec dělali, kdyby nedštili oheň, stálý jed nenávisti v oblasti, v níž jim v danou chvíli nehrozí vůbec žádné nebezpečí.

Obrazně – Vladimír Putin ani Vojtěch Filip na ně v roce 2017 určitě tanky nevyšlou, apologeti nového režimu si už po čtvrtstoletí mohou dovolit znovu, alespoň verbálně, opět zcela všechno. Dokonce k tomu mají zase i Ústav pro studium totalitních režimů (za Protektorátu Bőhmen und Mähren měli poodobní Ligu proti bolševismu a Národní souručenství s proslulým Vlasti zdar) , mají v rukách ministerstvo kultury s ministrem Danielem Hermanem (za nacistické okupace měli ministerstvo školství a lidové osvěty s uniformovaným ministrem Emanuelem Moravcem), mají Paměť národa, mají Člověka v tísni, mají Knihovnu Václava Havla (s přispěním multimilionáře Zdeňka Bakaly), mají Armádu České republiky, pod velením herce Martina Stropnického jako expediční sbor (za Protektorátu Čechy a Morava měli téměř podobné – avšak neozbrojené - vládní vojsko).

Už tolik si koryfejové – stále trvajícího Havlova režimu – v žádném případě a ohledu nedovolí –zejména ti, kteří zradili nejen rodnou vlast, ale především sami sebe, vůči vymodelovaným ikonám. Zejména si to nedovolí vůči Velkému Mesiášovi! To by splakali nad výdělkem. A mohli by se nanejvýše pást na zelené louce.

Proto se tak často do jednoho musí vymezovat, jako třeba nyní poslanec z leknutí za ANO - Martin Komárek nyní zahřímal, že by si nikdy nezadal s komunisty. Kdybych byl zlý, určitě bych vyslovil slovo, kolem něhož se nyní spustil povyk. Měl bych k tomu plné oprávnění – prožil jsem kus života v deníku Mladá fronta, později zcizeného a přejmenovaného na Mladou frontu DNES, kde se Martin Komárek snažil , v němž – jsme byli jednu dobu širokou náručí komunistů – obejmutí.

Komické jsou rozmíšky, které se již dlouhodobě vedou s nynějším prezidentem České republiky Milošem Zemanem. Nepřijímám jej nekriticky. Ale vím, že si nechodí pro jadrné slovo příliš často daleko. Má na to, řekl bych odvázaně, často i právo. A ani s tou sviní, jak se vyjádřil obchvatem na adresu Bohuslava Sobotky, bych z toho shakespearovské drama, nedělal.

Není jediný, kdo jiného podobným opruzením nešetří. Jsem z generace, která si nadávek českých sviní od Němců dosyta vysloužila. A na nich se i zocelila.

Před dvěma lety jsem dopsal a s pomocí mnoha vydal v nakladatelství Jiřího Švejdy poslední knihu: „Tváře bez retuše“. Nečekal jsem od nikoho klepání po ramenou. Ale svinských řečí se i na mou adresu a vzpomenutých snesla lavina. Dovolím si z knihy ocitovat: „ Nedávno, takto v roce 2012 mi napsal majitel nakladatelství Práh, takto předseda Svazu českých nakladatelů a knihkupců Ing. Martin Vopěnka, hned poté, kdy jsem mu svěřil k přečtení nový rukopis Pět válek Ludvíka Svobody.: ´Jedním jsem si tedy jistý, že v knize, kterou vydám, nemůže být ani slovo od Karla Sýse – té aktivní komunistické svině. Nezlobte se, ale s těmito lidmi ke stolu nesedám.´“

Básník Sýs je básník, člověk Sýs je člověk Sýs! Je to však při všem, co již vytvořil velký český básník. Stejně tak i on by se mohl při podobném nařčení ohánět rozpadem osobnosti vůči autorem pohany své osobnosti, jako to činí nyní předseda vlády Bohuslav Sobotka, premiér na vejmínku vůči nevybíravému prezidentovi. .Ale stejní jsou i jeho podruzi.

Víno se pije a řeči plynou!

12 komentářů :

 1. Bez ohledu na ideologii, která byla nebo která je - namlouvat lidem, že pracovat se nemusí, že mají jen práva a žádné povinnosti, je špatně a cesta do pekel. Žádná společnost na světě se nerozvíjí a neexistuje, pokud její členové nechtějí nebo nemusí pracovat. Do určitého momentu na to lze "někoho" splašit odjinud, kdo to udělá na nás, ovšem jen do času - pak krach, konec, společnost líná, konzumní, oblblá propagandou, neschopná cokoliv řešit ... už to začíná být vidět, zvlášť na západ od nás, ale začíná to i tady. Dokud si lidé vážili práce a pracovat bylo normální, vypadalo to všechno trochu jinak.

  OdpovědětVymazat
 2. Asi vám tam řádí nějací šotci, máte tu jeden článek pod dvěma názvy a to ještě za sebou.

  OdpovědětVymazat
 3. Připodobnit současnou českou armádu, pod velením "šaška" Stropnického", podílející se na zločinné činnosti NATO v řadě zemí světa s příslušníky Vládního vojska považuji od autora článku za neadekvátní až sprosté.

  Jemu, i ostatním, doručuji se blíže seznámit s historií Vládního vojska za 2.sv.války a hrdinstvím řady jeho příslušníků.
  L.S.
  např.: http://www.vhu.cz/vladni-vojsko-a-osudy-jeho-prislusniku-v-knize-historika-vhu/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevím přesně jak jste to myslel, autor určitě nechtěl urazit příslušníky tehdejšího Vládního vojska. Toto vojsko nebylo nikdy nasazeno do boje a vykonalo záslužnou práci při Pražském povstání. Analogie napadne každého pamětníka, neboť současné vojsko je především cvičeno jako vojsko pro "šíření demokracie". Ani za socíku však nikdy naše armáda nebyla zneužita k podpoře nějakých velmocenských zájmů SSSR, tak jak se to jeví nyní.

   Vymazat
  2. 15.14 Vládní vojsko za Protektorátu nelze v žádném případě srovnávat se současnou naší armádou. Řada příslušníků vl.vojska aktivně pracovala po celou válku v domácím odboji.Všichni jeho velitelé, vč. generálů, byli Češi a Němce tehdy ani nenapadlo začlenit tyto jednotky do svých formací. Uvědomovali si, že koncem války pro ně představují určité nebezpečí a tak v roce 1944 jejich převážnou část odsunuly do Severní Itálie, převážně na pracovní nasazení.

   Řada příslušníků odtud zběhla k italským partyzánům nebo se zapojila do odboje v zahraničí.
   Zbytek příslušníků vládního vojska, který byl ponechán v Protektorátu jako Hradní se aktivně zapojil do Pražského povstání jak na Pražském hradě, tak i u Rozhlasu, na barikádách, apod.

   Mnozí z příslušníků vládního vojska za svoji odbojovou činnost doma i v zahraničí, příp. v Pražském povstání zaplatili životem.

   Nikde jsem nečetl, že by některý z dnešních příslušníků armády jen "protestoval" proti svému podřízení německým velitelům !
   L.S.

   Vymazat
 4. Hmm, tak Komárek se dušuje, že by si nezadal s komunisty... kde bere tu jistotu, že oni by se chtěli špinit s nějakým Komárkem? Vládní vojsko špatného herce Stropnického chce vláda vysílat po světě vyvolávat války de facto a legalizovat u nás šedesátidenní okupace kým bude vláda chtít... a pražská extempore jeho synáčka - mozečku Mundi... Zlatej STAREJ ČITELNEJ PROTEKTORÁT ČaM (PROTEKTORAT BuM) - tam stačilo sledovat, jak k nám naši němečtí "ochránci" vlekli Rudou armádu a spojenecká vojska, v patách svých hrdinnýcm vojsk prchajících ve směru DRANG NACH BERLIN...

  OdpovědětVymazat
 5. Tak proč se říká "Dopadli jako Vládní vojsko v Itálii"?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Platí pro 15.14...

   Vymazat
  2. Nevím proč se to říká, ale toto vojsko bylo úplně odzbrojeno i z toho mála /ruční zastaralé zbraně/,jen pár důstojníků mohlo mít osobní zbraň. Byli tam odesláni z důvodu absolutní nespolehlivosti např. ke strážní službě, ke kopání zákopů.

   Vymazat
 6. Ve všech Reichem obsazených zemích (i některých dalších) se nacistům podařilo postavit z kolaborantů jednotky Waffen SS a poslat na frontu, jen v Protektorátu si to nedovolili. Proč asi?

  OdpovědětVymazat
 7. Tady by vytváření Waffen SS skončilo fiaskem.
  Němci to věděli od sudeťáků,proto se i něco
  takového ani nepokoušeli.Ale podobné choutky
  měli vlajkaři-čeští fašisté.Bez úspěchu.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 8. Ochmelkova knihovna je postavena z ukradených peněz bakalou.

  OdpovědětVymazat