Reklama

.

.

úterý 27. června 2017

Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci u příležitosti návštěvy rakouského prezidenta

Miloš Zeman
27. 6. 2017   Hrad
Dámy a pánové, vážený pane prezidente,
zjistili jsme, že máme mnoho společného. Prvním společným rysem je rok narození 1944. Zadruhé, a toho si zvláště cením, jsme oba kuřáci. Dokonce kuřáci, kterým se říká chain smoker neboli Kettenraucher. A teď přejděme k tomu, co mají společného naše dvě země.

Díky tomu, že jsme byli po staletí ve společném soustátí, máme například společné železniční budovy, máme společné školní budovy, ale co víc máme společnou v mnoha směrech i kulturu a v neposlední řadě také kuchyni, která je součástí kultury.

Hovořili jsme o mnoha oblastech spolupráce a soustředili jsme se především na spolupráci ekonomickou. Chtěl bych uvítat, že Rakousko je třetím největším investorem v České republice. V České republice působí tři tisíce osm set rakouských firem, zatím co v Rakousku pouze tři sta českých firem, kde bych jako příklad mohl zmínit třeba firmu Mitas a další, doufám, že to časem, pane prezidente, doženeme.

A zcela závěrem jsem panu prezidentovi poděkoval za velkou pomoc, kterou Rakousko poskytlo asi dvěma stům tisícům občanů, po sovětské okupaci Československa v roce 1968. Myslím si, že si to máme připomínat v rámci historického kontextu naší spolupráce. My jsme také připomínali s panem prezidentem Marii Terezii a její výročí a pane prezidente, já si málo pamatuji dějepisná data, ale panování Marie Terezie 1740 až 1780 se mě tak vrylo do paměti, že je to jedna z mála historických dat, která dokáži naprosto bezpečně reprodukovat.

Dovolte mi, abych Vás ještě jednou přivítal na Pražském hradě, sídle jak českých králů, tak ale i římských císařů jak Lucemburka Karla IV., tak Habsburka Rudolfa II. A občas, když sem přijede delegace z Evropské unie, tak říkám, když už jednou byla Praha centrem Evropy, tak by nebyl tak úplně špatný nápad přesunout opět sídlo Evropské unie z Bruselu do Prahy a vrátit se k efektivní tradici těchto císařů.
Miloš Zeman, prezident republiky, Praha, 27. června 2017

8 komentářů :

 1. Díky dobrý projev. Když Rakousko vlastně ještě nebylo České královstvtí již něco znamenalo.
  Václav

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 21:15
   Nehledě k tomu, že Rakousko nikdy nebylo královstvím.

   Tvrzení o "efektivních císařích" je ovšem trochu řečnický úlet; pan president asi neměl na mysli Solferino 1859 a Sadovou 1866 - obojí přiblblý roztlemený Habsburk projel a stálo to desítky tisíc životů.

   Marie Teresie má zase na svědomí Slezsko.

   Rudolfovy sbírky obrazů si pro změnu odvezli Švédové; co zbylo, do toho trhovci v Praze balili brambory a zelí.

   Ale možná je to nakonec dobře, že se naše země nestala středoevropskou "mocností"... Není o co stát.

   Vymazat
 2. Brzy tam bude presunut Sorosuv fond coz je temer lepsi nezli Brusel . Hlavne ze jste si dobre pokourili navzajem a hlavne ses zapomnel zminit o tom jak jsi nechal s Havelsteinem bombardovat se svymi prateli Jugoslavii a pred tim ses velmi chytre zachoval ( pro sebe) v rozbijeni republiky dle smernic pratel z CIA . Ono to rozbijeni vetsich celku je vyzkousene a proto to pokracuje dodnes po celem svete ,ze strejdo ?
  Hlavne ze mas tak velke slovo ,v reseni otazek obcanu kteri chcipaji pod knutou vaseho prozidavaneho vedeni statu,on je velky prorok take Venca Tuzka ktery patri do cele te vasi proflaknute party sycaku.

  OdpovědětVymazat
 3. Toz majo toho rado spolocneho ale kazdé patri do jiné jedenacke.........jeden s bivó a drohé s cervenó cepicó......howk

  OdpovědětVymazat
 4. Sebevědomí rodí odvážné myšlenky

  OdpovědětVymazat
 5. Pryč s unií stejně to němci a francouzi nedovolej.

  OdpovědětVymazat
 6. Juncker a spol. pražským vzduchem nezmoudří. Budou pořád loutkami lidí v zákulisí. Dotažení sídla EU do Prahy nic nevyřeší, jen se bude nakonec Merkelová ještě roztahovat na Hradě. Už jsme to zažili. To nám to nestačilo?

  OdpovědětVymazat
 7. Z EU je třeba odejít a ne sem tahat ty byrokraty
  z Brusele.Prezident Zeman je tou EU úplně posedlý.
  Kdyby byl jiný vhodný kandidát na prezidenta a ne
  ty kreatury,tak bych ho nevolil právě proto jeho
  eurohujerství.Tomu nestačí,že nás velhal do EU,
  která je podle něho starostlivou matičkou?Tak sem
  bude ještě tahat sídlo z Brusele?To mi nejde
  dohromady s jeho zájmem o český prospěch.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat