Reklama

pátek 16. června 2017

Putin po patnácté

Jan Campbell
16.6.2017  VašeVěc


Děkuji všem čtenářům, kteří četli moje poslední čtyři příspěvky na téma Nedůvěra, rozhodli se sdělit mi vlastní názor nebo hodnocení, a žádají o pravidelné komentáře k dění ve světě. Odpovídám tímto komentářem dnešního přímého přenosu otázek a odpovědí prezidenta Putina. Ve své podstatě lze shrnout obsah čtyř příspěvků a obsah patnáctého přímého přenosu otázek a odpovědí prezidenta Putina do tří rčení: 1) Nihil novi sub sole - Nic nového pod sluncem. 2) Bližší košile než kabát. 3) Lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše.


První rčení představuje potvrzení objektivního vývoje na úrovni společensko - politické a individuální. Sancta simplicitas! - Svatá prostoto! Druhé je návodem k jednání, třetí hovoří o hodnotách. Každé rčení se tedy zabývá jiným problémem. Nic nového pod sluncem, vybízí myslet v kontextu a používat fakta. Ta nemusí být pravdou. Bližší košile než kabát souvisí více s racionalitou než s etikou, a reprezentuje naprosté selhání mechanismů, jež by nás měly přimět neignorovat cíle a zájmy dlouhodobé oproti těm bezprostředním. Lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše (בעסער אַ האָן אין האַנט אײדער אַן אָדלער אין הימל) představuje mravní ponaučení, jednu z charakteristik člověka: vlastní zájmy jsou nejbližší. Egoismus.

V kontextu napsaného se nabízejí otázky: 1) Čemu poslouží dehonestující paušalizace předchozího systému a rusofobie, nabývající podoby nenávistně fanatické slepoty, když tzv. demokratický systém plodí neřešitelné protiklady? 2) Co přijde, až dnešní mladá generace dospěje a pochopí, že dopracovat se vlastnímu názoru je sice méně pohodlné než přijmout nabídku sugestivních našeptávačů učení novodobých sekt, ale že je to jeden z mála způsobů, jak se přiblížit pravdě? 3) Co přijde, až mladá generace začne pochybovat, hledat, srovnávat a zohledňovat vlastní zkušenosti? Nebude následovat další překmit kyvadla znovu někam hodně daleko, jen směr pohybu bude jiný a z podstatné části opět protichůdný?

Přímý přenos otázek a odpovědí prezidenta Putina v 2016 byl rekordní, co se týče otázek mladých Rusů a také těžkosti u prezidenta najít odpověď. Odpověď na otázku „Co by si přál od zlaté rybky“ to dokázala, podobně jako odpověď na otázku „Co si myslíte – Puškin měl dvojku z matematiky, udělal by dnes maturitu (jednotnou státní zkoušku?“ Dnešní přímá linie, trvající 3 hodiny 56 minut a 70 (nearanžovanými) otázkami potvrdila:
1) Důvod programu otázek a odpovědí v přímém přenosu,
2) dlouhodobý trend a
3) jeden z důležitých protikladů současnosti. 

Ad 1) - Důvodem programu je kontrola porozumění problémů ve společnosti s pomocí otázek v přímém přenosu a zápis otázek, na které nebylo možné odpovědět v přenosu.

Ad 2) - Vnitřní a sociální politika, reprezentovaná každodenními objektivními a subjektivními problémy občanů staví do stínu jejich zájem o zahraničně politické objektivní a subjektivní výzvy, kterým čelí Ruská federace.

Ad 3) - Malá důvěra k politikům, ke státní správě, tím i k vládě, je kompenzována vysokou nadějí a důvěrou k prezidentovi. Ten se nechtěně dostává do role poslední naděje a spasitele (Обращались во все инстанции, никто не помогает! Вся надежда на вас. - "Obraceli jsme se na všechny instituce, nikdo nepomůže. Všechna naděje je na vás." - překlad NR))

Nemám v úmyslu hodnotit, nakolik prezident Putin může naděje občanů a roli spasitele dále plnit a splnit. V každém případě Putinovo dnešní urbi et orbi nasměrované na místní a regionální politiky, funguje. Podobně fungují jeho urbi et orbi z Valdaje pro západní publikum, nebo s Peterburgského ekonomického fóra a další vystoupení prezidenta Putina určená pro vládu a širokou veřejnost. Fungování těchto urbi et orbi znamená, že vláda a Kreml nemají fungující systém objektivní zpětné vazby od občanů. Proto byly dnes po prvé do přenosu zapojeny a monitorovány na příklad sociální sítě.

Dnešní přímá linie představila Putina nejenom znajícího ohromné množství faktů a dat, sebevědomého, ale i vtipného, humorného a klidného, umějícího zprostředkovat pocit, že vše dobře skončí: Finis coronat opus - Konec dobrý, všechno dobré. Odpovědi týkající se Ukrajiny, USA a Sýrie byly umírněné, odpovědi na otázky z osobního života a tragédie jedné občanky nemocné rakovinou, byly zcela jistě pro mnohé, přesvědčivě lidské. V případě vysvětlení citátu Lermontova prezidentem Porošenko, nebo výpovědi šéfa FBI Comeyho, se prezident Putin představil jako opravdový gentleman. Tím je podle nebožtíka Kopeckého „muž, který kam usedne, zdobí.“

To nelze říci o lídrech EU, včetně trojice vládní strany, která si dovolila transformaci premiéra na tři části v zemi menší než velká Moskva a problémy rovnajícími se méně než jednomu promile těch v Moskvě. Trojice bude mít problém vysvětlit svým voličům, jak je to možné, že dnes Senát USA osvobodil NASA od sankcí, dovolil NASA spolupráci s Ruskem a český podnikatel nemůže svobodně obchodovat se svým východním sousedem. Tempora mutantur, et nos mutamur in illis - Časy se mění a my se měníme v nich. Souhlasu netřeba.


- - -

24 komentářů :

 1. Světe drž si Putina,když ten nebude,teprve bude chaos.
  lada

  OdpovědětSmazat
 2. Poslechnul jsem si pár českých komentářů k včerejším otázkám a odpovědím Putina. Samozřejmě byly povinně pravdoláskařsky jednostranné (jako obvykle). Spíše jsem si při tom položil otázku, jak by asi podobný pořad v přímém přenosu zvládnul premiér Sobotka (nemáme prezidentský systém jako v Rusku). A musel jsem se začít smát. Ať si naši masmediální komentátoři tlachají cokoliv, nejdříve se musí zametat před vlastním prahem.

  OdpovědětSmazat
 3. Ve světle tohoto - tím více vyniká důležitost prezidenta Zemana, který se snaží mirnit antiruské nálady naší vlády a obou komor parlamentu. pryč s antiruskými sankcemi - ať jsme prví kdo začne zaplňovat Ruský trh. Nečekejme až k tomu dotlačí Němci Merkelovou. V porovnáním s tímto pořadem ,potažmo s Vladimírem Vladimirovičem, nemají vrcholní představitelé ČSSD ani elementární znalosti o společnosti. Viz dnešní (včerejšjí vyjádření p. Štecha o nutnusti ještě více zatížit odvody OSVČ. Dle dotazu na mého daňového poradce na odvody mi bylo sděleno: ze zisku zaplatím daň, z toho co zbylo je 100% vyměřovací základ a z toho odvedu 13% za zdravotní a 35% na sociální pojištění. A na rozdíl od s.r.o. společnosti ručím za své podnikání celým svým majetkem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 8:57
   Přesně.
   Ručím nejen svým majetkem,nemám placenou dovolenou,nemám placené státní svátky,nemám různé zaměstnanecké výhody.Úplně pošahaný Štěch,ono je jich v ČSSD více,takže nevolitelní.KDU-ČSL je zase pro návrat plateb u lékaře i v nemocnici.Přitom by stačilo zvednout mzdy a budou i větší odvody,co by mohlo stačit.

   Smazat
  2. Ano, vsimave a ukazalo se, ze Stech nezna duvody proc se OSVC zivi tak jak se zivi.

   Je to ta cast, ktera neni schopna (neakceptuje) rvani neschopneho idiota v roli "Bosse" a radeji to zkousi sami. Nekdy tezce, nekdy lehce, ale kazdy jiz ma vetsinou zkusenost s aroganci tech, kteri se krome natlaku na zamestnance, na nic nesmuzou.
   Navic vetsina nezije s tim, ze Bozim pozehnanim je nekomu prinaset zisk, zatimco sam sotva preziva. Navic nekomu, kdo to nikdy do systemu nicim nevrati.
   Dusledkem je vrseni jeho moci a jeste vetsi opravnenost v rozhodovani.

   Pokud je takovy kavalir a chce zaradit OSVC do kolektivu, nebo jim ulehcit zivot tim, ze napr. pracne nemusi shanet zakazky, at vytvori statni podnik, nabidne slusny plat a do vudcich pozic dosadi odborniky. Mistr take musel za byvaleho rezimu mit neco odpracovane a zkusenosti (ne vzdy, aale vetsinou).

   To ne. Jeden z Bossu odboru rika OSVC - vykaslete se na vlastni zisk a tvorte zisk jinemu.

   Neni to cele, ten cely system, postaveny na palici? Nejen v politici, tak nejak vse.

   Smazat
  3. Anonymní 9:45
   Je to ještě určitá záchrana pracovních míst,kdyby došlo k recesi,co se dá očekávat při tom zhoršování finančních i politických situací.

   Smazat
  4. 13:45
   Vim, ze stat jiz nema prostredky na nejakou zachranu neceho. Byla by dobra stabilizace - pokud by zaroven nedoslo ve financni i politicke "horsi" situace, okamzite zaroven i k propousteni, propadu zakazek, nebo krachu firem. A je jedno, zda nasich, nebo zahranicnich. Zbrojni odvetvi nemame, strojari nevi chudaci ani ci jsou.

   Kdo jim tedy da zakazky? To same bude platit v obchodu. Kdo bude nakupovat? Nic, to bude rada na sebe naskladanych ultrarychlych potizi, ktere budou jen kumuluvat vse, co je navazano. V podstate vse, vcetne zadluzeni, karier ruznych "odborniku", socialni pad do minusu, na nule jiz jsme.

   Nemame potravinovou sobestacnost jako zaklad ani statni podniky, ktere maji zajistovat verejny sektor. Zadne rezervy, pouze dluhy. Nase preziti je zavisle na Nemecku (katastrofa). Neduvera lidi je na maximu, stejne jako jejich egocentrismus (no jiz vzity, neni az tak neduvodny...).
   Nemame statni banku. 5 zdr. pojistoven chce delene platby za pojisteni (pro bohate a pro chude)...

   Ty teze, ze chce zachranit pracovni mista, ktera naopak v kazde krizi zanikaji, jsou k nicemu. Pokud by chtel vytvorit plny verejny sektor a statni (na nakup nema, duveru lidi take ne, odbornici v tahu), tak prosim.

   Ani netusim, co tim vlastne poradne myslel. Chce je pretahnout do Amazonu?

   Smazat
 4. Kazda spolecnost je jina, kazdy stat ma jine tradice, ale kdyz se hrnec necha na plotne dlouho...

  Jedno spolecne, celosvetove mame. Je to ukazka unipolarniho sveta pod videnim debilu, ktery ho vytvorili a udrzuji.

  Jsme (globalne) pro ne pouze pytel brambor. Nejdrive nas okrouhaji, pote uvari a aktualne nas zerou. Pokud si predstvanim, jak silne nas nenavidi a jak nami povrhuji, tak si pri tom hodne uzivaji.

  Na J.C primo moc nereaguji, ale Putin je take pod tlakem, jeste je moc oligarchu pomerne silna, ale neni pravda, ze by se pod povrchem nic nedelo. Z meho pohledu az moc.
  Co se tyce socialni otazky, jsem vice nalevo nez i autor, no reknu to uprimne. Ani si ty otazky nemohly vybrat lepsi dobu. Kdyz si v ohrozeni, je nutno prezbrojovat a velky satan na Tebe uvali sankce, co jeste dal zbyva? Aha, Soros party...

  Jinak, myslel jsem, ze ma lepsi prehled. Jiz delsi dobu totiz probiha neco jineho, co v Prime Lincen nenazni, ale je to primo do oci bijici.
  Projedes se Moskvou 200km/h a si rozmazleny fraceg oligarchu - vecer si v TV, je ti tam pripomentuta nejenom tva cela "kariera", ale i "kariera" cele tve rodiny i s dukazy, jak a jakym zpusobem si k majetku prisel.
  Guberner bere? Za 2 hodiny je v TV pri detalinich zaberech zatykani a opet proklepnuti celeho pusobeni vramci jeho "pusobnosti".

  Privatizace je v Rusku osvetlovana jako nejvetsi peklo,
  mezitim se u nas rozprodava posledni poklad (http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Karel-Janecek-dostal-zelenou-k-miliardam-pod-Cinovcem-Nejlevnejsi-tezba-lithia-na-svete-mnou-si-ruce-Australane-492294) a Klaus se cpe do cela pomyslne opozice. Nejvetsi blb republiky nam ma opet poukazovat na ty spravne.

  Jeden momem z letosni prime linky mluvi snad za vse. Jak se mlade ucitelce z Jakutske oblasti postupne menil skodolibi usmev, kdyz si stezovala na plat, na neco mezi pochopenim a nemoznosti oponovat.

  Dnes to neni jednoduche a musim souhlasit i s J.C, ze je ponekud kontroverszni cepovat (ano i to tam obcas zazniva, ovsem i primo opacny pohled) byvaly rezim.
  Cele to tvori mix, takovy gulas v kterym je velmi tezke se orientovat, jde to jen pri blizsim poznanim.
  To pouze, co se nejsledovanejsich TV tyce. Ono to zdaleka neni pouze Prima Linka, ktera je jednou za rok, tech akci je daleko vice, politicke debaty prakticky nonstop. Co se nejake mnipulace tyce, tomu moc prostor dan neni, ani byt nemuze. Samotni Rusove znaji aktualni situaci.

  Putin je vzdy nejisty v socialnich otazkach, jen nerad lze, sam velmi dobre vi, ze to neni ruzove, tak dela co muze.
  To neznamena, ze se ovsem uvnitr nedeje nic, jak jsem psal vyse, az moc a az moc rychle.

  My bychom zavarili draty a zblbly druzice, kdybychom si dnes meli stezovat na socialni oblast. A prituhuje. Proto nam to jednoduse umozneno neni, politici nemaji odpoved na nic, delaji si co chteji, resp. co chteji ti, co je plati bokem za rozebrani a likvidaci statu.

  OdpovědětSmazat
 5. Pridam jeden (pouze) priklad abych neprihraval cvokum z mainstreamu a dam si pozor na preklepy. Pomerne casto je tam cepovana revoluce r. 1917 a samozrejme s ni spojeny Lenin.
  O nekolik hodin bezi dokument (ta sama stanice), v kterem je primo srovnavan jak socialni system, kvalita potravin a zivota vubec s dnesnim stavem.

  Jedno nepopira druhe, ackoli by se to mohlo znat. Rusko nechce byt prehledne ani citelne, dovnitr tim prvnim jasne dava na jevo odpor vuci revoluci (aktualne si zadnou nepreje), zaroven navenek dava (to uz nebude moset, nove tendence se tomu venuji minimalne) Britanii najevo - milujeme monarchii.
  Dodam, jak koza ves...

  Ta druha popsana cast - jednoduse unikat. Prime, s podklady, s cisly, rozvojem zeme za dob CCCP, vysoky duraz na rodinu, zmestnanost. S eleganci se vyhnou tlakum na religiozni oblast a nahradi ji vysokou mirou populacni krivky (pro Rusy citliva oblast, mela by byt pro kazdeho). Kdyby tam nekdo hledal neco, co by mohl jenom trochu naznacit za manipulaci, nenajde. Je to bez pozlatek, fakta. Navic, 90 leta je hoooodne citlive tema, tam neni treba recicek moderatoru CT.
  Oni i pocitaji s tim, ze i mladi Rusove se o svoji zemi zajimaji, u nas jim je to sumafuk...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ta dlouhá povídání by se měla obtěžovat českou diakritikou a tím být přecejen poněkud čitelnější. Vy módní mudrlanti, kteří necháváte zcela stranou, že nemůže nepřijít, a to nejméně, hospodářská recese!

   Smazat
 6. Ať si kdo žvaní jakkoli, postačí pouze jeden jediný fakt. A sice kam Rusko dovedl ožrala Jelzin, v jakém stavu ho Putin převzal a kde je Rusko dnes. Víc není třeba a většina Rusů to bohudík chápe. A kde by Rusko bylo pod Jelzinem a jemu podobných, to vidí každý ve vlastní zemi a na Ukrajině.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ad 10:13: Není co dodat!

   Smazat
  2. 10:13 - Přesné, ano tak to je.

   Smazat
  3. Proto asi není vůbec žádná náhoda, že kdo byl vybrán západem za prezidenta Ukrajiny, rovněž opilec. Je v tom asi nějaký systémový záměr. P.S.. přitom se to zcela otevřeně šušká i o Junckerovi :-)

   Smazat
  4. Anonymní 11:46
   Perfektní postřeh,ožralové v četně Havla.
   No mají to USáci natrénované z domova,když se to dařilo uskutečňovat na Indiánech.

   Smazat
  5. Re (10:13):
   Vystihl/-a jste to perfektně!
   A to je skutečná podstata! a nakonec i příčina, proč se po ožralovi Jelcinovi z Putina jako rázem stal politik "nedemokratický / diktátorský / autoritářský / fašizoidní / a bůhvíco ještě".
   Rusko není kvetoucí zemí, zvedá se však vzhůru a jejich lidé to právem oceňují.
   Čeká je cesta trnitá, protože Západ je bytostně nenávidí. K jeho vlastní škodě ...

   Smazat
 7. 8:45 Sobotka by se dal označit termínem mluvící hlava, ten by určitě všem komentátorům vytřel zrak. Obyčejným lidem už nikoliv.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Není třeba , aby Sobotka na něco odpovídal, jeho odpovědi známe. Na každou otázku by odpovídal: víme o tom ,je třeba to prodebatovat ...

   Smazat
 8. Kdo ještě umí rusky a chce shlédnout celý pořad, tak tady jsou jednotlivé části:
  https://www.youtube.com/watch?v=C2pNstCiBG0
  https://www.youtube.com/watch?v=j_m_ATGYHwk
  https://www.youtube.com/watch?v=ZvSRa23EK1g
  https://www.youtube.com/watch?v=NeX8odmtUtU
  https://www.youtube.com/watch?v=UBeqkoRF-to

  Představte si, že by podobný pořad s tak nepříjemnými otázkami absolvoval libovolný z našich politiků. Asi by vám nestačil jeden kapesník na utírání slz. Slz smíchu nebo lítosti a vzteku, podle nátury.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.