Reklama

úterý 20. června 2017

Republika TGM a M.J. Husa zavržena - pravomocné odpustky římské církve v 21. století

Jiří Jaroš Nickelli
20.6.2017 ČeskéNárodníListy

Když TGM vyhlásil roku 1924 den upálení M. Jana Husa za státní svátek, na protest proti tomu opustil ČSR papežský legát. Tehdy dle pamětníků T.G.Masaryk zasedl k harmoniu a přehrál si v dobré mysli husitský chorál.


Po národní revoluci 1918 opustilo římskou církev na půl milionu věřících a vstoupilo do nové církve československé. Za protektorátu tato církev spolupracující s církví pravoslavnou byla pouze trpěna Velkoněmci a musela se přejmenovat na Českomoravskou. Po osvobození a v 50tých letech pak změnila název na Československá církev husitská.

Co žádal M.J. Hus před upálením? Žádal především zavržení odpustků. Je známo, že v této době vrcholného středověku římská církev hanebně kupčila s odpustky, trpěla trojpapežství, a na koncil do Kostnice přitáhlo pro potřeby duchovních a hostů na asi 1.300 nevěstek, jejichž úkolem bylo oblažovati mocné břichaté i méně břichaté preláty... Dnes tolik hanobená husitská trilogie režiséra Vávry toto zobrazuje umělecky v plné nahotě...,

Za co bojovali legionáři? Za přísahu novému státu, podle svých hustitských tradic - ne podle tradic Vatikánu, papeže a katolictví! Jaké byly jejich prapory? Prapory s kalichem, českým lvem, prapory s národními barvami červenou a bílou. Jaké byly jejich pluky? Pluky M.Jana Husa, Jana Žižky, Prokopa Velikého.

Co říká zakládací listina republiky, Washingtonská deklarace z 18.října 1918? 
"My. národ Komenského, nemůžeme jinak, než přijmouti tyto principy, přijaté v americkém Prohlášení nezávislosti, principy Lincolnovy a principy Prohlášení práv člověka a občana. Pro tyto principy náš národ krvácel v památných husitských válkách před pětisty lety, pro tyto principy náš národ vedle svých Spojenců v Rusku, Italii a Francii krvácí dodnes". 
 
A dále: 
"Církev bude odloučena od státu...velkostatky budou vykoupeny pro domácí kolonisaci, šlechtické výsady budou zrušeny".
A ještě dále:
"Demokracie porazila theokratickou autokracii".

Tak kdo tu dnes opět instaluje theokratickou autokracii??

Co se stalo s Česko republikou v předvečer stoletého výročí jejího vzniku? Došlo tu k naprosté refeudalizaci poměrů. Máme knížata světská i církevní. Máme církevní restituce, které sebraly republice a jejímu národu téměř všechny lesní a polní pozemky. Máme splácet miliardové restituční náhrady především římské církvi - ostatní církve a společenství dostaly žebrácké odpadky z panského stolu jediné pravé církve. Tyto náhrady zadluží následně republiku nejméně na čtyři pět generací.

A římská církev, která si přiznává jakýsi nevyhlášený monopol na víru a tvrdí, že jsme "stát bezbožných atheistů a nevěřících", zapomíná programově a systémově na jinověrce - v terminologii pátera Halíka, na "heretiky". Z jeho úst zní slovo "hereze" opravdu "věrohodně", jen co je pravda.

V republice nefunguje pouze církev římská, neboli obecná, neboli papeži římskému podřízena, jak se učili ještě naši otcové v katechismu. Od počátku republiky tu byla církev evangelická, tak pronásledovaná v dobách barokního temna, které dnešní pseudohistorici označují za "kulturní rozkvět". Ano, kulturní rozkvět vysoké cizí kultury vládnoucích feudálů, postavené na bedrech nevolníků a později poddaných robotníků! Copak vedlo k povstáním Valachů 1680, a Čechů r.1775? Kdyby nebylo osvíceného habsbursko-lotrinského Josefa II., skončily by české země v krvavých povstáních, ne nepodobných francouzské revoluci.

Co pravil TGM o starém Rakousku? Že to byl teokratický stát, a že vítězstvím republiky se z poddaných stali občané! Občané, kteří již nemuseli sloužit "trůnu a náboženství", jehož jednotu v posledku zosobňoval zločinný stařec na trůně, Franz Josef der Erste, který dvakrát zradil Korunu Českou nesplněním jejich práv! Stařec jehož právem odsoudil francouzský historik Ernest Dennis, přítel Čechů a evangelíků.

Dále je tu řada církví jiných, počínaje církví pravoslavnou a konče církví řeckokatolickou, apoštolskou, baptistickou, společenstvím náboženské obce židovské, arménskou církví, luteránskou, augsburské konfese - a máme tu i jiná náboženství, počínaje krišnovci a konče muslimy (což je celoevropský existenciální problém!).

A dnes nám římská církev nabízí odpustky. Kam jsme se dostali? Do neofeudálního teokratismu. Kdo tvrdí něco jiného, buďto je zaslepen - a nebo lže sám sobě nebo i jiným.Jiří Jaroš Nickelli, ČSOL Brno I
autor je husitského vyznání,
potomek ruského legionáře zabitého gestapem21 komentářů :

 1. 16.září 2017 uplyne 200 let od nalezení rukopisu Královedvorského!
  Přestože je dnes spíše považován za padělek, není to vůbec jisté. Argumenty zastánců padělku jsou velice slabé a subjektivní. Naopak mnoho logických argumentů mluví pro pravost dokumentu.
  Je třeba zmínit také to, že autentičnost rukopisů začala být zpochybňována až 30 let po objevu, po sérii anonymních článků inscenovaných rakouskou policií.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Masaryk to ale rekl jasne: "Bohatost kulturni historie naroda, nemuze byt zalozena na podvodu!" Proto pokud jsou pochybnosti, je treba ji stavet na nezpochybnitelnych faktech a tech bylo dostatek, tak proc si nechat zlehcovat kulturu naroda, kvuli nejakym rukopisum, ktere se daly zpochybnit. TGM, je dodnes opravdova autorita a lide se maji od nej stale cemu ucit.

   Smazat
  2. 21:57
   Pane, je vidět, že o tom nevíte vůbec nic! A stavět důkazy na nezpochybnitelné autoritě je idiotismus.
   Masaryk vycházel z tvrzení češtináře Gebauera, jehož jazykové námitky byly v průběhu let vyvráceny. Naopak veškeré exaktní zkoušky jako stáří pergamenu a písma potvrdily autentičnost rukopisů!
   To že jsou rukopisy stále někým považovány za padělek je historická setrvačnost.

   Smazat
 2. Mě jsou všichni svatí ukradení. Žádný bůh neexistuje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. U nás říkávala stará Kalousková, že půjde spánembohem spát, že je nějaké ušlá.

   Smazat
 3. Nelze než souhlasit s autorem článku. Výstižné. Každý se oháněl a ohání Masarykem, ale přitom se jeho myšlenkami a činy nikdo neřídí. Byl velký zastánce Husa, Žižky, Komenského. Vlasti- republiky. Tak jako všichni měli v puse Baťu a který podnikatel se alespoň trochu snaží, aby se choval jako on? Jsme jen kolonií a ovce vesele bučí na cestě k porážce...

  OdpovědětSmazat
 4. Autor zcela podlehl svým přáním a představám. Nic není takové, jak si občané představují, že je. Existuje velká spousta argumentů, nepublikovaných, nepochopených, utajovaných. Např. Masarykova existence a vznik Československa byl umožněn pouze a jenom díky rozhodnutím velmocí, které potřebovaly zlikvidovat R-U, a které ovšem, za ani ne 20 let, svůj názor změnily. Nebo funkce našich legií v Rusku - velký politický zádrhel pro velmoci, rozkulačení Leninova Ruska ... Teprve při vnímání těchto a dalších skutečností je možné posuzovat autorův příspěvek.

  OdpovědětSmazat
 5. Noo, zde jsem na vazkach a od pocatku. Kdyz si proberu, ze stat je schopen prodat i cikoli babicku, jeste peclive darkove zabalenou - staci aby mela danou hodnotu, tak by mohl rozprodat i ty pozemky, ktere cirkev zabrala.

  Kdyz stat, v momente jak na ne utoci vlci, je nekdy nucen prodat i ostrovy, ze ano...
  Je velmi lehke (vlastne i proto jsme drzeni v kleci EU), dnes okamzite, pod jakymkoli duvodem poslat korunu do Macechy, vyhled do spekulativniho pasma, doraz na dno a postvat zraloky, drzici nase bezcenne papiry na nas. Ne na ne, na nas, obcany (jako v Recku).

  Nez se zbavi burza spekulantu, jeste to neco potrva.

  Toto je slozitejsi. Jelikoz cirkev nerika obecne nic, aaani nemuze. Duka, az na nektere kecy, tam u neho trochu, obcas lze pozorovat narodni citeni, narozdil od Vlka.

  Protoze je vetsinovy vlastnik uvedenych pozemku Katolicka cirkev, stoji vse na Vatikanu. A zde moc optimisticky nejsem, prave a bohuzel.
  Vidim i citim jine trendy, jine tahy a jiny smer. Kdyz se nekdo neumi dohodnout, ze ano.
  Jezis byl jeden, nebyl ani katolik, ani pravoslavny, ani ruzne anglikansky... Moc, vytvorena moc, ta muze mit mnoho podob, uvidime.

  OdpovědětSmazat
 6. Další zákeřný útok na Čechy z produkce Šafra!!!

  http://video.info.cz/strunc/cesi-se-po-valce-chovali-jako-dobytek-masakry-nemcu-ridil-stat-rika-badatel-padevet-11572.html

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten "historik" Padlvdevět je strašný hovado ...

   Smazat
  2. Nojo, no. Holt Pahistorik :D ...

   Smazat
 7. Cesi potrebuji sve vlastni nabozenstvi a svou vlastni cirkev at veri na Jezise ci nikoliv.

  Vsechny silne narody ho maji , Zidi maji sve nabozenstvi, Armeni maji sve to dela male narody silne a pomaha prezit.
  Zidi i Armewnci jsou socialne silny , to mi verte!!
  Pritom neni nutne ze upsat na posmrtni nekonecny zivot, ale ty moralni principy Ceskobratrske cirkve husitske nejsou tak spatne!!!

  A Cesi musi vytvorit nejake moralni principy aby si mohli verit , spolu podnikat a prezit.

  Musi mit proste nejakou spolecnou doktrinu zivota. Specialne synove vlivnych komunistu ty byli nejvice demoralisovani lidi co jsem potkal v zivote .
  Jako by ten Cesky narod nebyl dosti ponicen Germany a komunisty..panove trochu myslete vlastni hlavou.

  Videl jsem Armenske kostely rust a zkvetat , Armeny bohatnout , tak proc Cesi potrebuji si delat potize a nadavat si. A to bude vzdy , pokud nebudou mit spolecnou moralni linii.

  Bruno

  OdpovědětSmazat
 8. Ja si vzdy rad prectu komentare Cechu v Nove Republice a nemohu tomu verit: Jak si ti blby Cesi dovedou SRAT na vlastni hlavy ..to je k neuvereni !!!
  Pochopitelne ze nepotrebujeme byt katolici !! , ale potrebujeme mit vlastni dynamicky duchovni zivot stabilizujici spolecnost a rodiny.!!

  Nutici lidi k odpovednost za sve akce!!

  To srani si na vlastni hlavy ci hlavy sousedu, je nejvetsi uspech psychologickeho manipulovani Cechy, reknete mi co z toho mate zit v psychologickem bordelu ???

  Bruno

  OdpovědětSmazat
 9. Bruno,
  S Armenii je to duvodne. I to bohatnuti, nejen, celkove pozdvid statu Armenie ma svuj duvod.
  Nechci to nyni psat, kdo chce si dohleda, nebo to uz vi, v pripade, ze se o Armenii zajima.
  Samozrejme, historicky je to take bez diskuzi.

  K Ceskobratrske cirkvi husitske. Dava vetsi duraz na pravdu nebo jinak - otevrenost, je mirne (pouze muj pohled, nejsem clenem) jak to rict... otrlejsi (ne ve zlem, neumim to skutecne popsat).
  Je to i hodne dlouho, co jsem byl na nekolika bohosluzbach na Jizni Morave. Vse se meni, ted je mozna vse jinak.
  Vase prirovnani k Armenii (apostolska) je tedy v primeru k Ceske historii jasne. Bez pochyby. No myslim, ze to je hodne daleko.
  Kdyz bude mit kazdy stat vlastni cirkev, zacnou opet mocenske boje, vlivy, pruniky do sousedstvi az to muze dopadnou upalenim, jako v minulosti....
  Pokud je nabozenstvi tvrde usazeno (prave Armenie), ani pozdeji prichozi katolicka cirkev ji neprorazi.
  Jen nechapu prave tu konkurencechtivost (?!).
  Nehrozi to ani pravoslavi v Rusku, silne prutahy jsou ovsem v Recku a na Ukrajine si vypaluji kostely...

  S Ceskou moralkou to neni az tak spatne, jen to chce nejak dat doporadku. Musite si uvedomit, ze rada lidi musela okresat tu moralni cast, aby vubec nejak proplula tim vsim bordelem. To, ze dnes neveri nikdo nikomu muze byt zaklad tlaku (az spolecnost prejde apatie, vyhoreni, stav a duvodny, videni sveta bez budoucnosti) na moralnejsi zakony i system.

  Nebo jit trochu radikalni cestou a zacim jim sazet vse, co jako spolecnost akceptovala dosud. No, ted to samozrejme nepujde. Navic to bude pro kazdeho takovy bol.

  Bereme to nejspise oba z pohledu vericiho, v ateisticke spolecnosti. V te moralni casti se shodnem pouze castecne. Polsko dokaze rozvazet potraviny, ktere oslabuji imunitu, dlouha leta nam servirovali technickou sul... Ja se tedy s Vami shodnu (Spanelsko, nebo i Slovensko), ale tento argument by nejak moc asi neobstal. To je slozitejsi, hlubsi.

  Lide jednoduse musi prijit na to sami, jakou cestou jit, ci s virou, bez ni, ale lepe. Pokud se angazuje cirkev a nenasilnou cestou prispeje, tak muze pouze ziskat.

  Komuniste, jak a kde. Madarsko, Slovensko, tam byl pristup i dopady trochu jine. To nejde pausalizovat i kdyz samozrejme to osobne povazuji za jednu z nejvetsich chyb byvaleho rezimu. Pokud ne nejvetsi.
  Otazkou je spise, jake hokusy pokusy delaji socioinzenyri s nami nonstop.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Libi se mi vase nazory , docela se shoduji s vami, lec moralni hodnoty , ci cirkev jsou dosti podobne veci , tim musi vest ke konfliktum mezi narody. Mozna , ze cirkve se lehceji dohodnou nez narody s ruznymi moralnimi hodnotami. A narod je narodem jen jestli ma specificke moralni hodnoty!!

   A tak se pohybujeme v zacarovanem kruhu.
   Proto ze snazi NWO znicit veskere moralni hodnoty homo..lesb..atd a tim i narody aby vse globalisoval!!

   Jinak ackoliv nechodim do kostelu a nejsem prilis verici se modlim denne : Buh bud milostiv nam ...neb vidim kam se ritime vsichni kdyz se podvivam do tvare Trumpa a prectu si knihu o nem od David Carr Johnston. Coz by jste mel i vy aby se vam zvetsil horizont( nemyslim to jako utok na vas, kazdy dnes ma tuto potrebu!!!)

   S uctou Bruno

   Smazat
 10. Pan Nickeli to zjednodušuje.Nemluvím o TGM a ani
  o vzniku Československa.Mluvím o těch církevních
  restitucí.Ty mohly projít jen díky voličům,kteří
  vhodí lísteček s partají a víc se nezajímá.Kromě
  toho,že se církve ani nenamáhaly předložit důkazy,
  který majetek jim patřil a odmítly se na tom také
  podílet,sepsaly seznam,co chtějí a družinářka ve
  funkci ministryně z ODS jim to schválila.Dalším
  dílem je,že restituce se hodily i církvi pana
  Nickeliho,která po nich hrábla všemi deseti.Také
  církve,které v tu dobu tady nebyly,mají v těch restitucích podíl.Vždyť jim nikdo nemohl nic sebrat!Jaké,když neexistovaly?A český volič dál
  zvolil hlavní protagonisty restitucí,ODS a další
  anebo socany,kteří po celou dobu existence svojí
  partaje jen lžou svým příznivcům a jsou vlastně
  zodpovědni za vznik KSČ v r.1921.Stačí jim slib.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 11. Rozdíl je nasnadě. Když se Baníkovci bijí se Sparťany za stadionem, jde o hovno. Když se křesťani bijí s islamisty, jde o duch-hovno. Přičemž v druhém případě teče víc krve, neboť jde o peníze. Nikoli duchovní.

  OdpovědětSmazat
 12. Prostě nevolit KDU-ČSL a TOP09, politická moc římskokatolické církve. Nzapomínejme, za jakých podmínek byly církevní restituce schváleny a kdo byl proti, aby je současná vláda redukovala a zprůhlednila.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. I ČSSD je prolezlá katolíky a sympatizanty "náboženských obcí"....

   Smazat
 13. Vincenc Fererius byl posledním, jenž mezi Vlachy mluvil pro zachránění šlechetného Čecha, ačkoliv sám byl kdysi zpovědníkem Benedikta. Pravil: kdyby tento kněz ze země Čechů, jehož přivedla sem do kruhů kněží opět láska ku pravdě, důvěra v dané slovo a touha po vědě, byl přišel do Kostnice, aby zde hlásal učení Belzebubovo, nejvyššího to ďábla, nikdy bych neschválil, aby se na něm spáchala zrada, poněvadž je zrada horší všech hříchů a potupy.
  Tím více tudíž musím v jeho obranu mluviti, an jest mu štítem božské svědectví. Jest mezi námi někoho, jenž by se nemusel styděti za hříchy svého mládí aneb nynější? Trvám, že nikdo. A kdyby někoho bylo, teprv by byl roveň Husovi, jenž vzorně žil celý svůj věk před celým národem, a protož není nikdo oprávněn hoditi po něm kamenem. Teprv několik dní zde zasedám, a ze všeho toho hluku a žvanění neslyšel jsem ani jednoho důvodu proti Husovi, jejž by byl nevyvrátil, a tudíž nemáte práva jej vězniti, tupiti a haněti, aneb dokonce upáliti.
  Vašemu jednání s ním budiž hanba, plivám po něm s ošklivostí. Když tolik nepravostí pášete na stromě živém, co pak činiti budete s větví skutečně uschlou? Slepější jste než slepí narození, zarytější než pohané, pakli se domníváte, že upálením Husovým zhyne i čerstvé sémě jeho učení. Nikdy, pravím vám; kdyby i klasy žárem vaším se spálily, křičeti budou kameny, a pakli kameny ohněm rozpustíte, stane se z nich sklo, jež v tisícerém odlesku podá vám světlo pravdy, hlásané Husem. Aneb se domníváte, že s tělem zničíte i ducha. Toť by skutečným bylo důkazem o smutné vaší neuvědomělosti. Rozum Váš musel by záviděti zvěři lesní, hmyzu, jenž se v prachu k vašim střevícům plíží, poněvadž byste neměli naději spásy, když by špinavý váš stánek z hlíny se zřítil a psy roztrhán byl.
  Ano! Vy musíte volky nevolky věřiti v odplatu tam nahoře, a byť i jinak jste o ní soudili, než sami hlásáte sprostému lidu, nezjednáte si přece zde pokoje a po smrti nebe. Protož buďte milosrdni k nepřátelům svým. Ježíš pravil: „Blaženi jsou čistého srdce, neboť uzří Boha!“ pakli však zavraždíte bratra svého, jak předstoupíte před oltář, aneb jak se budete moci modliti ve své komůrce? Odpusť nám naše viny, jakož i my odpouštíme našim vinníkům! Neodsoudili byste sami sebe, odsoudivše Husa, před tím, jenž vidí do srdce a ledví a jest soudcem spravedlivým; což byste Otčenášem modlíce se, sami sobě příště neklnuli? Svévolně byste také pozbyli naděje na odpuštění hříchů a záhy nebo později octli byste se mezi těmi, jimž nižádná naděje nekyne.
  A konečně, nebojíte se pomsty přívrženců Husových, pakli jej déle budete mučiti, aneb pakli jej zabijete? Pravím vám, potoky nevinné krve budou pro něho prolity a to jen proto, že milujete více hřích a nepravosti, než pravdu, spravedlnost, mír a ctnost. Běda papeži, běda vám všem, již v smrduté této kaluži hledáte skálu Petrovu. Při všem, co vám svatého a milého, žádám jménem práva mezinárodního svobodu, čest a život obžalovaného.“
  Řeč Ferreiova učinila krev odpůrců jen ještě jedovatější, neboť všichni ostatní hlasovali chladnokrevně pro smrt Husovu.

  OdpovědětSmazat
 14. Einbecken, zpovědník kurfiřta saského, jakožto jeho zástupce: Mám-li jakožto kněz zřejmě mluviti, musím vyznati i žalovati, že dokonce není počestno, Husa takto jako sprostého zloděje vězniti, an jest posvěcen a sluhou oltáře, jehož urážky všude trestem se stíhají. Ale zde v Kostnici opováženo se poskytnouti všemu světu divadlo, za kteréž se našinec musí styděti. Viděli jsme, kterak kněží i laikové smrtící zbraní vyhrožovali chráněnci, jenž bezbranný vydal se do cizí země, bez nálezu i neprávně uvrženo jej do vězení jako vraha a modlitbě jeho za osvícení s nebes se posmíváno, čehož nečiní ani pohan, neřku-li křesťanský bratr svému spolubratru. Toho bych nikdy se nenadál i budu hanbiti se, až přišed domů oznamovati budu svému pánu, jenž mne sem vyslal, jakého že konce ve svém konventu jsme se dodělali a jakého kamene jsme navalili pro Božskou stavbu chrámovou. Místo, aby se hlasatel nového učení nechal mluviti, zacpána mu ústa hlukem a dupotem, aby záměry i žádosti jeho jasně poznány býti nemohly. Žádám tedy za další lhůtu ku pronesení rozsudku nad Husem a za druhé úplné tohoto Čecha vyproštění, an není žádným zločincem, nýbrž mužem vznešené mysli, vzácné učenosti a přízně královské. Následkem čehož každému uvádím na paměť, kterak by všeliké nepráví s naší strany na chráněnci země jiné spáchané všemu kněžstvu našemu přivoditi mohlo těžkou pokutu a pomstu nade vše pomyšlení větší. Hlasuji za jeho svobodu, čest i život: Ano.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.