Reklama

.

.

úterý 6. června 2017

Režisér David Martinek: Zeman je veliký státník. Nabídl Putinovi ruku, to je moudré pro klid. Děda mě po roce 91 varoval, že tu vše půjde do kytek a zvítězí boháči. Naslouchejme starším Tvoří se nová podoba světa a my u toho nejsme! „Podstatné je, že dojde k masivnímu křížení technologií, k provázání technologií z různých oborů a že tyhle nové technologické hybridní systémy úplně změní realitu.“

6. 6. 2017  PL, část článku
Je třeba vědět, že speciálně Čína, Spojené státy, Německo a, považte, Rusko investují do vývoje nových technologií obrovské kvantum peněz. Čína se chystá stavět projekty v planetárním měřítku, třeba onu Hedvábnou stezku.Tady se tvoří nová podoba světa. My u toho, ale až na výjimky nejsme. A když už to někdo od nás podporuje, třeba styky s Čínou, Ruskem, nejen Spojenými státy, nebo jako vrcholný politik je pozván ke stolu, kde se rozhoduje o budoucnosti světa, naše média obvykle řeší, co kde utrousil za průpovídku. Smysl tohoto konání tak zůstává spoustě lidem utajen, i když je zjevný.


 V zemi chybějí vize a lidé, kteří by je dokázali naplnit. Ale když se člověk rozhlédne, to je samá vize. Andrej Babiš chce řídit stát jako firmu, ČSSD přednáší vizi na dalších dvacet let, ODS má „silný program pro silné Česko“ a třeba TOP 09, ti mají doslova Vizi 2030. Tak se ti politici snaží a vám to nestačí. Co si počít s tak náročným voličem. Ale vážně, jaké vize nám tu chybějí?

Je pravda, že politické strany ve svých programech popisují určité vize, a je podle mě hodně dobře, když jsou nasměrovány do blízké budoucnosti. Problém je, že když v nich čtu, tak s výjimkou Petra Robejška tomu jednoduše nevěřím.

Myslím, že je třeba si uvědomit, že žijeme v unikátní době, v unikátním časovém úseku, který souvisí s nástupem a dnes už spíše se zrychlujícím průběhem takzvané dlouhé vlny. Jde o ekonomickou empirii. Je to běžná věc, a když to vysvětlím velmi jednoduše, zhruba každých 50 let dojde k nástupu nových technologií, které radikálním způsobem zapříčiní proměnu světa. Dnes se tomu říká různě, čtvrtá průmyslová revoluce, K-cyklus, pátá vlna, v byznysu jde o průmysl 4.0 a podobně.
V zásadě jde ale o to, že nové technologie mění za pochodu způsob, jak žijeme.
Jak komunikujeme, jak se dopravujeme, jak získáváme energii, objevují se nové věci v chápání hmoty, vznikají nové materiálové struktury. Především se mění způsob, jakým budeme do budoucna žít, učit se a hlavně pracovat.

Je to vidět takřka na každém kroku.

My si například zatím jen zběžně uvědomujeme, že do 15 let nastoupí masivní robotizace, která radikálně přepíše způsob, jakým se pracuje. Že automaty a bezobslužné stroje zbaví spoustu lidí práce, a zase naopak spousta lidí, velmi vzdělaných, bude na téhle masivní robotizaci participovat. A můžu pokračovat. Vnímám posun v biotechnologiích, výzkumu materiálových hmot, nano, umělé inteligenci, tvorbě sítí. Myslím, že obrovskou změnou projdou měny, média, a to nemluvím o způsobu, jakým začne brzy docházet k posunům především v péči o lidský organismus.

To samé se děje v energiích. Ještě před pár lety se tady hodně povykovalo kvůli solárům. Nechci se k tomu vracet, ale realitou je, že během pár let budou energii sbírat střechy domů, okna, energie se bude získávat z dopravních tras a k tomu přibudou věci, jako jsou fúze, nové typy reaktorů. Podstatné je, že dojde k masivnímu křížení technologií, k provázání technologií z různých oborů a že tyhle nové technologické hybridní systémy úplně změní realitu.
To jsou obrovské výzvy.

V tomhle světle mi přijdou vize, se kterými tady zdejší politické strany operují, jako, řekněme, neinformované. Prostě tohle autoři těch prohlášení buď nevědí, nebo si změny a následky, dané rychlým postupem technologií, neumějí jednoduše moc představit.
Já bych si přál, aby se objevil někdo, kdo je schopen přijít s vizí, která tuhle proměnu světa dokáže reflektovat. V tuhle chvíli jsme zemí montoven, úspěšně montujeme auta a komponenty. Tím žijeme teď. Ale budoucnost vidím v modernějších oborech. Biotech, výroba robotů, IT, nano, nové materiálové struktury, modernější dopravní prostředky, kreativní průmysly. Myslím si, že pro ně je potřeba upravit infrastrukturu, školství, systémy práce, právo, podpořit vědu, výzkum a další věci. Takto můžeme dát našim lidem jasnou a zřetelnou šanci na to, aby uspěli v budoucnu, ve střednědobém i dlouhodobém horizontu. Abychom dokázali zachovat strojírenskou a průmyslovou tradici země a úspěšně na ni naroubovali moderní technologie.   
Je to jako na podzim zasadit, aby na jaře vzešlo obilí.

Pravda je, že tohle se už samozřejmě děje a odehrává, ale jinde. Valley, Boston, Tel Aviv, Mnichov, tam všude jsou vybudované parky a technologická centra, která realizují výzkumy a vývoj za miliardy dolarů. Je třeba vědět, že speciálně Čína, Spojené státy, Německo a, považte, Rusko investují do vývoje nových technologií obrovské kvantum peněz. Čína se chystá stavět projekty v planetárním měřítku, třeba onu Hedvábnou stezku.

Když přejdeme k aktuální situaci, Andrej Babiš odešel z vlády, premiér by si mohl pískat. Ale při pohledu na volební preference se mu asi volně nedýchá, natož aby si pískal. Evidentně chce víc. Mluvím o tom proto, že tvrdí, že se nám bude volněji dýchat, pokud budeme mít Česko bez mocenského tandemu Babiš – Zeman. Vidíte, další vize. Raději uvedu ještě doslovnou citaci premiéra Sobotky pro Právo: „Moje vize České republiky je vize země, kde nevládne mocenská dvojice Andrej Babiš a Miloš Zeman. V takové České republice by se dýchalo daleko volněji.“ Bude reálná? A jaký máte vy názor na působení Andreje Babiše?

Myslím, že Andrej Babiš je dříč. Je schopný, to bezesporu. To je to, co na něm řada lidí oceňuje. Je zvyklý z těch svých firem rychle a přesně rozhodovat poměrně komplikované věci a má zkušenosti, které se eráru mohou velmi hodit. Problém je v jeho optice. Babiš říká, že stát je firma.
To je kardinální omyl.
Stát je služba.
V korporaci máte výhodu koncentrovaného lidského potenciálu, prostředků, nejlepších technologií. Nemusíte se starat o slabé, nemocné a málo výkonné. Vyberete si nejlepší lidi a vymačkáte z nich to nejlepší. Korporace se řídí jinak než stát. Je to jiná dimenze.
Ve státě si lidi vybrat nemůžete. V meandrech společnosti jsou různí lidé, potřební lidé, malé děti, důchodci, mamky na mateřské, nezaměstnaní. A třeba umělci, divadelníci, lingvisté, kunsthistorici, sportovci, pro srozumitelný příklad za všechny. Tihle lidé jsou mimo korporace a jejich svět, na hony vzdálení představě tvrdě pracujících manažerů, techniků a dělníků. Máte armádu lidí v důchodovém věku, kteří vám potřebný výkon už nezajistí a kteří si svoje už odpracovali. A máte stovky tisíc lidí ve služebním postavení pro zajištění chodu státu. O všechny tyhle lidi se musíte starat, v korporaci je k životu nepotřebujete. To je rozdíl.
Další podstatný rozdíl je v manažerské optice versus optice politického lídra. Nemůžete k lidem, k obci, k polis, přistupovat jako ke svým podřízeným. Jako byste řídil firmu. Stát je společenství lidí, kteří věří ve společnou budoucnost. Kteří sdílejí určité etické hodnoty, způsob života a životní prostor.
Myslím, že lidé jsou z podstaty svobodní. A pokud chcete, aby tito svobodní lidé mysleli, věřili a pracovali pro stát, pokud chcete, aby stát fungoval, musíte je jako politik umět získat pro silnou a nosnou myšlenku. Hlavně ji musíte mít, že ano...
To se dělá srdcem.
Musíte mít rád lidi a dělat pro ně s láskou.
Dělat dobrou službu, aby se lidé měli dobře. To je podle mě politika. Služba veřejnosti, nic víc.


Politici, komentátoři tvrdí, že Andrej Babiš ohrožuje demokracii, jiní upozorňují na jeho podnikání, Čapí hnízdo apod. Preference ANO ale příliš neklesají. Samozřejmě jde o to, kdo komu a čemu věří, protože jak Babiš, tak Sobotka mají na hlavě evidentně másla dost. Ovšem jak je možné, že u Babiše ho vidí voliči méně nebo vůbec? Je to osobní šarm Babiše, na který Sobotka prostě nemá, nebo nevěří Sobotkovi, protože nikdy nedělal normální práci a živil se politikou? Co je z důvodů, kterých tu můžeme vysypat spoustu, ten nejdůležitější?

Já jsem na tohle už odpověděl. Takže jen dopovím. Pana premiéra řešit nebudu. Lakonicky řečeno, poslední dobou to má velmi náročné. A místy poměrně komické.
Myslím, že ANO vyhraje s přehledem volby. Ale také si myslím, že ANO jednoduše nezvládne přerod z manažersky řízeného protestního hnutí (jaký oxymoron) v regulérní demokratickou politickou stranu. Že časem Andreje Babiše přestane bavit financovat celý ten cirkus. Až splní své cíle. A možná i zadání.
Myslím, že dojde k renesanci tradičních stran a tradičních politických uskupení. Demokratických partají v tom nejdemokratičtějším smyslu. Že se postupující společenské změny dost výrazně promítnou do způsobu, jakým budou politické partaje organizovány, způsobu, jakým se budou realizovat volby a výkon moci, způsobu, jakým se začne uplatňovat přímá demokracie. Myslím, že začnou vyhrávat ty strany, které pojem služby, veřejné služby pro lidi vezmou smrtelně vážně.
Stát je služba. A i politici jsou jen lidé ve službě státu.
Ten, kdo tohle nechápe, nemá v politice do budoucna co dělat.

Jak to, že voliči ČSSD neslyší na rétoriku ,,obrany demokracie“? A když připustíme, že je jim demokracie jedno, tak alespoň na peníze by mohli slyšet. Vždyť se zaměstnancům zvyšují mzdy. Pořád slyšíme, že dostávají přidáno úředníci, učitelé, zdravotníci, hasiči, policisté, pečovatelky atd… A ještě i seniorům přidali pár peněz… Dá se nějak tušit, co vlastně chtějí potenciální voliči soc. dem. od svého vedení?


Obrana demokracie je v našich končinách poměrně silně spjatá s lidskoprávní agendou. Pravda je, že u lidskoprávní agendy se v minulosti poměrně silně akcentovalo právo na svobodu.
Nikdo nezpochybňuje, že bez práva na zaručené občanské svobody jako úhelného kamene právního řádu by civilizace, tak jak ji známe, přestala fungovat. Jen, lidská práva zahrnují také právo na práci. Právo na ochranu dětí. Právo na účinný prostředek nápravy. Právo na lidskou důstojnost.
A pro mě je důležité, aby se věnovala pozornost i těmto právům.
Mě zajímají osudy dnes už stovek tisíc lidí, kteří žijí v ohrožení exekucemi, ve složitých životních podmínkách a velmi krutých životních okolnostech. Mě zajímá právo na jejich důstojnost, práci, smysluplný život. Protože takhle je naplněno základní právo na svobodu.
Člověk, který je limitován životními podmínkami a neutěšenou životní situací a jehož existence je ohrožena už z podstaty, není svobodný.
Takže myslím, že bude dobré, když se kromě ochrany práv a svobod kdekoliv na světě budeme také více starat o své vlastní lidi, o jejich důstojnost a jejich životy.
Což, myslím, je přesně ten program, který by ČSSD měla nejspíš realizovat.
Ale kdoví, co přesně zamýšlejí.

Sociolog Daniel Prokop píše, že Babiš získává voliče mezi občany ve věku 50–70 let, kteří inklinují k Miloši Zemanovi a mají pocit, že za minulého režimu bylo leccos lepší, ale komunisty už nyní nevolí. Současně jim vadí migrace a obecně bývají nespokojeni s polistopadovým vývojem. Máte pochopení pro tyto občany ve víceméně předdůchodovém věku? Co nám říkají volbou Babiše a Zemana?

Beru seniory vážně. Pro mě jsou senioři žijícím vědomím společnosti.
Já spíše než hodnocení, proč podle vás preferují pana Babiše a prezidenta Zemana, vysvětlím, jaký mám postoj k seniorům. Mě do tří let vychovával děda, mamka byla v nemocnici s vážným úrazem. Ten starý, úžasný, silný a veselý chlap mi patrně naočkoval styl uvažování, které mě provází dosud. Nebyl to žádný kouzelný dědeček z pohádky, byl to silný, svérázný chlap, ale popravdě je to tak, že se jeho příkladem řídím vlastně celý život.
Naši jsou dnes už v důchodu a já silně vnímám, jaké starosti mají. Jak uvažují. Vím, že Miloše Zemana vnímají jako svého muže. Jako člověka, který myslí na lidi a dělá pro ně.
Nemám důvod v tomhle odporovat svým rodičům. Dost jsme se celé roky, a dnes přiznám zbytečně, hádali kvůli Havlovi.
A jedna historka, která tohle vysvětluje. Po roce 1991 jsem byl fakt nesmírně nadšený novým režimem. Bylo mi přes dvacet, všechno mi vycházelo a měl jsem to tak, že kapitalismus je výhra pro takové dravé a rychlé týpky, jako jsem byl tehdy já. Děda mě tehdy pozoroval a byl spokojený, jak se mi daří. Ale jednou mi řekl.
Tohle nebude trvat dlouho. Přijdou velké firmy, všechno skoupí, lidé se zadluží, seberou jim majetky, bohatí se pospojují mezi sebou a ty malé české firmy, které tady lidé desítky roků budovali, půjdou do kytek. A pak budou zase ti naši lidé makat za pár korun, jako tomu bylo za první republiky.
Hrozně jsme se tehdy na sebe zlobili. Ale dnes vidím, že měl děda v mnohém pravdu. On to zažil. První republiku, válku, komunistický teror v padesátých letech, 1968, 1989.
Myslím, že bychom měli poslouchat, co staří lidé vědí a znají.

Takže, dopovím, když podle vás senioři preferují, koho preferují, mají pro to nejspíše velmi dobré důvody. A zkušenosti.

Zajímavou sondou do duše národa mohla být vlna podpory Jiřímu Kajínkovi. Co to signalizovalo? Nedůvěru v soudní systém, nedůvěru ve spravedlnost, nedůvěru v polistopadové zřízení jako takové? To, že věří Zemanovi, děj se co děj…

Já přeji panu Kajínkovi úspěšnou resocializaci.

Loni v říjnu jste psal o tom, že Zeman „dal naději lidem, kteří jsou životem odsouzení k práci, spotřebě, přežívání“, a že mění optiku společnosti. Změnil se od té doby váš názor na prezidenta? Jak nám změnil optiku? Já jen že některé osobnosti jasně řekly, že některé jeho excesy jsou spíše do očí bijící. Uvedu příklad, starostku Lianu Janáčkovou například rozladil tím, že ukazoval na premiéra holí. A tak mu nedá hlas, protože to je podle ní „nehorázně sprostý postup“.

To je komplikovaná otázka.
Názor na Miloše Zemana jsem nezměnil, spíše naopak.
Chápu, že z některých kroků Miloše Zemana, promluv, gest a mluvy by jemnocitný člověk dostal psotník. Jenže ono je to trochu jinak.

Miloš Zeman je podle mě velká figura. A nedoceněná.
Pro mě je v první řadě státník, člověk, který dobře rozumí geostrategiím a geopolitice.
Jako jeden z mála si včas uvědomil pohyb geopolitických bloků a fakt, že svět se nevratně proměňuje, jak jsem o tom před chvílí mluvil. A koná.

Zeman s velkým předstihem oslovil jak ruského, tak čínského prezidenta a má s nimi dobré vztahy. Myslím, že začíná být zjevné, že šlo o velmi rozumné rozhodnutí. Dnes je zván a přijímán na nejdůležitějších mítinzích mocných a ví se o něm. Také je podstatné, že zastupuje české národní zájmy. Ne proto, že by z toho něco měl. Ale proto, že je prostě takový, přijde mi, že věří tomu, co dělá.
Samozřejmě okamžitě dostal nálepku rusofila, hystericky a velmi ostře se psalo o zavlékání země do ruského vlivu. Obdobně poté, když přijel čínský prezident, tak si patrně všichni vzpomeneme, jaké protesty, titulky a divení proběhly médii. A kolik nesmyslů se napsalo o Číně.

Po návštěvě čínského prezidenta u britské královny a jejich společné projížďce zlatým kočárem už Čínu podle mě neřeší nikdo. Zbyl jen obrázek Kalouska jako typického obránce lidských práv, mávajícího tibetskou vlajkou.


Myslím, že s určitým zpožděním se obecně začíná chápat, že pokud chceme mít nějakou budoucnost, budeme muset věnovat energii projektům, které se odehrávají v současných i budoucích epicentrech moci.
Zeman také poměrně správně pojmenoval, že střední a východní Evropa má svůj vlastní nezaměnitelný potenciál a energii. Jeho snaha o přirozené propojení regionů zemí V4 by mohla a podle mě měla najít podobu v uskutečnění plánu na cílenou spolupráci. Možná integraci. My, Maďarsko, Slovensko, Polsko, Slovinsko a pochopitelně Rakousko, bychom mohly fungovat jako spolek spřízněných států, které jsou navzájem velmi čile propojeny obchodem, ekonomikou, dopravou, energetickými sítěmi a například společnou obranou. Synergie plynoucí z takového vztahu by byla prospěšná pro všechny. Reakci jsme viděli. Na setkání prezidentů létala vejce a event s maoistickými kartičkami zorganizovaný za podpory nejmenované ambasády nedopadl zrovna lichotivě.

Další věcí je náš poměrně komplikovaný vztah k Rusku. Není divu, že celé generace se proti Rusku vymezují. Tanky, které v roce 1968 zahubily Pražské jaro, jsou pro Čechy dostatečně traumatizující zkušeností, kterou nelze zapomenout a nesmí se zapomenout. Stejně jako na procesy podle ruských vzorů a s ruskými poradci, kdy tady Gottwald a jeho suita věšeli odpůrce svého režimu; na teror, který dělal Stalin vlastním lidem. To jsou neoddiskutovatelné věci. Ale je rok 2017. A ta hra, která se odehrává teď, se jmenuje kolonizujme Rusko.

Pokud jste schopni uvažovat v rovině geostrategií, pak primární věcí je určit strategický vektor a cíl. Tím je Rusko. Eventy kolem Libye, Egypta měly důvod v zajištění Středozemního moře a bezpečného a dosažitelného zdroje ropy. Řecko a Turecko jsou nesmírně důležité pro zajištění Bosporu a přístupu k velkým ruským základnám v Černém moři. Není náhoda, že kolem Ruska je přes sto vojenských základen cizí mocnosti. Ukrajina a Sýrie se mohly potenciálně stát nástupními státy pro vojenské mise. A nyní dobíhá podle mě Trumpem stopnutý event kolem pobaltských republik. Rusové z toho nadšení nepochybně nejsou.
Je třeba vědět, že Rusko má obrovská kvanta surovin, půdy, vody, plochy, na kterých lze vystavět nová města a prakticky celou novou civilizaci. Je to poslední štace, ve které si současná forma kapitalismu může prodloužit životnost. Situace, kdy se Západu otevřely dveře se 460 miliony obyvatel, kteří přímo žadonili o západní zboží, se ale už nebude opakovat. Problémem, z pohledu kolonizátorů, je fakt, že Rusko se novou východní Evropou, novým teritoriem a podřízeným odbytištěm nestane. Rusko má naprosto jiné plány. Oni si tu zemi reindustrializují sami. Mají stabilní vládu se stabilní podporou obyvatel. Rusko má jaderné zbraně a dostatečnou a bojeschopnou armádu, jak předvedlo v Sýrii. Kolonizace se nekoná.

Zeman tohle podle mě ví. A nabídl jako jediný z evropských prezidentů Putinovi spolupráci. Já nechci, aby to znělo jinak, než to je, ale je to do budoucna velmi moudré a konsenzuální. Pro klid v celé Evropě. Pro spolupráci, a ne konfrontaci.


Teď máme možnost sledovat vývoj. Ve Státech vyhrál Trump, nastal Brexit a celá pracně vybudovaná agenda, která směřovala ke geostrategickému rozkladu Ruska a jeho parcelaci skončila. Nebo je odložena.
Navíc. Ukazuje se, že model neustálé expanze za cenu dobývání a kolonizování neobsazených prostor se vyčerpal. Planeta je obsazená. Cestou není teritoriální expanze a už vůbec ne za cenu konfliktů. Cestou je nasměrování na vnitřní implozi kapacit, na obnovování lokálních trhů a jejich diverzifikaci.

Celý rozhovor na PL.

42 komentářů :

 1. To, že moderní technologie mění realitu, prokazují již i drahá masmédia. Ta již dnes vytvářejí falešnou realitu jako na běžícím páse. Pár příkladů. Viz třeba osiřelí politici po masakru v Paříži, jakoby v čele velké manifestace Pařížanů za jejich zády. Nebo třeba inscenace chemického útoku na civilisty v syrském Aleppo. Nebo naposledy "dokument" CNN o manifestaci anglických muslimů proti teroristickému útoku na London Bridge. Tak tomu se asi dá označit za digitální realitu, která je vydávána za pravdu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "...co nám ČT zamlčela...Kdo vedle Zemana také přijel do Číny na jednání o Hedvábné stezce?..."
   http://www.cum.sk/…/a-kdo-tedy-priletel-do-ciny-na-forum-o-…

   Vymazat
 2. Sobotkova vize: „Moje vize České republiky je vize země, kde nevládne ČSSD a kde já sedím do svého důchodu na Špidlově židli v Bruselu."

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bude ho delegovat do EU funkcí parlament ČR nebo si ho "demokraticky" vyvolí jako svého oblíbence dosazený Juncker?
   Jak může být ve vrcholné EU funkci někdo, kdo poškozuje obyvatele vlastní země (OKD, za nevyužité cestovné koupě bytu, ...)?

   Vymazat
 3. Dráhy autore mohl jste svůj výtvor zkrátit a napsat.

  Jedinou pouzitelnou vizi má OSV.Ta začala prosazovat
  Desatero voliče,Projekt stavby síly proti sile a nastupující alternativu dnešní politické třídě Šmejdů
  Hhnuti Tři hvězd.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby banky NWO přestaly cpat peníze na ohlupovat i tisk ANO BUDE mi LIP zjistilo by se že to hnuti má pouze žabí hnízdo,je bez jakéhokoli programu a má zadluženého Rabise jehož prý jmění patří těm bankám.
   Jen klidně paní domorodci zvolte korporátní fašistickou tyranii ohnutých hřbetu a nizkych platů a hleďte se pak i přihlásit k jeho novému Wehrmachtu a k jeho neomarxismu nové diktatury humanistů,kterou povede k diktatuře islamistů,což nikdy nepopřel.

   Vymazat
 4. Andrej Babiš je prototyp velkokapitalisty, kteří nám před revolucí chyběli. Proč by nás měl zaměstnávat stát, když můžeme mít vykořisťovatele, kteří dojí nejen zaměstnance, ale i stát. Babiš je produkt Štěpánové, Kocába a všech těch, kterým se takové to rovnostářské přerozdělování nelíbilo. Nevím proto, proč se jim Babiš najednou nelíbí. A co Bakala, Kelner, Dospiva, Krejčíř, Smetka...? Máme co jsme chtěli a nečekejme např. od Babiše nějaké poctivé chování. To se v kapitalismu nenosí. Takový výraz, zničte konkurenci! Ano jak demokratické, ovšem když ji zničím větší kvalitou a ne lacinějšími šmejdy. Komunistická Čína to předvede jak v kapitalismu zničit konkureci.Vše v současné době ovládá trh. Pane Klausi díky za otevření očí. M.R.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Klaus je a byl největším zmetkem,zlodějem a podvodníkem .Byl to on kdo nám implantoval kapitalismus BEZ PRiVLASTKu který je teď znám jako nejhorší a způsobuje nemilosrdně rabování zbytku Sociálního státu ,který nesměl proto být v prvním článku naši Ústavy.
   Tak došlo k tomu že nevznikla žádná střední vrstva a nyní jsou zbytky tj malí střední podnikatele a živnostníci než skrupulí kruté likvidování.
   Ovšem,že neví co je příčinou.To mám totiž nikdo neřekl a ani se nikdo nezeptal které,že to přívlastky jsou co způsobily svou absenci dnešní karneval ohnutých hřbetu a nizkych platu!!

   Vymazat
  2. To bych netvrdil. Spise bych rekl , ze Klaus mel sen uspesneho Kapitalismu,byl dobry ucetni a ekonom , ale spatny jako podnikatel.Ekonomove nejsou nejsou podnikatele a enterpreneuri. Mel smulu , ze prisel v casech kdy elity svetove poskozovali a nicili stredni vrstvy jako pan Babis penezy z venci!!!! cizim kapitalem ,poskozujici ekonomii coz ja nenazyvam kapitalismus ,ale korporatism.

   Spise bych rekl , ze Cesky narod taky nebyl na pracovniurovni ,spise chteli veci zdarma !!! nezli si je vybojovat ,coz mozna byla chyba.Ekonomicky vzato , rozbiti SSSR ekonomicky byla chyba, byla to metoda jak dat zapadnimu kapitalu moznost vyrabovat EKONOMICKY VYCHODNI BLOK pomoci Babisu a Havlu .SSSR se melo prehodit s vychodnim blokem do nove ekonomie bez vykradani od zlodeju typu Babis.
   Ovsem pak je vzdy mozne vinit kohokoliv, zde je vzdydosti svini ,kteri budou ochotni psat cokoliv.

   BroukPytlik

   Vymazat
  3. Co by jste neřekl Brouku?Tak pokud se to týká toho rabovavaciho KAPITALISMU bez privlastku,který trva,nemohl by jste nám tady pomocí a jmenovat ty přívlastky které zákeřné ten zloděj vyraboval?

   Vymazat
  4. Pytliku čteme tady vás vzkaz znovu a pokládáme ho za zajímavý.Co navrhujete,že máme dělat?I když jste odněkud zvenčí máte nějaké použitelné návrhy?Pokud ano rádi je uvitame.
   Jsme OSV tak to zkuste.

   Vymazat
  5. Panove , nevim co je OSV ale jsem pocten , ze se mne nekdo pta na Nazor !! Co vice NAVRH!!! neb jsem jen BroukPytlik!!

   Ja premyslim nad vytvoreni SITE!!! vice mene nezavislych malych THINK TANKS (SOUKROMYCH nedavajici lehce ven inforrmace NIKOMU jen druhemu THINK TANKU 10 lidi ) a to jeste podle specificich soukromych protokolu. Neco jako sachove kluby , ale soutezive ale nedavajice zadne informace zlym??? Kapitalistum!!!!!!????? Smirakum . Coz by Kapitalisti urcite nenavideli ksmrti. Neco jako Nenanasilny Intelektualni Anarchismus Druheho Stupne!!! Pochopitelne Think Tanky se budou podporovat jeden Druheho.

   A Budou resit problemy a pokud by byl zisk ,pak patri Think Tankum Pouze !!!jenz muzou to nejak pouzit ???

   Na priklad :
   Problemy Organizaci Boje proti falesnym informacim.

   Kazdy vidi , ze neni na svete vice Robotu pomahajici zkratit pracovni dobu , ulehcit zivot , protoze kapitaliste chteji aby lidi dreli ,chodili domu udreny a nemohli myslet a Kapitalisti mohli jim brat penizky.

   Tak co s tim udelat??? Jak dostat a jake roboty aby lidi meli vice casu .

   A zadne hakerske kluby!!! na internetu ,kde smiruji Kapitalisticti pozorovatele. A udelat to mezinarodne, jako softwerove sdileni programu s jistou pruznosti ale v aplikacich a hardweru. Korporatisti by vas zato nemillovali za soutezeni proti nim v intelektualnich hodnotach.

   Soutezit jako skupinky , jedinec v dnesni dobe JE NEMOZNE ale site Think Tanku muj Boze , to muze byt sila ,a vse velice SOUKROMNE a intelektualne silne a stabilne!!!

   Ovsem nevim jestli lidi maji dosti moralni sily to dat dopohybu,neb jsou ze skoly a z televise nasmerovany smerem ,zmeho hlediska do propasti!!!! Hlavne nepracovat moc ale CIST CIST CIST .Ja tvrdim , je lepsi byt chudy , nezli z degenerovan. Abyt zdegenerovan je prijemne.!!!! Ovsem jedna vecs tim prijit a druha to dat do pohybu.Ovsem veskere veci jsou pripraveny a cekaji na vas ,existuji computerove kluby ,bio-hakers a tak potrebuji nezavisle THINK-TANK jak je propojit a spolupracovat navsem moznem.Vse je pripravene jen je otazkou jak najit masu lidi zapojit je pak
   jit zivotem s 10 ti kamarady z Think-TANKU!!!!! Mozne nemozne ??? Ci chcete byt otroci Babisu zijicih v Hadich Hnizdech???

   BroukPytlik

   A

   Vymazat
  6. Anonym 21:19
   Co by jste neřekl Brouku?Tak pokud se to týká toho rabovavaciho KAPITALISMU bez privlastku,který trva,nemohl by jste nám tady pomocí a jmenovat ty přívlastky které zákeřné ten zloděj vyraboval?

   >>BroukPytlik Nejsemsi jisty co myslis "privlastky ktere zakerne ten zlodej vyraboval" .Myslis Babise?? Zadna zeslabla zeme si nepusti na sve uzemi cizi kapitalisty zvenci bez hlave !!! A nenecha je radit.!!! od nich.

   Pamatuj si prislovi a zakon z Balzaca:

   Rychle vydelane VELKE penize jsou primo umerne KRIMINALNIMU skutku , jenz byl pouzit k jejich ziskani!!!(viz drogy, vechsel,zbrane prostituce)

   Babis s jeho silnou osobni strazi , Capim hnizdem (bunkrem), s history StB bezpecne zapada do teto kategorie. Specialne v zemedelstvi (kryjici jeho ksefty)zvenci , kde se delaji penize mozna stablne ale velice pomalu. Muzu vse najit v knihach, lec to jez druhe ruky svedectvi a zbytek je zamceno v StB dokumentech ci pozdejsi StB.

   BroukPytlik

   Vymazat
  7. Brouk Pytlík 18:50 nečekaně inspirativní jádro. Zdá se, že když Pytlík myslí a necucá si z prstu, že může být na úrovni ...

   Vymazat
  8. OSV je Občanská Společnost Voličů.Ji se totiž strany a hnutí nezeptaly co chce.Nikoho nenapadlo že by se hodilo Desatero voliče jehož doslova přikázání by si měli osvojit ti kteří by chtěli být zvolení aby se konečně měli k čemu modlit.

   Vymazat
  9. Brouku ,23.39 samozřejmě kluby jsou výborný napad.OSV to ví a jako první začala organizovat OPAK to je Pivní Politické Kluby které se tvořily v hospodách.To se dozvěděl korporátní oligarchicky tyran pan Ano bude mi líp a teď začal z rušením hospod takže jsme způsobili jeho havárii.No není sám na to jeho EET umřeli již čtyři financmamstri v Evropě.
   To neminulo ani ČR.
   IDovolime si informovat ctěnou veřejnost,že jsme v druhém přikázání připravili pro polít.tridu která prý dostala název Šmejdi něco prima.
   Bude to permanentní DIALOG s polít stranami a hnutími ve formě otevření jimi zablokovaných rubrik na jejich stranických webech aby jsme jim svými připomínkami mohli numoznit skvělá vítězství ve volbách v opačném případě je volit vůbec nemusíme.

   Vymazat
  10. Je všeobecně známo,že president ODS do ČR přitáhl a všem domorodcům vnutil kapitalismus BEZ PRiVLASTKu.Mame tady takové dubové hlavy,že se nikdo toho Klause nezeptal co za přívlastky to našemu milému kapitalismu vyraboval.Tak se

   stalo,že dodnes tu jeho rabovavaci KAPITALISMUs zůstal trčet a všichni mu drží jako domorodci stanglu a ani Švihlíková neví co za přívlastky to jsou a tak nezbývá než volat.
   PRYC S KAPITALISMEM BEZ PRIVLASTKU
   a doufat že naše dubové hlavy yntelygentovi pochopí konečně co co de.

   Vymazat
  11. Ja jsem jen myslel neco vice !! nezli kluby, ale TINK-TANK coz by mela byt skupina lidi-pratel se stejnymi zajmy -specialisovana a jako skupina by sla zivotem. Pochopitelne ,ze by meli mit mimo pratele a rodiny plus zdroje prijmu!!!
   Think-Tanky komunikujici s Think-Tanky je zakledem , ne pouze uvnitr ale po siti ThinkTanku. A resit problemy. Nemusi to byt prilis intensivni ,ALE na pratelske urovni a vzdy velice soukrome , nic mimo ..pouze studijni stabilni skupinky. Neco jako CATO institute ktery sleduji, jehoz clenem byl Klaus.
   NOVY-SVETOVY RAD pozaduje NOVE reseni na lidske urovni a to by mohla byt Komunikacni SIT THINKTANKU , ktera bude zarucovat rovnovahu mezi ultimatni vladou Typu od shora dolu a lidmi. Ovsem lidi jsou lini myslet dlouhodobe, a tak prijmou zivot chodit do prace a divat se na televisi doma. Vse je otazkou inteligence a moralni sily a psychologie.

   BroukPytlik

   Vymazat
 5. Ohledně chybějící jasné vize budoucnosti státu doporučuji shlédnout vystoupení prezidentů Putina a Dodona na Petrohradském fóru (s českými tituky):
  https://www.youtube.com/watch?v=p4s0nff5hAg
  https://www.youtube.com/watch?v=T_NISbvN8Ro

  Člověku je velmi smutno, když porovná jejich vystoupení s tím, jaké hlouposti řeší Sobotka a s prominutím i Zeman. Můžeme Rusku i Moldávii jen závidět, že mají v čele osobnosti starající se především o zájmy vlastního lidu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 16:48 Nevím, kde a jak jste došel k poznání, že pan prezident na svých cestách po světě (např. Čína, Vietnam, Kazachstán, atd.),řeší "hlouposti" a nestará se o zájmy vlastního lidu ? Prosím, uveďte vaše zdroje konkrétně ... Děkuji.
   L.S.

   Vymazat
  2. 17:51 Slyšel jste někdy Zemana, že by zhodnotil přínos našeho členství v EU stejně otevřeně, jako Dodon? Nebo že by stanovil priority rozvoje země stejně věcně a podrobně, jako Putin? Já tedy ne. V zahraničí se určitě chová rozumněji, než parlamentní strany, ale doma se často nechává zatahovat do "hloupostí", ke kterým s potěšením zavdává podněty. Přitom ucelená, jasná koncepce a vize budoucnosti státu mu chybí. Samozřejmě nemá pravomoci jako Putin, ale přesto jeho slovo hodně znamená (nebo by znamenat mělo).

   Vymazat
  3. 18:37 Ke konstatování, zda pan prezident zhodnotil nebo nezhodnotil naše členství v EU, zda má či nemá koncepci a vize budoucnosti státu, apod., nám oběma zřejmě chybějí informace.
   Z toho, že politici, média, apod. mu tuto okolnost nevytýkají se dá "usoudit", že ano. Tyto informace ale zřejmě neproniknou na veřejnost, což je samozřejmě špatně...
   L.S.

   Vymazat
  4. 19:15 Každý čtvrtek ve 20:00 na TV Barandov má prezident Zeman vlastní pořad, kde by své vize a koncepce mohl svobodně prezentovat. Proč tak nečiní, pokud je podle vás má? Opravdu se s vámi nechci přít, ale ve srovnání s výše uvedenými projevy prezidentů je Zemanova úroveň o třídu níž. O ostatních "našich" politicích ani nemluvě.

   Vymazat
  5. Ty vole Zeman shání ksefty a Sobotka jen leze do prdele EU a kde může ksefy podraží tak tu nepiš blbosti.

   Vymazat
 6. Pan prezident Zeman není vulgární. Tak ho jen zobrazují sdělovací prostředky včele s českou televizí, které ho systematicky dehonestují ve snaze, aby ho již lidé nevolili.
  Rozpad socialistického bloku byla pro kapitalizmus jakousi peripetií - oživením - před konečnou katastrofou.

  OdpovědětVymazat
 7. Svoboda bez základních jistot je prázdné slovo.

  OdpovědětVymazat
 8. Rozpad socialistického bloku zachránil západ
  před zničením.Oni na ten rozpad tlačili,neboť
  potřebovali nové trhy.Pohyboval jsem se po
  převratu západní Evropou,ale ne v místech,kde
  se scházejí turisté.Tam,kam turisté a novináři
  ani nepáchnou.Mezi tou dělnickou chátrou a těmi
  drobnými živnostníky.Češka,žijící v Holandsku,
  se živila prodejem nábytku a řekla doslova:Kdyby
  se nerozbil socioalistický blok,kapitalismus by
  to nepřežil a nastala by válka.Ta by se postupně
  asi rozšířila po celém světě.Byla by to válka o
  trhy,protože spotřební společnost je založena na
  spotřebě a výrobě.Plné sklady zboží a nemožnost
  jeho prodeje by hned odhalily kapitalistickou
  slabinu.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 9. 16:46: Jen malý dodatek k Vašemu komentáři. Střední třída u nás nevznikla, protože v neoliberalismu /další pojem - neokonservatismu/, to jest v posledním stadiu kapitalismu /který je určen k záhubě, jen hlupáci si myslí, že ne/ střední třída je likvidována - Emerika - za 40 let, co byla Železnou Bábou a komediantem Reaganem /víte myslím si, že to je příklad inteligentního člověka, který nebyl schopen dopídit se toho, co v životě je to nejdůležitější, podobný druh inteligence na těchto stránkách předvádí Nick Honolulu - nepřeberné množství informaci ale bez hloubky - něco na způsob rozsáhlé olejové skvrny na vodě/ zaveden neoliberalismus, v Emerice zaznamenali procentuální zúžení střední třídy o celých 20 procent - z 60 na 40 procent. Železna Bába - proč tak hanlivě - mimo jiné protože prohlásila, že Rusů do Uralu stačí 10-l5 milionů. Stejný druh myšlení jako u Adolfa Hitlera.

  OdpovědětVymazat
 10. Výborný článek----LM

  OdpovědětVymazat
 11. 18:22, Petr Majevský: Vy na rozdíl od Nicka Honolulu, když uvádíte příklady ze života, nějak to ladí tomu, co si myslím, proto Vás čtu vždy se zájmem a navíc píšete srozumitelně a krátce. Klobouk dolů.

  OdpovědětVymazat
 12. Občan Zeman je prezidentem občanů ČR. Politici, asi až na nechtěné výjimky, jsou poskoky oligarchie.
  Z té smečky se vymkl Babiš, který mohl tahat za politické loutky z pohodlí nějakého svého sídla a on šel mezi ně, na politickou scénu. Jistě bychom byli klidnější, kdybychom věděli, proč to udělal?
  Ale skutečnost, že se z nechuti k němu spojí soc. dem. s TOP 09, že se bude objímat Sobotka s Kalouskem, vypovídá o mnohém: oligarchové jsou moc, ale moc naštvaní! Je to dobře pro občany, nebo jen pro Babiše, že se oligarchové vztekají a komandují jim podřízená media ke štvanicím proti Zemanovi a Babišovi? Mně je milejší viditelný Babiš, než neviditelný klub českých a zahraničních oligarchů, který nás zatím diriguje!
  A koho za prezidenta? Jistě toho, co jde s občany. A zatím neznám lepšího kandidáta, než je Zeman. Jakmile takový bude, jistě změním názor. Přece nebudu volit veksláky, karbaníky nebo badatele nad atomy, protože by si je přála, jako loutky, oligarchie? Chci prezidenta s rozumem, z masa a krve, se srdcem a že je Zeman navíc vtipný, to mi v té ztrouchnivělé české politice vyhovuje.
  Že Zeman ukázal Sobotkovi holí, kde má mikrofon, do kterého má mluvit? To bylo poté, co Sobotka nepochopil předcházející slovní návod Zemana. Je běžné, člověku bloudícímu, ukázat směr, kam má jít, rukou a když v ní má hůlku, těžko si ji bude přehazovat do druhé ruky. To dá rozum i méně chápavým.
  TAK OBČÁNKU - POZOR NA OLIGARCHII, KTERÁ TI BUDE VNUCOVAT SVÉ LOUTKY, RŮZNÉ TY SOBOTKY, FIALY, KALOUSKY, BĚLOBRÁDKY - STOP SOC. DEM., ODS, TOP 09, LIDOVCŮM, ČTVRT STOLETÍ JEJICH PROMISKUITNÍHO VLÁDNUTÍ MUSÍ BÝT KONEC. Potřebujeme jednu stranu, kterou budeme moci při neúspěchu soudit a poslat "do kytek". Potřebujeme jednu stranu opoziční, která občanům pomůže hlídat partaj u moci. Volme ANO nebo KSČM!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak jo.Ovšem s vědomím,nikoliv vírou,že v každém,a to jakémkoliv,konfliktu,jsou strany
   tři,nikoliv dvě.
   Pan autor mne nepotěšil,já jej taky nepotěším.Program myšlení.Páté generace.Otroků.Program třetí generace můj pán mne živí.

   Vymazat
 13. Článek je hodně obsáhlý, ale stojí za to přečíst ho celý. Má hlavu i patu. Možná trochu podpojatý 71-letý V.J.Horák

  OdpovědětVymazat
 14. Babiš je stený daredbák jako všichni ostatní politici. Je to člověk, který dokázal šlápnout na kuří oka všem mocným šmejdům v ČR, ale zapoměl na to, že"mnoho zajíců je i psova smrt" jak praví staré české přísloví. Proto musel z politiky pryč, aby si ti mocní opět mohli v klidu vydechnou a dále rozkrádat repuzbliku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 20:02 Ano, Babiš darebák.
   Ale současně relativně a výrazně užitečný.
   Z politiky neodchází. Jen nedobrovolně získává čas aby se lépe připravil na vítězství ve volbách.
   Relativně výrazně užitečný, ale naprosto ne odhodlaný a schopný (s celým svým ANO)zachránit nás od džihádizace Evropy, případně aspoň nás, a zastavit naše napomáhání ke štvaní do jaderné války proti Rusku.
   Naději vkládám do SPD. Okamura by mohl nepoměrně dřív zavést elektronickou regulaci tržeb i pro velké cizí podniky, velké naše firmy registrované v cizine, všechny cizí banky.

   A především zachránit biliony za naše lihium a oddlužit za ně stát.
   Děda.

   !!!!!!!!!!!!
   http://aeronet.cz/news/nejvetsi-tunel-v-historii-ceska-republika-ma-moznost-splatit-svuj-statni-dluh-naraz-z-tezby-lithia-ale-misto-toho-vlada-jen-prihlizi-planum-na-vytunelovani-zasob/

   Vymazat
  2. Klidně jdi do prdele za tím korporátním fašistickým oligarchou,který tady ČR tabule hlavně u středních a drobných podnikatelů a živnostníků a dám Zašová miliardy a řve Ano bude mi líp neboť nemám žádný Program kromě podřízení armády Wehrmachtu!

   Vymazat
  3. Ano sám zasiva miliardy,ale to zdejší ignoranti nechtějí vidět neboť to zařídil u NWO tak,že je celá polít.trida Šmejdů nevolitelna a domorodci jsou tak vyrabování,že jsou k tomu i ranění slepotou.

   Vymazat
 15. Právě z diskuze za celým článkem v PL:
  " Autor se mýlí.---
  Přeceňuje vliv rozvoje technologií. Ten už nás zklamal. Převažuje vliv koncentrace kapitálu a globalizace. Ta tu technologii využívá pro svoje zájmy, pro posílení moci, ne pro občany. ----- Autor to sám potvrzuje slovy svého dědy: "Přijdou velké firmy, všechno skoupí, lidé se zadluží, seberou jim majetky, bohatí se pospojují mezi sebou a ty malé české firmy, které tady lidé desítky roků budovali, půjdou do kytek. A pak budou zase ti naši lidé makat za pár korun, jako tomu bylo za první republiky." ----- A hlavně !!!. Přečtěte si co se píše ve Wikipedii o Robejškovi, a také co se v ní píše o Římském klubu jehož je důležitým členem (čtěte až do konce!). A budete-li bádat i o s ním spřízněných klubech (např.Rotary) dál, začnou se vám ježit vlasy. A Realisté, vždyť to jsou jen podnikatelé a žijící v cizině. Není toho vlivu "cizinců" u nás už nějak moc?, Robejška jsem řadu let sledoval a plně uznával. Pak mě zklamalo že nebude předsedou " tak své" strany. Po doplnění informací je moje důvěra v Realisty na absolutní nule. Přestože s naprostou většinou toho co Robejšek propaguje se dá souhlasit. Jde pouze o záchranu voličů odcházejících od tradičních stran, jen pod novými hesly. Základním problémem je v nejbližších volbách především přežití muslimizace Evropy a nenapomáhat štvaní do jaderné války s Ruskem. O to usiluje skutečně a prakticky jenom SPD, Okamura. --- V nadpisu článku je "Naslouchejme starším". Tak bych rád dodal, pamatuji druhou světovou, nick mám starý."
  Taky bych tohle rád podepsal, Děda.

  OdpovědětVymazat
 16. Dědo souhlas není jiné cesty než SPD. Jak vyhrají euhujeři bude konec s ČR.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprostý souhlas s dědou. Co se týká voleb, které jsou už za 3 měsíce, budou historické tím, jestli si národ zvolí sílu, která bude otevřeně a statečně a vytrvale bojovat proti muslimskému teroru. Děsí mě fascinace třetiny Čechů Babišem (nebo jeho (?) miliardami). Ví, tahle podstatná část našich voličů, jaké je jeho stanovisko k této existenční hrozbě, která s úspěchem odrovnává národy na západ, sever i jih od nás? To má být náš vůdce a ochránce? Babiš současné dění redukuje na to, co umí: stát chce řídit jako firmu. Ale nás čeká boj o přežití. Ať se tedy i nadále stará o finance, těm prokazatelně rozumí. My ale potřebujeme statečné a neúplatné vedení, jako je Orban či Šidlová. Ani já nevidím jiné, než je SPD. Zeman ano, ale Babiš zum Gotteswillen, ne! Babi

   Vymazat
 17. Pánové, Dědo aspol, buďte realisrty. Kolik procent získá SPD, aby se vůbec mohla stát potencálním společníkem v nějaké koalici, vžyť si ji všichni namažou na chleba. Babiš asi není ideální, ale pořád je lepší než to spolčení hlupců ČSSD, TOP 09, KDU, Starostové, ODS. V.J.Horák

  OdpovědětVymazat
 18. Kolik procent získá SPD závisí jen na voličích. Když jim nedocvakne, že přežití = czexit, hlídané hranice a zákaz mešit = SPD, tak sorry, jako, šíbr Babiš nám sice spočítá EET, ale svíčičky na pietní místa si budeme muset zvyknout, Vy realisto. Tak mi neříkejte, že je lepší než ta žumpa výše jmenovaných a profláknutých spolků.
  Copak jste už všichni ztratili pud sebezáchovy???
  P.S.: v Montaně si v pondělí odhlasovali platnost práva sharia.

  OdpovědětVymazat