Reklama

.

.

středa 7. června 2017

Rusko je zpět, navíc s dluhem pouze 12,9% HDP! Ruská recese skončila.

7. 6. 2017 SkrytáPravda
Nedávná recese byla nejdelší za posledních 20 let: pokles trval sedm po sobě jdoucích čtvrtletích (recese 1998-1999 a 2008-2009 trvala pět čtvrtletí.). Podle Rosstat je tato recese u konce: ruská ekonomika roste v posledních dvou čtvrtletích, od konce roku 2016 (viz grafy.) 


(Na foto: Prezident Putin a guvernérka Elvira Sachipzadovna Nabiullinová)


Na druhou stranu má už stejné problémy, jako západní svět. Má sice nastaven systém na 40 dolarů za barel, což hlavně nyní ukazuje (přes stupidní západní propagandu a hoaxy), že se ruské hospodářství staví na solidním základě, ale při této ceně ropy a plynu si stejně jako u nás ruští důchodci nemohou vyskakovat a doby, kdy si ruští důchodci díky ropě užívali jako západní, jsou pryč. Vrátí se k ní podle prognózy až v roce 2022. Takže pokles ruských důchodců na naši úroveň je pro ně citelný.

Stejně tak oblasti lidského kapitálu - zdravotnické a vzdělávací - zůstávají nedostatečně financované. Ale tuhle písničku slyšíme v Německu, USA i u nás. Pravdou však je, že šílené a zaostalé zdravotnictví po SSSR začalo prudce dohánět naše a v některých oblastech díky ropě bylo i modernější. Samozřejmě dnes muselo vše zabrzdit. A to se Rusům nelíbí.

Zde je trajektorie ruské ekonomiky v grafech - již rok se zvedá, ale nyní je v kladných číslech čtvrtletní


 


A dlouhodobá roční


 


Rusové se nyní musí stejně jako v zemědělství, kde už z totálního dovozce se stali exportéry, soustředit na technologie a průmysl. Daří se viz graf a vše při ceně 40 dolarů za barel, na kterém je postaven rozpočet a to i přes sankce, kdy si ruská ekonomika nemohla brát úvěry díky úmyslně nízkému ratingu (spekulativnímu). A dokonce díky němu nemohla v západním světě nic profinancovat a což ji skutečně přibrzdilo. Přesto však excelentní manévrování centrální banky a tlak na správné investice dokázalo s touto ekonomikou pohnout směrem vpřed.


Takže si udělejme malou analýzu


ROPA

Dnešní scénáře jsou ve dvojím provedení: razantní vzestup cen ropy nebo naopak zamrazení na dnešní úrovni. Ruská ekonomika chce dělat rozpočty na 40 dolarech za barel. A má k tomu logické důvody: zatímco v době humbuku USA předhazovaly, že těžba z břidlic stojí 20 dolarů za barel, když tajily všechny další náklady a cena byla na většině míst ve výši 80 dolarů za barel, dnes díky novým technologiím to dokázali srazit na šedesát dolarů. (Samozřejmě jsou místa s daleko vyšším výnosem, ale ekologické náklady + vrty jsou všeobecně vysoké.) Nikdo však neví, zda jim to prezident Trump neodpustí). Možná se mnozí diví, proč je tak velký rozptyl odhadu cen ropy.

Zkusím to popsat: tentokrát ani ve snu nemám šanci poctivě naznačit, co se (narozdíl od roku 2014) s cenou ropy může stát: logicky by snížení cen novými technologiemi z břidlic mělo pomoci USA a zatlačit ruskou, potažmo saúdskou a katarskou těžbu do defenzivy. Levná ropa by nakopla tuzemský (americký) průmysl a Rusko by šlo opět do kolen. Tak by to popsala nebo brzo popíše veřejnoprávní televize, Votápek, Romancov či třeba expert Igor Lukeš z Bostnu i s Gabalem jako antiruskou propagandu. Protože však narozdíl od prozápadních propagandistických médií či útvaru Centra proti terorismu a hybridním hrozbám píšeme a hodnotíme seriózně, k písmenu A přiřadíme i to B.


Ano, cena ropy z břidlic zlevňuje, ale tím dostává konkurenci nejen ruská a další ropa, ale též americká, kterou dnes s humbukem Trump nadále otevírá a indiáni protestují. Takže ve finále je to pro prezidenta Trumpa a USA dvojsečná zbraň, která se nevyřeší za jeden rok. Rusům se sice můžeme smát jako Votápek či bývalý velvyslanec v Rusku Petr Kolář, který by B zamlčel a možná se tak v příštích měsících stane, ale to je přesně důvod, kdy mohu upřímně napsat: nevím, která strana a v kterém způsobu těžby zabere rychleji, protože i těžba klasická zlevňuje, byť pomaleji. A neví to nikdo dnes!

A výroky pseudoekonomických analytiků, kteří dramaticky každý den popisují vzestup a pád ropy, jsou naprosto k ničemu. Zábava pro děti a veřejnoprávní televizi. Ropa prostě osciluje na 50 dolarech už rok, protože výše vždy nakopne těžbu z břidlic a vrty v USA, pod padesát to nestačí nikomu. A ostatní jsou jenom fantasmagorie!


Pokračujme autentickými výroky


Současný ruský systém se podobá sovětskému ranému z roku 1980, kdy fakticky zničil SSSR a zbrojení pouze doplnilo, nikoliv naopak: nízké ceny ropy, neudržitelné ekonomické ideologie nejvýznamnějších odvětví ve vlastnictví státu a relativně autoritářské vlády, říká bývalý poradce Egora Gaydara, vedoucí pracovník v Atlantické rady Anders Aslund v článku pro Project Syndicate. Ale je tu jeden důležitý rozdíl: makroekonomické řízení v moderním Rusku je mnohem schopnější, takže i růstové vyhlídky země v poměru nabídka - poptávka zachovává impozantní makroekonomickou rovnováhu.

Makroekonomická politika pomohla omezit dopad šoku z poklesu cen ropy a mezinárodních sankcí, řekl viceprezident Moody Kristin Lindow. Přes nízkou úrovní efektivity veřejné správy jako celku, fiskální, měnové a kurzové politiky v Rusku pomohlo se úspěšně vypořádat s dopady vnějších šoků. Přechod k volně plovoucí rublu v roce 2014 pomohl zachovat rezervu a přebytek běžného účtu v poklesu cen ropy a trh - najít nový směnný kurz rovnováhy. Poskytování měny repo povolené společnostem uhradit své zahraniční dluhy v zablokovaných podmínkách přístupu k vnějšímu financování, vyjmenovává dále Lindow. V létě roku 2017 centrální banka bude schopna jako v roce 2013 splnit inflační cíl ve výši 4%, a to navzdory skutečnosti, že v roce 2015 vyskočila na 15,5%: sekvence provádění této politiky přispěla k budování důvěry v udržitelnost hospodářské politiky, jakož i a návrat k plánování tříletého rozpočtu, řekl Mau.

Vláda revidovala rozpočet velmi rychle snížením valorizace důchodů a zmrazením valorizace platů: bývalý růst příjmů - 2,5 krát v reálných hodnotách v letech 2000-2008 a ten není bezbolestný. Při ceně ropy 40 $ za barel však rozpočet poskytuje nezávislost na výkyvech cen ropy. Rusko zůstává zemí s jednou z nejnižších úrovní veřejného dluhu - 12,9% HDP, přičemž tři čtvrtiny - v národní měně.

Na dnešní dobu fascinující!


Nicméně, na pozadí úspěšné konsolidace podílu soukromých výdajů, které se zvýšily z 13,8% v roce 2013 na 21,7% v roce 2016, byl Government Finance Statistics oficiálně uzavřen, i s náklady, které tvoří státní tajemství, ale i další, zřetelně označeny jako „důvěrné“, řekl Vasilij Zatsepin. Zbrojení má vliv na rozpočet a ekonomiku: ve vydání 2016 ve vojensko-průmyslového komplexu vzrostla o 10,1%, spočítal Zatsepin, s růstem průmyslové výroby jako celek o 1,1%.

Opět lze jenom dodat: zbrojení pomohlo ruské ekonomice. Avšak právě proto vláda (či centrální banka Nabiullinové) odmítla dělat rozpočet na 50 dolarů za barel, ale pouze čtyřicet s tím, že strukturální změny se nesmí zastaví a naopak tam, kde to jde, ještě urychlit. A tuto koncepci prakticky schválil prezident Putin.

Nejistota se prudce snižuje, „Mapa Risk“ centrální banky oznamuje: Všechny ukazatele jsou v „zelené zóně“.


Pařát dnes - respektive následovník dnes "Skrytá pravda" je přihazován k webům, které jsou dle Evropských hodnot a veřejnoprávní televize stále napadány, jako neseriózní. Porovnejte si prosím, co tehdy říkali Votápkové, Romancovové, a další a zde máte zdroj, co jsme psali my. Kdo je skutečně mediální podvodník?

Vše výše bylo napsáno v roce 2014 -5 (odkazy níže) a proto jsme byli napadáni jako proruští "trollové".
Imbecilismus! Dnes to nesměle říká i Čt24. Prý pochopila...Související články:

20 komentářů :

 1. To leda Putler je zpět! A jeho zlodějská židobanda! Rusové se propadaj až na samé dno - http://pravyprostor.cz/rusko-se-opet-propadlo-do-chudoby/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bodejť by se Rus nepropadal, když investuje do hackerských útoků na KATAR! Přeci ty kluci hekerský taky něco stojí! Pak Rusům chybí na důchody.
   Tak nějak si to myslel, ne?

   Vymazat
  2. Už jsi navrhl našeho velkomozneho cara na Nobelovu?Zabírá celé poloostrovy beze ztráty jediného samopalnika.To je nejlepší vojevůdce všech dob!
   Ať žije nás gneralissimus hadzi Putin co dává nakládačku nevěřícím psům v Syrii!

   Vymazat
  3. Jen opravdu neskutečné nic nevzdělatelné může předtavitele státu, který hrál prim při našem osvobození od německé okupace a v porážce Němců a jejich přisluhovačů nazvat v narážce na Hitlera. Nelze to nazvat člověkem. Nic, i nula má větší hodnotu.

   Vymazat
 2. A originální! Ruské. Ty čtu raději než naše "pravičáky"! - http://iks2010.info/?p=118033

  I Natálka se tam tlemí na tý dolní fotce, ta ale s tou obřezanou slotou nemá nic společnýho! Jde o záběr z Nejvyšší dumy, kam ji zvolil pravoslavný, monarchisitcký, tedy protiputleroffský lid ...

  OdpovědětVymazat
 3. Přiznám se, že některé "diskusní" příspěvky jsem nepochopil... Nic k tématu, problém s češtinou a obsah sdělení generovaný snad pod koňskou dávkou psychofarmak...

  OdpovědětVymazat
 4. taky nekdy tapu co kam ke komu patri co co basnici rikaji???

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. oni mají naprogramovaný slovník protiruské propagandy jenže to aplikují jako generátor náhodných slov, proto to co z nich leze nemá ani hlavu ani patu, jen to je protiruské :D a to je o co tu de ne?

   Vymazat
 5. Za 8 let takhle obrovskou zemi dokázal soudruh nebo pan Jelcin ekonomicky i politicky poškodit,že by mu i trio Sobotka,Kalousek a Bělobrádek záviděli.Dokázal to samozřejmě především s pomocí boží,tedy USA.Zastavená výroba téměř všeho,prázdné továrny,včetně zbrojního průmyslu.Odhad je dvojnásobná škoda na majetku a HDP než ve druhé světové válce.Navíc ,snad 60 nejstrategičtějších podniků v rukou cizinců,hlavně američanů.Putin,když nastoupil na "trůn"bývalé velmoci,měl před sebou neskutečně těžkou práci,ve všech oblastech.Včetně boje s obrovským protivníkem,tedy snad 60000 za Jelcina založenými nevládními organizacemi(defakto cizími agenty),kde pracovali také velmi dobře placení rusové,ovšem s vládními ambicemi.Rusko odmítlo se západem nadále spolupracovat,čti přestalo býti banánovou republikou nebo kolonií.Západ se potom snažil Rusko potrestat,ato i nebo hlavně přes Ukrajinu,následují sankce a pád Rublu a recese.Dochází k pádu snad všech ruských akcií na trhu.A přichází možná největší Putinův mistrovský tah - odkoupení spadlých akcií 58 strategických,dříve ruských, podniků nazpět.A také podpoří obrovský rozmach prvovýroby,ato i díky nutnosti zaplnit mezery na trhu po sankcích EU a severní Ameriky.Vynikající šachista Putin pomalu začíná,bohužel dnes již upadajícímu západu, dávat na frak.Západ má však ještě snad poslední šanci,která by ale přinesla zkázu většiny lidstva.Musíme věřit,že jí jestřábi na západě nedají zelenou!

  OdpovědětVymazat
 6. Není třeba se rozčilovat.Jsou lidé,kteří se neumí
  chovat a proto se snaží někomu nadávat.To je víc
  možností,vkloubit do nadávek jakýs-takýs pokus o
  argument.Jenže je nemá a výsledek je ubohost toho
  snaživce.Ale už mu to nevadí.Naučil se s tím žít.
  Také je pokaždé anonymní!
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 7. Putinovy se podařil zázrak ať se to libí havlovým židobolševikům nebo né. Ať se vzteky třeba poserou.

  OdpovědětVymazat
 8. neviem - akosi rýchlo a bez fanfár vyštartoval Lajčák na debatu s Lavrovom a Zigo - člen vlády urýchlene bežal do Peterburgu, len tak ? a spievajú o dušu že my sme nikýýýýýýýýýýýý neverili že ste zlí, tak ja neviem, niečo sa posralo - asi začiatok konca EU ? Lajčák nie je idiot -

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když Rusové znovu začínají jednat o tom naftovém proudu přes Maďary, tak si asi spočítalí, že už se může.

   Vymazat
  2. Asi sa "jadro" uzavrelo a odmietlo fúzovať s ficovými velikášskymi ambíciami. Alebo mu niekto vysvetlil, že nadchádzajú posledné dni Pompejí.

   Vymazat
 9. Některé příspěvky snad generuje opravdu někdo hodně nadopovaný omamnými látkami. Mělo by to být k smíchu, ale je to k pláči, když si pomyslím, že je takových v naší zemi více a mají volební právo ....
  Rusko je největší zem s obrovskými zásobami a ne tak hustě osídlená, tedy nevybydlená. Pokud se jim podaří udržet si odstup od západních hodnot (morálních, společenských, konzumních) má velkou šanci zajistit Rusům pozitivní budoucnost.
  Naši zástupci v parlamentu si Českých zásob neváží a nechají soukromé společnosti vydrancovat to, co sami nevytvořili a co jim nepatří .... nebo se mýlím?? Asi jsme na tom vlastně hůře, než Rusové ...
  ABC

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ještě ne, ještě je tu ta největší třešnička v největším nalezišti lithia na světě na cínovci , hodnota 18 bilionů korun, státní dluh 1,8 bilionů korun. Vsadím se až to litium prodají, sníží zadlužení čr o 0,05 bilionu a budou se bít v chlupatou hruď jak jsou dobří.

   Vymazat
 10. Skvělý Putin zachránil RF. Jako Stalin zachránil SSSR.

  OdpovědětVymazat
 11. To u nás se recese od 89 prohlubuje. Už nemáme celkem nic jen ty VOLY ve vládách. Kéž bychom jimi mohli platit jako kníže Václav

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 0:12 Ty voly ve vládách máme proto, že je stejní volové volí do parlamentu. Uvidíte v podzimních volbách, kolik těch nepoučitelných vymytých mozkú pořád je.

   Vymazat