Reklama

pátek 16. června 2017

Satanovský vysvětlil, proč USA nedobyjí Rakku ...


Grigorij Pavlodubov
16. 6. 2017       zdroj
V poslední době zaútočily na baštu teroristů v Sýrii Rakku síly místních formací, ovládané Američany. Situaci komentuje známý orientalista, vojenský expert a prezident nezávislého výzkumného centra Ústav pro Blízký východ Jevgenij Satanovský. Expert také vysvětlil, proč se dlouhou dobu nedařilo zorganizovat útok a proč jsou nyní možné průtahy a zpomalení. Podrobnosti zveřejnil list Vojensko-průmyslový kurýr.


Expert uvedl, že z východu začala na Rakku útočit ozbrojená koalice Syrské demokratické síly, která se před tím sedm měsíců snažila obklíčit město ze severu, východu a západu. Satanovský poznamenal, že milionový Mosul v Iráku je dobýván již osm měsíců. Podle názoru orientalisty svědčí tato skutečnost o tom, že proamerické síly v Sýrii nemají dostatečný bojový potenciál k úspěšnému útoku.

Přitěžujícím faktorem je zásobování kurdských sil těžkou vojenskou technikou, které začalo před dvěma měsíci. Tento faktor se nelíbí Turecku a arabskému obyvatelstvu na severu SAR. Situaci však nelze změnit, protože úspěšný útok a následná kontrola dobytých území vyžadují techniku. Na druhé straně to znamená, že je nutná trvalá přítomnost amerických vojáků k zadržování tlaku Ankary, ochraně před útoky nespokojených Syřanů a podpoře v případě útoku teroristů DAEŠ, kteří jsou schopni dobýt zpět všechna ztracená území.

Dalším zajímavým faktem je, že teroristé aktivně v propagandě využívají "kurdský faktor" a přesvědčují lidi, aby šli na jejich území. Ve výsledku to vede k tomu, že radikálové získávají lidské posily na účet místního obyvatelstva. Satanovský konstatuje, že není možné zajistit kontrolu území prostřednictvím loajálních místních obyvatel, kterých by mělo být nejméně 70 procent. Nyní je toto číslo mnohem nižší a kurdské síly jsou pod neustálou hrozbou provokace a začátku dalších vojenských akcí.

Na závěr vojenský expert poukázal ještě na další důležitý moment. V Rakce je 4-5 tisíc teroristů, což je srovnatelné s jejich počtem v Mosulu před jeho napadením. Ovšem samotná Rakka je kompaktnější a to umožňuje nerozšiřovat linii obrany. Navíc je otevřený koridor pro dodávky z jihu, což bude překážkou při útoku na město, takže bude nutné ucpat průchod, aby se zastavily dodávky zbraní a přesun posil. Určitým problémem budou minové překážky. SDS nemají vlastní ženisty, což znamená, že na pomoc opět přijdou USA. Takže Satanovský dospěl k závěru, že útok na Rakku nebude o nic méně problematický, než je dobytí Mosulu. Situaci může zlepšit pouze dohoda útočících s teroristy, jehož důsledkem bude útěk DAEŠ z města z jihu na Palmýru a Dajr az-Zaur ...

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

10 komentářů :

 1. Ten otevřený koridor z jihu může být přece neustále bombardován , jak v poušti může někdo letectvu uniknout v roce 2017 ?

  OdpovědětSmazat
 2. Kdyby se do toho nesraly kurvítka USA už mohl být svatý pokoj!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten nebude ještě hodně dlouho. Spíš, než kdo dobude jakou díru mne zajímá, kdy se do sebe pustí Rusové s Američany. V nepřehledné situaci a zvyšující se aktivity obou stran je to jenom otázkou času. Vzájemná informovanost obou stran rozhodně nepůsobí ukázkově. Tak že to vidím jenom jako otázku času a příležitosti.

   Smazat
  2. Pochybuji , že by se Američani chtěli s někým dohodnout !!

   Smazat
 3. Tady se jedná o geopolitické zájmy více států.
  Domnívám se,že nakonec po úspěchu operace budou
  Kurdové opět zrazeni,tentokrát někým jiným.Ten
  někdo usiluje o nadvládu nad světe desetiletí a
  nějak se mu to nedaří.Že by se to povedlo dnes?
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Petr Majevský Souhlas.

   Smazat
  2. Kurdove jsou zradni lidi, vsude delaji jen problemy. V Turecku , v Syrii , v Iranu, Iraqu,..... to je to co provozuji 1000 let , nikdo jim v Arabii neveri. Prodaji kohokoli komukoliv!!!

   Smazat
  3. Prave proto jsou ted spojenci USA ?

   Smazat
 4. Kurdové obětují jen své lidi .

  OdpovědětSmazat
 5. Neexistuje kompletne "zlý národ", podobne ani: len a výlučne "dobrý" - to isté platí o cca 40 mil kurdskom národe, ktorý má tak isto ako všetky ostatné národy sveta morálne právo na svoje územie = svoj štát. Problém Kurdov je v ich roztrieštenosti a nejednote = sú pro- a proti americkí, pro- a protitureckí, ruskí, atď. Skvelý politologický analytik Rostislav Iščenko pred rokom napísal, že kto bude s Kurdami, ten bude mať v tom regióne hlavné slovo. Situácia je v tomto zatiaľ neprehľadná.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.