Reklama

.

.

pondělí 26. června 2017

SON: Zapomeňte na sociální bydlení, Češi potřebují dostupné bydlení!

 - pek -
26.6.2017 e-sondy

Prázdné byty by se měly jako v zahraničí zdanit
 

Sdružení nájemníků ČR (SON) vyzvalo dnes vládu, politiky, vedení Prahy a dalších velkých měst v Česku, aby se začali zabývat velice neuspokojivým vývojem bytové situace v Česku a problematice ubytování přes Airbnb.


Ubytování přes Airbnb podle SON porušuje stavební zákon a zhoršuje soužití v domech, unikají také státu daně a z trhu mizí kvůli několikadenním pronájmům tisíce bytů k bydlení pro běžné nájemníky. Na dnešní tiskové konferenci to řekli předseda SON Milan Taraba a zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček, který stál v čele sdružení v minulosti.

Síť Airbnb nabízela letos v dubnu v Česku 15 900 možností ubytování, z toho 11 500 v Praze. Loni se v ČR přes aplikaci ubytovalo 710 000 zahraničních turistů. Proti předchozímu roku jich tak o 59 procent přibylo. Podle SON k bydlení kvůli Airbnb neslouží tisíce bytů, které "nahrazují hotelové služby". Centra měst, kde nabízené ubytování často je, se pak vylidňují a místních lidí v nich ubývá. "Ukazuje se, jak se může dobrá věc zvrhnout," řekl Křeček.

Sdružení nájemníků je také znepokojeno s dlouhodobým vývojem bytové situace. „Havárie zákona o sociálním bydlení potvrdila obavy, na které jsme dlouho upozorňovali. Návrh zákona ve skutečnosti neřešil aktuální problémy v bydlení u nás, ale spíše z ideologických způsobů se zaměřil na dílčí problémy jako je bezdomovectví nebo situace na ubytovnách, namísto řešení problémů mnohem širšího okruhu, pomoc potřebným občanům,“ řekl Taraba.

„Budoucí vláda se bude muset zabývat nikoliv jen problematikou sociálního bydlení, ale především dostupného bydlení. Není možná většinovou část občanů – seniorů, rodin a jednočlenných domácností s dětmi – považovat za občany odkázané na sociální dávky a tedy na sociální bydlení,“ uvedl Stanislav Křeček.

Bez veřejného sektoru dostupné bydlení nebude
 
Po vzniku České republiky politici začali podporovat především osobní vlastnictví bytů před nájemním bydlením. Je to přesně obrácený trend, než vidíme ve vyspělých zemích EU. Vláda Václava Klause přikročila k znevýhodnění bytových družstev a družstevní výstavby bytů, které měly v České republice velkou dlouhodobou tradici. Družstevní výstavba umožňovala zejména mladým rodinám dosáhnout za výhodných podmínek na bydlení.

„Praxe a zkušenosti z vyspělých zemí ukazují, že bez zapojení veřejného sektoru nelze dojít k dostupnému bydlení. Místo toho podporujeme především osobní vlastnictví bytů a hypotéky, na kterých vydělávají především banky. Mladí lidé se musí upsat bankovním domům na několik desetiletí a tím ztrácejí ekonomickou a spotřební schopnost,“ řekl Taraba.

„Na druhé straně nájemní bydlení a ceny bytů v Praze a dalších velkých městech dosahují astronomické výše a vymkly se lidským rozměrům,“ upozornil Křeček. Za jediný rok se nájemné v Praze zvedlo o 20 procent.

SON je přesvědčen, že velká města a především Praha budou muset urychleně řešit problém, který vzniká tzv. sdíleným bydlením. Představitelé SON tvrdí, že Airbnb porušuje stavební zákon. Podle nich byly byty kolaudovány k bydlení. Pokud se využívají k podnikání a poskytování služeb, je to v rozporu s kolaudačním určením. Sdružení zmiňuje i daňové úniky a narušování soužití v domě, kde se po pár dnech ubytovaní střídají. Na tuto službu se ale pravidla občanského zákoníku jako na vztahy mezi nájemníky nevztahují, podotkl Křeček. Podle Taraby u lidí, kteří bydlí v družstevním, může návštěva pobývat celkem nejvýš dva měsíce za rok. Jinak ji musí člověk družstvu nahlásit a platit za ni.

Podle SON by se v Česku mohly prázdné byty zdanit, aby nezůstávaly bez nájemníků. V některých zemích toto opatření platí, Taraba zmínil Švýcarsko. V Praze je například evidováno 9.000 neobydlených domů. Omezit by se měly i nájmy na krátkou dobu, uvádí sdružení.

14 komentářů :

 1. Bydlení pro Čechy ? To přece už není problém. Vláda, která vznikne po letošních parlamentních volbách bude muset řešit bydlení pro přátelské imigranty, aby byli rovnoměrně rozsidlování po celé zemi, aby v ČR nevznikly no-go zóny jako třeba na západě od našich hranic. Bude také třeba postavit sem tam nějakou mešitu a hlavně, hlavně zvýšit nedůstojně nízký finanční příspěvek na pobyt imigrantů v česku, který dne činí pouze jednadvacet tisíc na měsíc. Pro člověka, který tu nemá zázemí, ale ani svou početnou rodinu na výpomoc, to je velmi málo, protože volání do zahraničí je velmi drahé. SON by měl proto pochopit, že je nová doba a o Čechy tu vůbec nejde. Přece kdo jiný než Airbnb pomůže vládě ubytovat imigranty i s rodinami.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podle 4.říše, budou do východní Evropy nasídlovány přímo celé syrské vesnice, aby vznikly rozsáhlé islámské komunity.O Čechy už vůbec nejde, nic nám tady už nepatří a o našem osudu a území se rozhoduje zcela někde jinde.Díky EU, integrace postupuje mílovými kroky!

   Vymazat
  2. 11:07 Čechům už patří jenom zkrachovanec Sobotka. Čechům to plným právem patří!

   Vymazat
 2. V německu vyházely neplatiče a daly byty migrantům. 8:53 doufám že to tak nedopadne.

  OdpovědětVymazat
 3. Pořád se díváte do zahraničí nemáte svůj vlastní rozum, vypadá to, že asi ne. Taťka Klaus, který všechno ví, zde v nehorázné míře zavedl individualismus, který je kapitalismu vlastní. Tak systém zbourejte ale to jste bojovníci od klávesnic, ale kecy se nevyřeší nic. Zastupitelská demokracie funguje tak, že zastupitel na jakékoliv úrovni je tlačen zájmy jiných i proti zájmům těch kteří ho volili.
  Takže tvrdit, že bezdomovectví je jen okrajový problém je zvěrstvo! Je to ukázka sociálního terorismu a ukázka systému který zvysoka kálí na lidi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9:55 Absolutní souhlas!

   Vymazat
  2. 9:55 Všechny manýry z německa budou tady pokud vyhrají euhujeři. Neustále volím proti nim ale to nás musí být víc. Bohužel jsme nuceni dívat jse do ciziny kuli západním páníčkům a jejich Českým poskokům.

   Vymazat
 4. A teď.Za komunistů byla na prvním místě rodina.Byty byly státní,podnikové a stavělo se svépomocí nebo jste byl ve stavebním družstvu.Nikdo nebyl pod mostem a nikdo se nenechal na holičkách.Ovšem i tehdá cigáni mněli přednost před námi.Dnes jsou lidé zadluženi na celý život.Když přijde nemoc,úraz,nebo to nejhorší ,jsou odepsáni a vše shrábne banka!Máte jenom pár možností.Buď jít pod most i s dětmi,nebo platit bance nájem,na který Nebudete mít,jít na ubytovnu,na kterou také nebudete mít,nebo se i s dětmi,pokud nemáte solventní rodiče,vydrápat na most a skočit s myšlenkou,že černým a hnědým se pomáhá vysokými finančními prostředky,dotuje se bydlení z daní,které jsem také dotoval svou prací,ale státní instituce se na mně vysrali.Tak jsme to dopracovali,vážení.

  OdpovědětVymazat
 5. Problém se obchází a skrývá. Obnovme chudobince a domovské právo, to k diktatuře kapitálu patří, stejně jako bezdomovectí, žebrota a nezaměstnanost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně.Domovský list musel musel mít každý.Každý někam patřil a obec se o něj musel postarat.

   Vymazat
 6. Dnes se už i obyčejní Čecháčkové naučili pronajímat byty jako ubytovny pro legální a nelegální "pracanty". Nově i Ukrajina bude do budoucna zdrojem levné pracovní síly a ta pracovní síla přece také musí někde bydlet. Když do jednoho bytu ve vyhořelém mrakodrapu dokázali londýnští mecenáši nakvartýrovat i padesát osob, proč by to nedokázali i ti naši místní, copak jsou v něčem horší nebo zaostalí? Londýn doženeme a předeženeme. Ten SON je úplně mimo mísu, žije v jiném světě.

  OdpovědětVymazat
 7. Psal jsem to už mnohokrát.Je to vina cinkačů,
  kteří jásali nad prolhaným ožralým Havlem a
  nechtěli vědět,že je podrazí.Sliby se slibují a
  blázni se radují.Tak se blázni doradovali a chybu
  hledají opět jinde,než u sebe.Jejich nemyšlení
  se projevuje podporou Babiše.Pak zas budou Češi
  brečet a křičet,"takhle jsme to nechtěli".Jenomže
  už bude pozdě stejně,jako s vírou v opilce a poté
  s vírou o starostlivé matičce EU.Matička se přece
  musí poslouchat,protože Češi ještě nedospěli a
  jsou stále přeborníky ve skoku na špek.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten ožrala Havel, keď prezidentoval, nevynechal ani jednu príležitosť, aby urazil Slovákov. Napr. jeho veta "bytoch-kralikárnach" v bratislavskej Petržalke vošlo do dějin panoptika hlupákov! Sám som žil v Petržalke a bolo to v pohode, až na tých cigánov!
   Bratislavčan

   Vymazat
 8. Mě zaujala jedna věc, jak v Londýně shořel ten 24-patrový panelák,tak jsem zaznamenal, že tam v nejvyšších patrech byli ubytovaní ti nejchudší atd. To jsem se podivil, to u nás by to přežili, protože pod mostem by neuhořeli. Nevím o tom, že by u nás dostávali nemajetní byty...

  OdpovědětVymazat