Reklama

čtvrtek 1. června 2017

Spisovatel Patrick Declerck v pořadu Jak to vidí na ČR2.Témata: Budoucnost homo sapiens, život na okraji společnosti, příčiny bezdomovectví a chudoby.

Moderuje Zita Senková ČR2,, Je v zájmu všeho živého, aby homo sapiens co nejdřív zanikl..Declerck celou situaci označuje za terorismus povinné normality s reálnou, ale i symbolickou obětí.Je naší strašnou iluzí pocit, že svou historii nějak kontrolujeme, řídíme, směřujeme. Je to jen nevědomí, které žene vědu a pokrok dopředu."Zaposlouchejte se do inspirativního rozhovoru ...
Belgický filozof a spisovatel Patrick Declerck tvrdí, že po Osvětimi lidstvo ztratilo veškerou naději. Zase vzrůstá fašismus a jsme nuceni být povinně normální. Důkazem toho je, jak společnost zachází s bezdomovci.

Dnes jsme podle spisovatele Patricka Declercka svědky nárůstu fašismu a extrémní pravice. „Je to nejen politický problém, ale taky znak obecné imbecility lidstva.“ Prostě jsme se nepoučili z historie (Declerck mluví přímo o „masovém historickém nevědění“) a dochází ke kulturnímu propadu.

„Současný svět je natolik složitý, že u některých lidí budí strach.“ Co by tedy lidstvu jako psychoanalytik naordinoval? „V obecném zájmu všeho živého je, aby homo sapiens co nejdřív zanikl. Spolu s Freudem je třeba sdělit Velkému Manitouvi, že člověk je něco, co se nepodařilo.“

Patrick Declerck je původní profesí antropolog a psychoanalytik. Dnes žije ve Francii a píše o desocializaci, bezdomovectví a alkoholismu. Prohlašuje o sobě, že pohrdá náboženstvím a vírou jako takovouBelgický filozof a spisovatel Patrick Declerck tvrdí, že po Osvětimi lidstvo ztratilo veškerou naději. Zase vzrůstá fašismus a jsme nuceni být povinně normální. Důkazem toho je, jak společnost zachází s bezdomovci.

Celá společnost je nenávidí

Podle Declercka je naší strašnou iluzí pocit, že svou historii nějak kontrolujeme, řídíme, směřujeme. „Je to jen nevědomí, které žene vědu a pokrok dopředu. Představte si sedm miliard jednotlivců požírajících vlastní planetu. Jednou ji přestavíme v obrovské parkoviště u supermarketů.“

Už 20 let sleduje lidi bez domova a píše o nich. „Bezdomovci jsou lidé, kteří nevěří už vůbec ničemu. Dost se blíží nicotě. Přitom jsou nenáviděni celou společností. Ta tvrdí, že nic nedělají, jen se opíjejí.“ Přitom to, co jim sama společnost nabízí, je podle něj „sadismus nebo ohlášená smrt“.

Terorismus povinné normality

Třeba azylové domy se podle něj úmyslně otevírají se pozdě. „Všimněte si, že někteří umírají podchlazením jen kvůli tomu, že zůstanou na mrazu před zavřenými dveřmi. Stejně jako občas někdo zemře na ulici pod klopícím zrakem veřejnosti. Slouží nám totiž jako lekce normality: Když nebudeš dělat, co se má, skončíš takhle.“

Declerck celou situaci označuje za terorismus povinné normality s reálnou, ale i symbolickou obětí. Abychom neměli alternativu než být slušným občanem, který se taky bude umývat a slušně vypadat. „Normalita není jen vydělávat prachy, ale brát si to nejlepší ze všeho špatného.“

Z vlastních depresí se prý Patrick Declerck vypsal ve své poslední knize Běsi, co mě sužují. „Deprese se mi nevrátila ani, když mi našli nádor na mozku a já měl mít před sebou tak rok života.“ Kniha získala prestižní belgickou cenu Prix Victor-Rossel.

10 komentářů :

 1. Někdo plave v penězích a někdo nemá na polívku. Kdo za to může hnusný kapitalismus.

  OdpovědětSmazat
 2. Někdo rozum má,jiný ne.Ale za toto kapitalismus
  nemůže.Jenom hloupí lidé nás přivedli cinkáním
  do této situace.Jen těch hloupých je nějak víc.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Cinkání klíčů nedokáže změnit chod dějin.Ani samotný výstřel z Aurory nepředělal politický systém Ruska.
   Nejsilnější komunistická strana na světě (vztaženo na počet obyvatel) sídlila v ČSSR. Její chybou bylo to,že existence ČSSR byla podmíněna existencí SSSR a ten se rozpadl. Pro tuo eventualitu neměla KSČ připraveno nic. Vyskákali z ní tisíce privatizátorů a zlodějíčků a ona neměla program pro opoziční činnost. Její nejmocnější muž si pletl brojlery a bojlery.

   Smazat
  2. Už se vám někdy stalo, že byste dělal také něco jiného, než je dřepět u počítače a vypuzovat pomocí kláves svoje příšerná moudra naprosto ke všemu, i k tomu, k čemu se nedá psát nic, a napíše něco, co nemá hlavu ani patu, jen několik zoufalců? Diskuze už padají do nikam. Lidi už jsou znechuceni, zhnuseni a otráveni, drží se jen skuteční závisláci.- A to vy jste! Typický příklad. Na rukojmí.cz (kde taky chrlíte moudra) není nic výživného pro diskuzní závisláky? Nedávno jsem četl, že se psychologové zabývají závislostí děti a nezletilců na internetu -ale že se ještě žádný psycholog nezabýval závislostí důchodců na internetu - a to je taky žalostný fenomén nové doby. Namísto údržby zahrádky důchodci dřepí u počítače a píší. Strašné. Co tema - to Majevský ( Praha?)

   Smazat
  3. 21:01 No jasně neseď na NR a běž na zahrádku pak tu nemusíš psát svoje chytrosti. Lidi jsou znechuceni havlismem a eu. A pana Majevského nech být.

   Smazat
  4. 21:01 sice se opakuješ, ale poučen, je to o chloupek méně blbé.

   Smazat
  5. Ovsem spisovatel nejak mluvi o zajmech uzke skupiny korporaci a monopolnich konglomeratu a jejich rukojmi v podobe vlad uradu a instituci..
   Ti neobsahuji 7 miliard pozirajicich ...
   V zadnem pripade.
   Mluvi o gangu , ktery se zmocnil vlady sveta...a ktery se snazi vladu i za cenu zniceni sveta udrzet..Nic jineho a nic noveho a iluse o vede a vedcich jsme jiz na rozdil od nej ztratili, davno, davno !!
   Pred pokusem s prvni atomovou bombou , vedci si nebyli jisti , zdali nenastane konec sveta !!
   /Kdyz se dusik zacne nekontrolovatelne stepit , retezovou reakciv ovzdusi/.
   Presto nevahali pokracovat !!
   Ale davat nas dohromady s vyberem zlocincu,parasitu, kteri se snazi nasili a valky a zniceni sveta legalizovat , myslim neni uplne nejlepsi.
   Take neni nejlepsi s tim chodit na verejnost.
   Typicke pro ty ,co se izoluji od lidi aby mohli snadno a rychle odsoudit a bejt chytry na to konto...
   PAW

   Smazat
 3. Bezdomovci jako jedini vidi spolecnost "spravne". Zato jim spolecnost prida jeste vice nenavisti.

  Proc deprese? Kdyz clovek dospeje tak daleko, jiz deprese nema. Vi, ze je to zbytecne, ale zaroven vi, ze mezi tu 4. cenovou jiz nechce. Nikdy.
  A tim nemyslim bezdomovce, ale prave tu spolecnost, ktera nevi, co je spatne a co je dobre, empatie se jiz nevrati, rozhodovat uz se budou az do smrti spatne.

  Pro ty, kdo chteji znicit celou planetu nebyla nikdy priznivejsi situace, prave diky obrousene, spise skosene, spolecnosti.
  Zbytek v tichu mlci, doziva, preziva. Pomoct nelidske vetsine (jen nekolik optimistu si mysli, ze je to jinak, vetsinou ti, kteri povazuji soucasny smer i stav za empiricky vrchol vseho - des...) je vlastne kontraproduktivni.
  Je to jako pomahat vlastnimu tryzniteli, svemu budoucimu vrahovi.

  Ma to ovsem i jeden velmi podstatny hacek. Ten se skryva v tom, nesudte, nebo budete souzeni. Jednoduse jeste neni vsemu konec.
  Tem, kdo lidstvo vedli timto smerem a natlakem, bez moznosti vyberu (to je onen kompromis), mit na vyber bud velmi nelehky az katastroficky zivot, nebo "dusevni smrt", konec je. A takovy, ze si ho nedokazou ani v tech nejkatastrofictejsich scenarich Holeho udu predstavit.

  OdpovědětSmazat
 4. S tím terorizováním to bude asi naopak a je to čím dále více zřetelné. Život závisí na a odvíjí od reprodukce. Nejen v tomto ohledu ale i v mnoha souvisejících dalších aspektech, včetně civilizačních rod, národ, stát začíná být terorizována normalita nenormalitou a sice čím dále silněji. Takže se zvolna propracováváme k lekci nenormality, normální musí zahynout, aby následně zahynulo i nenormální a s tím i všechno živé. Přiznejme si, že tak či onak a bez reprodukce úplně, je život nenormální dočasnou epizodou, kdežto nežití je normální věčně trvající absolutno. Lze s tím nesouhlasit ale to je asi tak všechno. Nic víc, nic miň.

  OdpovědětSmazat
 5. Co na říci, kdo podporuje tyto dementy je zřejmé. Vše, že se děje náhodou, ani náhodou. Vše je řízeno a funguje podle odhalitelných pravidel a zákonitostí. Jasně, že paraziti se budou odhalení bránit, zapojte mozek a neberte vážně tyto rádoby chytráky podporované zákulisním vedením, žádný společenský problém se tím nevyřeší. Šestileté děti vědí více o životě než tento "spisovatel".

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.