Reklama

pátek 23. června 2017

Spojené státy signalizují záměr okupovat a rozdělit Sýrii

Alex Christoforou
23.6.2017  Zvědavec

Napětí v Sýrii dosáhlo historického vrcholu, když americké ozbrojené síly sestřelily syrský SU-22, který útočil na džihádistické síly Al-Kajdy na zemi.

Americká verze události vypadá takto (s poděkováním The Hill)… 
Prohlášení amerických ozbrojených sil uvádí, že sestřelily syrský SU-22 v sebeobraně a poté, co kontaktovaly ruské protějšky prostřednictvím zřízené bezkonfliktní zóny. Syrské letadlo bombardovalo USA podporované síly bojující s Islámským státem v Iráku a Sýrii (ISIS) jižně od Tabqa. Bylo to poprvé, co Spojené státy sestřelily syrské letadlo, a poprvé, od roku 1999, kdy americké vojenské letadlo sestřelilo nějaké pilotované letadlo.


Skutečnost je mnohem komplexnější, přesto však prostší. Sýrie používala svá letadla nad suverénním syrským územím, která se chystala zaútočit na džihádisty Al-Kajdy (alias „umírněnou opozici“) operující ilegálně na syrském území, podporované americkými silami, které provádí ilegální operace na suverénním syrském území.

USA nebyly vyzvány mezinárodně uznávanou syrskou vládou bojovat s ISIS na syrské půdě, tudíž Spojené státy de facto provedly invazi a okupují východ Sýrie.

Aby byly věci ještě horší, USA podporují teroristy z Al-Kajdy jako svoji pozemní armádu v zastoupení, aby si zajistily co možná největší část východní Sýrie a vytvořily tam separátní stát, čímž by rozdělily kdysi jednotnou zemi.

Rusko reagovalo na americkou agresi tím, že uvedlo, že jeho jednotky protivzdušné obrany v Sýrii začnou sledovat pilotované a bezpilotní letouny americké koalice, pokud překročí řeku Eufrat.

Opět jsme zde svědky, jak se americká politika změny režimu neskutečně zvrtla (dle očekávání), kdy následky nyní tlačí americké ozbrojené síly do totální konfrontace s Ruskem a Íránem… dvěma zeměmi, které byly syrskou vládou pozvány, aby operovaly na suverénním syrském území a bojovaly s ISIS a Al-Kajdou.

The Hill uvádí, že americké síly se mohou zakopávat a jsou připraveny chránit armádu Al-Kajdy za každou cenu, aby zajistily rozdělení Sýrie na linii východ-západ…

Robert Ford, bývalý americký velvyslanec v Sýrii, řekl, že jak napětí roste, existuje pro USA reálné nebezpečí.

Syrský prezident Bashar Assad slíbil, že opětovně získá syrské území ztracené během „občanské války“, poznamenal Ford v emailu.

„Existuje proto reálné riziko eskalace, obzvláště pokud budou Američané, na rozdíl od západu Sýrie, trvat na podpoře svých syrských spojenců na zemi, a s Assadem neexistuje žádná dohoda,“ uvedl.

Americké a syrské síly si dříve od sebe držely odstup, protože Spojené státy operovaly především ve východní části Sýrie a vládní syrské síly v západní části země.

Ale po pádu Aleppa se provládní jednotky posunuly dále na východ, čímž se dostaly do blízkosti amerických sil a zvýšil se tak potenciál konfrontace, uvedl Ford, člen Institutu pro Střední východ a profesor na Yale.

Assad nemůže americké letecké síle konkurovat, ale mohl by zasáhnout americké síly jiným způsobem.

„Eskalace může být asymetrická,“ řekl. „Assadovo letectvo se nemůže našemu postavit. Uchýlí se proto k automobilovým bombám, pozemním střetům a v malém měřítku k útokům na naše síly a ty síly, které na východě Sýrie podporujeme. Syrská vláda je velmi zkušená v testování pevnosti skořápky či červené čáry.“

Váleční jestřáby v neokonzervativních mozkových trustech nad totální konfrontací mezi všemi zapletenými silami slintají…

Nile Gardiner, ředitel Centra Margaret Thatcherové pro svobodu při Heritage Foundation, pochyboval, že by Moskva zašla dále, než jen k výhrůžkám. Rusko, například, neprovedlo odvetnou akci poté, co Turecko sestřelilo jeho letadlo v r. 2015, poznamenal.

Označil rozhodnutí amerických ozbrojených sil sestřelit syrské letadlo za „vítaný vývoj“.

„Washington vyslal jasný signál Moskvě, že to již není byznys jako obvykle,“ řekl. „Příliš dlouho přistupovali Rusové k Sýrii jako ke svému dvorku.“

Ale dokonce i kdyby ani Rusko, ani USA nechtěly být vtaženy do další války, mohly by být „připoutány“ ke svým spojencům, kteří soutěží o kontrolu nad územím osvobozeným od ISIS, řekl Stephen Biddle, přidružený člen pro obrannou politiku v CFR.

Další experti se obávají dalších útoků amerických ozbrojených sil na syrské provládní síly, i za absence širší syrské strategie prezidenta Trumpa.

Denielle Pletka, vice-prezidentka pro zahraniční a obrannou politiku při Americkém podnikatelském institutu, obhajovala větší zapojení USA do „občanské války“. Ale vyjádřila znepokojení nad tím, že Spojené státy sestřelily syrské letadlo a zaútočily na síly domobrany v Al Tanf bez existence širší strategie.

„Nejvíce se obávám nikoliv eskalace jako takové, ačkoliv souhlasím, že zde existuje reálné riziko,“ řekla. „Eskalace směřující ke konkrétnímu konci je dobrá věc. Avšak eskalace bez jakéhokoliv důvodu a konkrétního cíle dobrá není.“

Připomínáme našim čtenářům, že suverénní země Sýrie, jejíž vláda je mezinárodní uznávána OSN, pozvala Rusko a Írán, aby bojovaly s ISIS a Al-Kajdou. Spojené státy do Sýrie pozvány nebyly.

To je ironií komentářů neokonzervativních válečných jestřábů, jako „příliš dlouho přistupovali Rusové k Sýrii jako ke svému dvorku“, které odhalují perverzi americké propagandy a nechutnou povahu americké vojenské říše.

Sýrie není ani ruský, ani americký dvorek, avšak pouze jedna země byla pozvána ke vstupu na tento dvorek, a Spojené státy to nebyly.


United States Signals Intent to Occupy and Divide Syria vyšel 20. června 2017 na ICH. Překlad v ceně 337 Kč Zvědavec.

19 komentářů :

 1. Copak můžete od amíka očekávat něco jiného než faleš,podraz,aroganci.Teho řídí byznys,prašule,lidí je jak sraček.Jen doufám že celí svět pozná a zhlédne "svět podle Putina",bude mít jasno kdo je kdo.Učitelé gramatiky a internetoví troubové trollové poblejte se,nic jiného vám taky nezbývá

  OdpovědětSmazat
 2. Al Kajda, Taliban atd, to jsou děti USA a útočit na děti, byť jde o terorista, je "zločin", aspoň pro americké militaristy. Je jistě paradoxem, že asi 15 milionů Kurdů nemá podle nás nárok na vlastní stát, ale porcovat Sýrii, to by se USA zachtělo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím s vámi.

   Smazat
  2. Každýho amíka, který se objeví na Sýrií okamžitě sejmout a poslat k zemi. Nemají tam co hledat, nikdo je nepozval a ani souhlas OSN nemají. Jediné co tam dělají, je, že podporují ty darebáky z ISIS a jhejich komplice.

   Smazat
  3. SPINA, HNUS a lzi.
   Syrie ohrozovala cizi okupacni armadu /mozna pozvanou teroristy ??/ ,ve sve vlastni zemi !!!
   Treba jako v Cechach /1939-45/, nasi hrdinove ohrozovali germanske ,nacisticke okupanty ...

   Smazat
 3. Od začátku je jasné kdo jsou Asáci. Dobyvačná, loupeživá pakáž, která se ne celém světě jen snaží ukrást, to co se ještě dá. Toto má být ta jejich "demokracie"? Je nám včem jasné, že nikdo nechce válečný konflikt, ale tato banda oligarchů, krade po celém světě a loupí, jen v jejich zájmu. Na celý ostatní svět doslova kašle. Je to jen o prachách a podrazech. Do tohoto marastu jste nás navezli naši vládní činitelé? Jasně, že je požadavek Usáků jen zvýšit částky na zbrojení. Platit, platit a zase jen vysávat ostatní země v zájmu těchto gaunerů. Co dokázaly Usaníci za posledních 260 let? Loupit vraždit, vyvolávat revoluce na celém světě. Až lidem v jednotlivých zemách dojde trpělivost, pak asi nude opravdu jen ta Apokalipsa, kterou vyvolávají zase jen Usáci. Ale lidem ostatního světa nezbyde nic jiného, než se spojit a jednou tuto pakáž vyhladit z povrchu planety. Potom už snad bude klid. Mám neustále v paměti toho černouška, že budou hájit zájmy usáků a když to nedůjde, tak budou ostatním kroutit ruce. Mám za to, že tento loupeživý národ nedovede a ani nechce se naučit žít ve slušných pravidlech. Vyvolávat války v ostatních zemích je pro ně, jako když má jedinec chřipku. Ta odezní a jede se dál. Ale vraždící mašinérie stále pokračuje " V RÁMCI DEMOKRACIE ".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Za ty "usaky" si ale dosadte medzinarodniho chazarskeho zida. On totiz "obycejny usak" vetsinou jeste ani nepochopil, ze tahle svoloc mu odebrala nejen zemi, ale i jeho identitu...a neni bohuzel sam.

   Smazat
 4. Az Ruske systemi s300 a vissi budou branit Syrske a Íranske letadla a drony tak pak uz to amici tak bezstarostne mit nebudou, mozna by to bylo i pro Rusa lepsi aby Zapad dostal napraskano v Syrii nez v Evrope,Syrie by mohla met preci jen klidnejsi prubeh.

  OdpovědětSmazat
 5. USA potřebují především ropná pole, která jim doposud obhospodařoval ISIL. Ten jde pod kytičky, je proto nutné nasadit na místa americké specialisty. Ropa musí proudit, protože z cizího krev neteče. A protože dlouhodobá těžba ropy z amerických břidlic to byl pouhý mediální pšouk.

  OdpovědětSmazat
 6. Pokud znáte historii USA-200 LET TERORISMU,tak vás už nic nemůže od nich překvapit.Je to banda HYEN NA PLANETĚ ZEMI.Ale jak se říká-Kdo s čím zachází,tím také schází.Ijejich vládnutí bude konec a oni to vědí,--LM

  OdpovědětSmazat
 7. Nebude to tak horké.
  Včera jim Rusové nad mořem sundali raketou S-300 letadlo EQ-4, dron o velikosti B-737 a ceně okolo čtvrt miliardy:-D
  http://halturnershow.com/index.php/news/world-news/655-breaking-russia-fires-s-300-out-over-mediterranean

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, je to asymetrická odpověď pana Putina. Skvělá odpověď za syrský letoun!

   Smazat
  2. USA to dementovaly, ten dron prý spadl v nějakéjch amerických horách. Kdo tomu věří, ať tam běží :-)

   Smazat
 8. 16:25 - A to je vše?! Jen jsi se mladej pochválil, jak umíš žbrndat tou američtinou. To už víc neumíš. Já např. umím slovensky, rusky a francouzsky, ale se tím nechválim jak prodejní děvka! Polepši se, nádhera z Dolního konce!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vše je to, že kdybys uměl číst a počítat, tak dron za čtvrt miliardy doláčů není zadarmo. A Rusové jim ho sestřelili, čímž jim dali po rypáku, že si nebudou dělat, co chtějí. Blbečku havloidní! pro tebe nejsem žádnej "mladej", analfabetický buzerante!

   Smazat
  2. 17:11 - Poslední větou jsi mě naštval, protože nejsem ani blbeček, ani havloid, ani analfabet, ani buzerant. Nesnáším pražskou havloidní kavárnu, umím psát, číst a počítat (jsem inž. ekonomie a mgr. práv) a také nesnáším buzeranti. Protože mám 71 let, tak Ti radím: Mladej, brzdi svůj elán a neurážej staré fachmany!

   Smazat
 9. Požadavky Washingtonu nebudou splněny.To se spíš
  otevře další americká fronta,jako v Afghanistánu
  a Iráku.O Lybii ani nemluvím.Nyní je otázkou,zda
  se zúčastní Asadovi spojenci.To by pro USA už tak
  jednoduché nebylo.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 10. Toz mlade neprehánejte tolik a poste si Valerije Viktorovice ten Vam to poví.....nic sa neje tak horke jak to serviruje Te Mc. Cocain a Mr.Bidet......howk

  OdpovědětSmazat
 11. tam, kde "hlídá" mír bdělé oko amerického vojáka, tak tam nikdy žádná válka neskončí (viz např. Irák nebo Afghanistán)

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.