Reklama

.

.

pondělí 26. června 2017

Stone a Putin


Jiří Jírovec
26. 6. 2017
"Svět podle Putina" je nesporně zajímavý dokument. Oliver Stone dobře věděl, že na některé otázky nemůže dostat jinou než diplomatickou odpověď a tak zvolil nekonfrontační přístup. Před několika lety se jistý Jeremy Paxman "proslavil" tím, že při rozhovoru položil 12x stejnou otázku. Byla to taková oboustranná hra s divákem. Politik si to nechá "nandat" a moderátor na chvíli, než se publikum začne nudit, vypadá jako "vítěz nad mocným".


V Česku to někdy dělá Martin Veselovský, který přešel z veřejnoprávní ČT pod Bakalova křídla.

Naléhací metodu použil Bohumil Klepetko vůči Martě Semelové v Hydeparku. Smyslem onoho pořadu ZDE nebylo seznámit veřejnost s názory, které jsou odlišné od hlavního proudu. Všechny otázky byly formulovány tak, aby jakákoli odpověď diskreditovala buď poslankyni, její politickou stranu a nejlépe obě. Rozhovor měl vyznít tak, že komunisti jsou kurvy, protože zabili Horákovou. Semelová na jeho otázky odpověděla a chtěla dál mluvit o budoucnosti. Jenže scénář je scénář a Klepetko trval a trval.

Málokterý pozvaný má dost odvahy, aby se moderátora poslal do háje. Naposledy to udělal Paroubek jakémusi nýmandovi z ČRo. Ten do zblbnutí opakoval otázky ohledně jeho přihlášky do ČSSD. Paroubek vysvětlil, že vedení ČSSD postavilo vůz před koně, protože zamítá schválení jeho přihlášky dřív než prošla základní organizací. Když nedostal další otázky, odešel ze živého vysílání.

Ladislav Mňačko kdysi napsal knihu "Ako chutí moc". Vyšla v roce 1967 nákladem 140000 výtisků. Je o člověku, který stoupá vzhůru po politickém žebříčku a ztrácí bývalé vztahy s kamarády. V českých mediích nedávno probleskla informace o člověku, který zkoumal možnosti, kde by Havlovi ještě mohli dát čestný doktorát (celkem jich posbíral 46).

Dostat se pod kůži jednoho z nejmocnějších mužů světa nemůže být jednoduché. Stone se tedy pokusil Putina vysvětlit nejen prostřednictvím jeho odpovědí, ale i jejich konfrontací se žvaněním amerických politiků o lekcích Rusku, demokracii a lidských právech.

Dobrý psycholog by možná vysvětlil, jak může Putina ovlivňovat prostředí, v němž se pohybuje. To zahrnuje vše od dějin Ruska a SSSR, chyb, které udělali Jelcin a Gorbačov a snahy Západu Rusko rozvrátit. A je tam, konec konců, i grandióznost Kremlu, kde vypadá lidská bytost nicotně.

Reakce českých rusofobů na Stoneův dokument je stále stejná a tedy trapná. Když Putin řídí auto, dozvíme se, že to je jen proto, aby dokázal, že všechno řídí. Když mluvil o Ukrajině a Krymu, dotkl se toho zásadního, totiž existence ruské menšiny a toho, že po Majdanu bylo první starostí nového ukrajinského parlamentu potlačit její jazyková práva.

Putin naznačil, že v případě Krymu nešlo o vojenskou základnu - tu dokončují na protějším břehu v Novorosijsku. To znamená, že šlo o ruskou většinu, která se na Krymu mohla stát rozbuškou. Vzpomeňme na Kosovo, etnické čistky v bývalé Jugoslávii a invazi USA do Panamy. Tam lze najít všechny scénáře, které nakonec vedou k válce.

18 komentářů :

 1. Já si myslím, že o základnu na Krymu přece jenom šlo. Pokud ne zejména, tak byla alespoň jedním z hlavních důvodů. Ono ani tolik nešlo o to, aby zůstala Rusům, jako zejméno o to, aby jí nedostali Američané.
  Zdráhám se uvěřit tomu, že by byl Putin tak křišťálově čistý, jak navenek vypadá. Přece jenom je to prezident světové mocnosti, která má všechny neduhy mocností. Včetně imperiálních choutků. Dlužno dodat, že západ Putinovi skvěle pomáhá k vytváření jeho obrazu férového chlapíka svým diletantským přístupem. Putinovi pak jenom stačí oživit krávoviny, které kde a kdy v minulosti západní představitelé vyblili.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hričaku hričaku tobě asi není pomoci. Stejně tě ale obdivuji jak všemu rozumíš

   Vymazat
  2. Mluvil tak, aby i hlupáci byli schopni pochopit. Tím "hlupáci" myslím ty, co za nejvyšší mety inteligence považují opakování mouder z TV, idnes a podobných liberálních trub.
   Myslím, že udělal maximum.
   Pro ty co se trochu orientují, to bylo osvěžující sledovat politika reagujícího přirozeně, bez naučených předpřipravených odpovědí. Nešlo ani o to co říkal, už z principu se mohl pohybovat po povrchu problémů.
   Six

   Vymazat
  3. Jestli to bylo kvůli základně, nebo nebylo kvůli základně je fuk, důležité je, že jsme se nikdy nedozvěděli, že tam mají kousek odtud základnu jinou, takže formálně to nebylo třeba. To jsem se dozvěděl až od Stona, naši investigativci to nikdy nezjistili a tudíž ani nemohli proti tomu argumentovat.

   Vymazat
  4. Ani tak ne o tu stávající základnu, jako o to, co by z ní pod patronací USA vyrostlo - viz základna v Kosovu. Buďme proboha upřímní a položme si prostou otázku: Čemu bych já osobně dal, jako obyvatel Krymu, přednost - spadat pod Ukrajinu, nebo pod RF?

   Vymazat
 2. Putin jako bývalý příslušník KGB a jako současný prezident Ruska není žádný světec. Ovšem to co říkal v rozhovorech Stoneho nemělo chybu. aaaaaaadokázal odpovídat bez přípravy přímo. Nejlepší na tom je, že ve všem má pravdu. Západní státy jsou v pr..deli včetně USA a tak se snaží co jim síly stačí aby vyvolali válku s Ruskem. Nejdůležitejší je, že se bude válčit především v Evropě a ne v Americe. Rusko vá všechny možné suroviny potřebné k dalšímu rozvoji hospodářství a to je hlavní důvod snažení se o rozpoutání války, přitom si neuvědomují, že zatím každý agresou, který do Ruska vtrhnul, tak dostal nakopáno a byl rád, že utekl (tedy alespoň ti, kteří měli tu možnost ještě utéct).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V 60tých letech jsem nějaký čas pracoval v loděnicích v Rostocku a parťáka mi dělal chlapík, který padl do zajetí u Stalingradu a vrátil se ze Sojuzu až v 58ém. Občas jsme se bavili (rusky, německy jsem moc neuměl) o Německu i Rusku. Z velkoněmectví byl jednou provždy vyléčen a přesvědčen, že kdo na Rusy šáhne, vždy nakonec dostane krutě přes dr.ku, protože Rus přežije všecko.

   Vymazat
  2. Svět podle Putina (1.-4. díl):
   www.ulozto.cz/hledej?q=svet+podle+putina

   Vymazat
 3. Pane Jirovec - sousede Canadane !
  Mam radost, ze ve vasem Ontariu se Canadane zacinaji facovat s Islamisty. Oni byli vzdy politicti prizdisraci a ted konecne se probouzi ze "zimniho spanku".

  Zajimave besede filmare Stona a presidenta Putina se neda nic vytknout. Byla zajimava.

  Vy patrite k tem, kteri jsou nadani na psani, tak doufam, ze timto darem zdisciplinujete Ottawu, protoze je malo pro - Trumpovska.
  nick honolulu - soused.

  OdpovědětVymazat
 4. Kdo nevidí.že Putin postavil Rusko, které bylo na kolenou a už byly plány na jeho porcování, kdo nevidí, že díky síle RF zatím je to řekněme skoro vyvážené a Američani dovedou jenom zákeřně kopat a Putina se pokoušet dehonostovat je obyčejný primitiv a je škoda sním strácet čas.

  OdpovědětVymazat
 5. Pokud byste jezdili,jako já,do Ruska za doby
  Jelcina,tak byste tam skutečně viděli bídu.
  Za balíček žvýkaček byla baba šťastná,jakoby
  vyhrála v loterii.Proto tyto prodejné děvky,
  co si hrají na novináře,vůbec neberu v potaz.
  Bojují proti propagandě svojí propagandou.A
  nejlepší je,že to ani nedělají z přesvědčení,
  alo pro jidášský groš.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 6. Novodobí soudruzi se snaží věci evidentní zamaskovat pomocí levných hesel a očividné manipulace... Tak třeba již překlad názvu "Putin's interviews" (tedy jednoduše "Rozhovory s Putinem) máme jako" Svět podle Putina"...
  Je to legrace, když si zavzpomínáme na slavné Havlovo "...nejsme jako ONI!" a již vyvěšují "Havel navždy!" a předžvýkávají informace pro ubohý lid, aby si to nedejbože nevysvětlil nějak jinak...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano. To "slavné"...nejsme jako ONI!" znamenalo: "Jsme horší."
   Pokud něco okázale kritizuji a pak dělám to samé, jsem tak o mnoho horší.

   Vymazat
 7. Nebyť pána človeka s veľkým "Človek" pán Putin- Vážený diskutujúci tak dnes tu nediskutuje nik! ak by tam bol nejaký ruský vojny chtivý chmulo dnes už by sme tu neboli. Vďaka p. Putinovi a prajem mu dlhý mierový politický život a tým aj nám všetkým čo chceme slušne,v mieri žiť, bez chmulov.

  OdpovědětVymazat
 8. Pan Jírovec připomněl komedii moderátora Klepetka s poslankyní Semelovou, která odpovídala na citlivé otázky rozpačitě a zdálo se, že neví, co má říci. Proto za Semelovou odpověděl iniciativně Klepetko sám. Za klepetkovy odpovědi, které měla říci Semelová, ale neřekla, měla být pohnána k soudu. Nenašel se však soudce, který by ji odsoudil. Soudci mají za ušima. Vědí, že tento režim nemusí být věčný. Jednoho dne by se stalo, že by se jim někdo za jejich špinavost pomstil. Klepetko musí být idiot, když vystavuje sebe a svou rodinu případnému nebezpečí za špinavosti, které se propůjčil. Dost možná, že má pas na utajené jméno a zvláštní letenku, na kterou lze doplnit datum odletu. Antikomunistická mafie si nevidí na špičku nosu, protože jinak by přišli na to, že poškozují samotnou Horákovou.

  OdpovědětVymazat
 9. No, tedy nevím proč neodpověděla ohledně té Horákové, že její poprava je stejně a neméně odsouzeníhodná, jako poprava Ethel Rosenbergové v USA a nezáleží, že Horáková se vůči vlasti provinila více než Ethel, která se provinila tím, že neudala svého manžela.

  OdpovědětVymazat