Reklama

pondělí 12. června 2017

Světská sláva, polní tráva

Zdeněk Hrabica
12. 6. 2017
Byl jsem kdysi, díky osudu, v mezinárodní porotě italského kulturního magazínu Scena Illustrata. Vedl jej skvělý člověk Říman Italo Carlo Sesti. Udělovali světové tituly „Umělec roku“. Kdo by takovému pokušení odolal. Při návštěvě Československa jsme cestovali s Italo Carlo Sestim v autě z Prahy do Terezína. Cestou si vyhrnul levý rukáv svého klubového saka, aby zjistil, kolik je hodin. Optal jsem se: „Proč máš hodinky až nad loktem?“ 


Odpověděl mi: „ Čemu se podivuješ, jsou z bílého zlata. V Itálii by mi zloději uřezali s hodinkami i levou ruku. I obrazy jsem si dal do trezorů v bance. Počkej, až tady svrhnete ten socialismus, a nastolíte kapitalismus, tak se budete chovat stejně!“

Italó Carlo nebyl nezištný, věděl, co je to neviditelná ruka trhu. Byl z jiného světa a já byl z jiného těsta. Za tituly „Umělec roku“ se totiž natvrdo platilo.

Kdo by takovému titulu odolal?

Za pár lét jsem se procházel v Berouně s někdejším zvláštním velvyslancem ČSFR dr. Čestmírem Císařem ve Štrasburku, probírali jsme páté přes deváté.

„Někdy mi opakovaně volal na mou linku ministr zahraničí Jiří Dienstbier, abych se kolem v Evropě poohlédl, kde by udělili řád, vyznamenání , doktorát Václavu Havlovi! Samozřejmě žádná dekorace nebyla zadarmo. Většinou se v té tehdejší situaci všechno podařilo.“

Tak se také stalo, že Václav Havel sbíral vavříny po celém světě jako nikdo u nás nikdy předtím, například Klement Gottwald byl proti Havlovi úplná nula. Ani Josef Vissarionovič Stalin ani tehdejší předseda prezidia Nejvyššího sovětu , Michail Kalinin, mu nikdy neudělili žádné vyznamenání ani řád.

Jak je to dneska?

Kromě těch dekorací, které udělují podle zákona prezident České republiky a navrhují jej kromě občanů i ústavodárně sbory, se i za všelijaká vyznamenání většinou nyní platí. Nejsou obvykle zadarmo.

Nejlepší firmy, nejlepší lidé, nejlepší TOP nejsou jenom tak vůkol v České republice každému rozdávány. Sám pro sebe jsem si uskutečnil malou sociologickou sondu a vím to naprosto přesně. Není tomu tak jenom u nás. Je to nepsaný zákon, něco za něco. Konečně i některé diplomové a doktorské práce se dokonce píší za jiné a za peníze.

Před časem se rozneslo, že nejlepším ministrem financí v Evropě je Miroslav Kalousek. Dneska jsem se v plátku Metro s datem 8.června 2017 (ještě včera patřícímu Andreji Babišovi) dočetl, že nejlepším ministerstvem v České republice je ministerstvo kultury. Nejhorším ministerstvem je u nás ministerstvo vnitra. Zjistil to květnový průzkum názorů obyvatel České republiky, který provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění. Horší hodnocení než všechna ministerstva dostala Kancelář prezidenta republiky (tedy jistěže i prezident republiky) a Úřad vlády (tedy jistěže i předseda vlády).

Kdo neskáče, není Čech!

Foto archiv autora:
„Pro každého má dekorace jinou hodnotu, třeba pro sochaře Radomíra Dvořáka je velkým řádem za práci sokol na klobouku; ale jak pro koho. “  

10 komentářů :

 1. Jasně průzkumy z Prahy jsi můžou strčit za klobouk.

  OdpovědětSmazat
 2. Četl jsem, že to heslo ze závěru článku původně patřilo na Nuselák...

  OdpovědětSmazat
 3. Takže i komunista Císař sháněl ta ocenění!

  OdpovědětSmazat
 4. Zajímavé a případné informace.

  OdpovědětSmazat
 5. To je omyl! Jak se to najednou hodí uhodit kamenem a tvrdit, že i komunista Císař leccos sháněl. Tím, že dostával pokyny jako zvláštní velvyslanec při Radě Evropy od ministra zahraničí - neřekl autor nic, co si myslíte Vy. Ale myslet není nikomu zakázáno!

  OdpovědětSmazat
 6. No, ta havlova partička své snažení dotáhla do výšin nejvyšších.
  Obrázek, na kterém se náš čerstvě dekorovaný ješita vine ke G. W. Bushovi, je stejně tak výmluvným jako nezapomenutelným.

  OdpovědětSmazat
 7. Jen víc takových těch vyprávění za zákulisí té "velké" politiky. Možná se ukáže, že za těch komunistů to bylo jak u chudých v pastoušce.

  OdpovědětSmazat
 8. 14:05 Václav Havel rozdává funkce :https://www.youtube.com/watch?v=TP39mkj2zVk&t=45s

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.