Reklama

.

.

pondělí 26. června 2017

Telepolis: USA pronásledují Rusko, aby udržely hegemonii dolaru!

- kou -
26.6.2017  PrvníZprávy

Pokračování protiruského tažení ve Spojených státech se děje z čistě ekonomických důvodů, napsal Telepolis.


Vzhledem k tomu, že Rusko znovu začalo sledovat své vlastní zájmy a společně s Čínou podkopávají hegemonii amerického dolaru, tak se ve Washingtonu vrátili k myšlení studené války. Moskva opět stala „veřejným nepřítelem číslo jedna“ a „obětním beránkem“, aby se odpoutala pozornost od krize finančního systému v USA, poukazuje autor materiálu Ernst Wolff.

Jakmile se zabrousí řeč na Rusko, popadne americké politiky „hysterický rapl“, napsal Telepolis. Bez ohledu na to, co se děje ve světě – se v případě negativních událostí Washington snaží svalit vinu na Moskvu a osobně na Vladimira Putina, šéfa Kremlu. 
Ať už je to pád letadla na Ukrajině, vměšování do prezidentských voleb ve Spojených státech amerických nebo doping v mezinárodních sportovních akcích – američtí politici a médií vždy ukazují prstem na Rusko,“ konstatuje Wolff.

A není to nic nového, pokračuje publikace, vždyť po společném vítězství se SSSR nad nacistickým Německem za druhé světové války změnily Spojené státy svůj kurz vztahů vůči bývalému spojenci a začaly studenou válku. Ti, kteří řekli o Sovětském svazu něco pozitivního v „éře McCarthyismu“, byli zaznamenáni coby „přátele komunistů“. A lidem, kteří neposlouchali diktát státu, zákázali vstup do země nebo je uvěznili.


Bretton Wood a Sověti

„Jak je možné, že se spojenec během druhé světové války stal nepřítelem státu číslo jedna?“ ptá se autor. Po vítězství nad nacistickým Německem se Spojené státy staly nejmocnější ekonomickou a vojenskou silou na světě. V roce 1944 byl v Bretton Woodu přijat nový finanční systém, který změnil americký dolar na hlavní světovou měnu. Pouze jedna dost silná vláda vzdorovala diktátu USA, a to Sovětský svaz. Kromě toho sovětské úřady šly ještě dále, a zakázaly satelitním státům, to jest zemím východního bloku, podepsat s Američany jakoukoliv finanční dohodu.

Výsledkem bylo, že více než jedna šestina světa nebyla ovlivněna americkým dolarem a její trhy uzavřela bezproblémovému vývozu zboží ze Spojených států, uvedl Wolf. Pro Washingtonu to byl dostatečný důvod „neprodleně prohlásit bývalého spojence za nepřítele, démonizovat ho pomocí médií podle zákonů tohoto žánru“.

Americký obranný průmysl rovněž pomáhal ke změně kurzu, poukázala publikace. Během druhé světové války dodával zbraně oběma válčícím stranám a dokázal si vybudovat obrovský ekonomický vliv. Když válka skončila, průmysl začal trpět ztrátami a potřeboval nové války a trhy. Odmítnutí Sovětů brettowoodského systému přišlo právě včas, protože Američané potřebovali vytvořit obraz nepřítele.

Po rozpadu Sovětského svazu a východního bloku v roce 1991 se situace změnila, napsal německý novinář. Americký kapitál tekl proudem do zemí východní Evropy. V důsledku toho již nebyl nutný obraz nepřítele. Ale v průběhu doby Rusko opět začíná sledovat své vlastní zájmy a „přestalo tančit podle not amerického kapitálu“. Zároveň u americké ekonomiky došlo k poklesu, a jako důsledek globalizace se přesunuly americké pracovní místa do zámoří. Přičemž finanční sektor stále trpěl spekulanty.

Na první pokusy jiných zemí zasahovat do globální nadvlády dolaru Američané reagovali velmi tvrdě: když se bývalý irácký prezident Saddám Husajn rozhodl prodat ropu za eura, Američané mu vyhlásili válku a nakonec byl oběšen. Kaddáfího plán zavést severoafrický zlatý dinár vedl ke zničení Libye a jeho smrti.

Důvodem pro tak drsné reakce Washingtonu je skutečnost, že dnes je dolar nejdůležitějším pilířem americké světové hegemonie.


Rusko a Čína ve svých měnách

Pokud přijde o svoji pozici, ztratí Spojené státy převahu ve světovém hospodářství a financích. Proto se Američané snaží zastavit pokusy o omezení vlivu své měny. „To je důvod pro obnovené a novější protiruské tažení,“ poukazuje autor.

Faktem je, že v roce 2014 Rusko a Čína podepsaly významnou dohodu v oblasti energetiky, přičemž oznámily, že budou i nadále obchodovat navzájem v rublech a jüanech, vysvětluje Wolff. Takto oba státy realizovaly své svrchované právo zaručené mezinárodními normami. „Ale ve Spojených státech existuje dlouhá tradice ignorování pravidel mezinárodního práva, jestli se to týká jejich nároků na moc,“ zdůrazňuje autor. V očích Washingtonu vytvořily Peking a Moskva precedens, který zpochybňuje globální dominanci dolaru a vyzývá ostatní země, aby následovaly jejich příkladu, což nakonec může vést ke kolapsu diktátu amerického dolaru.


Za propad Dow-Jonese určitě zaviní potravinové lístky pro chudé a Moskva


Nyní kvůli spekulativním bublinám zažívá americký finanční systém vážné problémy, takže počítat s tím, že by protiruské postoje ustoupily, není nutné, poznamenal Wolff.

Naopak, na pozadí dalšího poklesu ekonomického a finančního sektoru Američané opět potřebují „obětního beránka“, aby ospravedlnili zvyšování výdajů na obranu a rozsáhlé sociální škrty.

„Z tohoto důvodu bychom neměli vyloučit, že brzy zjistíme, že příčinou prudkého poklesu indexu Dow – Jones jsou potravinové lístky pro chudé občany Spojených států, a že příčiny prasklé realitní bubliny v USA by se neměly hledat ve finančním sektoru v USA, nebo ve Washingtonu, DC, ale v 8.000 kilometrů vzdáleném prostoru moskevského Kremlu," uzavřel ironicky Wolff svůj materiál.
 
- - -

 
Související článek:
Turecko a Indie mohou opustit dolar!Zdroj:
heise.de

16 komentářů :

 1. Bol by niekto ochotný ekonomickému laikovi stručne vysvetliť prepojenosť dominancie US doláru s ekonomickým profitom USA?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vždyť si jen představte, že tisknou dolar smí pouze FED a jeho cena je dána pouze cenou papíru! Všichni ostatní si jej musí koupi za služby, výrobky a pod. jen USA si jej vytiskne bez ohledu na jeho krytí zbožím, tento petrodolar je zárukou amerického bohatství, ostatní země USA platí jejich dluhy !!

   Vymazat
  2. Navíc za ropu se musí platit dolary , takže dolary potřebuje každý a musí je brát za amerických podmínek !

   Vymazat
  3. a rotačky už rychleji tisknout nemůžou, k tomu všemu dochází barva a papír už není z čeho zaplatit. příroda to vyřeší za ně, ten jejich jelounskejpark už (minulý tyden jemně zakašlal) brzo rupne a bude konečně klid

   Vymazat
  4. Re (17:29):
   Většina z těch nově emitovaných (žabích kůží) již ani ten papír a barvu nevyžaduje.
   Připisují je jako (bezhotovostní) čísla na elektronických bankovní účty. Ale platit se i tak za ně musí, a natvrdo. Tak, jak to již výše napsal p. Petr Herout.
   Je jich (prý) dnes v oběhu (a na elektr. bankovních účtech) tolik, že by se za ně daly koupit tři Zeměkoule se vším, co na nich je.
   I to dost výmluvně vypovídá o "podloženosti" té "měny". Kterou lze udržet jen silou. Ne však ducha, ale A-bomb.

   Vymazat
  5. Názorný příklad všeobecné dominance dolaru:
   https://www.youtube.com/watch?v=5jOCYLwrF_E
   Děda.

   Vymazat
 2. Moc zajímavé souvislosti. Ještě zajímavější to je v reálu, neboť ten dolar není americký, ale privátní. Takže to asi bude ještě trochu komplikovanější. P.K.

  OdpovědětVymazat
 3. Je jedno,zda je dolar americký či privátní.Ve
  své podstatě ztráta postavení dolaru by přinesla
  ekonomický kolaps USA a jejich rozpad.Taková změna
  by snad světu i ublížila.Jak by mohly existovat
  vlády v řadě zemí(jako ČR) bez americké podpory?
  Kam by si socani a lidovci chodili pro rady?
  Vždyť by nebyla žádná ambasáda USA.Včíl mudruj!
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Petr Majevský a já jsi to přeji aby zbankrotovaly a hned bude na světě líp.

   Vymazat
  2. Anonymní26. června 2017 18:24
   „Je jedno,zda je dolar americký či privátní.“
   Někomu to viditelně jedno je, ale tento „detail“ zásadně ovlivňuje běh společnosti. Váš pláč nad situací privátního dolaru, u mě vyvolává asociace, např. že za IIWW, by takto někdo mohl želet Německa, protože v případě prohry, by to otřáslo světovou ekonomikou.
   Drží-li se zlo, zuby-nehty u koryta, bez otřesu odstranit nelze. P.K.

   Vymazat
 4. Panove , to je velice slaby clanek , absolutne nic nevysvetlujici.
  Cesi by meli sledovat ekonomicke velikany jako Joe Stiglitz aby porozumeli USA ekonomii a co se deje v Cechach!!
  Sledujte financni toky. Faktem je , ze Amerika skoncila jako Svobodna Amerika vrazdou Kennedyho a otevrenim Wall-Martu , Microsoftu a vsech mamutich MEGA KAPITALISTICKYCH firem. Je to dobre , je to spatne , je to nutne ...ani nevim .

  Dle mne je to nutne zlo!!! Sledoval jsem Brzezinskeho jeho komentare a ten rekl sam i kdyz byl mozna cislo 3 vyznamny politik USA , ze nevi jak bude vypadat budouctnost.

  Co se snazi udelat elity: prijit do zeme , znicit ji ekonomicky a znovu vybudovat ale tak , ze vse budou vlastnit neco jako udelali Cine.
  To je co se stalo v USA a nyni bezi v USA , v Cesku nevim jak v jinych zemich ale verim je to podobne.

  V Cine neuspely prislis, ale meli snahu uzit politika jmenem Deng.
  Metody jsou jasne znicit stredni vrstvy , udelat MegaKapitalismus ..kdo vi , mozna streni vrstvy ani uz nemaji vyznam.

  Zakladni princip je ze kazdy kdo ma penize musi byt v jejich strane , to je v strane elit. Nikdo mimo elitu nesmi mit penize !!! to je zakon hry.

  Jak kontroluji Putina a kazdeho. Putin chce neco treba postavit cementarny, prijde k elitam a rekne "chci postavit cementarny", Elity reknou , to je v poradku Putine , ale musis slozit u nas v Bance 50 miliard dollaru , aby jsi nevyskakoval prilis , jinak o ne prijdes. A tak Putin stavi , ale elity ho kontroluji. Dneska elity kontroluji asi 1 billion dollaru Rusum...to je hodne penez a Putin vi , ze se musi chovat slusne , nebo muje vezmou. A tak Putin posloucha a chova se k elitam slusne a doufa , ze to vse nejak dopadne.
  Tot vse , nestarejte se o pohyby lodi , dejiny valek , letadla teroristy sledujte ekonomii a finacni toky (velke).
  Veci maji logiku!!!

  BroukPytlik

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Brouku Pytlíku
   bohužel,slovy klasika majora Terazkyho "jste akýsi popletěný"

   Vymazat
  2. Aspon napis sve jmeno, abych vedel s kym mam to poteseni!!!

   BroukPytlik

   Vymazat
  3. Brouku Pytlíku,
   bohudík, slovy klasika majora Terazkyho "vůbec nejste popletěný". Děda.

   Vymazat
  4. Anonymní26. června 2017 18:25
   Váš příspěvek je fajn, ale nezdá se mi jeden detail:
   „.. prijde k elitam a rekne "chci postavit cementarny", Elity reknou , to je v poradku Putine , ale musis slozit u nas v Bance 50 miliard dollaru , aby jsi nevyskakoval prilis , jinak o ne prijdes.“
   Měl jsem představu, že v případě, když chce vydat na rozvoj ekonomiky (např. na stavbu té cementárny), např. 50mld rublů, tak musí v tomto rozsahu, také zakoupit dolary a uložit je jako nedotknutelné finanční rezervy. Dolary „zakoupí“ tím, že v této ceně odevzdá Americe zboží (nebo je to nějak zamlženo, přes různé finanční „produkty“). V tomto vidím, ten americký parazitismus, přes dolar a Washingtonský konsensus.
   Další téma je, jak si tento zisk, mezi sebou rozdělí privátní banka a americký stát. P.K.

   Vymazat
 5. • státní dluh USA je 65 biliónů dolarů:
  https://search.seznam.cz/?q=statni+dluh+usa+je+65+bilionu+dolaru&oq=statni+dluh+usa+je+65+bilionu+dolaru&sourceid=szn-HP&sgId=6RuUuMIlhjJT4bxIuefZkhwokS-MknmMTnmoYG4iTL%3D%3D&thru=&su=&aq=
  • prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/zpravy/boston-globe-usa-brzy-zkrachuji-pokud-budou-tolik-utracet-na-valky
  • narodnidemokracie.cz/a-dost-je-nejvyssi-cas-zastavit-rozpinavost-usa-a-nato-v-ceske-republice
  • prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/zpravy/ohromujici-statni-dluh-usa-je-65-bilionu-dolaru-a-ne-18-bilionu
  • www.eurasia24.cz/nazory/781-dojmy-z-vyletu-do-usa-prilis-mnoho-spiny-a-rozkladu

  OdpovědětVymazat