Reklama

úterý 20. června 2017

USA a Rojava


Yekta Uzunoglu 20. 6. 2017
Rojava v kurdštině znamená západ, a tak je vnímána západní část Kurdistánu, to znamená syrský Kurdistán. Ještě máme v paměti jak kurdská děvčata a chlapci téměř s holýma rukama statečně bránili svou Rojavu před útokem IS zrůd a byli v tom boji, který se dohrával před očima civilizovaného světa, nelidsky dlouho sami. Zdá se, že už je té samoty konec a Kurdové jsou podpořeni a chráněni Američany a společně se rozhodli nejen skoncovat s hlavním městem ISIS Rakká, ale smést ISIS všude tam, kde ještě jsou a ještě nějakou dobu budou. V tomto duchu USA dle zpráv vybudovali v Rojavě devět vojenských základen a část z nich tam, kde by mohl hrozit nějaký nevyžádaný útok ze strany Turecka.

USA dodali za posledních pár týdnů Kurdům v Rojavě víc než 300 nákladních aut zbraní a to včetně obrněných vozu či raket a již několik měsíců intenzivně Američané cvičí kurdské milice.

Jsou to Američané, kteří chrání Kurdy i před útoky syrské armády, která navenek z nepochopitelných důvodů útočila za posledních 14 dní nejméně třikrát na kurdské pozice kolem Rakká a pokaždé syrská armáda dostala jednoznačnou odpověď ze strany Pentagonu, toto vyvrcholilo včera sestřelením vojenského syrského vládního letadla Američany.

Proslýchá se, že se včera předseda kurdské stany PYD z Rojavy dohodl na schůzi zorganizované pod vedením USA s Anglií, Saúdskou Arábií, Arabskými Emiráty a Jordánskem na společném postupu proti iránské milici Heshd Shaabi i na jordánsko - iráckých hranicích a všechny tyto země zaručily podporu Kurdům v Sýrii. To znamená, že Kurdové budou bojovat nejen proti sunitským radikálům, ale i proti šíitským radikálům a to nejen v Rojavě, ale po celém území Sýrie jako rytíři bojující proti zlu všude a všeho druhu!

Dozvěděli jsme se i to, že USA podepsaly v posledních týdnech s Kurdy ze Sýrie dohodu o vojenské spolupráci na dobu 10 let.

Též jsme se náhodně dověděli, že jak odznak kurdské politické strany PYD, ale též odznak kurdských mužských (YPG) a ženských milicí (YPJ), už je v některých evropských zemích na základě přání Turecka zakázán stejně jako v Turecku, které YPG a YPJ, co jako jediná efektivní síla bojují proti ISIS, označuje za teroristy!

Nezapomínejme na dva statečné české mládence, co už téměř rok sedí v tureckých kerkerech za to, že se snažili pomoci Kurdům na Rojavě, to jest nejspolehlivějším spojencům USA, v boji proti teroristům všeho druhu!

Pochopit svět politiky není často jednoduché…..

23 komentářů :

 1. Američané také nedělají nic z čisté lásky. Není pro ně Kurdistán Rojava jen vhodné místo k vybudování americké základy jako je Bondsteel v Kosovu? Nemají být Kurdové jen prodlouženou americkou rukou v regionu a hrát roli mudžahedinů jako v Afganistánu a pak být dekapitováni jako například v Iráku či Panamě na druhém konci světa? Kurdové se Američanům budou jevit spolehlivějšími než Turci s jejich ambicemi, jaké Kurdové mít nemohou? Není to prostě jen další "rozděl a panuj", kdy jsou teď na straně Kurdů, ale jen dokud Kurdové dělají to, co se Američanům hodí? Pro Kurdy je to teď jistě výhodné, ale bude to výhodné ještě po válce, jestli kdy skončí?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 12:43 Vidím to stejně, na místě Kurdů bych byl velmi opatrný. Podpora ze strany USA znamená jen prosazování jejich zájmů rukama a krví Kurdů. Znáte snad jediný příklad v dějinách, kdy USA někoho podporovaly nezištně? Zatím to vždy bylo tak, že se bývalý spojenec časem změnil na "nejhoršího nepřítele demokracie", kterého je třeba zničit a nastolit v jeho zemi tu jedinou správnou svobodu a demokracii. Což také ještě nikdy nedopadlo pro tamní obyvatele dobře.

   Vymazat
  2. Moc dobře jste to popsaly usa mají jen svoje zájmy.

   Vymazat
 2. Uzunoglu.
  Kurdové byly jen zneužity USA,však jim to dojde až je nebudou potřebovat,tak USA pustí na ně znova Turecko.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kurdové získali za spojence vrahy a jidáše.Vždyt to byl hlavně režim USA který při kurdských nepokojích v Iráku dodal a Hussajnovi chemické zbraně s doporučením je proti Kurdům okamžitě použít.Což se také bohužel stalo.A nyní se armáda USA usalašila v Sýrii s cílem svrhnout legální vládu ,rozvrátit starobylou civilizaci a ukrást co se dá.Celý střední východ rozvrtali Amerikáni s cílem odstřihnout od obchodu a tím i peněz Rusko.Bohužel to došlo tak daleko ,že režim USA má základny po celém světě a nedá nikomu pokoj.Skončí to špatně.

   Vymazat
 3. Pane Uzu , myslel jsem , že jste chytřejší !!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty dokážeš myslet? To je mi novinka.

   Vymazat
  2. Uzunudle je kurd a tak se nedivme. Divnej kurd... místo aby bojoval za vlast tak už desítky let hnije v pohostinné evropě.

   Vymazat
 4. Pan David to popsal přesně a divím se panu Uzunoglu, že zájmy USA nepochopil. Jsou tak průhledné!!!!!!!!!!

  OdpovědětVymazat
 5. Kurdové hrají roli Hmongů, a stejně i dopadnou - nic novýho pod sluncem - https://cs.wikipedia.org/wiki/Hmongov%C3%A9

  OdpovědětVymazat
 6. USA nikdy neměly v úmyslu vytvořit samostatný
  Kurdistán.Určitou autonomii měli v tehdejším SSSR.
  Také se jim to nelíbilo a co s nimi provedou USA
  se jim nebude líbit také.Nechejme jim tu jejich
  naivitu.Však procitnou a nebude to procitnutí pro
  ně dobré.Pan Uzunoglu je zřejmě idealista.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jasne,priprava na budouci valku usa s Iranem,v ramci zrizeni "svobodneho "Kurdskeho statu.O to tady usa bezi,a zaroven prubung jak se zachovaji Rusko a Cina....kdyz to na ukrajine nevyslo,jak pruhledne.......zwg

   Vymazat
 7. Yekta Bey, spojili jste se d´áblem, to je USA a těmi ostatními jmenovanými státy, to vám Kurdům není hanba s touto lůzou splupracovat? Vždy ten ISIL byl vytvořen USA a ted´ vám jako bude USA pomáhat proti nim bojovat? Jste snad spadlý z vyšně? USA z vás vytvoří nové Kosovo - drogový sancak dále prodej lidských orgánů. Ztratil jsem ke Kurdům jakoukoliv sympatii tímto, nejdříve byl Barzani velkým kamarádem od Tayipa a ted´ už je to jinak. To ti Kurdové nemají žádnou lidskou důstojnost? Připadají mi dnes jako Ukrajinci.

  OdpovědětVymazat
 8. No jasne,priprava na budouci valku usa s Iranem,v ramci zrizeni "svobodneho "Kurdskeho statu.O to tady usa bezi,a zaroven prubung jak se zachovaji Rusko a Cina....kdyz to na ukrajine nevyslo,jak pruhledne.......zwg

  OdpovědětVymazat
 9. Drazi Pratele, ja jsem jen popsal to co se odhrava na scene a nikoliv svuj nazor. Apropo PYD je marxisticala strana, ktera ma sve zastoupeni v Moskve !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 21:51 No vidíte, už mají zaděláno na budoucí zdůvodnění ze strany USA, že je nutné je přivést na "jedinou správnou cestu svobody a demokracie". Až splní svou roli užitečných idiotů v rozdělení Sýrie a možná i Turecka, tak to USA nepochybně provedou.

   Vymazat
  2. 21:51 Pane Uzunoglu, ČR také poslala prostřednictvím USA Kurdům české samopaly SA 58 a náboje za několik miliónů korun. A pokud vás zajímá, kde skončily, podívejte se na záběry z výcvikového tábora FSA ("umírněná" opozice):
   https://www.youtube.com/watch?v=od1woiBqLcM#t=460
   Každý český voják nebo záložák vám potvdí, že všichni mají právě tyto české samopaly.

   Vymazat
 10. Tím, že USA podráží Turky, to opravdu hodně riskují, Tayip to nedopustí, aby měl na hranicích kurdský stát, i kdyby měl jít do války s USA, já tu přece žiji v Turecku, já vím, jaká je tu nálada. Těm Američanům nakonec nezbyde, než se s Turky udobřit, oni nemají jiné východisko, koalice Ruska, Turecka a Iránu, to je smrtící koalice pro ty americké zálivové arabské loutky. Něčím Turkům budou muset zaplatit,a čím asi? Vládne tu v Turecku protiamerická nálada, ted´už to schytal od Tayiba i Kilicdaroglu - vůdce oposice,že podporuje USA. Tuhle hru američané rozehráli špatně, brzy jim tu vysbírají i ty poslední agenty CIA,kteří tu vraždí ruské velvyslance. Yekto Beyi, v Turecku už USA pšenka nepokvete.

  OdpovědětVymazat
 11. Ještě jednu poznámku, ono totiž Američanům ani nejde o žádný kurdský stát, ono jim jde jen o to, aby se lidi mezi sebou rvali, to je metoda, kterou anglosasové ovládali svět po mnoho století, takže ted´ tu roli užitečných idiotů na sebe mají vzít Kurdové,je to bohužel tak.

  OdpovědětVymazat
 12. Oni nejsou Američané tak pitomí, aby nevěděli, že ISIL v Sýrii končí za pár měsíců, a oni potřebují zadělat hned na další válku v regionu a ta má být mezi Kurdy a Syřany a proto vám slibují váš stát. Tož takto, Yekto Beyi.

  OdpovědětVymazat
 13. To vše se samozřejmě děje jen a jen v zájmu Izraele. Vše by mělo (podle židovských notiček) vyvrcholit agresí proti Íránu. A poté zapláčí všechny národy Předního Východu, ovšemže s výjimkou rasistického Izraele.

  OdpovědětVymazat
 14. To vypadá, jako, že se pan UZunoglu při cestě do koupelny štochl o futra, když u něj vypukla taková láska k USA. A má z toho zřejmě ještě amnézii. Jednak proto, že nopochopil proč SAA, započala útoky proti jednotkám podporovaným USA v oblasti Tabky na západ od Eufratu. To proto, že SAA potřebují projít po silnici směrem na Deir-ez-zor, aby pomhly jeho posádce, která je ještě statečnější než oni kurdští chlapci. A tahle USA podporovaná kurdská frakce jejich průchodu evidentně brání. Návíc jsou západně od Eufratu a dá se předpokládat, že tam nemají co dělat. Navíc už jsou tito chlapci mimo území, které lze považovat za Kurdskou doménu. Takhle si ti chlapci vysloužejí akorát to, že Rusové přestanou blokovat v oblasti Afrinu přístup Tureckem podporovaných frakcí k území podporovaných Kurdy. Já sice podporuji myšlenku Kurdů ohledně práva na vlastní stát, ale odsud posud. Pokud se Američani nestáhnou na východ od Eufratu, měli by je odtamtud vypráskat, to se nedá nic dělat. A krom toho, v Tureckém vězení nesedí dva stateční čeští chlapci, ale chlapec a holka (zblblá). Pane Uzunoglu rozsviťte si, ztrácíte kredibilitu.

  OdpovědětVymazat
 15. Já snad i chápu, že Kurdové přijmou jakoukoliv pomoc ve svém dlouhém boji za nezávislost. Ale i kdyby byl nakonec vytvořen jeden stát Kurdistán, bylo by stejně nejspíš zaděláno na další problémy a to nejen stran Turecka a Sýrie, ale i stran Kurdů samých. Jednotlivé frakce v Iráku, Sýrii a Turecku mají svá vedení, která by se jen těžko domlouvala na jednom jediném a na společném budoucím vývoji. Navíc, Kurdové teď sice úspěšně vytlačují IS na zemi, ale začištěná území si zároveň nárokují jako svoji válečnou kořist včetně všeho bohatství. Takže například vůči Sýrii, která jin nikdy nijak neubližovala, je to vyloženě protistátní činnost. Takže se nedivím, že syrská vládní vojska, která jediná, krom pozvaných Rusů, mají právo na svém území působit a bránit jeho celistvost a suverenitu, kurdské jednotky též ostřelují. Z jejich pohledu jsou to okupanti a zloději, kteří si protiprávně a se zbraní v ruce nárokují jejich území. Jiná situace Kurdů je samozřejmě v Turecku, kde jsou potlačováni a pronásledováni, ale tam se jich USA "nezastane". Zvláštní. Nesnáším dvojí metr, v právu nemá co dělat.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.