Reklama

.

.

čtvrtek 29. června 2017

Václav Cílek: Odhadované zásoby lithia na Cínovci jsou tak obrovské, že ložisko se na dalších 50 let může stát páteří severočeského průmyslu... Byl bych nerad kdybychom zůstali v roli vývozců lithného koncentrátu!

Václav Cílek
29.6. 2017   Argument!(část článku)  
 Jsme poměrně bohatí v uranu a zlatu, ale největší potenciál mají nerudní suroviny, kde ale hodně záleží na technologii zpracování a koncovém výrobku. Česká republika má významná, ale spíš chudá a zatím neekonomická ložiska grafitu a celé řady netradičních stavebních materiálů, jako jsou jílovce nadloží uhelných slojí v severočeské pánvi, bentonity, vysokoprocentní vápence a výhledově i některé fonolitové sopečné horniny.


O lithiu se vědělo od 60. let, ale česká ložiska jsou chudá, takže se o nich jako o ložiscích příliš neuvažovalo. Poloprovozní výroba byla vyloženě ztrátová. Teprve s rozvojem alternativních energií vznikla potřeba energii skladovat a na to se nejlépe hodí poměrně lehké a účinné lithiové baterie. A protože lithia je v jedné automobilové baterii zhruba kolem 10 kg a těchto automobilů možná budeme potřebovat miliony, tak vznikla potřeba velkých lithných zdrojů, což je právě Cínovec.

 Český stát je prostřednictvím jím založených firem či podniku Diamo schopen těžit uran, zlato a obecně tradiční suroviny, ale zejména chemická úprava lithných rud je náročná. Nemyslím si, že bychom měli jít touto cestou. Na druhou stranu je zapotřebí ohlídat vliv na životní prostředí, protože roční těžba může být až kolem dvou milionů tun rudniny a také, aby se úprava a pokud možno i část výroby baterií odehrávala na našem území. Byl bych nerad kdybychom zůstali v roli vývozců lithného koncentrátu.

 Ložisko Cínovec je významný světový zdroj lithia s obsahem možná až 3 % světových zdrojů. Ruda je poměrně chudá (1,2 % Li v koncentrátu) a zatím nikde na světě nebyl tento typ lithné slídy zpracováván. Znamená to, že pokud se otevřou jiná velká, bohatší lithná ložiska, například v Srbsku, tak cena lithia může poklesnout na takovou míru, že ložisko bude netěžitelné. K něčemu podobnému může dojít i v okamžiku, kdy se začnou vyrábět baterie z lacinějších surovin jako je např. sodík. Na druhou stranu jsou odhadované zásoby na Cínovci tak obrovské, že ložisko se na dalších 50 let může stát páteří severočeského průmyslu. O tom budeme vědět víc, až firma skončí výpočet zásob.

 Ložisko by mělo a podle Horního zákona musí být využito komplexně, to znamená včetně cínu a wolframu, ale i rubidia a cesia (kde je využití zatím nejisté). Nejedná se ani tak o výši odvodů, ale o provázání suroviny s výrobu rubidiových skel, umělých zemědělských hnojiv s obsahem síranu draselného a pokud možno takového typu lithných baterií, které pomohou stabilizovat a inovovat středoevropský automobilový průmysl.

34 komentářů :

 1. Obavám se, že to dopadne jako vždy: megatunel, zisky potečou penězovodem kdoví kam, občanům ČR zůstanou oči pro pláč a povinnost jako daňový poplátník zalátovat ekologické škody. To lithium nám byl čert dlužen!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:45 Jelikož žijeme v době v jaké právě žijeme, tak jsem celkem přesvědčen, že se Vaše obavy do puntíku vyplní.

   Vymazat
  2. Kolem ropy se vždy bojovalo , stejné to bude časem i s lithiem !!

   Vymazat
  3. Krásně by jse zaplatil státní dluh ale to by nesměly vládnout kapitalistický vydřiduši.

   Vymazat
  4. Ten by se hravě zaplatil i válečnými reparacemi, jež nám "drazí němečtí přátelé" již 72 roků dluží. Klíčkem je uzavření Mírové smlouvy namísto okecávání vlastizrádnou Deklarací o usmíření.
   Místo toho Německu vlastizrádci podřizují naše vojenské jednotky a vyslanec amerických neokonů Janeček zatím koumá jak nás, vazaly, připravit o to lithium, které není v ČR jen na Cínovci...

   Vymazat
 2. My tu máme lithium a akcie rostou australské firmě, bezva. Cizáci a politici se napakuji, a nám zbudou dluhy a poničená příroda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proč, je-li ta ruda tak chudá, je tolik zájemců o její těžbu?

   Vymazat
  2. Á, zase jeden trollík-geolog (19:09) amatér a děsný ekonom napsal svůj obvyklý žvástík.

   Vymazat
  3. 20:50 Aha, logická úvaha je trolling? Taky dobrý.

   Vymazat
  4. Vždyť odpověď je v článku.Pouhá těžba bez komplexního zpracování na produkty s vysokou přidanou hodnotou nemá smysl, pak je lépe vůbec nezačínat. Těžba černého uhlí, koksovny a železárny fungovaly na Ostravsku celá desetiletí, ačkoli těžba uhlí byla mnohde ztrátová a rozdíly vyrovnával vlastník (stát). Rozdělení ziskových a neziskových částí mezi různé vlastníky vedlo k vylidňování severní Moravy a nejisté perspektivě. Přitom se všichni shodnou na tom, že nedotěžení ložiska je ekologická sabotáž. Černé uhlí už v ČR vícekrát nebude.

   Vymazat
 3. Dalo by se,je to strategická surovina o kterou by stát neměl přijít zbrklým prodejem,že může rychle získat několik mld.Jak píše pan Cílek,mohlo by to výrazně pomoci a myslím celému Českému průmyslu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. Dalo by se, to by se ale musela ta naše prasata nakazit morem, vychcípat a pak možná. Ale koho místo nich? Dostane li u nás někdo úřad stane se automaticky zlodějem. A čím vyšší úřad tím větší zloděj - až na pár vyjímek - ale kde je hledat.

   Vymazat
 4. dle svobodného radia české firmě vláda záměrně uložila úklidové práce na uranových dolech,aby neměla dostatek kapacity k této těžbě a sobotka už podepsal smlouvu o těžbě s nějakou cizí firmou.Kdo dá sobotku k soudu pro vlastizradu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Licenci na těžbu z kalů získal Janeček a čeká komu ji prodá. DIAMO bylo v soutěži druhé. Rozhodla stávající vláda.
   Ivana

   Vymazat
  2. "Protikorupční" Janeček zkorumpoval "naši" vládu. Už ať jdou ti všichni ANO, ČSSD a Luďáci do řiti!!! Jedna svině vedle druhé!

   Vymazat
 5. Jestli se začne jezdit na baterky, tak budeme lithiová velmoc, jako arabské státy ropné velmoci, jasné?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. prosim prosim ještě chvilku přehaněj zebi štěsti sedlo na voli

   Vymazat
  2. Česko má hroudu lithia, a co s ní udělá? No, svěří ji nějakému šikovnému Čechovi, a ten ji šikovně prodá.

   Vymazat
  3. Firma He3Da finišuje výběr investora, se kterým postaví továrnu na výrobu velkokapacitních bateriových modulů. Evropský patentový úřad firmě totiž v létě letošního roku potvrdil patent chránící její unikátní 3D lithiové velkokapacitní bateriové články, souběžně s tím byl firmě přiznán již druhý patent v Číně.
   „Jednáme s pěti až šesti významnými investory, se kterými bychom byli schopni dát dohromady zhruba padesát milionů dolarů na výstavbu továrny,“ tvrdí Václav Binar ze společnosti Vabico, která vypracovala investiční memorandum. He3Da, jejímž duchovním otcem je vědec a vynálezce Jan Procházka, zaujala i jednu zatím nejmenovanou firmu z Německa.
   „Němci nám potvrdili, že celou sumu již mají připravenou s tím, že už mají dokonce stanovené datum zahájení výroby na listopad 2016, ale u nich doma, v Německu,“ řekl Procházka serveru E15.cz. Podle něj je to velmi slibná nabídka, He3Da se však ještě v běžícím výběrovém řízení pokusí sehnat investory, kterým by vyhovovala spíše varianta výstavby továrny v Česku.
   „Tesla a Panasonic investovaly miliardy dolarů do nyní probíhající výstavby obří továrny v Nevadě. Abychom vyráběli za pomoci naší 3D technologie stejnou kapacitu baterií, stačilo by investovat kolem 150 milionů dolarů,“ tvrdí Procházka.
   „Testovali jsme baterie firmy Panasonic, které se používají v proslulém elektromobilu Tesla, a dali si za úkol je předčit ve všech parametrech,“ dodal Procházka. Na tomto výzkumu se podílel také Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie Věd ČR.
   Zpráva je ze 6. října 2015 • 17:20

   Vymazat
  4. Tzn. továrna už mohla stát, kdyby pomohl stát. Ten si to však sobě zakázal. A jsme kde? Tam, kde jsme byli.

   Vymazat
 6. Jestli to bude další prodaný Prazdroj, tak už mě fakt jebne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naši politici nežijí perspektivou pro národ, ale perspektivou pouze na 4 roky. A v tom je ten problém. Snaží se proto za ty 4 roky urvat, co se dá - perspektiva, děti, národ je nezajímá. Pryč s takovou parlamentní demokracií zlodějů a vlastizrádců !!!!!

   Vymazat
  2. Nemám sebemenší tušení, jak to komentovat.

   Vymazat
 7. 13:53 https://drive.google.com/file/d/0B3OUOQMVtOnTUFhUQmtJSDAzM2c/view?usp=sharing

  OdpovědětVymazat
 8. Myslím, že už to pan Sobotka a spol ošéfoval stejně jako Ostravské doly a spoustu dalšího. A zase bude jako lilium svatý a chudák nepochopený. Stejně jako jakýsi křišťálový Standa, který už chudák manželce vůbec neschází. Ona přeci musí chudinka žít a užívat si poctivého bohatství které si tak vydřela kundou. Stejně jako jiná, která dřela jako kobyla a teď chodí chuděrka po soudech s nepochopeným manžílkem. Také úplně čestným chudákem. Jen ať to lithium raději zůstane tam kde je. Možná budoucí pokolení nebudou takoví tupci a zloději jako dnes.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 16:24:
   Správně díš! Sralbotka a spol. si to už ošéfoval jako kvalifikovaný tuneloznalec a riťolezec! Zde je link:
   www.novarepublika.cz/2017/06/vk-4.html#more

   Vymazat
  2. Jsem stejného názoru.

   Vymazat
 9. jiste je že to nebude statnia ikdyby lesy jsou cirqve a soukromniku takže pan herek beči heski ale na blbim hrobečku jakoby nevěděl že si to narod s veškrnou vicinkali škoda že se toho nedožil spolu s tim mrtvim dosud nezvěstnym študentem šmidem

  OdpovědětVymazat
 10. Naši politici se řídí zásadou po nás potopa.A to
  od převratu 1989.Proto odhlasovali zajímavý zákon
  o lobování a rozšířili mantinely pro korupci.Od
  té doby se provádějí pochybné obchody,na které
  doplácíme všichni.Protože voliči si volí stále
  stejné lidi do funkcí,nemůžeme se divit.Rozdíl
  mezi těmi zvolenými je pouze v barvě kabátu.Co
  si volič zvolil,to také má a teď jen čumí,jak to politici umí.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 11. Ruda (latinsky minera) označuje v geologii takový minerál nebo horninu, který obsahuje ekonomicky významný podíl chemických prvků, většinou kovů, umožňující jejich průmyslovou těžbou nejčastěji za účelem generování zisku. Proč tedy geolog(sic!) Cílek píše o nerudní surovině? Uff!

  OdpovědětVymazat
 12. Asi proto, ze je tam problem s tim "ekonomicky významný podíl" ... Kdybyste si to precetl, je ten podil dost maly, takze je na hrane toho, ze by se mohl stat ekonomicky nevyznamnym...

  Mozna myslel nekovovy?" Neni snad Lithium kov ? (Pozn: je...)

  OdpovědětVymazat
 13. Děláte si zbytečné naděje pane Cílku. Právo na těžbu lithia získala firma European Metals. Ještě je potřeba souhlas Báňského úřadu, ale to je za této situace jen formalita. Firma se rovněž netají tím, že koncentrát bude dodávat spřátelené firmě do Německa. Česko dostane jen maximálně 10% z tržní ceny vyvážené suroviny, z toho cca 33% obce, na jejichž území se bude těžit a cca 67% státní pokladna, která je bude moci použít jen pro účely dané horním zákonem. Firma těch 400 milionů USD, které hodlá do těžby investovat, získá během 3-4 let zpět. Čistý zisk pak bude odtékat převážně do zahraničí, jak je tomu u všech firem vlastněných zahraničními firmami. Pokud se těžba přestane vyplácet, tak do dopadne pravděpodobně jako s OKD. Pan Pehe by Vám jistě vysvětlil, že jsme přece součástí globalizovaného světa, takže takhle je to v pořádku. Kdo umí, ten umí, kdo ne, ten čumí.

  OdpovědětVymazat
 14. Orson, 30.6.2017
  Koukám,že asi tento tunel s lithiem bude patřit miliardáři Janečkovi, coby náhodou komunistuickému synkovi, který nás poučuje spolu s profanovanou mafiánskou strukturou, jak volit ty správné lídry, aby vyhráli ti dobrodějové oproti zlojedům...

  ABSURDNÍ DIVADLO. Pokud politici vyhlásí, že těžba nebude patřit státu, ale soukromé firmě typu Bakala, tak náš národ by měl provést násilný převrat a pověsit ty lotry konečně na ty lucerny, nikoli obrazně!!!!

  OdpovědětVymazat