Reklama

.

.

středa 28. června 2017

Volby ČR 2017: Krize programů stran/1 - ODS

Radim Valenčík
28.8.2017 blog autora

S tím, jak se blíží říjnové volby, se stále více projevuje prázdnota programů jednotlivých politických stran. Ani jedna ze stran není schopna (a její vedení patrně ani nechce) pojmenovat příčiny současných problémů, ukázat vzájemnou souvislost těchto problémů, a teprve na tomto základě formulovat program jak v podobě akčních kroků obrany a nápravy, tak i dlouhodobé vize vyplývající z pochopení podstaty současné přelomové doby.


Abych nebyl obviněn z toho, že požaduji něco nereálného: Splnění této základní podmínky přijatelného programu by bylo možné, pokud by ta či ona strana vyšla například (může využít i něco lepšího, pokud to bude mít) z analýzy reality alespoň na úrovni výchozích tezí postupně rozvíjených ve třech monografiích, které jsou dostupné zde:
http://radimvalencik.pise.cz/4161-r2017-046-m-monografie-cely-text-ke-stazeni.html

Místo toho nabízejí jednotlivé politické strany nesplnitelné sliby, o kterých ví, že jsou nesplnitelné, a ani je nehodlají plnit. Do voleb je ještě hodně daleko a tato skutečnost může vést k nepředvídatelným událostem. Nejvíce jsou ohroženy strany programového typu (KSČM a ČSSD) s nimi pak i strany tradiční (ODS, KDU-ČSL).

Vzhledem k tomu, že právě dnes na rizika, která z toho vyplývají, upozornil V. Klaus, začnu touto stranou. V. Klaus uvedl v pořadu v pořadu Partie televize Prima:
"Pravici nevěřím, nevidím příliš mnoho šancí, že by v těchto volbách mohla vzniknout nějaká úspěšná strana. Navzájem si uberou voliče. Tradičně se zlobím na Top 09, která je bezbarvá středová strana. ODS je tichá, málo zřetelná, málo výrazná. Dostala mnoho nahrávek, ale ona toho nevyužila".
Viz: https://www.novinky.cz/domaci/441778-klaus-pravici-neverim-nevidim-prilis-mnoho-sanci.html

To, že V. Klaus míří do vlastních řad, je v pořádku. Vítězem z dlouhodobějšího hlediska bude ten, kdo se jako první vyrovná s vlastními problémy. Proto skutečný fanda té strany, která je mu nejbližší, se pozná podle toho, zda si uvědomuje nutnost nápravy a co pro ni dělá.

Každá strana potřebuje k plnění své společenské role étos. Ten ODS měla, když zvládala složité přeměny od strnulého systému s málo funkčním trhem ke standardnímu ekonomickému systému. V tomto období se rodila jako programová pravicová politická strana a stala se součástí tradičního českého politického spektra (kde zaujala přibližně pozici někdejších prvorepublikové národně sociální strany).

Po splnění své mise nebyla schopna inovovat program tak, aby v něm zachytila příčiny rychle narůstajících problémů. Stala se stranou, která částí své politiky tyto problémy zastírá a tím se diskvalifikuje před velkou částí svých potenciálních voličů. Rovněž tak je stranou, která není schopna odpoutat se od slouhovství současné globální moci. A to přesto, že v obou parametrech je na tom řádově lépe než TOP, a proto v současné době mírně posiluje.

K tomu podrobněji:

1. ODS jako celek není schopna vidět devastující roli struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad, které paralyzují roli institucionálního systému společnosti. Sama tento systém totiž spoluvytvářela a je jím kontaminována. Ani po té, co prošla dlouhým obdobím opozice, v ní nezvítězilo obrodné křídlo, které by se s tímto chtělo poprat. A to přesto, že konzervativní pravice jak ve světě, tak i u nás, dříve nebo později bude nucena z konzervativních pozic usilovat o funkčnost základního řádu. (Mj. z tohoto objektivního požadavku čerpá Trumpova politika, je ovšem otázkou, zda se tuto historickou šanci podaří v USA využít.)

2. Podstatnou částí své politické reprezentace, i přes svůj euroskepticismu, se ODS nedokáže odpoutat od politiky slouhovství současné globální moci a v důsledku své programové prázdnoty se silně podřizuje politice stupňování napětí s Ruskem a oživování antikomunistických motivů. Svým způsobem je to trapné, protože tím znehodnocuje pozitivní odkaz vyvedení naší společnosti ze slepé uličky a otevření prostoru pro další pozitivní vzestup. Čím více o sobě bude dávat vědět "zastydlý revanšismus" v podání Němcové a spol., tím více může tato strana před volbami ztrácet. A naopak – čím více se budou projevovat modernizační a realistické prvky v podání V. Klause mladšího, tím více může posilovat.
ODS je stranou stále ještě perspektivní (prostě proto, že má určitou zkušenost a nikdo jiný zde není), má hluboké vnitřní nevyřešené problémy, které nebude před volbami otevírat, ale které se i tak budou projevovat. Fundamentální ideová diskuse čeká tuto stranu spíše po volbách.

V rámci standardního volebního modelu tipuji ODS těsně pod 10 % na třetí místo, viz:
http://radimvalencik.pise.cz/4247-volby17-007-memplexy-turbulence-standardni-model.html

(Pokračování)

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4719-volby-cr-2017-krize-programu-stran-1-ods.html

14 komentářů :

 1. Jediná strana s jasně definovaným programem je SPD Okamura. www.spd.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. SPD se musí dostat do některé koalice a do vlády.Jestliže volby dopadnou podle stále stejného 27 letého scénáře, můžeme se těšit na Ojro, masívní příliv nežádoucích ničemných primitivů, sloučení naší republiky do 4.říše a nástoupení na ruské pozice jako kanonenfutři!

   Vymazat
  2. A co ODS, ta partička gaunerů, tunelářů, zlodějů, rentiérů etc.?! ODS po zásluze ve své agonii skomírá na smetišti dějin! Až do jejího konce, když konečně chcípne! Tak to je a tak to zůstane!
   občan a volič

   Vymazat
 2. SPD má tak chudičký program, že to vzbuzuje nutně otázku proč? Odpověď lze též nalézt. No přece proto, aby byla "použitelná" pro jakéhokoliv vítěze voleb (či konstruktéra nové povolební koalice). Nemá totiž v programu zhola nic, od čehož by musela kvůli programové shodě ustupovat. Od referenda o vystoupení z EU ustupovat nemusí, prostě se v dalším volebním období "jenom" nedohodnou uchopitelné podmínky. Referendum se tedy konat nebude (stejně jako dosud). V otázkách migrace se též "nedá nic dělat, když nám ty migranty EU nadiriguje a my musíme zamezit ztrátám z titulu krácení dotací". Z NATO vystupovat nemůžeme, prý nemá alternativu. Přitom strany jako je ANS právem poukazují na to, že alternativa spočívá v existenci OBSE. A tak lze pokračovat. Proč chcete dělat referendum, když máte možnost o věci rozhodnout přímo ve volbách? Proč tam nevolíte stranu, která bude ne slibovat možnost něčeho, nýbrž přímo se zavazovat k provedení takového kroku? Proboha lidi, kdy už dostanete rozum? Vždyť z 8 milionů oprávněných voličů jich chodí asi 5 mil. k volbám, z toho členové parlamentních i neparlamentních stran čítají dohromady max. 150 tis. osob. Zbytek, tj. cca 4,850.000 voličů není ničím vázáno a mělo by se rozhodovat podle programu, který je osloví. Nikoliv podle toho, co jim kdo natroubí do hlav. Pak lidé chodí a říkají, že "volby nemají smysl, že kdyby něco mohly rozhodnout, už by je dávno zakázali". Proč by to někdo dělal, když takoví ovčané v roli voličů mu ideálně vyhovují? Přestaňme se už konečně vymlouvat a začněme opět používat vlastní hlavu (a pokud možno i rozum, pokud v ní ještě nějaký po těch všech masážích zůstal).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. všechny parlamentní strany jako jedna nabízejí národu žebráků, které z nás udělali Havel, Klaus a Zeman, za sekundování komunistů a celé té skvadry loutkových straniček, placených oligarchickou mafií a nadnárodními monopoly, jen "kosti" od stolu za kterým už třicet roků sedí a hodují z majetku patřícímu Českému národu, o který jej okradly!
   Třicet let nám tvrdí, že nemůžeme pracovat za třicet nebo šedesát tisíc korun měsíčně. Prý by to zruinovalo ty, co kradou v miliardách a nás nechávají chcípat hlady.
   Teď se odvolávají někteří diskutéři na poslední stávku na Slovensku.
   Tam to jde, v Německu to jde, ve Francii to jde, jde to všude!!!
   Jen v Čechách tvrdí ta parta, co si rozdělila moc a koryta, že my budem dělat za almužny. Dokonce i Kobliha první, co teď leží v žaludku všem které vyhnal od koryta, tvrdí, kolika tisícům Čechů dává práci, ale zapomíná dodat, že jim platí čtyřikrát méně, než v Německu. A tak je ožebračuje a dře z nich doslova kůži!
   Proč proti němu jdou svorně komunisti s Kalouskem, modré straky s oranžovými zloději, fabrikanti s odboráři? On si totiž ukousl největší sousto na hostině nadnárodních mafií a těm, co jen přikrádají se směje. Koukněte se na Vratimovský seminář 2017, na vystoupení soudruha Filipa, jak tam řve, jak má pěnu u hu.by, jak plive po Koblihovi. Stejně unisono útočí v ČT v OVM všichni předsedové parlamentních stran.
   Sami však českému národu nic nenabídnou. Kromě bídy a utrpení.
   BUĎ POCHCIPÁME HLADY NEBO JE VYŽENEM OD KORYT!

   Vymazat
 3. 14:44-Ze strany ANS stále stejný scénář.Umíte jen
  poukazovat na SPD,co dělá špatně.Váš scénář,který
  jste tady pro SPD sepsal,budí dojem,že je to lež a
  v podstatě se jedná o scénář politiky ANS.Dobrou
  službu svým miláčkům neprokazujete.Právě proto je
  ANS pro mne,osobně,nevolitelná.Volební kampaň se
  nedá dělat způsobem,který předvádíte.Špinit druhé
  a o sobě nic neříct umí i parlamentní strany.Na to
  nepotřebujeme další.Pro SPD nejsem.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 4. Anonymní28. června 2017 14:44
  ANS si zase slintá na triko: „SPD má tak chudičký program, že to vzbuzuje nutně otázku proč?“
  SPD má dostatečně bohatý program:
  1. Chceme radikální změnu politického systému, chceme přímou demokracii, referendum a odvolatelnost politiků
  2. Osobní, hmotná a trestní odpovědnost politiků
  3. Chceme zákon o prokázání původu majetku
  4. Konec zvyšování daní
  5. Budeme vytvářet nová pracovní místa – podpoříme proto podnikatele a živnostníky
  6. Nedovolme další okrádání občanů lichvářskou a exekutorskou mafií
  7. Chceme právo a spravedlnost. Chceme stát sloužící občanům
  8. Nechceme drahý a nefunkční sociální systém, chceme systém podporující všechny slušné lidi
  9. Chceme budoucnost bez dluhů
  10. Nechceme být provincií EU, chceme rozvíjet a bránit suverénní Českou republiku
  Toto jsou stěžejní body, které jsou dále rozepsány. Na ukázku, třeba bod 7:
  „Budeme prosazovat reformy a změny státní správy. Chceme funkční, úsporný a demokratický stát, kde se občané dovolají svých práv a který od občanů žádá přiměřené povinnosti. Stát musí budovat udržitelný sociální, vzdělávací a zdravotní systém, chránit svobodu, rodinné hodnoty a bezpečí občanů. Požadujeme stabilní vzdělávací a zdravotní systém, kde bude oceněna práce zaměstnanců ve školství a zdravotnictví. Odmítáme pozitivní diskriminaci a preferenci občanů na základě rasy, etnika nebo náboženství. Jsme proti pokusům omezit právo občanů legálně nabývat a držet zbraň.“
  Není zde místo, všechno sem kopírovat, celý program je na http://spd.cz/program.

  ANS zase lže: „V otázkách migrace se též "nedá nic dělat, když nám ty migranty EU nadiriguje a my musíme zamezit ztrátám z titulu krácení dotací".“
  SPD jako jediná z parlamentních stran razí hesla:
  „Nulovou toleranci, vůči nelegální migraci“
  „Ne Islámu, ne terorismu, bezpečná země pro každého“
  „EU – odejdeme po Anglicku, prosadíme referendum“

  Atd. atd., takto bych mohl pokračovat celým 14:44, samé slinty a lži. Škoda času.
  P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. PANE PK:

   vy musite přeci vědet,že ten prý program SPD si skoro všude protiřeči a to z něho dělá jen ohlupovací NÁSTROJ PRO MÉNĚ VZDĚLANÉ VOLIČE,kteři nedokáži prohlednout to to vlastně ta Okamůra píše v naději,že když není koho volit něco snad zůstane za nehtem.

   Pan Okamura to prý dělá snad podle vlastních slov pro peníze.

   Třepe se na to,aby se po volbách když vůbec něco dostane se spojil s ANO BUDE mi LÍP,hnutí jednoho muže,aby splečně s ním mu umožnil dalši postup k státu, neomarxismu nové diktatury humanismu,vymyslu to korporátní oligarchické finanční tytanie už dnes vládnouci karnevalu ohnutých hřbetů a nízkých platů lidově zvanáho proklatym fašismem.
   To dokonce vyplývá z jednotlivých bodů toho na koleně sbitého programového šrotu,kterým se ten prý povolánim uváděč v kone ohání v naději,že zustane tim klaunem ve snemovně jaký dnes je.

   http://www.quintus-sertorius.net/news/premier-odmita-referendum/..

   Vymazat
  2. pro 20:06
   program SPD je pro vás nejasný.
   je pro vás jasné to co bude znamenat volit znovu ČSSD, ODS, KSČM, nedej Bože KDU-ČSL nebo dokonce TOP 09?
   PODÍVEJTE SE KOLEM SEBE:
   PLNÁ HUBA SLIBŮ A SKUTEK UTEK.
   třicet roků rozkrádají náš národní majetek a smějí se nám, půl milionu podvyživených dětí sto tisíc lidí spí pod mosty, dva miliony si nevydělají ani na nové boty!
   to není náš cíl! to není naše budoucnost!
   zloděje volit nebudeme.

   Vymazat
  3. Anonymní28. června 2017 20:06
   Ten Váš příspěvek, je samé „jedna paní povídala“. S tím běžte do Blesku, nebo za mladým Novotným.
   Ačkoliv jsem fanoušek SPD, jsem také realista a neočekávám, že by získal přes 50% hlasů a mohl vytvořit vládu, která by plnila přesně jeho program. Ale mohl by získat tak 15-18% a být žádaným partnerem pro vytvoření vlády. Samozřejmě, že by šel do takové koalice, ve které by mohl realizovat co nejvíce, ze svého programu. Navíc, dle slov T.O., SPD nepůjde do koalice, která by mu neumožnila realizovat zákon o referendu. To raději zůstane v opozici.
   Takže, jelikož politika je umění možného, T.O. již dává na vědomí, jak bude postupovat. Nyní je na nás, na voličích, postupovat tak, aby toho mohl prosadit co nejvíce. P.K.

   Vymazat
 5. demokracii nechte liberálům, co sedí v bankách!
  lidem dejte práci, střechu nad hlavou a mzdu, za kterou uživí rodinu nejméně pět a dvacet tisíc. každý rok ji o dva tisíce zdvihněte, dokud se nedostanete na úroveň Německa.
  Všem státem placeným úředníkům vyplácejte plat, odměny a náhrady v maximální výši, která nepřesáhne trojnásobek minimální mzdy!!!
  dokud platy a důchody nedosáhnou úrovně německých, zaveďte zdanění právnických osob na úrovni Francie a těm, kterým se to nebude líbit, zaveďte daně jako jsou ve Švédsku. Firmy měli přece třicet roků, aby ukázali, jak si cení Českých dělníků a techniků! A třicet roků z nich dělají žebráky.
  Zaveďte daň z nabytého majetku nad tři miliony! Kdo neprokáže nabytí majetku, zaplatí daň ve výši STO procent. Do jednoho roku! Pokud nezaplatí, majetek propadne státu! Bez náhrady.
  jakej program vymýšlíte už třicet let?
  jak nás zase okrást?
  TAK VÁS TEDA VOLIT NEBUDEME!!!

  OdpovědětVymazat
 6. Pokud chceme,aby naše děti žili ještě v Česku a ne Čechistánu,tak staré strany nevolit.Doporučuji zvláště všem ženám a demokraticky smýšlejícím lidem.Jestli si někdo myslí,že se před násilím ze strany muslimů a před jejich právem šária,schová třeba v kostele,pak se hluboce mýlí.Viz chálífáty z poslední dby -Sůdán,Libanon,Kosovo a další. Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
 7. Lidi já jse vám divím karty jsou rozdány jasně. S parlamentníma partajema do multikulturního makrelystánu a do války s RF. Jediná šance je referendum o vystoupení z eu takže SPD. A vy jse tu hádáte.
  Tunelářskou ods bych nikdy nevolil.

  OdpovědětVymazat
 8. ODS v zadnem pripade neni konzervativni pravice.
  ODS je liberalni pravice.

  U nas mame konzervativni pouze levicove a stredove strany, cimz se velmi lisime treba od USA...

  OdpovědětVymazat