Reklama

.

.

středa 28. června 2017

Volby ČR 2017: Krize programů stran/2 - ANO

Radim Valenčík
28.6.2017  blog autora

S tím, jak se blíží říjnové volby, se stále více projevuje prázdnota programů jednotlivých politických stran. Ani jedna ze stran není schopna (a její vedení patrně ani nechce) pojmenovat příčiny současných problémů, ukázat vzájemnou souvislost těchto problémů, a teprve na tomto základě formulovat program jak v podobě akčních kroků obrany a nápravy, tak i dlouhodobé vize vyplývající z pochopení podstaty současné přelomové doby.


Abych nebyl obviněn z toho, že požaduji něco nereálného: Splnění této základní podmínky přijatelného programu by bylo možné, pokud by ta či ona strana vyšla například (může využít i něco lepšího, pokud to bude mít) z analýzy reality alespoň na úrovni výchozích tezí postupně rozvíjených ve třech monografiích, které jsou dostupné zde:

http://radimvalencik.pise.cz/4161-r2017-046-m-monografie-cely-text-ke-stazeni.html

Místo toho nabízejí jednotlivé politické strany nesplnitelné sliby, o kterých ví, že jsou nesplnitelné, a ani je nehodlají plnit. Do voleb je ještě hodně daleko a tato skutečnost může vést k nepředvídatelným událostem. Nejvíce jsou ohroženy strany programového typu (KSČM a ČSSD) s nimi pak i strany tradiční (ODS, KDU-ČSL).

Druhou stranou, resp. v daném případě politickým hnutím, je Babišovo ANO. Politický subjekt netradiční a netradiční vnitřní strukturou. A právě vyšel s nestandardním programem v podobě vize v knize. Napsané vtipně, profesionálně "O čem sním, když náhodou spím" s podtitulem "Vize do roku 2035 pro Českou republiku, pro naše děti", viz (celé ke stažení):

https://uloz.to/!XxjAXgCY3PpN/o-cem-snim-kdyz-nahodou-spim-pdf

Hlásí se v ní otevřeně k odkazu Jana Bati. Čekal jsem, že se bude situovat do této polohy. Divil jsem se, že k tomu nevyužil již letošní První máj, ale asi byl zrovna v tu dobu pod tlakem a nechtěl provokovat.

Babišova vize je sice napsána s týmem odborných poradců, ale nevychází z pochopení hluboké změny, kterou prochází celá naše globální společnost. Změny, která je srovnatelná s průmyslovou revolucí. Babišova vize je poplatná setrvačnému myšlení.

Ale to není hlavní problém jeho pojetí. Ten je obsažen už v jedné z klíčových formulací celé knihy, v níž se situuje do obdobné role jako Baťa:

"Máme spoustu pozitivních příkladů, které nás mohou inspirovat. Pro mě samotného je takovou inspirací a nepřekonatelným podnikatelským a především lidským vzorem Jan Antonín Baťa. Byl to člověk, který bral svoje podnikání nesmírně vážně a zodpovědně, protože ho chápal především jako službu lidem, kteří v jeho firmě pracují. Ale hlavně to byl člověk, který měl vizi. Vizi Československa, kterou sepsal v roce 1937 v knize Budujeme stát pro 40 000 000 lidí. Bohužel zůstala jen na papíře, protože nedlouho poté do naší země vpadl Hitler a po něm tu vládli komunisti. Baťovy myšlenky by ale neměly zapadnout, Česká republika potřebuje jasnou vizi, kam chce spět." (S. 10-11)

Kdyby se něco nestalo, tak by... Jenže bohužel dnes je svět v obdobné kritické fázi. Odkud problémy vyvstaly? Jaká rizika z toho vyplývají? Jak jim čelit? Jak spojit řešení pozitivních problémů se soustředěním společenských sil k účinnému odporu, proti hrozícímu zlu?

Tak jako u Bati, tak ani u Babiše to v jejich vizionářských knihách nenajdeme.

Nečekám, že by s tím něco Babiš před volbami udělal. Vane mu do plachet mocný vítr kritiky ze všech stran. Ze všech těch stran, které se koří současné globální moci a přisluhují jí. To je pro Babiše dostatečně mocný vítr, aby dostal přes 30 %, a takový "drobný problém", jak čelit globálnímu zlu a jak řešit současné problémy ho teď nezajímá. Zejména když někdo proti českým koblihům nabídne cizokrajný pomeranč. Ale to už jsou ty hříčky rozkmitané doby.

Je ještě jeden serióznější důvod, proč se Babiš tak odtrhnul od pelotonu ostatních politických stran a politiků, ačkoli není o nic lepší. On totiž není o nic horší. Určitou omezenost jako chorobu z povolání lze u politiků vypozorovat, ale to, že podlehnou dvojímu biblickému vidění - z hlediska třísky v oku bližního a trámu v oku svém - v míře, která je pro ně nebezpečná, bych osobně nečekal. Jenže normální lidé netrpí omezeností politiků ani dvojím viděním, a tak se bušení do Babiše obrací jako bumerang proti jeho původcům. Jakékoli šarvátky indiskrecemi velmi rychle končí, když je utlumí šíbrové současné politiky (velkokorupčníci pracující s celými sítěmi založenými na tom, kdo na koho co ví a může ho vydírat i protlačovat), kteří s politiky tahají jako s figurkami na šachovnici. A tak útoky na Babiše přispívají jen k obecné osvětě lidu prostého, který - ačkoli si to stále ještě nepřipouští - přece jen začíná zjišťovat, kdo mu vládne. A z nějakého nepochopitelného důvodu (patrně ze zoufalství) vidí v Babišovi naději. Ten se tak dostává do složité role - co dál po volbách?

A co bude po volbách? To jsem opravdu zvědav. Jedné prognózy se však odvážím. Jestli kromě líbivé a technokraticky setrvačné vize nezačnou Babiš a spol. uvažovat o skutečném programu, jak z toho ven, nedopadnou dobře. Už teď je nejvyšší čas vidět na pár kroků dál a na několik tahů dopředu. Volební výsledek přitáhne spoustu lumpů, kteří budou větším nebezpečím, než otevření odpůrci.

(Pokračování)


Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4721-volby-cr-2017-krize-programu-stran-2-ano.html

24 komentářů :

 1. Jsem už člověk věkem přes 80 let, jako dítě jsem zažil okupaci,jako školák šikanu komunistů, /končil jsem školu 1950, otec sedlák/ a radost z listopadu 1989 vystřídaly pocity beznaděje a zklamání. Už i můj otec /zemřel 1997/ říkal, že to co představitelé zavádějí nemůže vést k prospěchu lidí, ale k prospěchu kamarádů vládnoucích osob a tím i k prospěchu jich samotných, což dnes vidíme. Myslím, že by stálo za pokus dát p. Babišovi možnost aby projevil svůj talent a pokusil se, /jak už začal/ všechny ty zlodějíčky odstavit od státního žlabu. Proro dnes tak křičí, že už nemohou tolik krást jako dřív. Někdo mi namítne, že i p. Babiš žije z podpory dotací, ale tu možnost má každý kdo vlastní pozemky a že jich má p. Babiš hodně, tím má i hodně dotací. Kdo se mnou nesouhlasí napište, ale konkrétně, ne to co píší novináři a šíří televize,jedna paní povídala. H.B.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Babiš vůbec neměl být ve vládě. Budou-li nám vládnout oligarchové (Babiš je jenom první vlaštovka), tak si vlastně „demokraticky“ zavedeme fašismus, tj. společenství peněz a moci. Postupně budou omezovat práva občanů, se k čemukoliv vyjadřovat. Nyní schválené úpravy stavebního zákona, ve kterém lidem zrušili právo se vyjadřovat ke stavbám ve svém okolí, je jedním takovým krůčkem.
   SPD požaduje pravý opak, tj. zavedení prvků přímé demokracie a odvolatelnosti politiků, aby občané byli nejvyšší instancí, při přijímání nových zákonů a direktiv. P.K.

   Vymazat
  2. 18:26 vy se tedy domníváte, že pokud by bylo odsraněno zcela všechno přikrádání, všechna korupce a protekce, že budou vyřešeny všechny problémy systému jako je setrvalé bohatnutí bohatých s chudnutím chudých, periodické hospodářské deprese, když ne krize, nezaměstnanost, exekuce, bezdomovci, vyloučené zóny, migrace, regioální války, zbrojení, terorismus, zhoršované životní prostředí, klesající úroveň života, rostoucí intenzita práce, stresové tlaky... ? Já se tak nedomnívám.

   Vymazat
  3. Anonymní28. června 2017 19:36
   Proč se tak nedomníváte? P.K.

   Vymazat
 2. Babiš je nejen velký zloděj, ale i pořádný komik, hlavně když on vychcaný nomenklaturní člen KSČ na ministerstvu dnes říká: pak tu 40. let vládli komunisté - to má na mysli stejná hovada jako je on sám ?

  OdpovědětVymazat
 3. Přestaňte už blbnout s komoušema , ti už tu 27 let nevládnou , dnes nám vládne kapitalistický militantní západ , bývalé koloniální mocnosti , i k nám se staví jako ke kolonii , přemýšlejte jak to přežít !!

  OdpovědětVymazat
 4. Pravicové partaje se pokoušejí získat voliče slibem snižování daní. Už několik snížení daní jsme zažili, jenže po nich nikdy nedošlo ke snížení cen, vždcky se zvýšily jen zisky podnikatelů. Řeči o zlepšení životní úrovně snižováním daní jsou čirý podvod.

  OdpovědětVymazat
 5. Pane HB,Babiš je obyčejný vyčuránek.Porovnejte si
  co říkal na začátku ANO a co říká dnes.Kromě toho
  nemá žádný zájem na tom,aby se měli dobře občané,
  ale aby měl ještě víc on sám.Zřejmě si bohatství,
  které nahrabal díky špatným zákonům,chce vzít
  sebou do hrobu.Bude uplácet pánaboha nebo Satana?
  Když dostane šanci,kterou jste zmínil,tak to
  budou další ztracené 4 roky.Po té době už ČR asi
  nebude existovat.Stát se jako firma dá řídit jen
  omezeně.Ve firmě dá lidem jakous takous výplatu,
  ale ve státě to tak nefunguje.Tam je řada jiných
  věcí,které se musí řešit,že to podle firmy nejde.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. H.B. Pane Majevský, chtěl jsem něco konkrétního, zatím říkáte jen to, co je imaginární a sám nemáte nic konkrétního čím byste ho usvědčil. Pokud ano, proč už to o čem píšete není v podání trestního oznámení. Kecáte jako ostatní, ale ti ostatní, kteří tuto republiku rozkradli Vám asi vyhovují, že.

   Vymazat
  2. 18:41 "...ale ti ostatní, kteří tuto republiku rozkradli Vám asi vyhovují, že." Takové podsouvání nejenže není fér, nejenže je ubohé, ale je uboze hloupé, když je vylhaným, prázdným argumentem. Jste hluboko pod úrovní!

   Vymazat
  3. 19.43 to není žádné podsouvání, možná jste jeden z nich, stačí jmenovat jednoho Bakala a to je pod úrovní?

   Vymazat
  4. 19:54 jestli bych oplácel stejným a stejně hloupš a uboze, tak vy asi pojídáte nemluvňata. Jste trapný.

   Vymazat
  5. odpověď dospělého člověka, když dojdou argumenty

   Vymazat
 6. demokracii nechte liberálům, co sedí v bankách!
  lidem dejte práci, střechu nad hlavou a mzdu, za kterou uživí rodinu nejméně pět a dvacet tisíc. každý rok ji o dva tisíce zdvihněte, dokud se nedostanete na úroveň Německa.
  Všem státem placeným úředníkům vyplácejte plat, odměny a náhrady v maximální výši, která nepřesáhne trojnásobek minimální mzdy!!!
  dokud platy a důchody nedosáhnou úrovně německých, zaveďte zdanění právnických osob na úrovni Francie a těm, kterým se to nebude líbit, zaveďte daně jako jsou ve Švédsku. Firmy měli přece třicet roků, aby ukázali, jak si cení Českých dělníků a techniků! A třicet roků z nich dělají žebráky.
  Zaveďte daň z nabytého majetku nad tři miliony! Kdo neprokáže nabytí majetku, zaplatí daň ve výši STO procent. Do jednoho roku! Pokud nezaplatí, majetek propadne státu! Bez náhrady.
  jakej program vymýšlíte už třicet let?
  jak nás zase okrást?
  TAK VÁS TEDA VOLIT NEBUDEME!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 18:43 a je to! Jak jednoduché. Leda ty peníze natisknout,což vykoriguje inflace co zničí úspory. Nebo, zvládnout výroby a finální dodávky s vysokou přidanou hodnotou, nadprůměrnou ziskovostí a hladkým odbytem, když nic ze zde vytvořeného zisku nezmizí v zahraničí, nepůjde do extrémní spotřeby bohatých, na spekulace..., ale do investic, mezd a veřejných služeb. Jistěže ne na zbrojení a intervence v cizím zájmu. Jednak si vyberte co z toho, potom kdo to zařídí, pokud je to za daných východisek vůbec možné, že? Obávám se, že ten vlak nám už před pětadvaceti lety ujel.

   Vymazat
 7. Především si uvědomme, že Babiš je OLIGARCHA. Není podstatné co říká, ale co dělá ! Vždycky jako všichni oligarchové představuje

  megaparazita, který ve své chamtivosti nebude mít nikdy dost. To, že "naladil" své žvásty na vlnu, která rezonuje všemi občany,

  vůbec neznamená, že hají a bude hájit jejich zájmy. Na vstupu do politiky vydělal 10x tolik, než ho to stálo. A pro občany neudělal

  vůbec nic. Ubírá drobným podnikatelům, zaměstancům a na skutečně velké zdroje peněz korporací ani nesáhne. Co se týká imigrační

  politiky, jak uplatnil svůj vliv v tzv. koalici ? Hovno !

  Strany se po sametovém podvodu zdiskreditovali. "Neexistuje už žádná pravice a levice ! Strany jsou pouze zájmové korporace

  parazitů, kterým jde pouze o koryta. Babiš proto pořád tvrdil: "My nejsme strana. My chceme "makať" a dělat pořádek". A proto

  založil ne stranu, ale sektu ANO. To je však ještě větší banda oportunistů a parazitů než Modré straky se všemi ostatními ptáky

  dohromady. Všichny strany jsou paraziti a škůdci. Kradly a kradou jako straky. Ale byly to jen amatéři a příštipkáři. Bureš je

  "profesionál" a proto ještě mnohem efektivnější parazit ! Protože on si to rozkrádání v tomto bezprávním státě uměl "legalizovat". O

  to není menší ksindl a parazit. Babiš není řešení problémů, protože je součástí systému. Babiš sám je PROBLÉM a problémy vytváří.A

  nyní už mu nestačí privatizace nějaké další firmy. Teď si chce zprivatizovat stát. A to je čistý korporátní fašismus !

  OdpovědětVymazat
 8. Nebudu volit Babiše, zůstanu věrný SPD, ale všichni máte krátkou pamněť.Jak vypadala ekonomika po kraďouskovi a mnohých oborníků před kraďouskem?Západu jsme rozdali za hubičku co se dalo.Tí uplakánkové, co jim dali komunisté přes prsty, kolik by jich chtělo tu robotu nazpátek? Já vím, že kolchozníčkové takovou robotu na poli už by nevzali ani zanic.A kulaci byli vyžírkové a krkouni.Ty sme si pustili do kožichu a teď a rencáme. Nech je Babiš jaký je,ale umí s financema to mu nikdo nemůže upřít.A za desátku? Kolik těch pravých politiků si nakradlo a mnohem víc,ale nic nezařídili.Tak natahali neziskovky s velkými zisky a naco to je.
  lada

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19:40 boha máriu, Babiš umí s financema. Kdo by neuměl za konjuktury a k tomu navrch, jak se to neználkům předestře! Otázka zní, jsme efekivními příjmy občanů o kolik blíž na př. Dánsku,Lucembursku, Švédsku, Rakousku, Německu? Ubylo chudoby a bezdomovců, exekucí ...? Neroste inflace a spořit se vyplatí a je z čeho? Zlepšily se a nezdražily veřejné služby? Až si to a mnohé další zodpovíme, můžeme teprve posuzovat, kdo a co ve vládě prosadil a jak tím k dobrému výsledku přispěl. Koalice je trojčlenná, vede ČSSD, druhé je ANO, třetí KDU-ČSL. Ti poslední prospěli církavními restitucemi, že ano?

   Vymazat
 9. Tedy žádní zbohatlící vč. agenta Bureše nebudou hájit a řešit zájmy běžných občanů a stejěn tak žádné politické strany. Obě skupiny
  jsou pouze paraziti parazitující na práci a životech občanů a slouží ve hře na demokracii. Individuální politici z řad zbohatlíku =
  individuální paraziti, strany = mafiánští paraziti nejsou řešením.
  Pouze přímá demokracie budovaná ze zdola, kdy si občané přímo vyberou zástupce dlouhodobě školené a připravené na výkon řídících funkcí podle současných teorií řízení procesů společenských tedy sociálních supersystémů. Operovat se přece necháme jen u vyškoleného lékaře-odborníka na medicínu a nikoli u učitele nebo zemědělce. Proto je nesmyslné si myslet, že učitel, lékař či herec
  nebo i montér, zedník budou jen z titulu stranické nominace dobře řídit složité sociální a společenské procesy sociálního supersystému, kterým společnost ve skutečnosti je. Proto výběr politiků přes systém "volné" soutěže stran je globalisty vymyšlený podvod již od francouzské revoluce. Pouze se vytváří dojem, že demokraticky vládne lid". V realitě však zastupitelská demokracie se "svobodnými" volbami je nástroj korupce ze své podstaty. Je výtah k moci a penězům, kdy bezvýznamné nuly, které o řízení nemají ani nejmenší paru, jsou systémem "zvoleni" na vysoké funkce s abnormálními příjmy a dalšími brebendami. Vesměs individua těžce psychopatická a parazitní, která by se v normálním životě neuplatnila. A politické funkce v nich vytvářejí pocit, že oni vládnou, řídí a rozhodují. Ve skutečnosti jsou oni sami také otroky systému (sice za velké peníze) a žádnou reálnou moc nemají. Tu mají osnovatele tohoto systému v zákulisí a své hráče, figury i loutky řídí a manipulují s nimi, jako tyto loutky manipulují s námi občany. Hierarchický tlupo-elitářský systém funguje právě na principu "elit" a tlupy a vytváření mylného dojmu, že i Nýmand z tlupy
  se může stát "elitou". Proto ústřední problém společnosti je tlupo-elitářský systém, který momentálně vládne pod vývěskou liberálního kapitalismu a demokracie. Ve skutečnosti se jedná o stále jeden a tentýž otrokářský tlupo-elitářský systém umožňující zákulisním elitám a jejim
  loutkám z nichž do určité míry systém dělá "elity" ovládat a zotročovat drtivou většinu obyvatel. Volby proto nic nevyřeší. Je nutno zlikvidovat současný zločinný systém se všemi jeho viditelnými i neviditelnými "elitami" a začít budovat novou sociálně spravedlivou a mravní společnost bez parazitujících elit.
  Pouze se vždy vygeneruje další várka zkorumpovatelných parazitů a skutečnou moc mají ti, kteří jsou v pozadí a tento systém
  pseudodemokracie zavedli a řídí. Je nutno zavést tzv. druhou gramotnost, kdy lidé budou už ve škole seznámeni se systémy řízení společnosti a vybraní jedinci budou dále vzdělávaní v řízení. Ti pak mohou kandidovat na politické funkce, které musí být chápány jako služba společnosti. Mzda nesmí astronomicky přesahovat mzdy ve společnosti a politici, kteří se neosvědčí musí být snadno odvolatelní občany. To pak může být skutečná demokracie. Tedy bez parazitujích elit !

  OdpovědětVymazat
 10. Babiš a Baťa?
  Pane Valenčík, vy jste absolutně mimo život!
  Baťa svým lidem luxusně platil, měli i spoustu benefitů. Prostě dělat u Bati bylo terno!
  Babiš? Nejhorší a nejhůř placené robotárny! Nejkřiklavějším příkladem je Vodňanská drůbež. Stačí číst inzeráty. Nabízí 13 tisíc měsíčně hrubého u linek při 8°C. Z místních u něj dělají jen největší zoufalci. Mladík vyhozený, protože se zkouřil marjánkou, je za 14 dní znovu přijat...většinu tvoří agenturní cizinci, dodávaní mafií...
  Dělal jsem v chemičce u Bureše. 80 let to byla jedna z nejlépe placených firem v Česku. Za Bureše lidé odcházejí prodávat do Lidlu! Plat o něco lepší a bez nočních směn, jedů a karcinogenů.
  Nevím o žádné jeho firmě, kde by byli lidé spokojení...
  Kdysi jsem vzal čistý zisk Babišova impéria a vydělil počtem zaměstnanců. Vyšlo mi 15 tisíc na jednoho. To znamená, že kdyby všem 5000 přidal, ještě pořád mu zbudou miliardy každý rok.
  Srovnávat Babiš - Bureše s Baťou je jako srovnávat Hitlera a Churchilla. Oba úspěšní politici. Ovšem každý po svém.
  Pane Valenčík, dejte si studenou sprchu.
  Nebo že by jste byl také vybrán jako jeho spotřební materiál na 4 roky? (Déle Bureš nikoho na kandidátce nemá, bojí se aby mu někdo nepřerostl přes hlavu)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19:55 člověče! Jaksi vám uniklo, že pan Valenčík nehodnotí Babiše jako soudobého, nebo potencionáního Baťu, ale konstatuje, že se Babiš té role dovolává, do té role tak nějak staví. Mlčte, proboha, k volbám nechoďte, hrůza s takovými přímá demokracie!

   Vymazat
 11. Strana bez programu narychlo něco splácla. Oni mají program z bruselu . Oligarchu a euhujera nevolit.

  OdpovědětVymazat
 12. Voliť ANO (tým aj Babiša) to je, ako vyhodiť diabla (ODS, TOP09, ČSL) a zároveň si privolať samotného Satana!

  OdpovědětVymazat
 13. Babis ze neni horsi nez ostatni ?!

  Gangster oligarcha, jeden z nejvetsich a nejuspesnejsich zlodeju nasi zeme ?

  Tak uz muzeme tusit, odkud Valencikovy pomluvy a lži proti ostatnim stranam berou svou vizi...

  -----
  A pak tu jsou takove "Optimalizace", jako kdyz si ulil 10 Mld Kc do Synbiolu pred zdanenim, aby si z toho vyplatil nezdanene dividendy... To je jeste vetsi podvod, nez ty korunove dluhopisy za miliardu... Velke Ryby Kradou ve Velkem, a Babis predevsim...
  http://forum24.cz/tajna-analyticka-zprava/
  http://www.novarepublika.cz/2017/06/zdanim-vam-kazdou-korunu-sam-jsem-pred.html

  OdpovědětVymazat