Reklama

středa 28. června 2017

Volby ČR 2017: Krize programů stran/4 - KSČM

Radim Valenčík
28.6.2017 blog autora

Ze všeho nejvíce mě překvapila a přiznám se, že i zklamala, ideová stagnace, ne-li úpadek KSČM. Ta se v této složité době mohla etablovat v očích většiny veřejnosti, zčásti obsadit prostor ČSSD (dosáhnout volební výsledek na úrovni 20 %) a zčásti svou konkurenční vahou zabránit plnému úpadku (nejen ideovému) ČSSD. Současně s tím mohla přispět k urychlení procesu, jehož výsledkem bude to, že normální lidé pochopí příčiny současných problémů a cesty jejich řešení (o toto jde dnes především).

Místo toho KSČM dala jako svůj volební program soubor priorit, tj. slibů, ve kterých není nic nového a které ji ani k ničemu nezavazují, viz:

1/ Za poctivou práci spravedlivá odměna. Minimální mzda na 50 % průměrné mzdy a omezení odlivu zisků do zahraničí.

2/ Bydlení jako lidské právo. Podpora obecní a družstevní výstavby a nízkonákladového bydlení.

3/ Pravidelná valorizace důchodů podle skutečných základních potřeb seniorů.

4/ Jedna státní zdravotní pojišťovna. Špičková lékařská péče všem, více peněz na léčbu a platy zdravotníků.

5/ Kvalitní vzdělání dostupné podle schopností a potřeb pracovního trhu. Vyšší sociáln
(Pokračování)í a prospěchová stipendia. Ne inkluzi za každou cenu.

6/ Stejně kvalitní potraviny jako za hranicemi. Obnova norem pro výrobu potravin a posílení naší soběstačnosti.

7/ Svobodná kultura i sport dostupné všem. Nesmí být jen byznysem pro vyvolené.

8/ Voda, nerostné zdroje i výnosy z nich musí patřit všem. Páteřní síť energetiky, dopravy aj. strategických odvětví do veřejného vlastnictví.

9/ Inventura prodeje státního majetku a nepromlčitelnost privatizačních podvodů. U majetku nad běžnou úroveň trvat na prokázání zdrojů.

10/ Bezpečí doma i na ulici. Funkční a akceschopné bezpečnostní sbory.

11/ Řešit příčiny migrační krize. Odmítnutí vnucovaných kvót na přerozdělování běženců.

12/ Záruky míru ve světě. Konec zahraničním misím v cizím zájmu, politice zbrojení, válek a provokací.

13/ Ne nehoráznému daru církvím, lživě nazývaný restitucemi, přinejmenším zdanit a urychlit odluku církví od státu.

14/ Méně byrokracie, více demokracie a suverenity, prostoru pro občanskou inciativu a zákon o obecném referendu. V EU spolupráce rovného s rovným.

Zde: http://volby.kscm.cz/

To je od strany, která svou pozicí v politickém spektru i svou historií je nutně stranou ideovou, trochu málo. A co hůř. KSČM se ani nepokusila identifikovat, pojmenovat a analyzovat příčiny současných problémů včetně toho, jak spolu vzájemně souvisejí. Patrně je to dáno i vnitrostranickou situací, která obdobné snahy blokuje.

V diskusích na toto téma s různými osobnostmi KSČM jsem občas jako odpověď na otázku, proč se nepokusí vyjít z analýzy současných problémů, často slyšel: "Vždyť je to jasné, příčinou je kapitalismus."

Odpověď tohoto typu je nejen špatná, ale moc a moc špatná. Spokojit se s takovou odpovědí znamená:
- Odsoudit ty, kteří se s takovou odpovědí spokojí, k nereálnému ideovému snění a ignorovat historickou zkušenost, tím měnit stranu v sektu věřících.

- Uvolnit ruce některým šíbrům, kteří se prosadili ve stranických pozicích, aby pod přikrytím radikální rétorikou dělali pragmatickou a vyprázdněnou politiku přisluhování současnému politickému establišmentu (přibližně ve stylu Jiřího Císlera coby představitele Armády spásy, který ve filmu "Anděl s ďáblem v těle", který chodí agitovat za morálku o půlnoci do bordelu zavedeného na lepší klientelu).

- Přispívat jako fíkový list ke krytí příčin současných problémů.

Ve všech dobách, kdy mělo komunistické hnutí nějakou váhu, vždy vycházelo z podrobného studia proměn kapitalismu, vývoje kapitalismu, pojmenování a analýzy jeho současného stavu a problémů odsud vyplývajících. Říct jen tak "příčinou problémů je kapitalismus" a dost, je zkrátka blbost nad jakoukoli představitelnou blbost.

Je nutné klást si otázky:


- Jakou konkrétní podstatu má současná fáze vývoje kapitalistické společnosti?

- Jak navazuje na předcházející fáze a čím se od nich liší.

- Jak v současné době funguje reprodukce kapitálu v konkurenčním prostředí a čím je tento proces modifikován či výrazně změně?

Atd.

Teprve na základě toho lze navrhnout cesty řešení problémů a identifikovat potenciální spojence.

Ale když ono je tak pohodlné být politickým rentiérem, chlubit se tím, že jsme jako kůl v plotě, a proto můžeme jen slibovat (pardon – definovat priority), ale hlavně nic nedělat.

Z nepochopení toho, o co jde, pak vyplývají strategické chyby. A to zásadní. Takové, kterými i naše malá strana v malé zemi nepříznivě vstupuje do geopolitického dění.

Uvedu jeden příklad. Studená občanská válka v USA je v očích některých představitelů KSČM bojem mezi "levicovými" demokraty a "pravicovými" republikány. Jak prosté. "Hodná" Clintonová a zlý "Trump". A tak se i naše KSČM přidala k "euroštvanici" na Trumpa. Vůbec jí přitom nedošlo, že "třídní" boj neprobíhá mezi "vlastníky kapitálu" a "vlastníky práce", ale v dané konkrétní době a v dané podobě fungování (či spíše nefungování) kapitálu mezi těmi, kdo se v rozkrádání společnosti shora i s využitím vyvolávání konfliktů devastujících celé země doslova "utrhli ze řetězu" (ve stylu Madeleine Albrightové) a těmi, co se z konzervativních pozic pokoušejí obnovit funkčnost institucionálního systému USA, aby se předešlo nevypočitatelnému globálnímu vývoji. Některým ideovým představitelům KSČM nedošlo, že nejde o politický střet mezi demokraty a republikány, ale o boj mezi trumpovským křídlem republikánů a mccainovským křídlem republikánů, jehož přívěskem jsou demokraté, kteří přestali být samonosnou politickou stranou, ale svými šíbry byli demokraté přivedeni do náruče viditelných představitelů těch největších gaunerů, kteří se pohybují po této planetě. To se KSČM, resp. některým jejím představitelům, opravdu podařilo.

Naštěstí není v tomto pohledu na svět KSČM jednotná. Názory se v ní tříbí a v současné době asi nelze jednoznačně říci, zda upadá, nebo zda se probouzí a hledá cestu, jak dál. Zatím ještě není zprivatizovaná, spíše by se dalo říci, že v ní jen mají silné postavení sterilní političtí rentiéři. A obávám se, že KSČM se do voleb nepokusí o nějakou změnu v oblasti své programové sterility.

Ve volbách se dostane těsně nad 10 %, a to jen díky mnohem většímu úpadku ostatních politických stran.


(Pokračování)Předchozí:
    Krize programu ODS

Krize programu ANO
Krize programu ČSSDZdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4724-volby-cr-2017-krize-programu-stran-4-kscm.html

55 komentářů :

 1. KSČM by se především měla přejmenovat, protože o této politické straně už jsme slyšeli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Navrhuji nový název ČSOL, tedy Česká strana Ovoce lidu. Mělo by to dva významy zároveň a především by to i vypadalo a i působilo na lid Česka zdravě. A vypadalo by to i potřebně.

   Smazat
  2. Také by se mi líbilo Kosmická strana Čech a Moravy a ještě by nemusela měnit ten zkrácený název.

   Smazat
  3. Pan Valenčík se opět projevuje jako typický teoretik. Obyčejným lidem nic nepřinese ani nedoporučí.

   Smazat
  4. 21:50 jistě, když je to to jediné, co je drží nad vodou, nostalgie a protestní hlasy. Zřejmě je chcete sprovodit z politiky nebo nemyslíte.

   Smazat
  5. 23:05 Nostalgici už vymírají a mladí jsou připraveni ze škol všech stupňů proti nim. Pokud si zvolí jiný název, mají větší šanci, logicky.

   Smazat
  6. Pan Valenčík kritizuje dobře..., ale - pan Valenčík, který by jistě dokázal sestavit lepší program z této strany zdrhnul? Copak ho přimělo, aby se následně přilepil na ČSSD, aby posléze zdrhnul i od nich? Ano, na špici pyramidy v KSČM zůstali dílem jenom vyčůránci a dílem blbci, ale proč? Protože takoví "inteligentní" konjukturalisté, jako pan Valenčík, ji houfně opustili, přenechali pozice těm dříve specifikovaným - také jim předhodili jako kořist členskou základnu plnou obyčejných poctivých komunistů a nyní ji pohodlně kritizují. Takoví, jako p. Valenčík, by měli především držet hubu a zpytovat svědomí.

   Smazat
  7. Spíše měli zrušit stranu a předělat ji na hnutí....a mají těch 20% bez plakátů,...pak se ČSAD začne nabízet do koalice,což je samozřejmě nepřípustné,protože s fašistickou stranou si žádné hnutí nemůže dovolit se poktovat !!!!!!!

   Smazat
  8. 23:14 pokud si zvolí jiný název mají větší šanci...to myslíte vážně?Ta vaše logika jaksi kulhá.Uspěšná může být jen ta strana,která bude bez bývalých komunistů a svazáků!Toho marastu po létech"komunismu"nejen v politice se ale jentak nezbavýme.To si musíme počkat ještě pár let než bude platit opět nebát se,nekrást,nelhat.Že je dnes ČSSD na"vrcholu",jak nedávno ODS,při počtu těch bývalých komunistů ve straně není proto divu,že ztrácí voliče.Pan Valenčík zatím našel chyby ve všech hodnocení volebních programech a určitě najde i u dalších a tak i já.Už jen proto,že žádná ze stran jistě nebude mít v programu-každý důchodce má mít větší důchod než stát vydáva na jednoho vězně!

   Smazat
  9. 21:43 Hloupé děcko kalousovo. Starej se o svého kalouse, aby se do žvanírny dostal.

   Smazat
  10. 9:28 jistě, nezbavýme se! Takových chytráků co melou o marasmu za komunistů se, jak to vypadá, jen tak nezbavíme.

   Smazat
  11. Je velké štěstí, že v politickém spektru chybí Fašistická strana Čech a Moravy, zajímavé na tom je, že jsou to oboje zločinné režimy. Dnes už není bohužel společenská a politická vůle se s tím vypořádat, raději budeme předělávat vepříny na památníky, které už i tak o pár metrů dál, jako památka na nevinné, stojí. Stydím se za všechny a lidem, kteří bojovali za naši demokracii bych se neuměl podívat do očí.

   Smazat
 2. KSČM by měl vést Skála a ne kýválek filip. Tato strana zradila svoje voliče.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Skala nechce propagovat aby dostala KSČM více hlasů on spolupracuje s diversanty ve vedení a je to on který zablokoval myšlenku Dialogu stejně jako probíhá tady.
   Starého psa novým kouskum nenaucis.
   No by za to měli vyhodit z diversantskeho vedení dříve nebudeme zKomunistu sracku.

   Smazat
  2. Skála je salonní typ, který nikdy rukami nepracoval. osobně vím, že ho zajímá víc vlastní blahobyt, než bída důchodců nebo samoživitelek.
   ta partaj už nemá nic společného ani s Českým národem ani s dělnickou třídou.
   Vždyť oni třídní boj zrušili!!! A třídy prohlásili za překonané!!!
   Ty kecy, že se řídí zájmy národa, zájmy vlasti, jim lze věřit, ale stejně jako TOP 09, KDU-ČSL, ODS nebo ČSSD jim nejde o zájmy Českého národa, Českého státu!
   Všem jde o zájmy vlastního národa a státu.

   Smazat
 3. S autorem článku souhlasím!
  71-roční komunista

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. S autorem nesouhlasím. Volební program má být stručný a pochopitelný, rozhodně tam nemají být teoretická východiska, proč se k takovému stavu, ve kterém jsme, došlo a kdo za to může. To je voličovi fuk. Důležité je, kam strana směřuje a jaké má cíle. Socdem tak slíbili revizi restitucí a nic. A to jsme přitom se od nich dozvěděli mnohoslovně, proč je to špatné a kdo za to může. A co z toho. Takže opakuju, jako volební program pro normálního voliče dobré, pro politologa asi ne, ale holt strana se neobrací na politology, ale na voliče.

   Smazat
  2. ty tanečky kolem, kdy věci nenazýváte vlastními jmény, vrahy nenazýváte vrahy a zloděje zloději, vás dovedou do dalšího Mnichova. A pak přijde co musí přijít a ti co to přežijí budou plakat a budou se divit.

   Smazat
  3. Volební programy musíte zpracovat tři.
   První superstručný, heslovitý, jen zásady, některé lze i ve formě "bonmotů" - pro voliče o politiku se moc nezajímající, nebo ji sledující jen občas, konzumně, zlomkovitě, jen podle osobních potřeb.
   Druhý program stručně vysvětlující heslovité zásady programu prvního včetně pár čísel, podmínek, souvislostí - to pro aktivnější voliče, kteří se o veřejné dění zajímají soustavně, hlouběji, diskutují o ní a přijdou jim vhod argumenty pro debaty. Třetí podrobný s popisem východisek, příčin, podmínek, s fakty, kontexty, s rozdíly od podobných programů jiných stran atd. - pro kandidáty, funkcionáře a aktivisty, aby měli dostatečné argumentační zázemí, mohli kvalifikovaně vystupovat na veřejnosti a nenechali se dát zahnat do úzkých. (Je tristní sledovat kandidáta, který neumí zdůvodnit proč je nějaký bod ve volebním programu a co se za ním (heslem) vlastně skrývá.

   To, co KSČM letos představila jako volební program, je žalostné, je to neuctivé k idejím, jimiž se tato strana zaštiťuje.
   Zahraniční politika pominula problémy jako moc nadnárodních korporací (TTIP, CETA), vazalství dosavdních vlád, rozklížení EU, agresivitu NATO a naopak potřebu skutečné, rovnocenné spolupráce a kolektivní bezpečnosti v Evropě a vhodnost orientace na všechny strany. Nic o tolik medializovaných 2 % HDP na zbrojení. Nic o životním prostředí a ochraně veřejného prostoru. Zastaralá představa spásonosnosti veřejného vlastnictví - bez klíčového podílu zaměstnanců a místní veřejné správy, které jsou případnou brzdou opětovné privatizace, tunelování, korupce, trafikaření apod. Nic o referendu, o posílení přímé demokracie, nic o ne/zadlužování veřejné správy, jen žvást o důchodech bez systémového zajištění, takřka nic o nápravě zdevastovaného školství (inkluze je v komplexu jeho krize jen zlomeček). O zdravotnictví jen populistická floskule. Bezdomovci, pracující chudoba - nic z toho pro KSČM neexistuje. Daňový systém je dle KSČM v pohodě, daňové ráje jsou fakt asi pro všechny vysněným rájem. Ekonomická a sociální situace v regionech je také v pohodě. Zdá se, že výsledkem ideové džungle stalinismu, normalizace, nostalgie, perestrojky, modernismu, pragmatismu a politického příživnictví je intelektuální, programová sahara.
   KR

   Smazat
 4. Kdo chce vidět černou, vždy uvidí bílou botu jako černou. Vždy si najde dúvod proč nesouhlasit s čímkoliv. Těch 14 bodů programu dobře vyjadřuje problémy v dnešní době. Nebyl jsem nikdy člem KSČ, pracuji u nadnárobní energetické firmy kterou naše vláda prodala i se zaměstnanci. Mé heslo je ale - ZNÁRODNIT A VYHNAT!!!

  OdpovědětSmazat
 5. Nechte autora ať si pindá....
  . https://www.youtube.com/watch?v=kzoq8tq0VSQ

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane docente, díky komunistům jmenovaný nebo možná dokonce habilitovaný, měl byste jít na konzultaci k bodrému občanovi se jménem Lupo Anetta. On vám vysvětlí vše, čemu zatím nerozumíte.

   Smazat
 6. Podle mého názoru se komunisté dokonale rehabilitovali. Stačí porovnat jak konali s tím, co napáchali ti, kteří tvrdili, že komunisté byli zločinci. Legendy z padesátých let už dávno vyčpěly. Nemyslím, že komunisté budou nějak sílit. Moc toho svým aktivním členům nenabídnou, koryta jsou pro ty s hroší kůži, kteří pokládají za normální lhát a podvádět. Jsou tady ale pro slušné lidi. Žije u nás dost lidí, kterým se příčí zbohatnout na tom, že jiné okradou nebo zneužijí jejich bezmoci. Sociální demokracie se dostala k moci pravidelným porušováním svých předvolebních slibů. Žádný sociální demokrat už mi nic nemůže namluvit. Jsou mezi nimi hlupáci, kteří si myslí, že zase voliče oblafnou. Takových voličů je pořád méně. Slušný člověk nemá v sociální demokracii co pohledávat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Někde tady byl odkaz na Vratimovský seminář, šel jsem tam a přeposlouchal všechny, včetně předsedy Filipa. Těch oslích můstků v prefabrikované řeči, přemýšlivá ééé s rozvláčností. Obsahově snesitelné, jahůdka – přibližně: „jsme teoreticky vyzbrojeni...“ Proč ne, Marxem, rozumí se? Současný program tomu valně nenasvědčuje. Žádný fundament k souvislostem, nic o východiscích v politických prioritách státu, nic o podpoře orientace hospodářství státu, nic o orientaci exportu, importu a kooperací, nic o měnové politice. Filip a Dolejš, řekl bych, tu partaj betonujou. Jasně, když na pár let mají své téměř jisté. Takové to placebo.

   Smazat
  2. 23:28, oni, kterými pohrdáte, si uchovali čisté ruce. To se o vašich říci nedá.

   Smazat
  3. Dobrý den, myslím, že sice mají "čisté ruce", ale jejich program by měl obsahovat tyto následující body, jinak budou pasivní a tím podporovat vládu vlastizrádců. Program:
   1. ANO míru! Prosazovat mírovou mezinárodní politiku ČR - nedopustit, abychom byli zataženi do války!
   2. ANO vystoupení z EU a z NATO.
   3. ANO zestátnění strategických odvětví národního hospodářství a přírodního bohatství, zrušení církevních restitucí.
   4. ANO mezinárodní hospodářské spolupráci i s euroasií a zrušení ekonomických sankcí vůči Rusku.
   5. ANO výchově k vlastenectví, návratu k základním duchovním hodnotám jejichž pilířem je rodina (muž, žena a děti).
   6. ANO zesílení ochrany hranic a bezpečnosti občanů.
   7. ANO ekonomickému růstu a snížení závislosti na dovozu.
   8. ANO rozumně prováděným ekologickým opatřením.
   9. ANO přímé demokracii formou referend v zásadních otázkách politického a hospodářského života.
   10. ANO rozvoji zdravotnictví, školství, dopravy, péči o důchodce a rodiny s dětmi.
   11. ANO potrestat všechny vlastizrádce a kolaboranty spolupracujícími se sudetoněmeckým sdružením.
   12. ANO potrestat všechny, kteří měli zásluhu na likvidaci průmyslu, zemědělství, zlatého pokladu, vytunelování fondů a peněz pro důchodce, rodiny.
   13. ANO znovuobnovení potravinové soběstačnosti.
   14. ANO rozvoji průmyslových i zemědělských podniků od malých po velké ve všech odvětvích, které jsou nám historicky nejbližší.

   1. NE ilegální imigraci - zákaz činnosti neziskových organizací, financovaných ze zahraničí.
   2. NE exekucím, které devastují lidské životy, a novodobému otrokářství nadnárodních firem.
   3. NE zrušení dekretů prezidenta Beneše.
   4. NE multikulturnímu globalismu.
   5. NE rozprodávání materiálních i duchovních statků a bohatství národa zvláště do zahraničí.
   6. NE přepisování historie, bourání pomníků, přejmenování ulic.
   7. NE novému světovému řádu, genetické úpravě potravin.
   8. NE zavedení společné měny eura.
   9. NE cenzůře a zákazu alternativních médií, zneužívání veřejnoprávních médií (ČT, Rozhlas, tisk).
   10. NE placení politickým stranám (politické strany ať jsou živeny příspěvky členů).
   11. NE spolupráci a poklonkování sudetoněmeckému landsmanšaftu.
   12. NE korupci, rozkrádání na všech úrovních řízení státu.
   13. NE globalizaci a vládě neokonů.
   14. NE diktátu ze zahraničí.

   Nikola Šuhaj

   Smazat
  4. Dunaji Nikolaji to není špatný návrh ovšem chybí tam to hlavni.
   Občané voliči požadují
   ANO sociálnímu státu do prvního článku Ústavy,kde záměrně chybí!

   NE kapitalismu BEZ PRiVLASTKu který dal život korporátní finanční oligarchicke tyranii karnevalu ohnutých hřbetu a nizkych platů.

   Ať žije konstituci se Občanská Společnost Voličů OSV se svým Desaterem voliče Dzopovym projektem stavby síly proti síle a když to jinak nepůjde pak inicializuje Hnuti hned TRI hvězd a bude.

   Smazat
  5. 23:28 Proč chodíš na nějaké semináře, když jsi asi mohl vědět, že nic nového než nějaké bláboly neuslyšíš. A to nejen od nějakých úředních komunistů ale ani od Kalouska či Babiše. Vše jenom účelové žvásty aby řeč nestála. Jenže volbou komunistů neznamená že volím Filipa či Dolejše.
   Hlavně volím opozici a to takovou, která může aspoň někde mluvit. A hlavně že bude svou velikosti nad všemi pravičáky, od Kalouska až po Sobotku. Ty různé naivní hlasy o volbě Okamury či jiných beznadějných vos a tudíž ztracených, je v důsledku jen posílení pravice.
   Filip či Dolejš tam nebudou navždy. Opozice která je v parlamentu by neměla zmizet.
   Za vlády KSČ jsem byl jejich oponent. Ten mnohdy alkoholický spolek "kamarádu" jsem nesnášel. Poznával jsem to ale v zaměstnání. Je dobré být pokud možno v opozici těm co vládnou. Nakonec i pro ně.

   Smazat
 7. Je to problém. Kdyby dnes KSČM převzala program na kterém v r.1941 spolupracovala Dr.Milada Horáková, tak je media ukamenují a stranu jako protiústavní rozpustí. (viz Za svobodu do nové Československé republiky, Dělnická Akademie, červenec r.1945 - od té doby žádný režim nedovolil znovu vydat)

  OdpovědětSmazat
 8. Rozklad komunistů započal, když po profláknuté aféře nevyhodili Dolejše. A zatím poslední hřebík do své pomyslné rakve zatloukli komunisti vloni na svém sjezdu, když potvrdili ve funkcích své bezzubé vedení. Tím pro mne přestali být volitelnou stranou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ser na vedení a na dolejše či filipse. tady jde jen o to, aby byli ještě více náchylní k žlučníkovému záchvatu jak kalousci tak veškerá ta verbež pravičácká, fašounská až po koblihu s orálkem.

   Smazat
 9. Komunistický preceda,kterého ovládají diversanty v jeho vedení se dělá hloupý,že jako neví co je to Sociální stát Česká republika a nenápadně mu,že ho tunelují ti,kdo ho nedali do prvního článku Ústavy a to zcela záměrně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sociální stát u sousedů kteří prohráli válku platí 8.50eura na hodinu a komunisti na to serou.
   Kde jsou ty časy diktatury proletariátu a marxismu.
   O co se koupíte všichni.Ze ten trottl preceda KSČM plánuje spolu s poličkou třídou Šmejdů ten jejich neomarxismuas s diktaturou humanistů a on sám už trénuje a ji kalcium aby měl dobrou kostru až ho přejede ukradený autobus diktatury islamistů.

   Smazat
  2. OOni ti naši yntelektualni neuznávají naši občanskou inteligenci a tvrdí,že neví co to je Sociální stát Česká republika,který jednoho dne vznikne přes jejich zuřivý odpor.Tak holenkove si přečtěte co se prosazuje od voličů vy volové,P
   Sociální stát je typ solidarni společnosti kde vláda přejímá odpovědnost za politickou,ekonomickou a sociální prosperitu,

   A to komunisté nechtějí natož naše vláda,která se začala namísto do nohy střílet do hlavy

   Smazat
  3. 7:18 - 7:36 cucáku, vým žes to psal před zvoněním a ještě po fetu, ty ynteligente. neser se mezi dospělé, hovne

   Smazat
  4. 14'19 Čím tě fotr udělal tím jsi zůstal
   Chcípni ty cinkalisto a nepočkej si ani na svoji exekuci,

   Smazat
 10. Souhlasím plně s p. Valenčíkem.-- Programové teze komunistů jsou v pořádku a stála bych za nimi, kdyby: 1.existovala viditelná snaha , kromě hlasování v parlamentu, jak tyto teze realizovat. Především prezentovat veřejnosti. Samozřejmě, strana se měla přejmenovat a již 27 let. Z toho, že se nepřejmenovali, jak by radil zdravý rozum, lze vyčíst, že se obávali o staré voličstvo a tudíž, jde jim o hlasy, politické přežití jich samotných ve funkcích a nikoliv o realizaci proklamovaných cílů v BUDOUCNOSTI. Čili s vysokou pravděpodobností se jedná o stejný podvod, jaký uplatnila čssd na voliče levicovými hesly.
  2. existuje u nich nějaké kloudné PR? kromě Halo-novin? Postrádám dění ve veřejném prostoru. Taková demonstrace nebo sešlost má úplně jiné působení, než facebook apod, ke kterému se uchylují z lenosti všechny strany. Neosobní, atomizované dávkování informací, namísto -TAKÉ - emotivního působení. Své poradenské služby jim ani jiným nenabídnu, poněvadž by mne určitě poslali roznášet letáčky ke Dni dětí!! Jsou málo vidět v TV, ani do regionálních se neprodrali. Název strany je koulí na noze.--
  Filip hovoří vždy celkem právnicky fundovaně a obezřetně, ale státník to není-přílišná záliba v dobrém papání je evidentní. Skála hovoří až trapně květnatě. Osoby jako Semelová, Dolejš a jiní by měly navštívit vizážistku. I obyčejný šampon by udělal svoje. Kováčik působí až legračně unaveně, jako rozpuštěný a těsně před vypuštěním. Určité má k tomu důvod. Starna fatálně zanedbala nábor nových kádrů. Neloví mezi /mladými /nespokojenci, poněvadž nechtějí zvětšovat svoje množství. Čili strana směřuje k zániku. Zkrátka a dobře, není idealistů, jsou jen pragmatici a to bohužel jen pro sebe - malou skupinku funkcionářů. Jinak by snad jistě pochopili, že mají své názory zviditelňovat?? To nemůžou investovat ani např. do těch prastarých, ale účinných letáků? Status quo nade vše.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když už citujete ty HaNo, tak je možné i čtete. Tím by jste ale věděl(a), jaké konkrétní kroky (zákony) tato strana prosazuje. 1x až 2x týdně jsou publikovány celé interpelace KSČM v Parlamentu, dále v krajích i obcích. Nejlepší je kritizovat, i když si mohu informace o činnosti této strany zjistit právě z cit. HaNo, když už autocenzura jiné zdroje o činnosti KSČM více méně nenabízí. Jsem přesvědčen, že pokud bude mít tato strana větší zastoupení v PČR, prosadí toho více ze svého programu. Rozhodně se o to reálně pokouší, ale když ji nepodpoří ani tzv. demolevice /ČSSD/, z obav, že jde o návrh komunistů, pak je to boj s větrnými mlýny. Rozhodně ale nemám pocit, že by KSČM nestále na straně obyčejných lidí a na straně míru, který je nyní tak důležité udržet. Doporučuji číst HaNo, jsou tam často dobré info i ze zahraničí (Ukrajina, Sýrie), které v jiných novinách autocenzura nepustí ven....

   Smazat
  2. Neschne vedení KSČM nepochopí nikdy,že mají spolupracovat s občany ve formě otevření diskuzních rubrik v jejich stranickém webu,aby to vypadalo tak jako na tady na NR .tTomu diversanty ve vedení zběsile brání.
   Ví,že kdyby získala Ks dostatečný počet hlasů voličů a měla by tak možnost v Parlamentu něco prosadit ztratili by možná peníze které od Šmejdů k nim určitě tečou jinak by se to vedení nedělalo hloupé jako to dělá doposud.

   Smazat
  3. 7:36 Vypadá to na ženskou, zřejmě havlistku, která jako by se zajímala o levici. Prozrazuje ji ten pohled na lidi, kdy by chtěla vidět jen nějaké nagelované a potetované panáky s americkým chrupem.
   Nevím proč by měli komanči vynykládat nějaké prostředky na nějakou kampaň, když to za ně dělají skoro všichni novináři, televize i bulvár.
   Z toho může každý vidět, že chtějí jakýsi socialismus,(fůj) mír ve světě (fůj), sociální spravedlnost (fůj), odchod ze serNATO (fůj) či Z EU (rozuměj, německého područí) fůj.
   A to všechno, vlastně nic z toho, se tady prosadit nedá. Takže nad čím pláčeš nešťastnice.
   Píši to stále dokola. Komanče by měl volit každý, kdo má pifku na tu naši pravici, od kobliháře, přes odstop, černé, po "socany" (dodavatelé drobků
   ze stolu buržousta).
   Jde čistě jen o to, jak více nasrat kalouse, fialku, stropáka, či zadolárka.
   Protože čím větší "úspěch" komančů, tím zelenější barva na ksichtech pravicových fašounů.

   Smazat
  4. Nad čím pláču? Nad tím, že jen chtějí, chtějí ,chtějí, ale nic neumí vydobýt a dosáhnout. nad tím pláču. Proklamují, hlasují, mluví, interpelují, ale např.odborové hnutí se jim rozplynulo pod rukama a jsou jen papírovou politickou stranou, nic neumí vybojovat. Jak mají bojovat? No to právě mají vědět, člověče!

   Smazat
 11. No a co - program je lapidární, přehledný na první pohled a jasný. Prováděcí vyhlášky nikdo nečte.

  OdpovědětSmazat
 12. Mně nějaké ideje a programy kterékoliv strany nezajímají.
  Jsou to jen plané proklamace.
  Znám ideje obecné pravice, zavádět pokud možno nevolnictví, kapitalismus nejhrubšího zrna, s militantními prvky a hlavně rusofobií.
  Protokdyž budu volit (nevíme nikdo jestli se těch voleb dožijeme), tak pak komanče. Jen tak pro nic, za nic.
  Jen pro radost ze zármutku pravičáků a všech těch polodebilů z havlistické generace mladých a hlavně poválečných, kterým by nová válka velmi prospěla.
  Jen bych litoval, že by si ji užívali jen krátce, ne šest let jako já. A pochcípali by stejně blbí, jako za svého marného života.

  OdpovědětSmazat
 13. Mám takový plán, že budu volit komunisty, aby měl Babiš těžkou práci s utvářením koalice. Pokud socdem hodně propadne a ODS a TOP budou hodně pod 10%, tak bude Babiš nucen o nějakou kolaboraci s komunisty, čímž se mu omezí prostor a hlavně se komunisti dostanou na světlo a vyzmizíkují se, čímž se uvolní prostor pro nějakou svižnou levicovou formaci. Možná to ale dopadne jako v Polsku, že prostě levice zmizí, ale to mi přijde u nás neuskutečnitelné.

  OdpovědětSmazat
 14. KSČM je nyní liberálně-demokratická strana (stačí se podívat na kteroukoli kandidátku - samý buržoust) jako všechny ostatní. Komunistům by prospěl odklon od marxismu a návrat k myšlenkám komunistickým, např.: Vykořisťování člověka člověkem je zločin a boj proti tomuto neduhu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. hloupé děcko. běž si blábolit ke svým, na i dnes hovno.

   Smazat
 15. KSČM má na svém webu již po dvě desetiletí mnoho programových dokumentů, ve kterých existující problémy a jejich příčiny jednak pojmenovává, jednak z nich vyvozuje východiska.
  Pokud by je autor této úvahy chtěl vidět a číst, není problém. Chce to jen víc odhodlání a toho času.
  KSČM je mezi ostatními "zavedenými" snad jedinou "nesystémovou", protože podle jejího programu není její úlohou obsluha kapitalismu (cestou zastupitelského liberálně-demokratického politického systému), ale jeho postupné přerůstání do beztřídní společnosti (cestou smíšené a široce sdílené ekonomiky i politiky). Byla snad první, která usilovala o zavedení institutu referenda a přímých voleb.
  Vedle několika dalších je (KSČM) tedy jednou z mála "použitelných" alternativ k dnešním systémovým partajím.
  A to, že jsou její dnešní představitelé dobře zakopáni v zákopech politického systému a dobře si žijí při svých polit. korytech je věc jiná!
  Program, znalost systémových příčin ... tam však je.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vidět, číst...hm, to je tak asi všechno.

   Smazat
 16. Pokud by někomu chyběl program komančů, tak hurá na "i dneska hovno" kde se nějaký blb Korecký vysmívá a přitom tak nějak propaguje program ksčm.
  Proto je nutno volit komanče, jako je nutné jíst "pichento",
  aby takovým koreckým a kalousům ztvrdly rysy.

  OdpovědětSmazat
 17. Máme u nás dvě skupiny politických stran. První skupinu tvoří jedna strana, a to komunistická Čech a Moravy. Druha skupina jsou strany antikomunistické, které se předhánějí v prohlášeních, jak s komunisty na vládní úrovni nikdy spolupracovat nebudou. Je blbost vůbec číst nějaké rady od antikomunisty, který patří nebo patřil do antikomunistické strany. Ten ať radí svým, beztak jsou v hajzlu. Já mám komunisty za stranu, kterou mohu bez výčitek volit. Nechci nic z jejich platů v parlamentu, jako někteří zdejší autentičtí antikomunisté. Kdyby komunisté nebyli, tak k volbám nepůjdu. Má to výhodu v tom, že na tu hadrákovou demokracii neskočím a nebudu přispívat k jejich legalitě. Už dlouho nechodím volit ve druhém kole senátních voleb a nechybí mi to. Podle volební účasti je dobře vidět, koho sebranka v Senátu zastupuje. Kdysi jsem ve druhém kole pomohl s radostí socanskému kandidátovi. Při první příležitosti se mi odvděčil tím, že zvedl ruku pro antikomunistický zákon. Byl to nevzdělaný primitiv, ani email neměl. Stěžoval jsem si emailem předsedovi jejich klubu. Bylo to bez odezvy.

  Dost příspěvků tady lze označit jako fishing, tj. léčku na hlupáky. Přátelé, lovte v jiných vodách, ať se pobavíme, jak vám to jde.

  OdpovědětSmazat
 18. Autor by rád, aby komunisti našli na kapitalismu něco "dobrého" a zkusili s tím polemizovat. On sám možná něco takového našel, ale vyčítat komunistům lze jen to, že jejich nadvláda skončila "sametovou revolucí" právě proto že si soudruzi před rokem 89' jaksi plynule zavedli do principů fungování monarchistické a korupčně-kapitalistické principy. Dědičnost funkcí a nepotismus.

  OdpovědětSmazat
 19. Autor by rád, aby komunisti našli na kapitalismu něco "dobrého" a zkusili s tím polemizovat. On sám možná něco takového našel, ale vyčítat komunistům lze jen to, že jejich nadvláda skončila "sametovou revolucí" právě proto že si soudruzi před rokem 89' jaksi plynule zavedli do principů fungování monarchistické a korupčně-kapitalistické principy. Dědičnost funkcí a nepotismus.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Severní Koreu tady nemáme, takže nevládla dynastie Kimů. Krajtl nás chce přesvědčit, že synek zbohatlíka bude začínat v životě od nuly.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.