Reklama

pátek 16. června 2017

Zastavte barbarství!


zasláno redakce
16.6.2017  Unie českých spisovatelů


Podle informací z denního tisku plánuje „elita“ Národního muzea, ve spolupráci s Ministerstvem kultury, odstranit z panteonu svěřené budovy busty Julia Fučíka, Fráni Šrámka a dalších spisovatelů, slovem osobností české národní kultury. Prý byla jejich instalace „politicky motivovaná“, jen zabírají místa jiným, ovšem „nesporným“ osobnostem, jakými byly kupříkladu mocnář František Josef I., nejen v době senility přezdívaný „starý Procházka“, nebo Heinrich Clam-Martinic, jehož musí redakce nejmenovaných novin uvést s poznámkou, že byl „rakouský politik a ministerský předseda Předlitavska“. Julia Fučíka a Fráňu Šrámka dnes neznají snad jen absolventi a frekventanti našich svobodných polistopadových škol.


Oba po sobě zanechali dílo, včetně Reportáže psané na oprátce, jež se v r. 1995 dočkala 317. cizojazyčného vydání, a Stříbrného větru, které se natrvalo vepsalo do paměti našich národních dějin. Mají své čtenáře, obdivovatele, ctitele, kluby a společnosti. Pokud necháme stranou jen a jen politicky motivované invektivy, oba zůstávají oceňováni jak u nás doma, tak i v Evropě a v zámoří. Jinak řečeno, dosud se je nepodařilo totálně vymýtit ze všech našich knihoven, učebnic, televizních obrazovek, z živé paměti všech, kteří vědí, že vlast bez dějin („vlasti v dědictví nám dané“) a bez nestranného zhodnocení dějinného odkazu jest jen a pouhý prázdný prostor, jakýsi rám, do něhož bude vsazováno jakékoli plátno s jakýmkoli obsahem, ale vždy na základě zvůle těch, kteří se pasovali na „elitu národa“ a nadále chtějí rozhodovat, kdo je či není spisovatel, kdo byl či nebyl vlastenec, kdo se projevil jako hrdina, kdo patří či nepatří do panteonu naší vlasti. Dříve „se vyhazovali“ Masaryk a Beneš, dnes Fučík a Šrámek, a zítra – „vyklizovači“?

Chce-li vedení Národního muzea vzdát devótně hold Rakousku-Uhersku a vůbec stařičké monarchii, která to dotáhla na „úrodná jatka“ první světové války, může tak učinit jinými prostředky. Potlesku se jistě dočká. Ale co my? Kdosi nás měl opravdu rád, i když si to možná nezasloužíme. Proto někteří bdíme a nenecháme si vytunelovat mozky!

Předsednictvo Unie českých spisovatelů

23 komentářů :

 1. Nic nezapomeneme, nic jim neodpustíme!

  OdpovědětSmazat
 2. Ale o to přeci jde, aby zmizela krátká epizoda dějin. Československo je už v hajzlu, tak je na řadě ten paskvil Česko. Nebýt národních buditelů, mohli jsme toho všeho být uchráněni. Patřit mezi vyspělé státy, kde si musí zvykat na islámský teror, jako na běžnou součást životního stylu s novými evropskými hodnotami prosazovanými všemi prostředky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lépe se to nedá komentovat.

   Smazat
  2. 14:21, taky by nás bylo méně o padlé v uniformách Wehrmachtu, podobně, jak po První světové...

   Smazat
 3. Když už se dopl%nují sochy panovníků, tak by neměl scházet Gottwald, Havel a Heydrich.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Havel neee ... brrr, ale je v sympatické trojce, hodí se tam.

   Smazat
 4. Zakladatelé ČSR by se jo podivili, co nám v této republice mezitím vyrostla za svoloč! Koho a co dokáže po stu letech samostatnosti vzývat jako kulturně-historickou hodnotu nejvyšší národní velikosti.

  OdpovědětSmazat
 5. Co Čech, to originální názor a výklad. Ono je vše relativní, takže se netřeba znepokojovat, naopak, buďme vděční za názorovou pluralitu. Pravda se hledá v dialogu, a každý má nezcizitelný a nezadatelný nárok, aby jí měl alespoň ždibíček.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zajisté. Ale konečný vše ničící výsledek, ten bude tristní.

   Smazat
  2. Výsledek je, je-li vnímán. Není-li vnímán, není ani výsledek.

   Smazat
  3. 14:42 U nás se zase říká:"Odsaď až podsaď".
   Inu, pokud si vyhledáte obsazení Rady Národního muzea, není se co divit, že, pane profesore Drahoši-:)). A.Š.

   Smazat
  4. 14:42 názorovou pluralitu nepředstavuje ani mainstream, ani ministerstvo kultury pana Hermana, ani současé vedení Národního muzea. Ono nestačí, že zmizikují Petr Bezruče. Bodejť by demokratům nevadila Marička Magdonova... 14:42 naivo, jestli ne hůř

   Smazat
  5. Re (14:42):
   Nechci ani vám narušovat to sebevědomí. ale! ... I ta pluralita by měla být postavena na uvažování a nikoliv na pokřivené reflexi reality ...
   Jinak se zvrtne do nepříliš úsměvné podoby, kterou popisuje jeden dobový "školní" vtípek takto:
   ----
   Pokud žák v minulosti tvrdil, že krokodýl je ryba, byla to chyba. Dnes to pochopitelně chyba již není, nýbrž je to žákův osobitý vlastní názor, který má právo zastávat. Na učiteli potom je, aby nezranil žákovu osobnost, či - nedej bože - nenarušil jeho sebevědomí. Musí proto vytvořit vstřícnou edukační atmosféru a pro dané tvrzení najít vhodnou interpretaci. Např.: "Správně, Pepo, krokodýl patří mezi ryby, mezi obojživelníky. I mezi tropický hmyz, zkrátka mezi všechny obyvatele afrických řek. Patří mezi ně, protože spolu s nimi tvoří jednu velkou šťastnou rodinu, které se říká ekosystém. Ale jinak je to plaz, ty debile!

   Smazat
  6. Hi hi! Dobrej vtípek.

   Přidávám jedno takové super videíčko o tom kam směřuje naše školství. Původem je z Austrálie, tam to již mají asi uvedeno do praxe.

   https://www.youtube.com/watch?v=HFwwAnsMQsU&feature=youtu.be

   Smazat
  7. Re (09:08):
   Spíš smutná realita ...

   Smazat
  8. 8:00 já se domníval, že pravda je hledána logickým řazením faktů, ne podle subjektivních pocitů neználků, nebo soudobých politických potřeb. 8:00, budíte spolehlivě dojem, že jste skvělý volební materiál. Nemuselo by to vadit, jenže Vy a Vám podobní zařizujete jedině to, že nemůže být líp. Je mi líto.

   Smazat
 6. Věrní nezrazují, věrní si na zradu najímají.

  OdpovědětSmazat
 7. Zrovna Češi mají tu smůlu,že se z jejich řad
  rekrutuje největší pátá kolona ve světě.Takové
  nápady mají už jen na Ukrajině.Vzhledem k tomu,
  kdo je ministrem kultury a dosadil své lidi do
  vedení NM,se tomu nedá zabránit.Zkrátka budeme
  kulturně na úrovní našich chráněnců z Ukrajiny.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 8. Defendstrace je malo

  OdpovědětSmazat
 9. No jo, v Praze to uz berou jako hotovou vec.

  OdpovědětSmazat
 10. Tak jsem si projel co bylo Předlitavso (Rakousko, Čechy-Morava, Halič, Istrie, Chorvatsko) Zalitavsko (Maďarsko) a Bosna - tak to vše bylo Rakousko-Uhersko.

  Potom jsem se kouknul na stránky národního muzea.
  http://www.nm.cz/Hlavni-strana/Novinky/Seznamte-se-s-aktualnim-denim-okolo-Pantheonu-Historicke-budovy-Narodniho-muzea.html

  No a co tam ve videu povídá generálním ředitelem Národního muzea Michal Lukeš o panteonu.
  a) Fr. Šrámek tam nikdy nebyl
  b) Fučíka odstarnili Havloidi hned v roce 91
  c) Franc Josef tam byla, ale odstranili jej počítám někdy za první republiky - osobně si myslím, ať je to jak je to ten by tam asi přece jen mohl být vrácen
  d) O nějakém bezvýznamném ministerském předsedovi Heinrich Clam-Martinic tam nepadlo ani slovo
  e) Ještě se uvažuje o reinstalaci císařovny Alžběty

  Na závěr Lukeš de-fakto říká: "To s Fučíkem ale hlavně s Fr. Šrámkem jsme si vymysleli a čekali co se bude dít. Byla to provokace, aby se o panteon začali lidi zajímat. Do teď to nikoho nezajímalo, kdo tam bustu měl či neměl."

  Z tohoto pohledu se ten fejk rozšířený přímo zaměstnanci, možná i samotnou radou Nárorodního muzea 100% splnil svůj účel.

  Tedy diskuse byla mezi lidem prostým iniciována a možná tam budou umístěny opravdu ti, kteří by si to měli zasloužit. JEN PROBOHA NE FLAŠKU BOMBOMETČÍKA !!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Problém těch hlav je v tom, že Franta Pepa Jednička
   nebyl Čech. Nemůže tedy být v Národním muzeu, že.
   Alžběta už vůbec ne.
   Fučík i Šrámek jsou na diskusi.
   Venca Veškrna by byl, i když ho tam dají, stejně časem odstraněn:-D

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.