Reklama

pondělí 26. června 2017

Zemřel Eduard Zeman, neokázalý charakter


Ivan David
26. 6. 2017
Včera 25. 6. 2017 pozdě večer Eduard Zeman prohrál svůj boj se zhoubnou nemocí. Měl jsem ho rád a vážil jsem si ho. A nepřestávám si vážit. Budeme na něj vzpomínat jako na člověka inteligentního, vzdělaného, kritického, ale především slušného, charakterního. Byl typický introvert, řízený rozumem s jeho neúprosnou logikou, ale nechybělo mu emocionální zaujetí pro dobrou věc. Velmi mu záleželo na tom, jak bude společnost fungovat, co předáme budoucím generacím.


Nejvíce se o člověku dozvíme v kritických situacích. Při vzpomínce na něj, jako na kolegu ve vládě a Poslanecké sněmovně si vybavuji zejména dvě.

Tou první bylo noční jednání vlády (pokračování odročeného pravidelného jednání), na kterém jsme se ve 23 hodin dozvěděli, že se od České vlády ve lhůtě do půlnoci očekává souhlas s přelety armády USA přes území České republiky a s bombardováním Srbska s předpokládanými „vedlejšími škodami“ (míněno na civilním obyvatelstvu). Osoba, která to telefonicky sdělila ministrovi zahraničí, nemohla předpokládat, že vláda zasedá a bude se moci věcí zabývat.

Eduard Zeman byl jedním ze tří členů vlády, kteří hlasovali proti (dva se zdrželi hlasování).

Druhou bylo projednávání reformy veřejné správy (zřízení krajů, přesuny majetku a kompetencí). V rámci skupiny ministrů spadajících pod 1. místopředsedu vlády Špidlu, jsme si slíbili, že na jednání vlády vystoupíme proti předloženým návrhům, které by při realizaci měly velmi vážné důsledky (a po realizaci také mají). Šlo o to, že velké množství státního majetku mělo přejít pod kraje a mohlo se stát (a později také stalo) snadnou kořistí privatizačních loupežníků a obrovskou příležitostí pro téměř nekontrolovatelnou korupci. Převedení obrovských kompetencí na kraje mělo znamenat ještě větší bezmocnost státu v koncepčním řízení a v kontrole hospodaření. Na jednání vlády jsme s argumenty proti vystoupili jen já a Eda. Ptal jsem se o přestávce Vladimíra Špidly, proč mlčel, když slíbil, že přednese námitky. Odpověděl: „Protože jsem pochopil, že Miloš je rozhodnutej.“

Eduard Zeman se nebál jít do konfliktu ve prospěch věci a zřejmě v neprospěch kariéry.

Ještě letos v zimě jsme si s Edou pěkně popovídali na pravidelném „zasedání Zemanovy vlády“ v Hodoníně. Zůstal stejný, mimo jiné kritický k nesmyslným projektům, například těm, které se dnes realizují jako vůle Bruselu.

Před dvěma týdny jsem si na Edu vzpomněl. Chtěl jsem ho vyzpovídat pro NR s představou delší spolupráce, protože, jde-li nám o budoucí vývoj společnosti, pak je stav školství a vzdělávání stěžejní věcí. Dozvěděl jsem se, že leží v nemocnici a jeho stav je vážný…

Připomeňme si Eduarda Zemana jeho přednáškou o školství z roku 2012, ale stále aktuální:Eduard Zeman chybí a bude chybět všem, kteří ho měli rádi a vážili si ho.

13 komentářů :

 1. Škoda slušného člověka , čest jeho památce !

  OdpovědětSmazat
 2. Byl to slušný člověk od pohledu, neprosazoval se, ale rozhodně si ho spousta lidí vybaví, protože měl charisma a úroveň.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No já bych byl s hodnocením malého Zemana opatrný. Byl totiž velmi pravděpodobně antikomunista a ti mohou za všechno zlé, co se u nás stalo. Šel by jako Ivan David na komunistický Vratimovský seminář? Byl proti Bohumínskému usnesení?

   Smazat
  2. Ivan David na Vratimovském semináři několikrát vystupoval. V době kdy byl členem ČSSD navrhoval zrušení Bohumínského usnesení jak na sjezdu ČSSD tak i na UVV. Eda Zeman rozhodně nebyl antikomunista. Což dokládá mimo jiné i to, že byl poradcem poslankyně za KSČM Gabriely Hubáčkové. Byl dokonce v letech 1967 až 1970 členem KSČ níž však byl vyloučen pro nesouhlas s okupací Československa vojsky Varšavské smlouvy. Ale to žádný slušný člověk nemohl schvalovat. Eda byl autentický levičák.

   Smazat
  3. Podle mne žádný slušný člověk by nepomáhal k obnově kapitalismu v té podobě, jakou tady máme. Čas ukázal, o co v roce 1968 šlo. Ve věci komunistické poslankyně si lze domyslet, ze které strany šlo o vstřícný krok a kdo komu pomáhal.

   Smazat
  4. Šedesátý osmý byl cestou k demokrtacii, ne ke kapitalizmu. Ale vy, normalizační soudruzi, jste celou levici na dlouhá léta zdiskreditovali. Vy můžete za to, že lidé jsou stále stádem nemyslících vystrašených ovcí! To jste jim vnutili vy, normalizační kolaboranti s okupací! Na to nezapomeň!

   Smazat
  5. Příteli, 19:37, nafasoval jste falešný kompas. Hovno demokracie, mne se nikdo na nic neptal, podobně jako zástupů jiných. Čučeli jsme, co za antinormalizační hovada vylezla na světlo Boží.

   Smazat
 3. Možná máte pravdu,ale já mám jednu zkušenost.
  Žádný slušný člověk se nedá na politiku.A on
  v té politice byl.Takže mám pochybnosti.Jedná
  se pouze o můj osobní názor.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 4. Čest jeho památce. Byl to náš ročník. K panu Majevskému, můj osobní názor je podobný, ale rok 1989 byl vyjímečný a několik slušných lidí se do plitiky dostalo. Na druhou stranu mnoho slušných lidí není charakterově tak vyzrálých jako byl podle jeho skutků Eduard Zeman.

  OdpovědětSmazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 6. S Eduardem Zemanem jsem spolupracoval mnoho let a mohu tedy na základě vlastních zkušeností potvrdit pravdivost výše uvedených slov Ivana Davida. Jsem smutný, že už není mezi námi. Čest jeho památce!

  OdpovědětSmazat
 7. Začnu od konce. Nastává doba, kdy se bez slušných a schopných lidí v politice neobejdeme. Nelamme nad nimi hůl, pokud se odhodlají v dnešní politice se vůbec angažovat. Právě naopak. A politika není nikdy bílá nebo černá, je jiná a záleží na tom, jací další lidé se v ní angažují. Čím více slušných lidí to bude, tím více se může blížit k ideálu bílé. Nikdy se ale bílou nestane, byť bych byl prvním, kdo by si to přál. A E. Zeman patřil nesporně právě k těm lidem, kteří usilovali o její posun směrem k té bílé. V době, kdy bojoval proti velké přesile. To mu nelze vyčítat, právě naopak. Toho je třeba vysoce si vážit. A takového jsem ho i poznal. Jaroslav Tichý

  OdpovědětSmazat
 8. Eduard Zeman byl skvělý člověk s ohromným smyslem pro anglický humor. Byl fakt neuvěřitelně vzdělán - zajímala ho historie, politika a filosofie. Měl břitký humor, výjimečný postřeh a analytické uvažování. Také byl vynikající vychovatel a učitel. A to vše do slova a do písmene!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.