Reklama

.

.

středa 12. července 2017


Alexandr Chrolenko
12.7.2017 Sputnik
 

Americko-ukrajinské cvičení Sea Breeze 2017 za účasti 17 zemí začalo dnes (10. 7.) v severozápadní části Černého moře a také v Oděské a Mykolajivské oblasti (na souši). Manévry se odehrávají v novém formátu free play (svobodná hra) pod velením štábu, který byl vytvořen podle standardů NATO. Cvičení se potáhne do 23. července.

Účastní se ho 30 bojových lodí, 25 letounů a vrtulníků — konkrétně americké raketové křižníky Hue City třídy Ticonderoga a torpédoborec Arleigh Burke, patrolovací letoun P-8A Poseidon a další jednotky námořnictva. Dále se ho zúčastní okolo 800 amerických vojáků.

Do oděského přístavu připluly bojové lodě aliance — turecká fregata F241 Turgutreis, velká výsadková loď NL 241, ponorka a rumunská korveta Kortra-admirál Horia Macellariu. Ukrajina ze své strany zapojí okolo 10 lodí a člunů pohraniční služby. Nic velkého Kyjev nabídnout nemůže. Vlajková loď ukrajinského námořnictva Hetman Sagajdačnyj je technicky na tom špatně.

Do Oděsy přiletěly také dva dopravní letouny NATO. Americký C-130J Herkules a maďarský C-17A Globemaster III. přivezly potápěče a desítky dalších specialistů s výbavou. Intervence amerických speciálních sil probíhá velmi tolerantně — národ mlčí. Pod záminkou mnohonárodního cvičení Kyjev oficiálně dovolil vojákům NATO nacházet se na území Ukrajiny celých 365 dní v roce 2017.

Raketový klín vytloukají klínem


Nehledě na nový formát „svobodných her", tématika Sea Breeze 2017 zůstala tradiční. Jedná se o „mnohonárodní operaci pro zajištění bezpečnosti v krizovém regionu" za účasti pozemních, námořních a námořních výsadkových sil a za použití protileteckých prostředků a protilodních prostředků. Všechny elementy se procvičují formálně „pro zajištění stability v černomořském regionu" (kterou, mimochodem, nikdo neporušuje).

Je očividné, že se jedná o vojenskou demonstraci síly adresovanou Rusku — konkrétně poloostrovu Krym. Je jasné, že potápěči NATO nebyli přivezeni, aby vyzvedávali potopené ukrajinské lodě. Jedná se o jednotky specnazu, „trojské koně" s ploutvemi, jejichž „herní" úkol je narušit systém spojení a řízení ruské Černomořské flotily a „otevřít dveře" Sevastopolu pro námořní výsadek aliance.

Je známo, že ukrajinští diverzanti se z Krymu nevracejí, proto nemohou předat zkušenost americkým kolegům. Protidiverzní služba černomořské flotily je vždy připravena potkat „zbloudilé" pozemní i námořní diverzanty předpokládaného protivníka. Ale i tak tato „vyšší pilotáž" — černomořský shon USA a NATO u ruských hranic vyvolává neklid.

Americký raketový křižník Hue City s výtlakem 9600 tun (délka 173 metrů, posádka 340 lidí) je vybaven bojovým informačním systémem Aegis Combat System a odpalovacími zařízeními Mk 41 pro vertikální start širokého spektra raket — od pozemních (středního a velkého doletu), až do okřídlených střel Tomahawk, protilodních a protiponorkových raket (celkově jich má na palubě 122 raket).

Raketový torpédoborec Carney o výtlaku 6630 tun (délka 153 metrů, posádka 337 lidí) je jen o málo slabší než křižník Hue City. Také má na palubě systém Aegis, 90 buněk pro protivzdušné, okřídlené, protiponorkové a protilodní rakety, dále má torpéda a děla. Bohatá zbraňová výbava umožňuje lodi vykonávat mnoho různých úkolů.

Celkově mohou jen tyto dvě americké lodě poskytnout nečlenovi NATO Ukrajině „politickou podporu" o rozměru 212 raket, plus torpéda a děla. To je pro „regionální stabilitu" až dost. Pravděpodobně je americkým úkolem něco jiného — situaci v regionu trochu „roztopit".

Mezitím ruská Černomořská flotila sleduje americko-ukrajinské cvičení za pomoci všech prostředků, aniž by ale měnila svoji standardní činnost. Fregata Admirál Essen, která připlula do Sevastopolu 5. července ze své bojové služby v Baltu, včera opět vyplula do Středozemního moře.

Černomořská flotila má důležitější věci na práci, než je Sea Breeze 2017, ovšem „svobodné hry" amerického námořnictva a prakticky celé území Černého moře se nachází v hledáčku pobřežních systémů Bastion.

Na Ukrajině paralelně s manévry Sea Breeze 2017 pracuje delegace Severoatlantické aliance pod předsednictvím generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga. Návštěva je věnována 20. výročí podepsání Charty o zvláštním partnerství mezi Ukrajinou a NATO v Madridu 9. července 1997.

Ukrajinský prezident dnes na zasedání komise Ukrajina — NATO připomněl, že jeho země se „zákonodárně rozhodla učinit vstup do NATO prioritou zahraniční politiky". Následně však připomněl, že členství v NATO mu nikdo ani nesliboval, dále konstatoval: „Ruská agrese tlačí Ukrajinu do Severoatlantické aliance, nejprve je ale potřeba udělat reformy."

Ten samý den generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v Kyjevě prohlásil: „Aliance podporovala suverenitu a územní celistvost Ukrajiny, pomáhala demokratickým institucím a Ozbrojeným silám Ukrajiny. NATO v tom bude pokračovat — těsně spolupracovat s Ukrajinou v otázkách obrany, státního řízení a reforem v ekonomice."
Vedení Ukrajiny aktivně lobuje za vstoupení do NATO. Byl stanoven cíl dovést k roku 2020 sféru státní bezpečnosti ke standardům aliance. Paralelně s tím ukrajinskému národu nutí myšlenku, že členství v NATO pomůže vyšit problémy země.

Cvičení Sea Breeze údajně ilustrují úspěch, přestože je toto cvičení prováděno každý rok od roku 1997 podle memoranda o vzájemném porozumění a spolupráci ve vojenské sféře mezi Ministerstvem obrany Ukrajiny a USA. Zónami těchto manévrů je Černé moře a polygony na jihu Ukrajiny. Přesto připomeneme, že když chybí činnosti vedené pravděpodobným protivníkem (masové útoky ruského letectva, použití nadzvukových protilodních raket pobřežních systémů, likvidační činnosti neviditelných ponorek Černomořské flotily, podpora pozemních vojsk Jižního vojenského okruhu a další), zůstávají manévry Sea Breeze jen imitací jednoty a vojenské moci.
- - -

Související články:

17 komentářů :

 1. Čemu se divíte. Vždyť je všeobecně známo že se Rusáci chystají napadnout všechny demokratické státy. Paranoia dostupuje vrcholu a stává se zrůdně nebezpečnou. Ovšem jen co se Tramp zmátoří tak je všecky nakope do zadku. Snad mu světlonoš a vesmírný zvěstovatel podá správu. Horní Dolní zbuďte ho, nebo se stane něco hrozného. Zvítězí pravda a láska exportovaná z JU ES EJ.

  OdpovědětVymazat
 2. Já to vidím tak, že stačí nad americkým torpédoborcem jeden přelet ruské stíhačky a hrdinní američtí námořníci mají flash back nebo survivor trauma. A nebo ještě líp... Ruský bombardér, který by místo bomb rozhazoval hamburgery. A je po cvičení.
  No a ukrajinská ,,armáda"? To je už vůbec bez diskuse, když dostává na prdel od obyčejných horníků.

  Pepo Milan

  OdpovědětVymazat
 3. Hele, vole, když něco píšeš, tak přitom rozmýšlej! Například, když něco ironizuješ, dávej to do uvozovek, aby jsi nevypadal jako blbec. Například takto: Vždyť je všeobecně známo že se "Rusáci chystají napadnout všechny demokratické státy". To Tě v škole neučili, nádhero?! Napříště se polepši, zatím to máš za 4!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A ty jsi učitel nebo cocot nebo obojí naráz muhehe? A on je hele nebo vůl? U tebe mi je to jasné"o)

   Vymazat
  2. To 17:56:
   Blbečku, s Tebou se nebavím a neokopávej mi kotníky! Na to ani nemáš. Jsi už dávno ztracený případ Debilius inkognito.

   Vymazat
  3. Škoda že nemáme flot, abychom se též mohli podílet na zničení putlerizmu a taky si mohli něco urvat z kořisti v teplém Černomoří. Zbyde na nás jen nehostinný Pskov s jeho soby a lišejníky ...

   Vymazat
  4. Učiteli 17:50 pro blbce, nepostradatelně, ironii do uvozovek. Jiné výrazové prostředky písemný projev nemá? Pak mi ovšem chybí kdesi na začátku údaj, zda se jedná o fejeton, komentář, úvahu či zprávu... Vlastně, to blbovi taky nepomůže

   Vymazat
 4. Už to brzy začne , Putinova trpělivost není neomezená !!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Snad jo! Snad už brzy - https://www.youtube.com/watch?v=dl__Kw8jGOY

   Vymazat
 5. Je to příprava vojenské techniky i vojsk,obhlídnou terén a nasadit orientační body,právě i potápěči prozkoumat dno Černého moře.

  OdpovědětVymazat
 6. Pro 17,50. Hele vole ty jsi ten učitel těch současných kreténů? Umějí psát ale jsou z tebe úplně vygumovaný.

  OdpovědětVymazat
 7. Zapomněli jste vy teleta říct, kolik každý budete mít živitů.

  OdpovědětVymazat
 8. Snad je to jen právě taková trapná ubohá fraška, na jakou to vypadá. Ale aspoň to bezpochyby dobře poslouží Rusům odzkoušet svoje systémy.
  Mně je jenom na blití z toho, že moje nádherná vlast je v područí takového gangu deprivantů.

  OdpovědětVymazat
 9. Dejte si do držky blbečkové,moc času nám všem moc nezbývá!Jaderná válka bude krásná...jen jestli Langšádlová se dožije toho oznámení ,že vypukla světová jaderná apokalypsa!Pokud ano,tak ta stará příšera zažije,ale jen ten okamžik sekundovou orgasmus za celou fašotlupu TOP 09,potom se jako my vypaří!

  Zdraví vás obřezanec,katolický kněz Herman se strýčkem z Kanady.Jaderné válce zdar!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sám vojenský analytik Martin Koller stále tvrdí, že napadení Ruska z východních zemí, USA a NATO je na spadnutí!!!

   Vymazat
  2. Však! Chujlostan bude zničen! Blbečkům spikleneckejm se nakecalo že se jako plní coudnhovnistický projekt rasové výměny v Evropě, ale houno houno! Jde o nordickou lest! Barbarossa II. bude bezbolestná pro naši rasu! Frau Merkel a mesié Macron spolu s Mr. Trumpem naoko provádí plán hraběte. Ale v reálu je to jen chytrá záminka! Ti čmoudi budou posláni právě na Východ jako odminovači, sebevraždední atentátníci (živá torpéda) a odstřelovači. Mnozí z nich totiž prodělali výcvik již ve svých zemích původu a navíc znaj putleroffce a jejich způsob boje! Nenávidí je a budou mstít za Kábul,Groznyj, Allepo a další místa zničená bolševickou či putleroffskou soldateskou! Sami většinou padnou v boji a vezmou sebou putlerské vrahy. A naši poté již jen obsadí tuto barbarskou zem, aby ji pozvedli k civilizaci ....

   Vymazat