Reklama

.

.

neděle 2. července 2017

Bašta: EK je příkladem zhoubného syndromu skupinového myšlení

2.7.2017   PrvníZprávy

Přiznám se, že čím jsem starší, tím více podléhám dojmu, že se ani v politice, ani v životě neděje nic nového, nic originálního, jen se opakují, či dokonce recyklují staré příběhy. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.


A když se náhodou objeví něco pro mne neznámého a překvapivého, místo ve své paměti zapátrám ve své knihovně, a znovu se ujistím, že to všechno bylo dávno popsáno, předpovězeno a zapomenuto.

Před jednadvaceti lety vyšla kniha dvou psychiatrů, Františka Koukolíka a Jany Drtilové Vzpoura deprivantů, která představuje brilantní analýzu skupinové hlouposti. Netušil jsem však, že se dá použít jako přesný popis příčin degenerace českých politických stran: „Klíčovým znakem skupinové hlouposti je snižování míry, s níž chování skupiny odpovídá proměnám zevního a vnitřního prostředí. Všechny informace, které skupina má a získává, totiž v první řadě slouží k udržování skupinového schématu (rozuměj k zachování hierarchie), teprve poté k řešení dalších problémů. Je běžné, že informace narušující skupinové schéma jsou zkresleny, zamlčeny nebo zrušeny, včetně jejich nositelů“.

Dosaďte si do této psychiatrické diagnózy příčiny současné agónii ČSSD a věnujte pozornost i následujícím tezím: „Nástrojem hlouposti je jazyk. Proto informace, které by mohly narušit vůdčí postavení elit, jsou neprodleně zkreslovány a zamlžovány a následuje nedostatečné, přehnané nebo naprosto zcestné chování“. Průběh poslední vládní krize a počínání jednotlivých aktérů považuji za další zbytečný důkaz toho, že současnou (nejen českou) politiku mohou pochopit a pravdivě vysvětlit jen psychopatologové, nikoliv politologové.

Skupinová hloupost se stala chronickou bolestí všech byrokratických institucí, takže je číní extrémně nevýkonnými, náchylnými k sebezapouzdření hraničícím s neschopností reagovat na realitu. To vše nám jako občanům sice vadí, ale neohrožuje to náš život. To se, bohužel, nedá říci o vrcholné formě skupinové hlouposti, pro kterou ani psychopatologové nenašli příhodné jméno, proto ji dle její jedné vlastnosti říkají „groupthink“, tedy syndrom skupinového myšlení. Jde o chování malé, vysoce soudržné skupiny vybavené rozhodovací mocí, nepřístupné odlišným názorům a činné pouze v rámci vymezeném jejím vedením. V jejím rámci se žádný člen skupiny neodváží poukázat na chyby, protože by tím ohrozil jak své postavení, tak členství ve skupině. Historicky je groupthink nejnebezpečnější druh lidského skupinového chování.

Obávám se, že přímo klinickým příkladem zhoubného syndromu skupinového myšlení je současná Evropská komise pod vedením Jean – Claude Junckera, zejména v otázkách migrace a bezpečnosti Evropské unie. Stačí připomenout otázku tzv. uprchlických kvót a neochoty chránit vnější hranice EU. Našly by se i další příklady, ale ty nejsou tak závažné. Kniha Františka Koukolíka a Jany Drtilové obsahuje i návod, jak si v podobných nebezpečných situacích počínat:

„Každá skupina lidí, která je ochotná myslet na vlastní přežití, by měla groupthink vyloučit z činnosti, jakmile:

 1. je ve hře příliš mnoho neznámých;
 2. možné důsledky mylného rozhodnutí jsou zvláště závažné;
 3. důsledky omylu by byly nevratné“.

Otázky spojené s migrační krizí výše uvedené definici odpovídají. S ohledem na deficit demokracie v EU neexistuje jiná možnost eliminace syndromu skupinového myšlení než rozhodnutí typu Brexit. Bral bych doporučení obou psychopatologů vážně, byť to celých 21 let vypadalo, že hrách na stěnu házejí. Končí komentář Jaroslav Bašta.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)

24 komentářů :

 1. Celá neonacistická EUroafrika je úchylná.
  Němci ji opět spolu s Francouzi a Angličany zmršili.

  OdpovědětVymazat
 2. Havloidi na seznamu brečí jak zoufalá itálie potřebuje pomoc s migranty aby je braly další země. Ať itálie začne chránit svoji zem zabavovat pašerácké lodě a migranty vysazovat na africký břeh.

  OdpovědětVymazat
 3. EK je jako v písni: Hundert Mann und ein Befehl

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jeden Němec je nic, dva němečtí vojáci a jeden poručík plus kulomet jsou ukázněná a schopná armáda.

   Vymazat
 4. Peníze jsou moc a zvrhlíci se nedají kontrolovat. Kdo ovládá peníze ten platí a poroučí. Vše je potřeba řídit v kratších lhůtách pomocí referend tj vůlí většiny. Nutná je odvolatelnost a trestní postižitelnost politiků na úrovni všech ostatních občanů. Vítěz voleb musí sestavit vládu a ne koalice, to je perfektní podvod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Odvolatelnost politiků je podle mne velmi nedemokratické zařízení a nebo nedomyšlená hloupost. Jak si ho prakticky představuje např. Okamura, mi nikdo nebyl schopen vysvětlit. Volby jsou tajné, takže kdo bude mít právo odvolávat politika? Jeho voliči, když je zradí? Ale kteří to jsou, když volby jsou anonymní? Nebo všichni voliči? Další blbost, že. Tak kdo tedy bude odvolávat politiky a jak bude vypadat ta procedura? 22:18 - prosím, laskavě vysvětlete.

   Vymazat
  2. Václav Dvořák Co je na tom špatného odvolat politika co páchá neplechu a nejedná v zájmu státu? Mají poslanecké kluby své lídry tak ti ho odvolají.
   Je demokratické krást brát úplatky páchat vlastizrádnou činnost? Stejně moc dobře víte jako já že žádná demokracie u nás neexistuje.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  4. Škoda, že tu proceduru popisujete detailněji. Ve vašem pojetí by např. Okamura skončil ve chvíli, kdy se proti němu postavil téměř celý jeho poslanecký klub.:-D)

   Vymazat
  5. Václav Dvořák:veřejně obhajujete gaunery
   ve vysokých funkcích.Odvolat poslance tak
   může obvod,ve kterém byl zvolen.Odvolání
   musí být podloženo určitým počtem voličů
   daného obvodu.Ve Vašem pojetí je poslanec
   povolán k hájení zájmů cizích mocností.
   Jen pro Vaši informaci.Tento systém byl
   uzákoněn za tzv.totality,kdy bylo možno
   tímto způsobem odvolat.Tím,že obhajujete
   podvody poslanců naznačujete,že nejste
   demokrat nebo že jste demokrat?Já jsem
   rasista,xenofob,islamofob a nácek.Proto
   uznávám ,že máte právo na svůj názor,ale
   rád bych od Vás dostal upřesnění a nějaké
   argumenty pro Váš názor.
   Petr Majevský

   Vymazat
  6. Petr Majevský Správně. Václav Dvořák Okamura je dlouhodobě proti tomu co jse tady děje a proto má naši důvěru asi tak.

   Vymazat
 5. Když chtějí jít "vedoucí" země UElálie Francie, Itálie, Německo a Anglie příkladem, tak se musí rozdělit a dát část svého území islámským hrdlořezům. Vše plánovali dlouho dopředu.
  Na nás si musí nechat zajít chuť a ten svůj bordel si odzkoušet na vlastní kůži, než ho začnou doporučovat ostatním.

  OdpovědětVymazat
 6. http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Anglican-vytahl-na-muslimku-slaninu-Dostal-za-to-devet-mesicu-natvrdo-a-jeste-bude-platit-494453

  OdpovědětVymazat
 7. MUDr. Koukolík je neuropatolog, a doktorka Drtilová je dětská psychiatrička. Je smutné, že jejich postřehů si někdo všimnul až teď. Bohužel, někdy je třeba extrémních následků, aby se někdo začal zabývat příčinami. Při efektu "vaření" žáby to trvá tak dlouho, že by už mohlo být pozdě. Přitom tohle není žádné procitnutí, spíš škrtnutí sirkou uprostřed noci. Jeden Bašta jaro nedělá, tenhle MEM (od oboru memetika) je se strukturou společnosti a myšlením lidí srostlý jako rakovina. Bez vyřezání většího celku a obětování zdravé (nevinných) tkáně (bez velké války) se dříve v dějinách uzdravování civilizace neobešlo. Ale metastázy se pod "právem na svobodu" zachovaly a rozbujely se znovu po světě. Spirála dějin se stáčí do horkých a neklidných zákoutí dějin.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože jsou to odborníci a ještě navíc mají pravdu, je třeba je okamžitě exkomunikovat, odstranit a zabránit jim psát, mluvit a ukazovat se na veřejnosti. Popravit ještě né.

   Vymazat
 8. Globální řídící struktury, při realizaci svého, nám nepřátelského plánu, hřeší na naši „civilizovanost“. Tedy na neschopnost, či neochotu hájit své zájmy silou. Po pravdě řečeno, je to strach, neboť se obáváme, že při zvýšeném odporu, by mohl následovat zvýšený tlak. Jistě by následoval, ale dostali bychom se do pozice, že bychom vyšší měrou rozhodovali o svém osudu a nebyli bychom jenom objektem cizích plánů. Nebyli bychom bezprávní podřízení, nějakého ožralého Junckera. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dycky každej morální předpoklad musí být futrovanej klackem. Poněvadž jináč by se žádnej morální předpoklad nedal prosadit, protože lidi nemužou dělat víc, než čeho jsou schopni, protože lidi jsou lidi

   Vymazat
 9. Víte, jaký je rozdíl mezi republikánem a demokratem v USA? Žádný! U republikánů je vykořisťování člověka člověkem! U demokratů je tomu naopak!
  A jaký je rozdíl mezi republikánským a demokratickým prezidentem USA. Opět žádný. Oba před volbami naslibuji jako placená slibotechna, oba po volbách nic z toho nesplní a oba čurají vždy po větru!
  A co voliči v USA? Ti jsou vždy stejní! Stejně blbí a stejně nepoučitelní!

  OdpovědětVymazat
 10. Zdárným příkladem groupthinku byla jednotná volba předsedy strany na sjezdu ČSSD...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ve firmach se groupthink pestuje formou teambuildingu. Je to hit soucasne doby aby vsichni mysleli stejne jako ten, kdo tomu momentalne veli.

   Vymazat
 11. Demokracie je politický systém, v němž dobře organizovaná menšina diktuje neorganizované většině.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zakládejme spolky/kluby Nové republiky! Staňme se organizovanou menšinou!

   Vymazat
 12. *exit je takové neformální unijní veto, poslední instance, když všechno ostatní selže, Británii už nervy vytekly, další země mohou následovat

  OdpovědětVymazat
 13. čímž se s novou republikou loučím a budu se těšit na shledání v lepších časech

  OdpovědětVymazat