Reklama

čtvrtek 20. července 2017

Diplomatická letadla a jejich náklad….

- vlk -
20.7.2017 KosaZostra čili vlkovobloguje.wordpress.com

Dnešní článek je svým způsobem podivný. Nerad přetiskuji na Kosu cizí věci, nerad dávám věci, které nemohu sám dostatečně ověřit. Nicméně… nicméně stane se, že mi napíše někdo, koho osobně už hodně dlouho znám, vím že je nade vší pochybnost solidní a spolehlivý a pošle překlad mimořádně zajímavého textu ze zdroje, o němž jsem dosud neměl ani tušení a který, ačkoli je podle mé metodiky měření malinký, vypadá, co jsem schopen přezkoumat, mimořádně zajímavě.


Přesně tohle se mi stalo v závěru minulého týdne, kdy jsem dostal od nicku PB, který pro Kosu dlouhodobě sleduje kauzu nad Donbasem sestřeleného malajského letadla. Po provedení krátké a velmi povrchní rešerše, protože na hloubkovou nejsem bohužel vybaven, padlo rozhodnutí celý mail od PB pro Kosu převzít. Jak stojí a leží. Protože když prohlížím původní anglický text, a všechny tam zobrazené faksimile úředních dokumentů, nezdá se, že by si někdo dal takovou horu práce, navíc na vlivově naprosto bezvýznamném serveru, aby pracně vyrobil podvrh. Ostatně když může CNN si nyní už doložitelně cucat zprávy o ruském zasahování do amerických voleb a Trumpovi z prstu? Nicméně uvědomuji, si, že Kosa, v tomhle případě, vstoupila na poněkud tenký led. Ale tahle ledová plocha mi měla být daleko kluzčí pro ty, o kterých je řeč, pokud informace primárního zdroje sedí. Bystrá voka a služební ucha prý sledují Kosu. Tedy nejen. Nevím, je li to pravda a nemám jak to zjistit. Nicméně, je – li to realita, pak pro tyhle dámy a pány, které si platíme z našich daní , dneska zcela nezištně dávám tip na smysluplné naplnění jejich pracovní doby – totiž eventuální ověřování toho, zda informace v článku obsažené, které se týkají České republiky, sedí či nikoli.A když ano, tak by bylo záhodno, aby konali…Rychle a důsledně. Jestliže tedy opravdu bojujeme proti terorismu.

A nyní už PB a jeho mail a překlad.

Zbraně nad námi


Často se člověk dostane k zajímavým článkům úplnou náhodou. Na facebooku jeden z přátel odpovídal v příspěvku o přistání AN-124 Ruslan UR-82008 v Bratislavě a mě se ten příspěvek zobrazil. Přečtu si diskuzi a zaujal mne fakt, že Ruslan letěl letos 4. července z Prahy do Tel Avivu s českými pískově a zeleně zbarvenými Tatrami a patrně ty samé vykládal následně v noci téhož dne v Bratislavě. Podle pozorování na Slovensku mělo jít o 3x DANA M1 a 4x TATRAPAN 8×8, ale v Praze bylo naloženo kusů celkem osm, jak dokládá fotografie. Buď při nočním pozorování na dálku byla auta na letišti Bratislavě špatně spočítána, nebo jeden skutečně v Izraeli zůstal. Jelikož mi zvědavost zavelela podívat se na to, co v Izraeli mají společného s Tatrami ve speciální vojenské úpravě, použil jsem Google, který mi sice na původní otázku odpověď nedal, ale vyhodil odkaz na stránku jednoho blogu, v němž byl publikován článek bulharské novinářky. Autor blogu David Isenberg (http://iissonline.net/pmsco/) se zabývá kontraktory ve smyslu námezdních ozbrojených bezpečnostních sil neboli žoldáků a bezpečnostními otázkami. Objevují se tam příspěvky, které běžně v médiích nenajdete a vypadají fundovaně, když autor se chlubí rozsáhlou praxi v těchto tématech.

Ve článku bulharské novinářky Dilyany Gaytandzhievy Google správně objevil zmínku dřívějším o vývozu Tater do Izraele, a to v obdobném a na pohled nepochopitelném schématu jako byl zmíněný případ ze 4. července za použití ukrajinského Ruslana. V tomto případě (podle v článku přiložených dokumentů 10. května 2017) šlo ale o převoz nikoliv z Prahy, ale z Brna do Bratislavy přes Izrael a při využití ázerbajdžánského IL-76. Že nákladní IL-76 4K-AZ101 v Brně 10. května 2017 skutečně byl, dokládá záběr na spotterském webu http://www.planes.cz/cs/photo/1221400/il76td-90sw-4k-az101-silk-way-airlines-azq-zp-brno-brq-lktb . Důvod takového cestování nákladu jsem nikde neobjevil. Obchod s vojenským materiálem kvete i u nás a nelze si o něm dělat iluze.

Jelikož mi článek bulharské novinářky přišel natolik zajímavý, že by mohl zaujmout kosíře, jeho vybrané části jsem v rámci svých nepříliš velkých jazykových možností přeložil, a omlouvám se předem za eventuální nedokonalosti. Vynechaný text je označen tečkami. Originální anglické znění článku s obrázky a dokumenty je možné prozkoumat v plném rozsahu v odkazu pod překladem. Článek vypadá celkově hodnověrně, udělejte si ale názor sami. Každopádně obchod se zbraněmi nepochybně jede na vysoké obrátky a při objemu převážených zbraní a munice si lze snadno představit rizika, která jejich přeprava ve velkém civilními letadly představuje. Že se zbraně dostávaly do rukou nepovolaných článek dokládá s pravděpodobností hraničící s jistotou. Pokud je článek aspoň z větší části pravdivý, je vidět, jak kontrola pohybu zbraní nemůže řádně při zneužívaném diplomatickém krytí fungovat, a jak byznys se smrtí vládne nad prezentovanými veřejnými zájmy. O Saudech jako distributorech zbraní se mluví už delší dobu i ve spojitosti s Libyií a takové obchody mi u nich nepřekvapily.

Nyní výňatky z práce bulharské novinářky:

350 diplomatických letů převáželo zbraně pro teroristy

Ázerbajdžánské Silk Way Airlines převáží zbraně s diplomatickým odbavením do Sýrie, Iráku, Pákistánu, Konga


Dilyana Gaytandzhieva

V prosinci roku 2016 Dilyana Gaytandzhieva našla a nafilmovala ve východním Aleppu devět podzemních skladů naplněných těžkými zbraněmi, jejichž zemí původu bylo Bulharsko.

Nejméně 350 diplomatických letů Silk Way Airlines (ázerbajdžánská státní společnost) transportovalo zbraně pro válečné konflikty na celém světě během posledních tří let. Státní letadla Ázerbajdžánu nesla na palubách desítky tun těžkých zbraní a munice, která směřovala k teroristům pod krytím jako diplomatické lety. Dokumenty, z nichž se dá vyvodit účast Silk Way Airlines na dodávkách zbraní, mi byly poslány přes anonymní účet na Twitteru – Anonymous Bulgaria.

Uniklé dokumenty obsahují korespondenci mezi bulharským Ministerstvem zahraničí a ambasádou Ázerbajdžánu v Bulharsku a jsou přiloženy dokumenty o obchodech se zbraněmi a diplomatickým krytím pro přelety a nebo přistání v Bulharsku a mnoha jiných evropských státech, USA, Saudské arábii, SAE, Turecku a jiných.

Podle těchto dokumentů, Silk Way Airlines nabídla diplomatické lety soukromým společnostem a výrobcům zbraní z USA, Balkánu a Izraele, stejně tak armádám Saudské Arábie, SAE a americkému velitelství speciálních operací (USSOCOM) a ozbrojeným silám Německa a Dánska v Afghánistánu a Švédska v Iráku. Diplomatické lety jsou vyjmuty z kontrol, poplatků a daní, což znamená, že letadla Silk Way volně převážejí stovky tun zbraní do různých míst na celém světě bez omezení. Vykonávají technická přistání se zdržením od několika hodin do jednoho dne v mezizastávkách, a to bez logických příčin jako je potřeba natankování letadel.

Podle Pravidel dopravy nebezpečného zboží Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) mají operátoři zakázáno přepravovat nebezpečné zboží v civilních letadlech a musí žádat o výjimku k transportu takového zboží.

Na základě dokumentů zaslalo Ázerbajdžánské ministerstvo zahraničí instrukce ambasádám v Bulharsku a mnoha evropských zemích, aby požadovali diplomatické krytí pro lety Silk Way Airlines. Ambasády zaslaly diplomatické nóty ministerstvům zahraničí jednotlivých zemí, aby požadovaly takové výjimky. Ministerstva zahraničí poslala zpátky nótu podepsanou místními úřady civilního letectví, které poskytly výjimky pro transport nebezpečného zboží.

Požadavek na diplomatické krytí obsahoval informaci o typu a množství nebezpečného zboží – těžkých zbraní a munice. Avšak odpovědné úřady mnoha zemí (Bulharska, Srbska, Rumunska, České republiky, Slovenska, Polska, Turecka, Německa, Velké Británie, Řecka atd.) zavřely oči a dovolily diplomatické lety pro transporty tun zbraní, které vykonaly civilní letadla pro vojenské účely. Podle pravidel IATA není transport vojenského nákladu civilními letadly dovolen. K obejití tohoto pravidla, Silk Way Airlines použily diplomatickou výjimku skrze místní úřady.


USA poslaly zbraně za jednu miliardu
Mezi hlavní zákazníky diplomatických letů se zbraněmi poskytovaných Silk Way Airlines jsou americké společnosti, které zásobují zbraněmi americkou armádu a velitelství zvláštních operací. Společným prvkem těchto případů je, že dodávají zbraně neodpovídající americkým standardům a zbraně nejsou používány americkými silami.

Na základě registru federálních smluv bylo americkým společnostem za poslední tři roky poskytnuto plnění za smlouvy v hodnotě jedné miliardy v rámci speciálního amerického programu pro dodávky zbraní neodpovídající americkému standardu. Všechny používaly Silk Way Airlines pro transport zbraní. V některých případech, kdy neměly Silk Way Airlines dost letadel, přepravovalo vojenský náklad Ázerbajdžánské letectvo, i když se zbraně do Ázerbajdžánu nikdy nedostaly.
…….

6. června 2015 byl zabit 41-letý Američan Francis Norvello, zaměstnanec Purple Shovel, když selhal protitankový granátomet ve vojenském prostoru blízko vesnice Anevo v Bulharsku. Další dva Američané a dva Bulhaři byly také zraněni. Americká ambasáda v Bulharsku potom vydala prohlášení oznamující, že vládní kontraktoři pracovali na americkém programu výcviku a vybavení umírněných rebelů v Sýrii. Toto prohlášení vyústilo bezprostředně k odvolání velvyslankyně z jejího postu. Stejné zbraně jako ty dodávané Purple Shovel nebyly použity umírněnými rebely v Sýrii. V prosinci minulého roku, když jsem informovala o bitvě o Aleppo jako korespondentka pro bulharská média, našla jsem a nafilmovala 9 podzemních skladišť plných těžkých zbraní, které pocházely z Bulharska. Byly používány Frontou Al Nusra (filiálka Al Kaidy v Sýrii označená OSN jako teroristická organizace).

…..

Saudská Arábie – sponzor a distributor zbraní

Vedle USA, další země, která nakupuje velké množství východoevropských zbraní a exportuje je pomocí diplomatických letů Silk Way Airlines, je Saudská Arábie. V roce 2016 a 2017 bylo provedeno 23 diplomatických letů dopravujících zbraně z Bulharska, Srbska a Ázerbajdžánu do Jeddah a Rijádu. Smluvními stranami byly vojenský závod VMZ a Transmobile z Bulharska, Yugoimport ze Srbska a CIHAZ z Ázerbajdžánu.

Království samo nekupuje tyto zbraně pro sebe, když saudská armáda používá jen západní zbraně a tyto dodávané zbraně nejsou kompatibilní s jejich vojenskými standardy. Proto zbraně transportované diplomatickými lety končí v rukou teroristických ozbrojenců v Sýrii a Jemenu, které oficiálně Saudská Arábie nepodporuje. Arabské království také distribuuje vojenské náklady do jižní Afriky, regionu zmítaného válkami o kontrolu nad bohatstvím zlata a diamantů.
…………

Stejná izraelská společnost Elbit Systems na letu z Brna (Česká republika) přes Tel Aviv (Israel) do Bratislavy (Slovensko) re-exportovala obrněná vozidla (TATRA T-815 VP31, TATRA T-815 VPR9). Byly poslány od Real Trade, Praha k Elbit Systems. Konečným příjemcem bylo však Ministerstvo obrany Ázerbajdžánu. Letadlo přistálo v Tel Avivu a potom v Bratislavě, kde byl náklad dovezen jinou společností – MSM Martin, Slovensko. Není jasné, proč letadlo letí z Evropy do Asie a potom zpět do Evropy se stejným nákladem na palubě. Nakonec náklad nebyl dodán do cílové destinace – Ázerbajdžánu. Tento typ letadla IL 76TD může nést až 50 tun nákladu. Tento vezl jen 30 tun podle poskytnuté dokumentace. Potom mohl nést dalších 20 tun. Jelikož byl let diplomatický, nebyl předmětem prohlídky.


…….


Kompletní článek na bulharských stránkách je k přečtení zde: https://trud.bg/350-diplomatic-flights-carry-weapons-for-terrorists/

No a na konec si dáme ještě nějakou fotodokumentaci k té podivné cestě vojenských tatrovek z Letiště Václava Havla přes půl světa do Bratislavy:Dodávám, že k dispozici mám i kompletní sadu tras letu tohoto ukrajinského Ruslanu, tedy přesněji letadla Antonov AN 124 s ukrajinskou registrací UR-82008 a tzv. Mode -S Code 508 01C, tak jak je registrován na serveru FlightRadar24. To kdyby někdo chtěl zpochybnit výše uvedené informace.

- - -

13 komentářů :

 1. Nevidím na této informaci nic objevného, přece tak nějak a "diplomaticky" musí tyto aktivity probíhat již celá desetiletí. I za sociálizmu letělo z Ostravy do Libye letadlo s 12 cestujícími, a nemohlo se skoro odlepit od země.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Objevné stále ještě je, demaskování hodnoty současných morálních imperativů "vládnoucí" třídy a naše neochota prohlédnout.
   Pavel p

   Smazat
  2. Ale nakonec se odlepilo.
   Tak vidíš!
   Chceš do Tater?
   Dělá se mi špatně z výšek!
   Chceš lázně?
   V lázních mám průjmy!
   Tak si prohlídni v Pelhřimově krematorium, ať víš kam jdeš!

   Smazat
  3. Těch 12 lidí bylo asi z USA a ti jsou o hodně, hódně těžší než našinec.

   Smazat
  4. 12:25 - Co do toho mícháš socialismus z dávného pravěku. Neoblbuj a věnuj se raději současným aktuálním tématům kapitalismu s nelidskou tváří!

   Smazat
 2. Na Ukrajině poblíž Doněcku dnes v ranních hodinách boural tankobus s několika ruskými turisty. Nehoda si vyžádala tři lehká a jedno těžké zranění. Podle vojenského vyšetřování řidič tankobusu ztratil nad vozidlem kontrolu a převrátil jej na střechu. Vše nasvědčuje sabotáži.
  Nehoda se stala okolo 7 hodin ráno, asi 10 kilometrů od města Doněck. Tankobus s ruskými turisty zrovna mířil na vyhlídkovou jízdu po okolí Doněcku, když řidič nezvládl řízení a tankobus převrátil na střechu. Podle vyšetřovatelů se nejednalo o technickou závadu, ani o řidičovo pochybení, nýbrž o sabotáž, za kterou pravděpodobně stojí ukrajinská armáda.
  Na místo ihned dorazil vrtulník se záchranáři
  „Přiznáváme, že posádka tankobusu se skládala z ruských vojáků. Ani jeden z nich tam ale nebyl na příkaz Kremlu, všichni si zde užívali zaslouženou dovolenou. Pokud se prokáže sabotáž ze strany ukrajinské armády, budeme to chápat jako akt agrese,“ prohlásil mluvčí ruského Ministerstva pro zahraniční okupace Sergej Idiotov Kopulin.
  Nejde o první nehodu ruských turistů na Ukrajině. Zhruba před půl rokem poblíž Doněcku havaroval obrněný autobus s ruskými Specnaz, kteří mířili na dovolenou k Černému moři. Měsíc nato spadla u Luhansku ruská turistická stíhačka, pilot tehdy bohužel nehodu nepřežil.
  ==========================
  Vystavil David Ivan.

  OdpovědětSmazat
 3. Nevážený A z 12:27h :
  Je vidět, že už Vám dochází schopnost alespoň trochu přesvědčivěji "mlžit" a lhát.
  Asi by jste si měl od svých "nadřízených" vyžádat "delší dovolenou". Na kterou určitě pro všechny Vaše "přesčasy", máte "zasloužený" nárok.
  Pavel p

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když můžou být amíci v Sýrii, tak proč by nemohli být Rusové v LLR a DLR

   Smazat
 4. ¨¨vždyť je to jasné, že požadavek USA na zbrojení každého státu v Evropě na úrovni 2% není nic jiného, než zajištění odbytu zbrojnímu průmyslu v USA. Sankce schválené kongresem USA proti Rusku nejsou taky nic jiného, než zajištění pro odbyt Amerického břidlicového plynu na úkor levného plynu z Ruska. Rozvrácení Sírie je důsledek odmítnutí Asada na budování plynovodu přes jeho území do Evropy a tím vyřazení Ruska jako jeho dodavatele v Evropě. USA přinutilo Bulharsko aby odmítlo vést plynovod z Ruska po dně Černého moře s vyústěním v Bulharsku a přes Bulharsko do zemí západní Evropy a tím Bulharsko nemá nic z tranzitu plynu a mohlo mít ročně miliardy dolarů. Ukrajina místo toho aby čerpala miliardy dolarů za tranzit plynu přes své území na západ, dělá vše pro to aby neměla ani dolar a plyn bere ze západní Evropy, samozřejmě ten Ruský, který jenom po Baltickém moři protekl po dně do Německa, které ho za přidanou marži pošle zpět na východ Ukrajině. Ale jinak se všude kecá o lidských právech, demokracii. Hitler než napadl Rusko v roce 1941 obsadil celou Evropu která pak před napadením Ruska pracovala výhradně pro něj. Úplně to samé se děje nyní, kdy je celá Evropa sjednocená v NATO a stojí na hranicích Ruska připravená zahájit operaci BARBAROSA číslo dvě. Jak to dopadne to je ve hvězdách, protože Číně musí být jasné, že Rusko nemůže nechat padnout. Dalším na řadě by byla totiž s konečnou platností právě Čína, která by zůstala proti USA a jeho satelitům úplně sama. Čína má taky před očima slib USA Rusku, tedy Gorbačovovi, že se NATO nebude rozšiřovat k Ruským hranicím. Kdo ovšem uvěří slibům USA je pitomec a to Gorbačov byl. Výsledek vidíme na vlastní oči, ať jsou důvody rozšiřování prezentovány jakkoliv, fakt je jasný, Rusko bude napadeno a důvod ten demokratický se vždy najde.


  OdpovědětSmazat
 5. A co občané Světa a především Evropy jsou ochotni udělat pro zachování míru? Nic, nic, nic! Generace pamětníků 2. světvé vymřela a nová generace baží "po dobrodružství" a jde přes mrtvoly v jednom šiíku a svornosti s Amíky. Pár desítek nebo tentokrát set milionů mrtvých? No bvože, vy naděláte. To přece bude pro dnešní Západní civilizaci velká švanda a přece byste ji nechtěli upírat právo na její druh kultury a povyražení!

  OdpovědětSmazat
 6. Jakékoliv povstání, odpor, bojůvky či cokoliv jiného potřebují alespoň:

  1) ideologii a nebo peníze na výplaty žoldáků, či slib přivlastnění si kořisti

  2) stravu pro bojovníky, kteří obvykle nejsou naladěni na zemědělskou výrobu

  3) dostatek munice, paliva, zbraní a dalšího vybavení, nutného pro vedení bojových akcí

  4) zdravotnické zázemí, povětšinou na území sousedního státu

  5) zpravodajské informace

  Je pro "demokracii" dobré, když ke změně režimu dojde násilným svržením stávajícího režimu, při kterém dochází k množství bezpráví na obyvatelstvu?
  Je v zájmu většiny obyvatelstva, takto postižených zemí, vést občanskou válku?
  V čím zájmu je rozvrácená společnost, rozbitá infrastruktura postižených zemí??
  Lidská populace je příliš snadno ovladatelná.
  Spousta nevzdělaných i vzdělaných si nechá namluvit, že lejno na silnici je dobré zvednout a strčit si jej do kapsy, ne-li do pusy.
  ABC

  OdpovědětSmazat
 7. AMERIKANIZMUS
  Amerikanizmus má kořene v nekonzervativní ideologií USA jako světového hegemona. Podle neokonzervativců zhroucení komunizmu a socializmu dalo světu znamení, že dějiny si jako svou budoucnost vybraly „demokratický kapitalizmus“, který ovšem ve skutečnosti není ani demokratický, ani kapitalistický. Je to světový socioekonomický a politický systém, který by se dal nazvat amerikanizmem. A tento „amerikanizmus“ se nyní Washington coby svou světovou nadvládu chystá nasadit na celý svět.
  Rusko, Čína, Sýrie a Irán, které tuto nadvládu nad sebou odmítají, musí být destabilizovány a zničeny, protože americkému „amerikanizmu“ prostě stojí v cestě. Býv. prez. USA Obama to výstižně nazval "zkroucení rukou".
  Závěr: Americká demokracie je podvod, který slouží komukoliv a kdekoliv.
  DOST BYLO NATO
  • www.novarepublika.cz/2017/06/vznik-cinnost-cile-nase-pusobeni-v-nato.html
  NATO je nebezpečný, válkychtivý, mezinárodní útočný vojenský pakt! Mocenský imperialistický nástroj a skanzen studené války! Ohrožuje světový mír a bezpečnost mnoha mírumilovných států!
  Role NATO se již dávno změnila na provokativně-taktickou alianci, která připravuje půdu a situaci na pochybnou, sebezničující realizaci plánů amerických jestřábů, představitelů NWO apod., na napadení a vedení války s Ruskem.
  ZLOČINECKÉ USA
  Zločinecké USA jsou největší říše zla, zločinecký váleční štváči, mezinárodní teroristy, kurvitka a lháři v dějinách lidstva. Vyzbrojená vláda USA činí násilí a je nejzločinnější institucí, která kdy vládla na Zemi. Potlačuje svobodu a demokracii, kde se jen dá. USA stvořily terorismus požírající svět. USA nepřinášejí světu nic kromě zkázy.
  Upozornění:
  Ruský medvěd + Čínský drak - když je naštveme zatočí s USA, Evropou a námi tak, až se nám panenky přetočí! A my budeme na straně poražených!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.