Reklama

.

.

čtvrtek 13. července 2017

Dnešná Líbya: „Absolútny chaos, veľa vlád a žiaden štát!“ V krajine sa stále viac angažuje Rusko

Šimon Šimko
13.7.2017  HlavnéSprávy

Od zvrhnutia hlavy štátu v Líbyi Muammara Gaddafiho uplynulo už päť rokov. V krajine dnes existujú tri vlády, ktoré medzi sebou bojujú o moc v krajine. Dve z nich sídlia v hlavnom meste Tripolis a jedna sa nachádza v Tobruku. Okrem toho situáciu v krajine zhoršujú militantné skupiny a teroristi, ktorí strpčujú bežným obyvateľom krajiny ich neľahké životy Ilustračné foto


„Absolútny chaos, veľa vlád a žiaden štát!“, takto ostro skritizoval situáciu v krajine po piatich rokoch trvajúcich konfliktov bývalý veľvyslanec USA v Líbyi John Graham. Aj preto sa aktuálne obdobie v Líbyi stretli predstavitelia z Ruska s predstaviteľmi z líbyjských regiónov. Zástupca ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Michail Bogdanov sa stretol s prezidentom uznaného územia OSN v Líbyi Fayizom El Sarradschom a tunajším Ministrom zahraničných vecí Muhammedom Sayalom. Zúčastnené strany sa zhodli na tom, že vzťahy v krajine sú trvalo rozvrátené a situácia je už ďalej neúnosná.

Nemecko – líbyjský geopolitický analytik Oded Berkowitz, ktorý stretnutie oboch strán dôkladne sledoval prišiel k záveru, že toto konštruktívne vydarené stretnutie dokáže do budúcna vytvoriť v krajine možnosti zbližovania všetkých konfliktných strán. Berkowitz dodal: „Situácia sa vyvíja a mohlo by to prispieť z posunu zostavenia vlády v Líbyi. Vrátane regiónu v Tobruku, ktorý by mohol teraz mať šancu nájsť si miesto v Tripolise. Takýto vývoj by pomohol všetkým stranám. Jeden región by dokázal druhému čiastočne uspokojiť jeho záujmy a mohli by vznikať možnosti pre spoluprácu v hlavnom meste v Tripolise. Tripolis by ako hlavné mesto iba získal a to väčšiu medzinárodnú legitimitu.“

Situácia v Líbyi nie je jednoduchá, avšak vďaka dobrým diplomatickým vzťahom medzi Ruskom a Líbyou sa môže natoľko zlepšiť, že konflikty v tejto vojnovej republike nadobro vymiznú.

 Libye včara a dnes - pohled na Tripoliskou třídu v Misurátě, městě, kde začalo povstání proti Kaddáfímu


18 komentářů :

 1. Libye, jen jedna z ukázek výsledků "lidskoprávního" úsilí euroatlantických hodnot. Pravda a láska vítězí!

  OdpovědětVymazat
 2. Doufám že to tam dá Rusko do pořádku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rusové by měli přizvat Italii, aby dali najevo, že jsou ze státy v NATO účinně spolupracovat. Stejně jako to dělají s Tureckem. Italie má totiž zájem o Libyjskou ropu a s Kadáfím celkem spolupracovala. Ale Rusové vědí co dělat - je to jen můj laický názor

   Vymazat
  2. To 20:07 - Hele, a teď pořádně lidštinou napiš, co jsi to vlastně chtěl sdělit za svůj laický názor. Zanech tu svou mongoloidní hatlamanštinu a třeparštinu, které ani ty nerozumíš!

   Vymazat
  3. 12:07
   Myslím, že to není špatný nápad. Jestli to ale Turecko myslí vážně (tu spolupráci), to se teprve uvidí. Já si myslím, že je to jen Erdoganova vypočítavost a Italům se taky nedá moc věřit.
   J.C.

   Vymazat
  4. 12:14 Zas tě to chytá komoušskej schizofreniku?:)))

   Vymazat
  5. 15:05
   Opakovaneh trapas od nesvéprávný syfilitický čokovopice???:-D

   Vymazat
  6. 15:16 jenže ty nejsi čoko, to může bejt jen švýcarská kvalita, ale jen hovno, k tomu rudý, vytlačený komoušskejma chcankama z putleroffský zengrúny! Jééé pane šditelíí! Chycht!

   Vymazat
  7. oprava: šiditelííííí

   Vymazat
  8. 16:48-Svou pitomost a sprostotu jste nám
   už předvedl,samozřejmě v anonymitě,jak
   jsou idioti zvyklí.Protože už to známe,
   mohl byste svou inteligenci a slušné
   vychování prezentovat pro změnu jinde.Tím
   Vás nevyháním,jen byste tam možná měl
   větší úspěch.
   Petr Majevský

   Vymazat
 3. 11:54 nikdo nic nesmí dát v Libyi do pořádku, západ toto teritorium rozvrátil právě proto, aby mladí afričtí bojovníci mohli nerušeně migrovat do Evropy, zatím se ten migrační proud jenom rozbíhá. P.S.: v naší vesničce už také máme svého černocha

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano,dost možná! Karel z Plzně

   Vymazat
  2. Dokud je jeden můžete ho ještě zlikvidovat , jak budou přibývat , zlikvidují oni vás !!

   Vymazat
  3. No teeeda! Pěkně to tam Putler rozesral, jen co je pravda! Nebo to byl tehdá Dymon?

   Vymazat
  4. V našem městečku taky, pár středního věku, nevím, jsou-li to doktoři nebo inženýři, určitě tu jsou proto, abychom si zvykali na tmavší odstíny.

   Vymazat
 4. http://de.sott.net/image/s4/86212/full/Tripoli_Street_Misrata.jpg

  OdpovědětVymazat
 5. Musíme jen doufat, že Rusko opět zachrání celý svět. Je dobře, že se mu daří snižovat moc USA a tím snad odvrátí další válku. Před II. SV tak nečinilo a muselo pak položit miliony životů pro tento obrat. Bohužel západní státy už nezachrání, nás snad ano, stejně jako rozvrácenou Afriku.

  OdpovědětVymazat
 6. Vtipne, 12.07. A) neznam jediny stat NATO, ktery by nemel vymatlane agresivni prozapadni vedeni. Erdogan je pripad, neda se mu verit. Makaroni? Opravdu? Tiy kteri jako prvni nabidli a zrealizovali pomoc koalici v bombardovani Libye??? Kouknete se na fakta. Taliani jsou prasata a jejich nynejsi kviceni o uprchlicich je pouhou sklizni zasete boure. Zadnou pomoc, zadne € na zvladnuti situace. Maji co chteli. Nebo nechteli, ale udelali.

  OdpovědětVymazat