Reklama

.

.

středa 5. července 2017

Fiasko "operace na izolaci"? Tvůrce "barevných revolucí" opouští Moskvu


Světlana Kalmykova
5. 7. 2017 zdroj
Když přišel John Tefft v roce 2014 v hodnosti velvyslance USA do Ruska, média jej nazývala expertem na všechny možné druhy "majdanů". Ale to se nestalo. V době jeho působení Viktorie Nulandová v Moskvě žemle nerozdávala, ale naopak - jedla. Pelmeně. Svůj brzký odchod z Moskvy John Tefft oznámil během recepce u příležitosti Dne nezávislosti USA na velvyslanectví. Samozřejmě, chtěl to učinit v obzvlášť svátečním prostředí, aby to bylo co nejefektnější.


I když požadovaný efekt jeho prohlášení nevyvolalo. Vždyť o tom, že Tefft sedí na kufrech, se začalo mluvit ihned po zvolení prezidentem USA Donalda Trumpa. A na konci května americký velvyslanec sám potvrdil, že doslouží tři roky a z Ruska odjede. Dokonce uvedl i jméno svého možného nástupce - bývalý americký velvyslanec v Singapuru a Číně, bývalý guvernér Utahu, republikán John Mid Huntsman mladší.

Takže Tefftova ceremonie na rozloučenou, můžeme říci, se konala v tichosti a dokonce staromódně, jako vyprovázení do důchodu. Byl přečten telegram amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona, v němž velvyslanci poděkoval za jeho mnohaletou práci. 67-letý Tefft zase poznamenal, že "bylo krásné působit v diplomatických službách", a také poděkoval Rusům za jejich práci a podporu. Rusky dodal: "Děkuji a na shledanou!".

Celkově co do vyvolání efektu Tefft nebyl s to překonat svého předchůdce Michaela McFaula. Ten pobyl Moskvě dva roky, ale i po odchodu z funkce nadále burcuje informační prostor svými tweety - vhodnými i nevhodnými. John Tefft v je v tomto mnohem skromnější. I když jeho příjezd do Ruska v roce 2014, kdy byla ukrajinská krize v plném proudu, byl považován za málem uvedení do chodu těžkého dělostřelectva.Vždyť Tefft byl nazýván tvůrcem "barevných revolucí" a poukazovalo se na to, že předchozím místem jeho působení byla Ukrajina, před tím stihl působit v Gruzii. Takže nic dobrého se od něj neočekávalo. A také administrativa Baracka Obamy neskrývala skutečnost, že jeho jmenování je spojeno s "izolací Ruska".

Operace na izolování zkrachovala. Všechno se omezilo na výpravy do restaurace a pojídání pelmeňů ve společnosti asistentky ministra zahraničí USA Victorie Nulandové. Ta si při každé cestě do Kyjeva určitě našla čas, aby se podívala do Moskvy.

Avšak mnozí si budou Johna Teffta pamatovat díky jinému skutku. 9. května ve svém blogu v Livejournalu napsal, že si bude navždy pamatovat pochod "Nesmrtelného pluku" jako ztělesnění památky na vítězství ve druhé světové válce a na to, jakou cenu musely za jeho dosažení zaplatit národy Sovětského svazu. Tak to jsou slova skutečného diplomata.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

23 komentářů :

 1. Na Slovany barevné revoluce neplatí to u nás zkoušel agent na us ambasádě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Platilo to na Čechy i Srby, Poláky i Slováky, Bulhary i Makedonce. Barevné revoluce jsou dnes propracovaný projekt, který v nepřipravené společnosti dobře funguje.

   Vymazat
  2. Možná to byl už náš samet 89 nebo už i jaro 68?

   Vymazat
  3. TES - 9:44
   U nás na Slovensku to prebehlo na konci éry Mečiara. Ten koniec jeho éry bol vyvolaný hysterickou propagandou (či farebnou revolúciou?). Na takú exponovanú kampaň proti nemu z každej strany sa nedá zabudnúť.

   Vymazat
 2. Nějak nechápu smysl tohoto článku. Z Ruska odchází velvyslanec a nastupuje místo něj někdo jiný.
  Co je na tom divného? To je přece normální, že se diplomaté mění. My taky máme v USA nově pana Kmoníčka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je tady jen jeden malinkatý problém - naše ambasády ve světě neprovádí rozvracení států.

   Vymazat
  2. To nevadí, že nechápeš, blbý je, že se tím chlubíš. Asi absolvent CEVRO insštůtu?

   Vymazat
  3. A on tenhle diplomat rozvrátil Rusko?

   Vymazat
  4. No rád by, ale zklamal svoje chlebodárce a Rusové nejsou Ukrajinci :oD

   Vymazat
  5. 22:35 Někdo chápe víc, někdo méně, někdo nic. Ten poslední o tom píše zbytečně.

   Vymazat
 3. Takže Rusko z postu US velvyslance opouští US velvyslanec. Zcela banální nedůležitá zpráva, ale kokoti z NR v honbě za čteností a klikanci udělají senzacechtivý titulek který ale naprosto neodpovídá faktům v následujícím článku.
  Světe div se, žádnou barevnou revoluci v Rusku nezorganizoval, dokonce se o to ani nepokusil, dále se dočteme, že nebyl ani zdaleka tak aktivistický jako jeho předchůdce a dokonce obdivoval pochod nesmrtelného pluku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 2:11 - Kdybyste trochu rozuměl světu, nepsal byste takovou hloupost. Tafft byl diplomat (to je krytí) - specialista na organizování státních převratů formou "barevných revolucí". V Rusku se mu to nepodařilo a byl odvolán předčasně, dřív než mu končil termín. To pochopí velké množství "kokotů na NR", ale vám to asi ještě nedošlo. Jak vás mám pojmenovat, když už jste ty přiléhavé názvy vyplácal jen tak zbůhdarma?

   Vymazat
  2. Na druhou stranu má anonym 2.11 přece jen pravdu. Kdyby vynechal z druhé věty výraz "kokoti z NR" - ale napsal o jiných mediálních kokotech, kteří doslova "v honbě za čteností udělají senzacechtivý titulek"... a mnozí udělají z prostých sračiček senzacechtivý článek. Nebo dokonce - a co je nejhorší - dávají k lepšímu zvráceným individuiím u počítačů různé tragedie, mrtvé na kolejích, motorkách, utopence, zavražděné, autonehody, a další a další, a nikdo by snad ani nevěřil tomu, že k takovým věcem lze psát diskuzní sračky. Jenže to byste neznali duševní mrzáky u počítačů, ti se na všechno jen třesou, aby mohli ze sebe vydávit nějaký ten zvratek. Nejhorší jsou novinky, ty jsou dávno na trestní oznámení, kdyby ho podali příbuzní nějakého toho zabitého člověka, kroutili by se hajzlové v milionech, ale na druhou stranu by to zase rychle dohonili jinými senzacemi, s ještě větším počtem diskuzních sraček.Ano, o to jde, jde o honbu za čteností, a tím i penězma - na lidské zkaženosti se vydělává, vydělá se i na tragediích a mrtvých. To jsme o svých spoluobčanech celý minulý režim nevěděli - co je to za všivé grázly! Jak se vzrušují tragediemi u počítačů, jak se těší na každodenní porci emocionálních sraček, jak si zase počtou a jak si na tom pošušňají.Hnus. Nedokážu se s tím smířit. Spousta lidí nadává na zprávy ČT a vůbec na televizi, ale tyhle sračky jim vůbec nevadí, denně u toho dřepí, a i když vědí, že se to všechno píše a dělá pro prachy, žvatlají a žvaní. Je to ubohost, nebo nemoc, nebo co to je? Byli Češi vždycky takoví, a teď to zkrátka vyvřelo jako vřed? Ta morální zkaženost? Přece - zcela logicky - každého mrtvého, každé oběti na silnici a jinde, je mi líto, tak co bych k tomu žvatlal a žvanil? Takže ano, když odhlédneme od tohoto konkretního článku, anonym 2.11 má pravdu. Jde jen o honičku za čteností a za diskuzemi.

   Vymazat
 4. Trochu jiné téma, Trump se zastavil ve Waršavě u presidenta Dudy, kam se poděla ta slavná Trumpova cesta do Prahy? A Zemanova cesta do Wajthauzu? Prý nemá čas ale pro Poláka čas má.
  Trump na Česko hází bobana, nejsme dostatečně loajální.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:59 Zeman zatím neprosadil nákup Patriotů a americké vojenské základny u nás, ani dodávky amerického plynu. Ta Trumpova návštěva přijde Poláky hodně draho.

   Vymazat
  2. Ale houby! Ušmudlané Česko! Rozkradené, roztahané, prodané, včetně vody. Asi si nestíháme uvědomit, že pro okolní svět máme cenu asi jako díra po granátu. Že máme smysl jen jako území - pro transit, pro sklady, pro skladování odpadu. Plné pitomečků, kteří si nechali ukrást všechno, co tady mělo nějakou cenu. A co - ukrást! Ještě jsme to nabízeli a podávali na stříbrném podnose. Političtí šmejdi, kteří si navzájem skáčou po krku, a je to samý kariérista, nenažranec, a podrazák - ti nám tady vládnou, a ve světě nám dělají ostudu. Když to někdo sleduje, musí mu to být k smíchu. Co jsme za české blbečky. A to jsme. Proč by sem měl Trump jezdit?

   Vymazat
 5. Hází bobana? To je přece dobře.Zatím navštěvuje ty, co mu lezou bezpříkladně do řiti "o)

  OdpovědětVymazat
 6. No myslím, že všichni američani by měli shlédnout alespoň zmínku o Nesmrtelném pluku. Kdyby oni měli v každé rodině mrtvého, tak by jistě 75 let byl po celém světě klid a mír... Američani na svém území nikdy nezažili opravdovou válku. I Perl Harbr byl kupodivu tisíce kilometrů od jejich domova... Za celou 2. světovou válku zemřelo cca tolik američanů kolik našich lidí. Myslíte, že pokud by jim někdo vypálil vesnice, města, umírali by v koncentráku, chovali by se, jak se chovají?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takáto "škola života" im veľmi, ale veľmi chýba. Aj im vrcholným politikom. Bohužiaľ.

   Vymazat
  2. Asi máte na mysli Pearl Harbour - ne? 13.31. Absolvoval jste celou základku? No -hlavně že máte počítač a klávesnici. Ale nic si z toho nedělejte. Takových je tady více. Ti píší taky nejvíc. V mládí si toho moc neužili. Dříve lopata - dnes důchodce s počítačem.

   Vymazat
  3. 15:53-Výsměchu hodně a k věci nic.Obvyklé
   u parazita,který se živí jen hubou a na
   víc nemá.Ruce obě levé a hubu rozjetou.
   Bohužel řečmi o ničem.Přesně jste popsal
   svou činnost tady.Jen bezduché řeči.
   Petr Majevský

   Vymazat
 7. Mrtvých vojáků mají také dost, nikdo u nich neorganizuje nic k jejich úctě, protože položily životy za kapitál. To je ten kardinální rozdíl mezi obránci a agresory. Ruskou duší a parazitickým chtíčem. V Rusku je také mnoho jiných národů ale cítí se byt Rusy. I ten Chabat Lubavich.

  OdpovědětVymazat
 8. Pro 15:53
  Toto slovo bylo psáno takto zcela záměrně...
  Důchodce nejsem:)))
  Je dobře, že jste pochpopil pointu a nic jiného na příspěvku
  nekritizoval :)))

  OdpovědětVymazat