Reklama

neděle 16. července 2017

Forbes: V zájmu Západu se Ukrajina nikdy nesmí stát členem NATO!

16.7.2017  PrvníZprávy

Kyjev a představitelé NATO pokračují ve své spolupráci s ohledem na vstup Ukrajiny do aliance, napsal Doug Bandow v materiálu pro Forbes. A vůbec se mu to nelíbí. 


Ale, pokud se tak stane, je bezpečnost všech členů aliance v ohrožení, protože se vztah Ruska a Západu ještě zhorší. V zájmu vlastní bezpečnosti a ukončení ukrajinského konfliktu, by měl Západ „nakonec členství Kyjeva v NATO odmítnout“, zdůraznil Bandow.

Tento týden se prezident Ukrajiny Petro Porošenko setkal s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem v Kyjevě a prohlásil, že „Ukrajina zřetelně vyznačila svoji politickou budoucnost a budoucnost své bezpečnosti jako člen transatlantického spojenectví“, připomněl Doug Bandow. Podle Porošenka je naplánována diskuse k akčnímu plánu přípravy na členství v NATO a Kyjev má v úmyslu provést reformy s cílem „vytvořit jasný plán toho, co je třeba udělat do roku 2020, aby splňoval kritéria pro členství v NATO“.

Na druhé straně sice Stoltenberg nedal sliby, ale byl pozitivně naladěn. Podle něj „NATO bude i nadále podporovat Ukrajinu na cestě k užším vztahům s NATO, reformám a k dosažení standardů NATO“. Rozhodnutí o členství bude záviset na „spojencích a na Ukrajině, a nikdo jiný nemá právo veta v tomto procesu“. NATO také bude i nadále „poskytovat Ukrajině praktickou pomoc“, dodal generální tajemník.

Většina Ukrajinců chce mít „americkou ochranu“. Nicméně, podle autora, hlavním kritériem pro vstup země do aliance by mělo být „zvyšování úrovně všech svých členů“, včetně Ameriky. „Ukrajina je velmi špatný kandidát na členství jak z politických důvodů, tak i z důvodů bezpečnosti,“ je přesvědčen Bandow. Byť nominálně demokratický, současný prezident přišel k moci po „pouliční revoluci“ proti předtím zvolenému, „ačkoli zkorumpovanému“, vůdci. „Oligarchové mají nepřiměřenou moc a ultranacionalisté mají alarmující vliv,“ zdůrazňuje autor materiálu.

Dokonce i evropští lídři „nemohou zavírat oči před zřejmým“. Na nedávném summitu EU a Ukrajiny, předseda Evropské komise Jean-laude Juncker řekl: „Vyzýváme k posílení boje proti korupci, neboť korupce podkopává veškeré snahy tohoto velkého národa.“ Na druhé straně organizace na ochranu lidských práv Freedom House udělila Ukrajině nízkou úroveň politických práv a občanských svobod, a popsala ji jako „částečně svobodnou zemi“. Podle nejnovější zprávy amerického ministerstva zahraničí se Ukrajina vyznačuje „beztrestnou korupcí, nedostatky v zabezpečení práva, krutým zacházením s vězni, sexuálním obchodem, otrockou prací, absencí trestání úředníků za porušování lidských práv a celkově atmosférou beztrestnosti“.

Podle Bandowa ruská podpora „separatistům“ přispěla ke zvýšení politické nestability na Ukrajině. Avšak i bez zásahu Moskvy, nebyli ukrajinští politici schopni zabezpečit odpovědné politické řízení. To znamená, že vyhlídky na změnu v Kyjevě v příštích třech letech zůstávají nejisté.

Ukrajina se stane „obrovskou černou dírou, pokud jde o bezpečnost NATO a Spojených států“. „Přistoupení Kyjeva k NATO povede Ukrajinu do konfliktu s Ruskem, pro který není ve Washingtonu místo. Amerika prostě nemá zájem na konfliktu s jadernou mocností, a to zejména, když jsou zájmy Ruska tak závažné a jasné,“ zdůrazňuje autor. Navzdory tomu, že vedení NATO oficiálně vítá snahu Kyjeva, některé evropské země myšlenku členství Kyjeva silně zpochybňují. Kromě toho všichni kandidáti musí vyřešit všechny své hraniční spory před vstoupením. Takže Moskva bude usilovat o „pokračování geopolitického konfliktu“, protože příměří jinak povede k obklíčení Ruska a expanzi NATO.

Nicméně musí americká a ruská vláda pracovat na dlouhodobém příměří. „Základem jakékoliv dohody by měl být slib Američanů, že Kyjev nebude přijat do NATO,“ trvá na svém Bandow. Ukrajinci by měli mít volný obchod s Východem i Západem, a Kyjev by měl dostat právo stát se členem Evropské unie. Také je potřeba decentralizovat regiony, zejména Donbas a Moskva by měla přestat podporovat „etnické ruské separatisty“. V důsledku by USA a EU odstranily protiruské sankce.

Ohledně otázky Krymu je to ale „velmi obtížný problém“. „Žádná ruská vláda nedá Krym, s výjimkou případu porážky ve válce,“ podtrhl autor. Spojené státy a Evropská unie vyjádřily svůj záměr překonat své spory s Moskvou, pokud je to možné, ale „za žádných okolností nerozšíří bezpečnostní záruky Ukrajině“. Touha Kyjeva vstoupit do NATO „je pochopitelná, ale poškozuje zájmy jejích současných členů“. Místo zvýšení rizika by měl Západ „definitivně odmítnout vstup Ukrajiny do NATO“. Pak se mohou všichni účastníci pohybovat směrem k praktickému řešení konfliktu na Ukrajině, uzavřel autor článku.

(kou, prvnizpravy.cz, forbes.com, foto: arch.


Související článek:
„Prodavač vzduchu“ Porošenko chce referendum ke vstupu do NATO 
)

8 komentářů :

 1. Ale vždyť o ten konflikt s Ruskem právě jde. Za prvé, každou ekonomickou krizi řešil kapitalismus vždycky válkou. Kapitalismus v krizi je. Alespoň ten západní určitě. A za druhé, lidi je třeba na konflikt připravit. Na obou stranách.
  Kdyby měli v roce 1990 lidé možnost žít a prožít v dnešních poměrech jeden rok, jsem bytostně přesvědčený, že by socialismus, ani SSSR nepadly. Rád se dívám na dokumenty ze zemí bývalého SSSR. Většina svazových republik je dnes cu grunt. Vyjma politických a ekonomických špiček, všude bída a zmar. I když cenzura funguje, stejně v každém dokumentu unikne alespoň jedna zmínka smutku po sovětských časech.
  Salámovou metodou nám pěkně postupně utahují u huby. Kdyby to udělali naráz, lidi by se škubali. Když to dělají postupně, lidé drží, jako ovce.

  OdpovědětSmazat
 2. Pane Hricáku, máte pravdu. A ve všech postkomunistických zemích se dostali k moci různé slibotechny, které, když sliby nebyli schopni splnit, začali vytvářet obraz nepřítele a lísat se k NATO, aby přežili a aby své neúspěchy na někoho mohli svést. A tak tu máme loutkové vlády a nepřítele v Kremlu. Kdyby to nebyla ve svém důsledku tragédie, tak by se tomu člověk i s chutí zasmál, jak je to jednoduché. Leo

  OdpovědětSmazat
 3. A proč ne? Dvořákům a pododně,by mrsklo na lepší doby

  OdpovědětSmazat
 4. Porošenko musí poslouchat a mluvit tak,jak dostane nařízeno.
  Ukrajina bude přijata do NATO,ať se děje cokoliv,je to přání USA jestřábů.Na Ukrajině je dost Banderovců,co si chtějí zastřílet,ale většina Ukrajinců nepůjde proti Rusku.
  Proto čekám,že Putin prohlásí,Ukrajinský lid nenapadneme,ale běsům se budeme bránit.

  OdpovědětSmazat
 5. Kdo poznal situaci na USSR po smrti Stalina a vyděl tu postupující korupci, která měla souvislost s nástupem Ukrajinců do vedení SSSR, tak mu bylo jasné jak to tam dopadne. Dnes Vám tam za dolary dají řidičák a vystaví jakýkoliv úřední doklad i úmrtní list. Komedie kolem přijetí do EU a NATO je známkou jejich konce jako SSSR. Jen to neustálé překrucování a lhaní svědčí o zkáze. MŠ.

  OdpovědětSmazat
 6. Mám za to, že se blížíme nějakému rozřešení. Buď vypuknou v EU nepokoje kvůli migraci a EU se rozpadne, s tím i NATO, a pak bude klid a ještě budeme rádi za Rusa, anebo bude válka. Ještě je ale jedna šance to všechno narovnat, matka příroda se o to snad postará, a to je, že jim tam bouchne Yelowstone. A s tím by US skončily, nebo měly minimálně starostí na 20 let, že by už na to válčení neměly čas a všude tam, kde to stojí na podpoře US, tak by ty loutkové vlády šly do kytek. Na Ukrajině by se asi vrátili k tradici pogromů.

  OdpovědětSmazat
 7. Nevím,zda by přírodní katastrofa měla vyřešit
  tento konflikt.Zadělali si na něj lidé,tak ať
  si ho vyřeší sami.Co je přírodě do debility
  vládnoucích zmrdů,které si občané demokraticky
  zvolili?To je věc voličů a ti v mnoha zemích si
  své vlády nemohou vynachválit.Tak si to budou
  muset hloupí lidičkové vyžrat sami.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.