Reklama

.

.

pondělí 10. července 2017

Infekce zvaná frustrace


Zdeněk Hrabica
10. 7. 2017
Střídavě žijeme ve městě, střídavě krátkou dobu léta žijeme na vesnici. Ve městě v panelákovém bytě si někdy připadáme jako ve vybydleném příbytku. Kdysi ve vedlejších bytech přebývali sousedé – zdánlivě na režimu nezávislí, ale i jeho aktivní stoupenci – milicionáři, státní úředníci, aparátníci, právníci, novináři a ti, kterým se říkalo dělníci i herci . V uplynulém dvacetiletí, zejména na jeho počátku, když se na minutu zhaslo, se část z nich odstěhovala víceménně trvale na venkov, nahospodařila si a své někdejší městské byty, pokud se jich nezbavili, již používají pouze k občasnému přespání. Při náhodném setkání s jakýmsi ostychem poznamenávají, že jsou během roku na chatě, kam se opět vracejí. Kdysi jsme s mnoha z nich sdíleli v počtu převyšujícím stovku i jednu uliční organizaci KSČ /teď jich je ve straně jí blízké jako prstů na levé ruce/. Kdysi jsme byli v okruhu horlivého zájmu zvědavých členů občanského výboru. Ten se staral i o délku vlasů našich synů, školou povinných.

Z těch prvních se někteří stali po 17.listopadu 1989 přelétavými vrabci, jako když do nich střelí. Téměř dojednoho vyletěli z hnízda své někdejší rodné komunistické strany. Jejich stranické legitimatice skončily v kontejnerech. Pro své nové zaměstnavatele si po americku napsali nové životopisy o tom, jak trpěli pod knutou zločinů totalitní moci, když byli občany druhého řádu.

Dříve jsem nad nimi zvysoka ohrnoval nos, když mne na dálku, na moje pozdravení vodáckým, junáckým „Ahoj!“ /působilo na ně urážlivě/ zdravili pozdravem „Čest!“. Potom, když se rděli ve vlastním studu, jej zaměnili zdrobnělým, nic neříkajícím pozdravením „Zdravím!“

Zůstali u něho – u „zdravím“ - nevím sice koho nebo co zdraví - ale zdraví tak dodneška.

Ani v nejmenším jim nic kvůli jejich skutkům a kvůli chování nevytýkám. Hodně se kdysi lekli. Mnozí prý kvůli vlastním potomkům. Nezávidím jim zhola nic. Lustrace je stejná infekce jako frustrace. O sobě rozhodují především pouze oni, nikdo to za ně nemohl a nemůže udělat.

Mají občanský průkaz.

Na vesnici je to jenom zdánlivě jiné. Sousedské vztahy jsou s městskými a zejména s těmi v panelácích - úplně jiné. Stařičká a pracovitá Anežka s nůší nebo s trávnicí na zádech mi jako vesnické naplavenině kladla do konce života na srdce: „Souseda lepší pozdravit, než si před sousedem odplivnout.“ I když ji respektuji a budu povždy respektovat, automaticky to ani v nejmenším do písmene neplatí. Zdaleka každého na potkání zdravím. Zvyk však postupně již mizí, zejména u mladé generace. Pokud to jde, nekývám a nevýskám jako sousedova oslice nadšením hlavou a souhlasem, když se vzdává pocta politikům z leknutí, kteří už dvě desetiletí žerou a ještě nahlas mlaskají.

Nezaplétám se do debat, v nichž se momentálně vylévají kbelíky špíny a extrementů na prezidenty Zemana a Putina. Nejásám projíždějícím spanilým dragounským jízdám po dálnici D1. Stejně jako jsem netleskal, když za noci hřměly po obloze bombardéry NATO na Bělehrad. Ani na vesnici není nikdo čistý jako lilie. Občas se stane, že si někdo, kdo se špatně vyspal, potřebuje vylít na jiném zlost. Podle poslední zprávy ombudsmanky mám pravdu. Počet sousedských útoků narůstá geometrickou řadou. Frustrovaných bylo a je včera i dneska dostatek.

Městské manýry se valí na venkov silou vodopádu.

Podle nežijících kamarádů, JUDr. Solfronka – vězně KT Mauthausen a následně vězně padesátých let na Bytízu a na stejném místě vězněného mladičkého Oldřicha Klobase, poroste v demografickém složení i české populace počet frustrovaných, někdy i vážněji psychicky postižených osob geometriskou řadou.

Vždyť jsme přece všichni především lidé.

Nikdo, ať děláme co děláme, se tomuto nebezpečí zřejmě v naší době nevyhneme. Ani sám o sobě nemohu tvrdit, že jsem vůči stále častějším a zejména bezdůvodným výpadům, vyhrůžkám jiných- imunní a odolný. Na doporučení psychiatra abych ke každému útočníkovi byl v pohotovosti - vždy volím andělský nebo usměvavý postoj a pokud to dokážu, nastavím svůj obličej na : „Mám Tě rád!“

Výsledky bývají většinou okamžité!

18 komentářů :

 1. Co se to stalo pane Hrabica, ze jste se vratil k thematu, ktere zde uz bylo ?
  Aspon jste tam mel pripsat flustrace cis. 2 (nebo #2), baby jsme vedeli, ze chcete pokracovat.
  My si ted myslime, ze administrator udelal
  nejakou chybu !
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ovsem diskuze je nezopakovatelna
   Svobodny muz se nikoho nepta jestli smi nosit strelnou zbran
   Thomas Jefferson
   Horni Dolni

   Vymazat
 2. Ne baby, ale aby - oprava (17:21) flustrovaneho cestinare nicka honolulu
  (Vyhral jsem v cestine titul "prazdny sud" od kresne pani ucitelky, ktera me nemela rada a ja ji ano !)
  Ona to zavinila, ze jsem hloupej !
  Nemela byt tak krasna !
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Baby je hezky freoudovsky slip
   Chapu ho

   Vymazat
 3. (Prelozeno z anglictiny.)
  Flustrace je rozdil mezi sny a predstavami a skutecnosti, kterou zijete.

  Flustrace je desorientace mezi tim, cim je kazdy jedinec nadany a necim jinym co dela.
  To znamena, ze delat to, co vas bavi je polovicni vyhra v zivote. (Zamestnani).

  Flustrace t.j. negativismus vyslany do okoli a vesmiru, ktery se vraci v dvojnasobne negativni sile.
  (Prelozeno z New Age.)

  Flustrace je neznalost toho, na co jste nadanni - kazdy z vas - a neschopnost to v sobe objevit.
  (Problem mladych lidi.)

  Kdyz nevite na co jste nadani, tak vam to rekne pani Linda Goodman, ktera napsala SUN SIGNS. Ona zna kazdeho z vas a vi k cemu jste, ci nejste i kdyz vy to nevite.

  (Ona byla zvolena kralovnou v New Age, ale jeji zajmy byly v necem uplne jinem. Ona fackovala mafiany a urazela policajty.)

  Kouzelna pritazliva zena to byla ! Ja ji napsal 5 obdivnych (zamilovanych) dopisu a ona mi pouze jeden. Velmi kratky. V dopise bylo "GET LOST", coz je v anglictine to, co v cestine "Bez do prdele".
  Ona me tak fascinovala, ze jsem zkoumal prostredi ve kterem rostla a od te doby povazuji stat West Virginii za strasidelny.
  Ona mela na bankovnim konte $ 2.8 millionu za jeji knihy, ale zapomela, ze je ma a spala na ulici mezi bezdomovci. To bylo v dobe , kdy $ byl silnejsi nez je dnes. Cadillac staval $12 000 a pekny dum staval $ 80 K.

  Nejsem flustrovan, jsem spokojen a stastny i kdyz do West Virginie nejezdim.

  Spravne signaly jsem vyslal to vesmiru a zdrava stolice mi byla odmenou, coz zarucuje muj positivni vztah ke svetu.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty jsi ale číslo! Dík potěšil jsi mne, přeji zdraví a tu bezchybnou stolici.
   Volič-Vilč

   Vymazat
  2. Co je to za FLUSTROVANEHO KRETÉNA?

   Vymazat
  3. Valka je kdyz ti vlada rekne kdo je nepritel
   Revoluce je kdyz na to prijdes sam
   Neznamy klasik
   Horni Dolni

   Vymazat
  4. 0:22 hmyz se vnucuje smradem

   Vymazat
  5. 18:18
   To napsal nejakej vyflusanej flusací flusanec vyfluslej na zaflusanou podlahu na zaflusaným hajzlu plnym flustrace

   Vymazat
  6. 0:55 chudinko zbabela

   Vymazat
  7. 0:22 Myslíš ten "flustrát"? Asi typický čecháček - tedy odulá vepřová hlava, věčně nasraný, furt něco kritizuje a ještě volí komunisty. Nadšení, že jste tak špatní, vám ještě pozvedla americká společnosti Gallup. Podle jejího výzkumu, kterého se zúčastnily tisíce lidí po celém světě, byli Češi označeni za druhý nejvíce negativní národ na světě. Ale neraduj se předčasně. Na prvním místě totiž skončilo lůzokratické azbucké Řecko – a tak je to jako v tom vtipu: ty jseš tak blbej, že bys i v soutěži o největšího blbce skončil jako druhej. Podle článku na www.expats.cz jsou Češi neustále negativně naladěni a nadávají, hlavně sami na sebe. Čechy totiž mají ze všech národů světa nejméně rádi Češi sami. Skoro polovina z nás podle průzkumu agentury STEM nevěří svým spoluobčanům a 70% mladých lidí by raději žilo v cizině než ve své vlasti. Nedivíme se tomu: ono je mnohem těžší něco budovat, než bořit. A nejlepší je prostě srabsky zdrhnout, než si uklidit vlastní svinčík v hlavě i v bytě. Češi šetří, jsou nevkusně oblečení a české ženy jsou nejvíce dávavé – což není velká pochvala. Jsme líní, závistiví a rovnostářští Tvrdí to třeba Angličané, kteří mají zkušenosti s českými au-pair. Například uživatel Aaron na serveru yahoo popisuje vřelou povahu a ochotu českých dívek při osobním kontaktu... a zároveň pak pomluvy, lenost a vypočítavost, jen co se k nim otočí zády. Poznáváš se rudej šmejde? Už není co znárodňovat, arizovat, ani rozkulačovat, privatizovat, vyvlastňovat, tunelovat či jinak uloupit. Budou jenom „rýt držkou v zemi“, leniví a stádovití lumpenproletáři, neschopní si ani společný kibuc založit.

   Vymazat
 4. Pane, nebo soudruhu Hrabico. Se zájmem začínám číst Vaše články. Myslím, že bych to nenapsal lépe. Mluvíte...nebo píšete mi z duše. Na rozdíl od ostatních se zásadně podepisuji.
  S pozdravem Pepo Milan

  OdpovědětVymazat
 5. Hledam cim vam demostrovat duvod vasi flustrace privest vas ke vzteku.
  To je vase prosteredi !
  Fetka v MHD... na youtube
  a nebo
  Kdyz si das viagru moc brzo... na youtube.

  A zde mate prostredi, ktere kvuli vasim "kvalitam" opicaku nikdy nedosahnete...

  Frankfurt to Miami First Class... na youtube

  Nebot vase sudicky se vam pozvracely do kolebky, coz je videt casto na vasich prispevcich.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To maj z ty servility havlovi
   Horni Dolni
   Hlavne ze buzerujou s diakritikou

   Vymazat
 6. TO: Anonym 0:51...Omlouvám se za tu impertinenci. Podepisuji se SVÝM jménem. Jsem zastupitel obce Semněvice a i moje jezevčice Sára by si to dohledala na internetu. S pozdravem ,,anonyme."

  Pepo Milan

  OdpovědětVymazat