Reklama

.

.

středa 12. července 2017

Máte-li jiný názor než Evropské hodnoty, máte naprostou svobodu nechat si ho pro sebe. A rozvracet si to nedáme!

rozhovor s Janem Kellerem
12. 7. 2017 ParlamentníListy
 

„Pokud se nedostanou do parlamentu lidovci, pak může mít Andrej Babiš šanci sestavit jednobarevnou vládu a já bych mu to upřímně přál, protože se těším na to, jak bude potom vysvětlovat svůj odpor k migraci, k euru a k integraci Evropy,“ komentuje vyhlídky jednotlivých stran před parlamentními volbami europoslanec a publicista Jan Keller (ČSSD).

K tomu ještě dodává:
„Pokud si toto všechno Andrej Babiš obhájí, uznám, že je mimořádný politik a že si svoji kariéru zasloužil. Držím mu palce, aby to dokázal. Pokud ale v těchto věcech otočí, bude jen těžko vysvětlovat, že není obyčejný mluvka a manipulátor. Jeho stranu potom potká osud Věcí veřejných.“
Jaký dojem z výkonů prezidenta v poslední době máte a myslíte si, že bude schopen přijít s energickým, inovativním a zajímavým finišem volební kampaně, který mu zaručí Hrad na dalších pět let? Ještě než odjel na dovolenou na Vysočině, bylo zřetelné, že opět přitvrzuje; chování premiéra Sobotky vůči Andreji Babišovi označil za chování „svině“ a premiéra samotného označil za osobu „s charismatem láhve od okurek“. Je přípustné, aby používala hlava státu takové výrazy? Vyplatí se Zemanovi, že se „povozil“ na nepříliš oblíbeném Sobotkovi, nebo to bude moc i na jeho voliče?

Myslím si, že podobná slova by z úst prezidenta určitě neměla zaznívat. Když už se bez nich nemůže Miloš Zeman obejít, ať si je nechá na dobu, až bude jednou v politické penzi. Jeho nevhodné vyjadřování mne mrzí o to více, že mezi ostatními kandidáty na prezidenta jsem nenašel nikoho, kdo by mne aspoň trochu zaujal. Je to spíše panoptikum než vážně mínění kandidáti. Takže budu podle všeho opět volit z nouze Zemana. Ale mnohem raději než z nouze bych ho volil kvůli jeho duchaplnosti a inteligenci. Nevím, proč se zatím ostýchá tyto svoje nesporné vlastnosti ve volební kampani použít.

Navzdory slovům politologů, že vítězem vládní krize je Sobotka, teprve v těchto dnech ustal propad preferencí ČSSD a v čele se „o parník“ drží hnutí Andreje Babiše. Neumějí čeští voliči ocenit Sobotkův „boj za demokracii“ během vládní krize, jak naznačují někteří analytici? Čím to, že český občan chce něco jiného než zmínění dva pánové? A pokud jde o ČSSD, je za zastavením propadu přízně výměna Sobotky za Zaorálka?

Byl jsem překvapen, když premiér Sobotka podal zčistajasna demisi. Nejsem si jist, zda to byl správný krok, když však byl už jednou učiněn, určitě neměl být vzápětí odvolán. Celé to působilo dojmem nemístné improvizace. K tomu, co chtějí Pehe a Mitrofanov, se vyjadřovat nemohu, není mi to úplně jasné. Všiml jsem si, že Jiří Pehe snad v každém článku horuje pro modernizaci. Zabýval jsem se tématem modernity a modernizace dlouhou dobu, přečetl o ní spoustu literatury a vydal jsem mimo jiné knihu Teorie modernizace. Přesto jsem dosud nepochopil, co tím pojmem Jiří Pehe myslí. Co se týče zastavení propadu přízně ČSSD, domnívám se, že preference klesly natolik, že už obsahují jen pevné jádro voličů. Výměna na čele volební kampaně v tom, domnívám se, zatím příliš velkou roli nehraje.

Svými výsledky neoslňuje ani pravice. Značné problémy podle průzkumů má spojení KDU-ČSL se Starosty, kterému může činit potíže dostat se na hranici deseti procent pro vstup do sněmovny. Byla by to pro českou politiku ztráta, kdyby lidovci opustili sněmovnu? V pásmu 9 až 11 procent se pohybuje i ODS, kterou její zakladatel Václav Klaus kritizoval, že během vládní krize „dostala řadu nahrávek“, které však nevyužila. Má bývalý prezident pravdu?

Myslím si, že lidovcům by velice slušela role mimoparlamentní klidné síly. Vykonávali by ji nepochybně se svou příslovečnou důstojností a rozšafností. A mám radost z toho, že předseda Bělobrádek má podle všeho stejnou představu o budoucnosti lidovců jako já. Jinak by přece nikdy nevymyslel koalici se Starosty. Co se týče ODS, preference jí rostou proto, že pravicový volič je spíše konzervativní než sluníčkář, takže v době migrační krize u něho topka nemá příliš šancí.

Vede Andrej Babiš dobrou předvolební kampaň? Sepsal knihu o své vizi Česka, objíždí s ní republiku. Preference má stabilně vysoké. Kdo může za to, že voliči nechtějí reflektovat Babišovy kauzy (Čapí hnízdo, dluhopisy atp.)? Má pravdu Babišův poradce Ungerman, když říká, že Babiše podporují zejména lidé středního a staršího věku? „Tito lidé už v životě leccos viděli a zažili a pamatují si i na sliby, které dosud sloužící politici dávali. Proto si myslím, že je jim sympatičtější člověk jejich generace, člověk, který se vypracoval samostatně,“ uvádí doslova. Řítí se Babiš za volebním triumfem, kdy se stane premiérem a obsadí svými kolegy z hnutí ANO i většinu ministerských postů?

Pokud se nedostanou do parlamentu lidovci a topka, pak může mít Babiš šanci sestavit jednobarevnou vládu. Já bych mu to upřímně přál a těším se na to, jak bude poté vysvětlovat svůj odpor k migraci, k euru a k integraci Evropy. Pokud si toto všechno obhájí, uznám, že je mimořádný politik a že si svoji kariéru zasloužil. Držím mu palce, aby to dokázal. Pokud ale v těchto věcech otočí, bude jen těžko vysvětlovat, že není obyčejný mluvka a manipulátor. Jeho stranu potom potká osud Věcí veřejných.

Jsou k zamyšlení Babišovy návrhy prezentované jak v knize, tak v rozhovorech, které by revolučně změnily českou politiku? Zrušení obecních zastupitelstev, přímá volba silného starosty, zrušení krajů, snížení počtu poslanců na polovinu, zavedení většinového volebního systému? Babiš tvrdí, že ... ... .... ...


(text celého rozhovoru zde)

26 komentářů :

 1. Mluvkové a manipulátoři jsou pro politiku ti nejlepší. Pan Babiš jako jejich manažer si určitě svoje lidi na vysvětlování najde. Jako vždy bezchybné a poučné glosy Jana Kellera. V poslední době mám pocit, že americký syndrom strachu z pravdy, neboť ji nemají, je základním předpokladem pro vstup mezi politiky tolerované masmédii. Proto ta až nenávist proti dřívějšímu režimu, který měl v mnohém pravdu a nikdo to nedokázal vstřebat. Je paradoxní, že v tom, v čem měli komunisté pravdu si v r.1989 přestali sami věřit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. R.P. 12:21 dobrá úvaha!

   Vymazat
  2. Máte smysl pro humor když uvádíte, že komunisté měli v mnohém pravdu. Celý onen bolševismus byl postaven na lži. Proto také celosvětově krachl.

   Vymazat
  3. Pro 13:28
   Onen bolševismus byl postaven na lži? Víte co je bolševismus, komunismus, socialismus?
   Pokud mluvíme o režimu s před roku 1989, tak ten nelhal ve všem. Pokud bychom měli posoudit procento lží ve stávajícím režimu a tom předešlém, mě osobně děsí, že ten stávající bez uzardění vede ..... dnes říká pravda velmi nedostatkové zboží.
   ABC

   Vymazat
  4. 13:28 Vy tu lžete my jsme v socialismu žily tak nelakujte o zlých komunistech.

   Vymazat
  5. To 13:28
   Je zajímavé, komunisté v ledačem lhali a vymýšleli si, ale v tom co je to západní demokracie a jak to bude u nás po roce 89 vypadat hovořili jen čistou pravdu.

   Vymazat
  6. 13:28 tak proto rozhodně nekrach - to právě pravda vždy prohrává! Viz Lžid a jeho světovláda, že? Ale je tu jeden zajímavý jev! Totiž totalité všech barev vždy říkají pravdu jen o svých nepřátelích, o sobě naopak vždy lžou. Lid ale tuhle pravdu pochopí bohužel až se zpožděním. Za války říkali nacisté pravdu o bolševismu, ale páč to byli nepřátelé, tak se jim nevěřilo a volili se po válce komunisté. A proto to tak dopadlo. No a komouši zase říkali pravdu o kapitalistech a taky se jim nevěřilo ... dějiny se opakují! Lid je nepoučitelný!

   Vymazat
  7. Ten váš "bezchybný pan Keller" hlasuje v europarlamentu proti zájmům českého obyvatelstva a bere za to třičtvrtě milionu měsíčně! Hlasoval nejen pro imigrační kvóty (pak se vymlouval, že špatně zmáčkl tlačítko) ale pak hlasoval v květnu pro potrestání Maďarska za to, že Maďarsko chrání svoje hranice a vykopalo Sorošovu zločineckou "Universitu".
   A víte, co řekl ten váš Keller slovenskému reportérovi, proč tak hlasoval ? Protože přece nemohl hlasovat proti evropské socialistické sekci !!! Najděte si to na CFP.
   JIdáš je slabé slovo.

   Vymazat
 2. "Evropské hodnoty" dávejte vždy do uvozovek, jinak můžete leckoho splést.
  Vláďa z Brna

  OdpovědětVymazat
 3. Babišovi nevěřím největší příjemce eu dotací nepujde proti svým plátcům. A v jeho hnutí je samý vítač.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Až si voliči dosadí Babiše ve volbách,pak
   se teprve začnou dít věci.Babiš se konečně
   odhalí se svým postojem k migraci a voliči
   se budou tolik divit,až z nich budou divoši.Už si nepamatují arogantní Slováky
   z dob společného státu,tak si sem Slováky
   sami nainstalují.Budou brečet.
   Petr Majevský

   Vymazat
  2. Majevský, to, že ti za tvého kamioňáckého životního extempore dal někdo v Žilině na odstavném parkovišti přes hubu neznamená, že Slováci jsou špatní.

   Vymazat
 4. 14:17 Dívám se na to stejně, jako vy.

  OdpovědětVymazat
 5. Karakušův rozsudek (pohádka)
  ----------------------------
  Byl jednou jeden zloděj a ten se vloupal do domu řádného občana. Když vylézal s lupem ven oknem, okenní rám pod ním prasknul a zloděj si při pádu zlomil ruku.
  Následuující den zloděj zažaloval majitele domu, že kvůli jeho nekvalitnímu oknu přišel k úhoně. Majitel domu se bránil, že okno nevyrobil on, ale stolař.
  Soudce si předvolal stolaře. Ten se zase bránil, že pracoval poctivě, ale že zrovna šla kolem krázná žena v červených šatech, on se za ní ohlédnul a přibil křivě hřebík.
  Soudce si předvolal tu ženu. Ta se hajíla, že krásu má od boha a šaty od barvíře.
  Tak si soudce předvolal barvíře. Ten se marně hájil, že to je jeho práce a on barví všechno oblečení všech barev. Nepomohlo mu to a soudce jej rozkázal oběsit.
  Když ho přivedli pod šibenici, zjistili, že barvíř je příliš vysoký a pod šibenici se nevejde. Soudce tedy přikázal najít jiného, menšího barvíře. Našli ho a žádné protesty mu nepomohly. Kati jej popadli a oběsili.

  Konec pohádky.

  Nepřipomíná Vám tak trochu i současnou dobu?

  OdpovědětVymazat
 6. Takhle jsme jenom národ šaškú a Švejkú proto tady mame zloďéje typu Kalousek Sobotka Babiš ,byč a vypráskat je všechny

  OdpovědětVymazat
 7. Za minulého režimu jsem nebyl kromě Svazarmu v žádné jiné skupině, nechodil jsem k volbám a v práci jsem se měl dobře. Po 89 roku jsem dával vždy hlas KSČM, teď bych chtěl dát hlas jedné alternativě ale čekám, protože si myslím, že by se měly dohodnout na společných důležitých bodech svých programů a tím získat více hlasů aby nebyly jen účastníkem koalice bez možnosti něco měnit.

  OdpovědětVymazat
 8. Stále čtu různé komentáře nadšenců toho či onoho. Pořád se točí kolem jakýs "programů", které jsou ve skutečnosti jen tajná přání až po vyloženou lež.
  Pro mně platí, že budu vždy proti tomu, kdo to má na povel.
  Dříve proti Ukomunistům, dnes proti všem. Volit budu proti vládní koalici i opozici. Jediní kteří se mi nabízejí, jsou komunisté. Neočekávám nějaké plnění programů, nejsem z nich nijak nadšen, ale jsou jediní kteří vadí těm arcilotrům s Kalouskem v čele. Všem těm fandům fašismu a Hitlerovského nacismu, kteří jsou nutně svou protiruskou rétorikou na straně zla. Ukázala to znovu rozprava v parlamentu, kde ti zlosyni Kalousek a tydýt Laudát, prskali své jedovaté sliny na lidi kteří nechtějí válku.
  Jsem předválečný, zažil jsem výbuchy bomb a za to že jsem se svými prarodiči i rodiči přežil vděčím rudoarmějcům.
  Nebudu rovněž schvalovat, aby naše armáda, pod velením germánů, provokovala Rusko na jejich hranicích.

  OdpovědětVymazat
 9. kellere, ty odporný Jidáši ! Kdo ti dal právo tady vůbec otevírat hubu ? Hlasuješ v europarlamentu proti Orbánovi a pro potrestání Maďarska, hlasuješ pro imigraci, atd. !!! Všichni si to račte najít na stránkách EU. Proč toto musím tady na Nové republice snášet ?? Pane Dvořáku - jste opravdu tak blbý nebo navedený - jak říká klasik ?

  OdpovědětVymazat
 10. A to nám má prezident lhát a říkat o někom, kdo se chová jako svině, že se chová jako jezule? A říkat o někom, kdo dělá politiku na úrovni lahve od okurek, že má hlavu genia. Jsem rád, že Zeman nelže - na to stačí vláda a burani ze "sněmovny reprezentantů - blbů". Kéž by volby byly schopné něco na té bídě "mozkového trus(t)u" změnit!

  OdpovědětVymazat
 11. Při jméně Babiš mi přišlo na mysl jedno staré dobré heslo "Babiše do koše", nemyslím ale do volebního koše.

  OdpovědětVymazat
 12. Anonymní 12. července 2017 13:28
  Dávám to vaše „Máte smysl pro humor když uvádíte, že komunisté měli v mnohém pravdu. Celý onen bolševismus byl postaven na lži. Proto také celosvětově krachl.“ nekorektně sem nakonec. Rád bych se dozvěděl, co byla ta principiální lež, o které píšete. To mi totiž vrtá hlavou už od té chvíle, kdy marioneta Václav Havel velkohubě plácnul ono ukradené o pravdě a lásce vítězící nad lží... Kdo lhal a lže je dnes zřetelně vidět. Tak mi to, nechápavci, objasněte. Naléhavě prosím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Blbové mají jen hesla a výkřiky, nadávky a kádrování. To je totiž ukázka, že jim chybí argumenty a že nepřemýšlejí. Domnívám se, že se žádného objasnění nedočkáte/nedočkáme.

   Vymazat
 13. pan profesurek ve sve roli věštce co se ještě nestalo zatimco se stalo jako třeba cirkevni restituce za vydatne pomoci socamu dloužek třista melounu bez zatim uroku za barak vytunelovane okd či ukradena krev za deset miliard atd to jako jeho vudce sralbotka odmita zatrvrdile a zneznamych duvodu komentovat natož hubou zavadit

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na církevních restitucích se podíleli všechny strany, ale je pravda, že je protlačil a zabezpečil proti případnému budoucímu zrušení především Nečasův gang s TOP 09 a odpadlíky s výsměšným názvem Lidem. O církevních restitucích mělo především rozhodnout referendum, zejména proto, že to žádná strana neměla ve své předvolební nabídce (protože věděla, že je v tom případě nevolitelná). A že dosud nemáme referendum jako nejvyšší zákon je chyba i ČSSD.

   Vymazat
 14. Babiš - oligarcha v politice, na kterého vidíme. Mnozí si vymýšlejí a pletichaří různé kauzy, ale zatím nikdy nikdo nic jemu nedokázal, než žvanit a lhát.
  Raději deset Babiš na forbíně, než jeden backala tahající ze zákulísí a anonymity za opratě a loutkařské špagátky různých kalousů, sobotů, bělobradů, violů. Na Babiše vidíme, ti ostatní jsou podrazáci, kteří se podíleli na rozkradení snad již deseti bilionů korun českého majetku - jen na vývozu tratíme ročně 300 miliard přes obchod s Německem, na dividendách dalších 400 miliard ročně, co si nakradla církev nesvatá a další tzv. oligarchové. Z Bruselu nám ročně usrknou pár desítek miliard a od nás odteče za stejnou dobu více jak půl bilionů x 25 roků...
  Už víte, proč jsme vykradená republika, proč je čtvrtina národa pod úrovni chudoby? Po 25 letech diktatury kapitálu! Diktatury oligarchů!

  OdpovědětVymazat